Przejdź do głównej zawartości

"Biały kieł" Jack London

Ponowne sięgnięcie po Białego kła było niczym powrót do dzieciństwa. Na tej książce właściwie się wychowałam, a mój stary egzemplarz – czytany wiele razy – nadal leży dumnie na półce. Wraz ze wznowieniem w twardej oprawie i innym, choć wcale nie nowym, tłumaczeniu, postanowiłam powrócić do tej historii i przekonać się, jak smakuje po latach.

Już na wstępie zaznaczam, że osoby znające historię Białego kła tylko z adaptacji filmowej z 1991 roku, tak naprawdę jej nie znają, ponieważ film znacząco odbiega od powieści. Mimo to niektórzy wydawcy usilnie ozdabiają okładki kolejnych wydań książki scenami, które są jedynie efektem wyobraźni reżysera, a nie Jacka Londona. To tak na marginesie, na szczęście w tym przypadku tego problemu nie mamy.

Życie nie oszczędzało szarego wilczka już od samego początku. Jako jedyny z rodzeństwa przeżył klęskę głodu i już podczas pierwszego spaceru poza norę stoczył swą pierwszą prawdziwą bitwę. Wkrótce też musiał pogodzić się z utratą wolności, gdy wraz z matką trafił do osady Indian i w ręce Szarego Bobra. I chociaż jego życie było pasmem prób, cierpienia i walk, nie stracił swej dzikości ani nie pozwolił się stłamsić.


W Polsce wydano "Białego kła" w co najmniej trzech tłumaczeniach. Mój pierwszy egzemplarz powieści był przekładem autorstwa Anny Przedpełskiej-Trzeciakowskiej. Niniejsze wydanie to tłumaczenie dokonane przez Stanisławę Kuszelewską. Obydwa świetna, a jednocześnie tak bardzo od siebie różne. Jak bardzo, porównajcie sami chociaż pierwszy akapit powieści:

przekład Stanisławy Kuszelewskiej, Wyd. Zysk i S-ka, 2018

przekład Anny Przedpełskiej-Trzeciakowskiej, Wyd. Iskry, 1996 

Biały kieł to klasyczna już, doskonale znana historia wilka z niewielką domieszką psiej krwi. Często brutalna, równie często chwytająca za serce. Czasem może nieco naiwna, niemniej do głębi poruszająca i to mimo upływu kolejnych dziesiątek lat od jej powstania. London składa w niej hołd przyrodzie i zwierzętom, noszącym w sobie pierwiastki dobra i kształtowanym przez ludzi. Takie przesłanie wyraźnie bowiem przebija z każdej strony powieści – to człowiek kształtuje zwierzę, a nawet najgorsza bestia nie staje się nią samodzielnie. To poprzez brutalne i okrutne postępowanie człowiek może złamać zwierzę i uczynić je potworem, na własne wówczas podobieństwo. Przeciwnie też, dobrocią i łagodnością można poskromić nawet „potwora”. Wszystko zależy od chęci i motywacji. Nagrodą jest bowiem samo oddanie zwierzęcia. One potrafią odwdzięczać się całym sobą, w pełni i bezgranicznie.

Ponowne spotkanie po latach okazało się równie dobre, co dawniej. Książka w niczym nie straciła swojej magii, jeszcze raz mnie oczarowała i wciągnęła w mroźny, północny świat i czasy, gdzie życie było znacznie prostsze.

Podsumowując, Biały kieł to powieść, którą przede wszystkim docenią miłośnicy zwierząt. To wspaniała lektura zarówno dla tych młodszych, jak i starszych czytelników. Mnie oczarowała po raz kolejny, dlatego serdecznie polecam!

Powieść wysłuchałam w ramach wyzwania czytelniczego u Wiedźmy (kolor).
Za egzemplarz książki serdecznie dziękuję Wydawnictwu Zysk i S-ka.

Spodobał Ci się ten post? Nie przegap kolejnych, będzie mi miło, jeśli mnie polubisz :)
    

Popularne posty z tego bloga

TOP 10: powieści Stephena Kinga

Wrzesień okrzyknęłam samozwańczo miesiącem Stephena Kinga, dlatego warto podsumować jego koniec zestawieniem najlepszych powieści Mistrza. A konkretnie, najlepszych w moim prywatnym rankingu. Ich kolejność jest bardzo umowna, bo uwielbiam wszystkie, a pewna jestem tylko pierwszej trójki, reszta mogłaby stanąć obok siebie na czwartym miejscu na podium.
1. "To" (moja recenzja)

Jedna z pierwszych powieści Kinga, jaką czytałam. Zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że nawet po latach nie czułam się komfortowo w towarzystwie klaunów, a już z pewnością nikt nie przekonałby mnie, że są zabawni i nieszkodliwi... Odświeżałam ją kilka miesięcy temu i mimo upływu lat, nadal zdała egzamin z przyprawiania o gęsią skórkę.

Top 10 najlepszych horrorów

31 października to dobry dzień, by sięgnąć po dobry horror. Do wieczora pozostało jeszcze kilkanaście godzin, macie więc czas na skombinowanie odpowiedniej książki. Po co warto sięgnąć?
Właściwie to mogłabym ułożyć cały ranking składający się z powieści Stephena Kinga. Jednak aby nie być monotematycznym, starałam się wybrać książki różnych autorów i w różnych klimatach. Łączy je jedno - groza i gwarantowane ciary na plecach podczas lektury.

Top 10 książek na Boże Narodzenie

Święta Bożego Narodzenia to idealny czas, by nieco zwolnić i zatopić się w przyjemną lekturę. Warto też odpowiednim jej wyborem wprawić się w świąteczny nastrój już wcześniej. Dzisiaj przygotowałam dla Was zestawienie książek, których akcja ściśle wiąże się ze Świętami. Zapewniam, że każdy znajdzie tu coś dla siebie.
Na początek nieco tradycyjnie i nostalgicznie:
1. "Opowieści wigilijne" Charles Dickens 

Chyba nie ma osoby, która nie znałaby opowieści o Scrooge'u, którego w wigilijną noc nawiedziły cztery duchy, by wskazać mu nową ścieżkę w życiu. Nakładem wydawnictwa Zysk i S-ka ukazało się niedawno nowe tłumaczenie tej opowieści, zawierające drugą historię autora, również utrzymaną w klimacie bożonarodzeniowym zatytułowaną "Nawiedzony". Właśnie się nią zaczytuję, wrażenia z lektury za kilka dni.

"100 książek, które trzeba przeczytać" według BBC

Ranking "100 książek, które trzeba przeczytać" stworzony przez BBC pojawiał się już na wielu blogach, a dzisiaj gości także u mnie. Nie jest to lista idealna, już na pierwszy rzut oka można zauważyć, że znaczną część umieszczonych na niej pozycji to książki brytyjskich autorów, zdecydowanie zaś brak na nich wielu znaczących książek pisarzy z innych państw. Nie brak też tu dziwnych wpadek, np. umieszczenia "Opowieści z Narnii" oraz  "Lwa, czarownicy i starej szafy" w oddzielnych punktach. Podobnie sytuacja wygląda z dziełami zebranymi Szekspira oraz "Hamletem" umieszczonym oddzielnie. 
Niemniej jednak postanowiłam sprawdzić, ile to zacnych książek jest już za mną (są one wytłuszczone) i... wynik wypada słabiutko... Jedynie 34 pozycje. Pociesza mnie fakt, że co najmniej drugie tyle znam z ekranizacji bądź fragmentów. Listę będę na bieżąco aktualizować, mam nadzieję, że za kilka miesięcy będzie już wyglądała o niebo lepiej :) A jak wyglądają Wasze w…

"To" Stephen King

Czy się unoszą? O tak. One pławią się w powietrzu.
W moje ręce ponownie trafiła książka Stephena Kinga, która swego czasu zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że mimo upływu kolejnych lat niektóre sceny nadal tak żywo były wyryte w mojej pamięci, że mimo zagłębiania się w kolejne w powieści grozy i horrory, „To” niewzruszenie tkwiło na szczycie mojej prywatnej listy tych najlepszych. I po której nigdy nie potrafiłam już z ufnością spojrzeć na żadnego klauna.
W monstrualnych rozmiarów opowieści King przenosi nas do Derry, podobnego do tysięcy innych prowincjonalnych amerykańskich mieścin. Przynajmniej na pierwszy rzut oka. Z nieznanych przyczyn przestępczość jest tu większa, ludzie bardziej brutalni i bezwzględni, a co dwadzieścia kilka lat dochodzi do eskalacji przemocy i w niewyjaśnionych okolicznościach giną dzieci.