Przejdź do głównej zawartości

"Plus/Minus" Olga Gromyko, Andriej Ułanow

Ona i on. Blondynka i macho. Delikatna urzędniczka i były żołnierz z zespołem stresu pourazowego. „Cizia” i „świr”. Plus i minus.

Urzędnik urzędnikowi nierówny. Elena Wiktorowna okazuje się inspektorem USOP, czyli Urzędu Do Spraw Ochrony Pomrok. W ramach obowiązków zajmuje się zarówno ochroną mitycznych i legendarnych stworzeń, jak i rozpatrywaniem ich skarg na ludzką działalność. Pewnego dnia szef przydziela jej partnera, siostrzeńca swojej żony, który wrócił właśnie z Czeczenii i stacza się po równi pochyłej i potrzebuje nowego celu w życiu. Aleksander Toplakow okazuje się ucieleśnieniem koszmaru – pijany i niepoczytalny. Czy taka współpraca ma jakiekolwiek szanse?


Już pierwsza wspólna akcja zdaje się temu przeczyć. Sasza wysadza w powietrze pół lasu, a na spalonych zgliszczach rankiem zostają odnalezione zwłoki. Czy to on jest mordercą? Czy też ktoś chce go wrobi? I kto czyha na życie Leny?

Najnowsza powieść Olgi Gromyko różni się od tego, do czego przyzwyczaiła nas autorka. Po pierwsze, napisała ją w towarzystwie innego pisarza. Nazwisko Andrieja Ułanowa nic mi do tej pory nie mówiło. Mimo że na jego koncie jest już blisko dwadzieścia powieści, w Polsce dopiero zadebiutował. Notka na skrzydełku głosi, że zajmuje się przede wszystkim fantastyką militarną, co świetnie odzwierciedla wątek i postać Saszy.

Po drugie, do tej pory autorka przyzwyczaiła nas do lekkiego, ale raczej klasycznego fantasy, gdzie działa magia, a świat przedstawiony zbliżony jest do warunków naszego średniowiecza. Plus/Minus to z kolei klasyczne, ale urban fantasy, w dodatku z domieszką kryminału. Nadal leciutkie w formie, pełne dowcipu, ale którego akcja toczy się w czasach jak najbardziej współczesnych, w dodatku w stolicy Białorusi.

Po trzecie, o ile w przypadku Kronik Belorskich, Wiernych wrogów czy Roku szczura wątek romantyczny był zaledwie jedną z części składowych i to niekoniecznie najistotniejszą dla fabuły, tutaj zdecydowanie dominuje. Ścieranie się dwóch przeciwieństw, które przyciągają się wyjątkowo mocno i są dla siebie stworzone przyćmiewa nawet prowadzone przez bohaterów prywatne śledztwo. Czy to dobrze, czy źle, to już zależy od czytelnika i jego oczekiwań. Mnie zabawa autorów stereotypami na temat płci ubawiła, zwłaszcza że nie ma tu mowy o ckliwym spijaniu sobie z dziubków, a wręcz przeciwnie.

Mocną stroną powieści, niestety trochę nie do końca wykorzystaną, jest wątek stworzeń żywcem wyjętych ze słowiańskiej (i nie tylko) mitologii. Po prostu urzekł mnie domowy skrzat Leny, Fiodor. Ciekawie prezentował się też Leszy, a nie zabrakło i duchów czy syren. Niemniej, pod tym względem odczuwam pewien niedosyt. Znając Olgę Gromyko i jej dotychczasową twórczość, można by oczekiwać nieco więcej.

Książkę zamyka posłowie, w którym oboje autorzy wyjaśniają okoliczności powstania powieści: skąd w ogóle wziął się taki pomysł i jak w praktyce wyglądała jego realizacja. I jest to fragment nie mniej interesujący niż sama historia. Co więcej, kilka lat po napisaniu Plus/Minus (w oryginale ukazała się już dziesięć lat temu) Gromyko i Ułanow napisali wspólnie jeszcze drugą książkę, nie mającą jednak nic wspólnego z historią Leny i Saszy. Może więc to jeszcze nie koniec ich współpracy?


Podsumowując, mimo że powieść różni się dosyć znacząco od historii Wolhy, Szeleny i Ryski, ma w sobie wszystko co dobre w prozie Gromyko. Jest lekka, zabawna i przede wszystkim przyjemna, czego więc chcieć więcej?

Chcecie zdobyć własny egzemplarz powieści? Już jutro wypatrujcie konkursu :)

Za egzemplarz książki do recenzji serdecznie dziękuję Wydawnictwu Papierowy Księżyc.

Spodobał Ci się ten post? Nie przegap kolejnych, będzie mi miło, jeśli mnie polubisz :)
    

Popularne posty z tego bloga

TOP 10: powieści Stephena Kinga

Wrzesień okrzyknęłam samozwańczo miesiącem Stephena Kinga, dlatego warto podsumować jego koniec zestawieniem najlepszych powieści Mistrza. A konkretnie, najlepszych w moim prywatnym rankingu. Ich kolejność jest bardzo umowna, bo uwielbiam wszystkie, a pewna jestem tylko pierwszej trójki, reszta mogłaby stanąć obok siebie na czwartym miejscu na podium.
1. "To" (moja recenzja)

Jedna z pierwszych powieści Kinga, jaką czytałam. Zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że nawet po latach nie czułam się komfortowo w towarzystwie klaunów, a już z pewnością nikt nie przekonałby mnie, że są zabawni i nieszkodliwi... Odświeżałam ją kilka miesięcy temu i mimo upływu lat, nadal zdała egzamin z przyprawiania o gęsią skórkę.

Top 10 najlepszych horrorów

31 października to dobry dzień, by sięgnąć po dobry horror. Do wieczora pozostało jeszcze kilkanaście godzin, macie więc czas na skombinowanie odpowiedniej książki. Po co warto sięgnąć?
Właściwie to mogłabym ułożyć cały ranking składający się z powieści Stephena Kinga. Jednak aby nie być monotematycznym, starałam się wybrać książki różnych autorów i w różnych klimatach. Łączy je jedno - groza i gwarantowane ciary na plecach podczas lektury.

Top 10 książek na Boże Narodzenie

Święta Bożego Narodzenia to idealny czas, by nieco zwolnić i zatopić się w przyjemną lekturę. Warto też odpowiednim jej wyborem wprawić się w świąteczny nastrój już wcześniej. Dzisiaj przygotowałam dla Was zestawienie książek, których akcja ściśle wiąże się ze Świętami. Zapewniam, że każdy znajdzie tu coś dla siebie.
Na początek nieco tradycyjnie i nostalgicznie:
1. "Opowieści wigilijne" Charles Dickens 

Chyba nie ma osoby, która nie znałaby opowieści o Scrooge'u, którego w wigilijną noc nawiedziły cztery duchy, by wskazać mu nową ścieżkę w życiu. Nakładem wydawnictwa Zysk i S-ka ukazało się niedawno nowe tłumaczenie tej opowieści, zawierające drugą historię autora, również utrzymaną w klimacie bożonarodzeniowym zatytułowaną "Nawiedzony". Właśnie się nią zaczytuję, wrażenia z lektury za kilka dni.

"100 książek, które trzeba przeczytać" według BBC

Ranking "100 książek, które trzeba przeczytać" stworzony przez BBC pojawiał się już na wielu blogach, a dzisiaj gości także u mnie. Nie jest to lista idealna, już na pierwszy rzut oka można zauważyć, że znaczną część umieszczonych na niej pozycji to książki brytyjskich autorów, zdecydowanie zaś brak na nich wielu znaczących książek pisarzy z innych państw. Nie brak też tu dziwnych wpadek, np. umieszczenia "Opowieści z Narnii" oraz  "Lwa, czarownicy i starej szafy" w oddzielnych punktach. Podobnie sytuacja wygląda z dziełami zebranymi Szekspira oraz "Hamletem" umieszczonym oddzielnie. 
Niemniej jednak postanowiłam sprawdzić, ile to zacnych książek jest już za mną (są one wytłuszczone) i... wynik wypada słabiutko... Jedynie 34 pozycje. Pociesza mnie fakt, że co najmniej drugie tyle znam z ekranizacji bądź fragmentów. Listę będę na bieżąco aktualizować, mam nadzieję, że za kilka miesięcy będzie już wyglądała o niebo lepiej :) A jak wyglądają Wasze w…

"To" Stephen King

Czy się unoszą? O tak. One pławią się w powietrzu.
W moje ręce ponownie trafiła książka Stephena Kinga, która swego czasu zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że mimo upływu kolejnych lat niektóre sceny nadal tak żywo były wyryte w mojej pamięci, że mimo zagłębiania się w kolejne w powieści grozy i horrory, „To” niewzruszenie tkwiło na szczycie mojej prywatnej listy tych najlepszych. I po której nigdy nie potrafiłam już z ufnością spojrzeć na żadnego klauna.
W monstrualnych rozmiarów opowieści King przenosi nas do Derry, podobnego do tysięcy innych prowincjonalnych amerykańskich mieścin. Przynajmniej na pierwszy rzut oka. Z nieznanych przyczyn przestępczość jest tu większa, ludzie bardziej brutalni i bezwzględni, a co dwadzieścia kilka lat dochodzi do eskalacji przemocy i w niewyjaśnionych okolicznościach giną dzieci.