"Noc między Tam i Tu" Marta Krajewska

Motywy słowiańskie to wdzięczny temat, coraz częściej wykorzystywany w rodzimej i nie tylko fantastyce. Niewiele jest jednak pozycji dla dzieci, które pozwoliłyby im poznać niezwykły świat słowiańskich wierzeń i tradycji. Tę niszę wypełnia Marta Krajewska, w dodatku w sposób malowniczy, mądry i wzruszający.

Noc między Tam i Tu to historia siedmioletniego Bratmiła, któremu właśnie urodziła się malutka siostrzyczka. Wszyscy zachwycają się śliczną Paprotką. Wszyscy z wyjątkiem jej starszego brata, który czuje się zapomniany i niepotrzebny. Jednak gdy pewnego dnia dziewczynka zostaje uprowadzona przez leśną potworzycę, to właśnie Bratmił wyrusza noc do ciemnego boru, by ją odnaleźć. Musi wykazać się nie lada odwagą i sprytem, a na swej drodze spotyka istoty i stworzenia znane nam z legend i baśni.

Marcie Krajewskiej udała się niełatwa sztuka. Z jednej strony mamy do czynienia z przygodową historię, która porwie nie tylko młodszego, ale i dorosłego czytelnika. Tajemniczy leśny świat, w którym mieszkają wodniki, nimfy wodne i mamuny, fascynuje i przykuwa uwagę. Czasem jest groźny i straszny, czasem zachwyca swą magiczną i tajemniczą otoczką. Jestem pewna, że rozbudzi w dziecku ciekawość oraz chęć poznania go jeszcze lepiej.

Z drugiej strony, opowieść o Bratmile i Paprotce w uniwersalny sposób przedstawia rywalizację między rodzeństwem i problemy, jakie pojawiają się w większości rodzin wraz z pojawieniem się najmłodszego dziecka. Bratmił reaguje jak niemal każdy jedynak, który z dnia na dzień zostaje zmuszony do podzielenia się uwagą rodziny i całego otoczenia z małą istotką, która do tej pory była tylko abstrakcyjną ideą siostry lub brata. Autorka świetnie oddaje gamę uczuć i emocji, jakie targają chłopcem oraz drogę, jaką musi on pokonać, by uświadomić sobie, co naprawdę się liczy i czym jest odpowiedzialność za drugą osobę.

Noc między Tam i Tu to magiczna opowieść o odwadze i przygodzie, o poszukiwaniu tego, co najcenniejsze i o dorastaniu, które niewiele ma wspólnego z wiekiem, a raczej sposobem postrzegania świata. Serdecznie polecam zarówno młodszym, jak i starszym czytelnikom!

Książkę przeczytałam w ramach wyzwania czytelniczego u Wiedźmy.
Sprawdźcie również inne nowości w księgarni Tania Książka!

Za egzemplarz książki do recenzji serdecznie dziękuje Księgarni Tania Książka.

Spodobał Ci się ten post? Nie przegap kolejnych, będzie mi miło, jeśli mnie polubisz :)
    

Komentarze