Przejdź do głównej zawartości

"Noc między Tam i Tu" Marta Krajewska

Motywy słowiańskie to wdzięczny temat, coraz częściej wykorzystywany w rodzimej i nie tylko fantastyce. Niewiele jest jednak pozycji dla dzieci, które pozwoliłyby im poznać niezwykły świat słowiańskich wierzeń i tradycji. Tę niszę wypełnia Marta Krajewska, w dodatku w sposób malowniczy, mądry i wzruszający.

Noc między Tam i Tu to historia siedmioletniego Bratmiła, któremu właśnie urodziła się malutka siostrzyczka. Wszyscy zachwycają się śliczną Paprotką. Wszyscy z wyjątkiem jej starszego brata, który czuje się zapomniany i niepotrzebny. Jednak gdy pewnego dnia dziewczynka zostaje uprowadzona przez leśną potworzycę, to właśnie Bratmił wyrusza noc do ciemnego boru, by ją odnaleźć. Musi wykazać się nie lada odwagą i sprytem, a na swej drodze spotyka istoty i stworzenia znane nam z legend i baśni.

Marcie Krajewskiej udała się niełatwa sztuka. Z jednej strony mamy do czynienia z przygodową historię, która porwie nie tylko młodszego, ale i dorosłego czytelnika. Tajemniczy leśny świat, w którym mieszkają wodniki, nimfy wodne i mamuny, fascynuje i przykuwa uwagę. Czasem jest groźny i straszny, czasem zachwyca swą magiczną i tajemniczą otoczką. Jestem pewna, że rozbudzi w dziecku ciekawość oraz chęć poznania go jeszcze lepiej.

Z drugiej strony, opowieść o Bratmile i Paprotce w uniwersalny sposób przedstawia rywalizację między rodzeństwem i problemy, jakie pojawiają się w większości rodzin wraz z pojawieniem się najmłodszego dziecka. Bratmił reaguje jak niemal każdy jedynak, który z dnia na dzień zostaje zmuszony do podzielenia się uwagą rodziny i całego otoczenia z małą istotką, która do tej pory była tylko abstrakcyjną ideą siostry lub brata. Autorka świetnie oddaje gamę uczuć i emocji, jakie targają chłopcem oraz drogę, jaką musi on pokonać, by uświadomić sobie, co naprawdę się liczy i czym jest odpowiedzialność za drugą osobę.

Noc między Tam i Tu to magiczna opowieść o odwadze i przygodzie, o poszukiwaniu tego, co najcenniejsze i o dorastaniu, które niewiele ma wspólnego z wiekiem, a raczej sposobem postrzegania świata. Serdecznie polecam zarówno młodszym, jak i starszym czytelnikom!

Książkę przeczytałam w ramach wyzwania czytelniczego u Wiedźmy.
Sprawdźcie również inne nowości w księgarni Tania Książka!

Za egzemplarz książki do recenzji serdecznie dziękuje Księgarni Tania Książka.





Spodobał Ci się ten post? Nie przegap kolejnych, będzie mi miło, jeśli mnie polubisz :)
    

Popularne posty z tego bloga

TOP 10: powieści Stephena Kinga

Wrzesień okrzyknęłam samozwańczo miesiącem Stephena Kinga, dlatego warto podsumować jego koniec zestawieniem najlepszych powieści Mistrza. A konkretnie, najlepszych w moim prywatnym rankingu. Ich kolejność jest bardzo umowna, bo uwielbiam wszystkie, a pewna jestem tylko pierwszej trójki, reszta mogłaby stanąć obok siebie na czwartym miejscu na podium.
1. "To" (moja recenzja)

Jedna z pierwszych powieści Kinga, jaką czytałam. Zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że nawet po latach nie czułam się komfortowo w towarzystwie klaunów, a już z pewnością nikt nie przekonałby mnie, że są zabawni i nieszkodliwi... Odświeżałam ją kilka miesięcy temu i mimo upływu lat, nadal zdała egzamin z przyprawiania o gęsią skórkę.

Top 10 najlepszych horrorów

31 października to dobry dzień, by sięgnąć po dobry horror. Do wieczora pozostało jeszcze kilkanaście godzin, macie więc czas na skombinowanie odpowiedniej książki. Po co warto sięgnąć?
Właściwie to mogłabym ułożyć cały ranking składający się z powieści Stephena Kinga. Jednak aby nie być monotematycznym, starałam się wybrać książki różnych autorów i w różnych klimatach. Łączy je jedno - groza i gwarantowane ciary na plecach podczas lektury.

Top 10 książek na Boże Narodzenie

Święta Bożego Narodzenia to idealny czas, by nieco zwolnić i zatopić się w przyjemną lekturę. Warto też odpowiednim jej wyborem wprawić się w świąteczny nastrój już wcześniej. Dzisiaj przygotowałam dla Was zestawienie książek, których akcja ściśle wiąże się ze Świętami. Zapewniam, że każdy znajdzie tu coś dla siebie.
Na początek nieco tradycyjnie i nostalgicznie:
1. "Opowieści wigilijne" Charles Dickens 

Chyba nie ma osoby, która nie znałaby opowieści o Scrooge'u, którego w wigilijną noc nawiedziły cztery duchy, by wskazać mu nową ścieżkę w życiu. Nakładem wydawnictwa Zysk i S-ka ukazało się niedawno nowe tłumaczenie tej opowieści, zawierające drugą historię autora, również utrzymaną w klimacie bożonarodzeniowym zatytułowaną "Nawiedzony". Właśnie się nią zaczytuję, wrażenia z lektury za kilka dni.

"100 książek, które trzeba przeczytać" według BBC

Ranking "100 książek, które trzeba przeczytać" stworzony przez BBC pojawiał się już na wielu blogach, a dzisiaj gości także u mnie. Nie jest to lista idealna, już na pierwszy rzut oka można zauważyć, że znaczną część umieszczonych na niej pozycji to książki brytyjskich autorów, zdecydowanie zaś brak na nich wielu znaczących książek pisarzy z innych państw. Nie brak też tu dziwnych wpadek, np. umieszczenia "Opowieści z Narnii" oraz  "Lwa, czarownicy i starej szafy" w oddzielnych punktach. Podobnie sytuacja wygląda z dziełami zebranymi Szekspira oraz "Hamletem" umieszczonym oddzielnie. 
Niemniej jednak postanowiłam sprawdzić, ile to zacnych książek jest już za mną (są one wytłuszczone) i... wynik wypada słabiutko... Jedynie 34 pozycje. Pociesza mnie fakt, że co najmniej drugie tyle znam z ekranizacji bądź fragmentów. Listę będę na bieżąco aktualizować, mam nadzieję, że za kilka miesięcy będzie już wyglądała o niebo lepiej :) A jak wyglądają Wasze w…

"To" Stephen King

Czy się unoszą? O tak. One pławią się w powietrzu.
W moje ręce ponownie trafiła książka Stephena Kinga, która swego czasu zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że mimo upływu kolejnych lat niektóre sceny nadal tak żywo były wyryte w mojej pamięci, że mimo zagłębiania się w kolejne w powieści grozy i horrory, „To” niewzruszenie tkwiło na szczycie mojej prywatnej listy tych najlepszych. I po której nigdy nie potrafiłam już z ufnością spojrzeć na żadnego klauna.
W monstrualnych rozmiarów opowieści King przenosi nas do Derry, podobnego do tysięcy innych prowincjonalnych amerykańskich mieścin. Przynajmniej na pierwszy rzut oka. Z nieznanych przyczyn przestępczość jest tu większa, ludzie bardziej brutalni i bezwzględni, a co dwadzieścia kilka lat dochodzi do eskalacji przemocy i w niewyjaśnionych okolicznościach giną dzieci.