Przejdź do głównej zawartości

"Narodziny potęgi. Wszystkie podboje Bolesława Chrobrego" Michael Morys-Twarowski

O historii można opowiadać sucho i zwięźle. Można skupiać się na martyrologii i tym, co tragiczne. Można też być jak Michael Morys-Twarowski i zmieniać historyczne fakty w porywającą historię, która wciąga niczym powieść przygodowo-sensacyna i od której ciężko się oderwać.

Sam tytuł książki doskonale oddaje jej treść. Narodziny potęgi. Wszystkie podboje Bolesława Chrobrego to ni mniej, ni więcej, tylko próba przedstawienia pierwszego króla Polski z perspektywy nieustannie prowadzonych przez niego wojen i budowy imperium. Można pokusić się o stwierdzenie, że w czasie ponad tysiącletniej historii naszego kraju, nie było drugiego takiego władcy. Mimo że oficjalnie wszystko zaczęło się od Mieszka I, to Bolesław zbudował potęgę, z którą musieli liczyć się nie tylko sąsiedzi, ale i sam niemiecki cesarz. To on zdobył Kraków, Pragę i Kijów, wprawdzie nie utrzymał ich wszystkich, ale nie da się ukryć, że w swoim czasie nie tylko nie był pionkiem na arenie europejskiej, lecz jedną z najważniejszych figur.

Chrobry widziany oczami Morysa-Twarowskiego to przede wszystkim genialny wódz, który podejmował ryzyko i miał odwagę spełnić marzenie o chwale i potędze. Trudno więc mówić o pełnej biografii, skoro autor skupia się tylko na jednym z aspektów jego życia, taki jednak przyjął sobie cel i wypełnił go bardzo dobrze. Nie oznacza to, że książka przypomina laurkę pełną peanów na cześć bohatera. Jest tu mowa i o porażkach, i o ciemnych plamach, które w niechlubny sposób rzutują nieco na całą historię Chrobrego.

Było to moje pierwsze spotkanie z Morysem-Twarowskim, lecz z pewnością nie ostatnie. Ujął mnie sposób, w jaki przedstawia fakty i lekka forma, która mimo wyraźnie popularno-naukowej formy zachowuje merytoryczną rzetelność. Autor pisze lekkim, dowcipnym językiem, nie waha się w zgrabny sposób dorzucić popkulturowych aluzji, dzięki czemu całość trafi praktycznie do każdego czytelnika, także takiego, któremu na co dzień z pozycjami stricte historycznymi nie jest po drodze. Sama wybrana bibliografia liczy kilkadziesiąt pozycji, a każdą ze swoich hipotez (bo nie oszukujmy się, przedstawianie wydarzeń sprzed ponad tysiąca lat musi przynajmniej częściowo opierać się tylko na hipotezach) autor rzeczowo wyjaśnia w przypisach.

Podsumowując, Narodziny potęgi to świetna lektura, która udowadnia, że historia to fascynujące opowieści, a nie zwykłe suche fakty. Takich książek nam trzeba i takich autorów. Panie Autorze, oby tak dalej!

Za egzemplarz książki serdecznie dziękuję Wydawnictwu Znak.

Spodobał Ci się ten post? Nie przegap kolejnych, będzie mi miło, jeśli mnie polubisz :)
    

Popularne posty z tego bloga

TOP 10: powieści Stephena Kinga

Wrzesień okrzyknęłam samozwańczo miesiącem Stephena Kinga, dlatego warto podsumować jego koniec zestawieniem najlepszych powieści Mistrza. A konkretnie, najlepszych w moim prywatnym rankingu. Ich kolejność jest bardzo umowna, bo uwielbiam wszystkie, a pewna jestem tylko pierwszej trójki, reszta mogłaby stanąć obok siebie na czwartym miejscu na podium.
1. "To" (moja recenzja)

Jedna z pierwszych powieści Kinga, jaką czytałam. Zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że nawet po latach nie czułam się komfortowo w towarzystwie klaunów, a już z pewnością nikt nie przekonałby mnie, że są zabawni i nieszkodliwi... Odświeżałam ją kilka miesięcy temu i mimo upływu lat, nadal zdała egzamin z przyprawiania o gęsią skórkę.

Top 10 najlepszych horrorów

31 października to dobry dzień, by sięgnąć po dobry horror. Do wieczora pozostało jeszcze kilkanaście godzin, macie więc czas na skombinowanie odpowiedniej książki. Po co warto sięgnąć?
Właściwie to mogłabym ułożyć cały ranking składający się z powieści Stephena Kinga. Jednak aby nie być monotematycznym, starałam się wybrać książki różnych autorów i w różnych klimatach. Łączy je jedno - groza i gwarantowane ciary na plecach podczas lektury.

Top 10 książek na Boże Narodzenie

Święta Bożego Narodzenia to idealny czas, by nieco zwolnić i zatopić się w przyjemną lekturę. Warto też odpowiednim jej wyborem wprawić się w świąteczny nastrój już wcześniej. Dzisiaj przygotowałam dla Was zestawienie książek, których akcja ściśle wiąże się ze Świętami. Zapewniam, że każdy znajdzie tu coś dla siebie.
Na początek nieco tradycyjnie i nostalgicznie:
1. "Opowieści wigilijne" Charles Dickens 

Chyba nie ma osoby, która nie znałaby opowieści o Scrooge'u, którego w wigilijną noc nawiedziły cztery duchy, by wskazać mu nową ścieżkę w życiu. Nakładem wydawnictwa Zysk i S-ka ukazało się niedawno nowe tłumaczenie tej opowieści, zawierające drugą historię autora, również utrzymaną w klimacie bożonarodzeniowym zatytułowaną "Nawiedzony". Właśnie się nią zaczytuję, wrażenia z lektury za kilka dni.

"100 książek, które trzeba przeczytać" według BBC

Ranking "100 książek, które trzeba przeczytać" stworzony przez BBC pojawiał się już na wielu blogach, a dzisiaj gości także u mnie. Nie jest to lista idealna, już na pierwszy rzut oka można zauważyć, że znaczną część umieszczonych na niej pozycji to książki brytyjskich autorów, zdecydowanie zaś brak na nich wielu znaczących książek pisarzy z innych państw. Nie brak też tu dziwnych wpadek, np. umieszczenia "Opowieści z Narnii" oraz  "Lwa, czarownicy i starej szafy" w oddzielnych punktach. Podobnie sytuacja wygląda z dziełami zebranymi Szekspira oraz "Hamletem" umieszczonym oddzielnie. 
Niemniej jednak postanowiłam sprawdzić, ile to zacnych książek jest już za mną (są one wytłuszczone) i... wynik wypada słabiutko... Jedynie 34 pozycje. Pociesza mnie fakt, że co najmniej drugie tyle znam z ekranizacji bądź fragmentów. Listę będę na bieżąco aktualizować, mam nadzieję, że za kilka miesięcy będzie już wyglądała o niebo lepiej :) A jak wyglądają Wasze w…

"To" Stephen King

Czy się unoszą? O tak. One pławią się w powietrzu.
W moje ręce ponownie trafiła książka Stephena Kinga, która swego czasu zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że mimo upływu kolejnych lat niektóre sceny nadal tak żywo były wyryte w mojej pamięci, że mimo zagłębiania się w kolejne w powieści grozy i horrory, „To” niewzruszenie tkwiło na szczycie mojej prywatnej listy tych najlepszych. I po której nigdy nie potrafiłam już z ufnością spojrzeć na żadnego klauna.
W monstrualnych rozmiarów opowieści King przenosi nas do Derry, podobnego do tysięcy innych prowincjonalnych amerykańskich mieścin. Przynajmniej na pierwszy rzut oka. Z nieznanych przyczyn przestępczość jest tu większa, ludzie bardziej brutalni i bezwzględni, a co dwadzieścia kilka lat dochodzi do eskalacji przemocy i w niewyjaśnionych okolicznościach giną dzieci.