Przejdź do głównej zawartości

"Oryks i Derkacz" Margaret Atwood

"Oryks i Derkacz" Margaret Atwood
Twórczość Margaret Atwood przeżywa obecnie prawdziwy renesans, co bardzo mnie cieszy, bo dzięki temu odkryłam wstrząsającą Opowieść Podręcznej, a potem – idąc za ciosem – pierwszy tom trylogii MaddAddam, czyli Oryks i Derkacz. I jedno mogę powiedzieć na pewno, obydwie wizje przyszłości snute przez kanadyjską pisarkę wstrząsają człowiekiem do głębi. Zwłaszcza, że wcale nie wydają się nieprawdopodobne.

Świata, jaki znamy, już nie ma. Yeti, dawniej używający imienia Jimmy, jako jedyny przeżył epidemię, która zabiła całą ludzkość. Brudny, zarośnięty i wiecznie głodny, stara się przeżyć z dnia na dzień, pogrążony we wspomnieniach, z których wyrywają go co pewien czas Derkaczanie, którymi się opiekuje. Wyglądają jak ludzie, piękni, zielonoocy i niewinni, a jednak nimi nie są. Nie do końca. Skąd więc wzięło się niezwykłe plemię, traktujące Yetiego jak proroka, wyjaśniającego im istotę świata? Co doprowadziło do zagłady całej ludzkiej cywilizacji? Dlaczego Yeti nie podzielił losu miliardów, które umierały w cierpieniu i zgrozie?


Już w Opowieści Podręcznej Atwood udowodniła, że wykreowany przez nią obraz przyszłości jest jednocześnie przerażający i w wielu punktach prawdopodobny. I chyba właśnie z tego powodu lektura tak mocno porusza i nie pozwala o sobie zapomnieć jeszcze przez długi czas. Autorka przekonuje też, że największym zagrożeniem dla człowieka jest on sam, zadufany w sobie, pragnący bawić się w Boga, w imię rozwoju bezpowrotnie niszczący otaczający go świat.

Z reminiscencji Yetiego poznajemy okoliczności, które doprowadziły do upadku całej cywilizacji. Wspomnienia są dawkowane fragmentarycznie, co jednocześnie pobudza ciekawość i dodaje dramatyzmu, zwłaszcza że towarzyszy im przeczucie zbliżającej się katastrofy. Przede wszystkim Yeti wraca pamięcią do swej przyjaźni z tytułowym Derkaczem, inteligentnym, ambitnym, pragnącym łamać zasady i urzeczywistniać własne sny. Prześladuje go również wspomnienie ukochanej Oryks, której przeszłość kryje brutalną i traumatyczną tajemnicę.

Podczas lektury często zastanawiałam się, co jest bardziej przerażające – ruiny cywilizacji po epidemii, czy też świat tuż przed jej wybuchem. Przyszłość widziana oczami Atwood, mimo rozwoju technologii i medycyny (a może właśnie z ich powodu) jest etycznie brudna, niebezpieczna, pozbawiona radości, mimo że liczba dostępnych rozrywek przekracza współczesne możliwości. Ta przyszłość jest po prostu zła i to przez duże Z. Dzięki postępowi zabawa w Boga stała się realna, modyfikacje genetyczne – najpierw prowadzone na roślinach, a potem na zwierzętach – niemal nikogo już nie dziwią, a wręcz przeciwnie, większość korzysta z dobrodziejstw, jakie zapewniają. Po co prowadzić nierentowne fermy kurczaków, lepsza jest kurczakiść – kurczak, który dzięki wprowadzonym genetycznie zmianom, nie odczuwa jak zwierzę (żaden ekolog już nie będzie protestował przeciwko znęcaniu się nad zwierzętami), nie ma głowy, a jedynie otwór gębowy, ale za to produkuje tuzin lub więcej udek, skrzydełek czy kurczęcych piersi. Jak rozwiązać problem przeszczepów organów? Korzystając ze świnionów oczywiście, czyli świń wzbogaconych o ludzkie geny, hodowanych jako żywe banki organów. Przykłady można mnożyć.

Gdzieś po drodze tego technologicznego postępu oraz coraz szybciej rozwarstwiającego się społeczeństwa, ludzkość straciła gdzieś empatię i moralne hamulce. Nikogo nie gorszy publiczne narkotyzowanie się, płatny seks przestał być tematem tabu (najlepsze uczelnie zapewniają swym studentom wykwalifikowaną „obsługę”), nawet pedofilia nie wzbudza tak jednoznacznego potępienia, jak powinna. Obserwując ten świat trudno oprzeć się wrażeniu, że zwyczajnie zasłużył na upadek i zniszczenie, że została przekroczona granica, że ludzkość zrobiła krok, którego już nie może cofnąć i musi ponieść tego konsekwencje.

Nie muszę chyba przekonywać, że Oryks i Derkacz to lektura, która daje solidnego łupnia i która zmusza do myślenia. Zdecydowanie warta polecenia i to nie tylko fanom dystopii, to książka, która poruszy każdego.


 Za udostępnienie ebooka serdecznie dziękuję księgarni Woblink


Spodobał Ci się ten post? Nie przegap kolejnych, będzie mi miło, jeśli mnie polubisz :)
    

Popularne posty z tego bloga

TOP 10: powieści Stephena Kinga

Wrzesień okrzyknęłam samozwańczo miesiącem Stephena Kinga, dlatego warto podsumować jego koniec zestawieniem najlepszych powieści Mistrza. A konkretnie, najlepszych w moim prywatnym rankingu. Ich kolejność jest bardzo umowna, bo uwielbiam wszystkie, a pewna jestem tylko pierwszej trójki, reszta mogłaby stanąć obok siebie na czwartym miejscu na podium.
1. "To" (moja recenzja)

Jedna z pierwszych powieści Kinga, jaką czytałam. Zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że nawet po latach nie czułam się komfortowo w towarzystwie klaunów, a już z pewnością nikt nie przekonałby mnie, że są zabawni i nieszkodliwi... Odświeżałam ją kilka miesięcy temu i mimo upływu lat, nadal zdała egzamin z przyprawiania o gęsią skórkę.

Top 10 najlepszych horrorów

31 października to dobry dzień, by sięgnąć po dobry horror. Do wieczora pozostało jeszcze kilkanaście godzin, macie więc czas na skombinowanie odpowiedniej książki. Po co warto sięgnąć?
Właściwie to mogłabym ułożyć cały ranking składający się z powieści Stephena Kinga. Jednak aby nie być monotematycznym, starałam się wybrać książki różnych autorów i w różnych klimatach. Łączy je jedno - groza i gwarantowane ciary na plecach podczas lektury.

Top 10 książek na Boże Narodzenie

Święta Bożego Narodzenia to idealny czas, by nieco zwolnić i zatopić się w przyjemną lekturę. Warto też odpowiednim jej wyborem wprawić się w świąteczny nastrój już wcześniej. Dzisiaj przygotowałam dla Was zestawienie książek, których akcja ściśle wiąże się ze Świętami. Zapewniam, że każdy znajdzie tu coś dla siebie.
Na początek nieco tradycyjnie i nostalgicznie:
1. "Opowieści wigilijne" Charles Dickens 

Chyba nie ma osoby, która nie znałaby opowieści o Scrooge'u, którego w wigilijną noc nawiedziły cztery duchy, by wskazać mu nową ścieżkę w życiu. Nakładem wydawnictwa Zysk i S-ka ukazało się niedawno nowe tłumaczenie tej opowieści, zawierające drugą historię autora, również utrzymaną w klimacie bożonarodzeniowym zatytułowaną "Nawiedzony". Właśnie się nią zaczytuję, wrażenia z lektury za kilka dni.

"100 książek, które trzeba przeczytać" według BBC

Ranking "100 książek, które trzeba przeczytać" stworzony przez BBC pojawiał się już na wielu blogach, a dzisiaj gości także u mnie. Nie jest to lista idealna, już na pierwszy rzut oka można zauważyć, że znaczną część umieszczonych na niej pozycji to książki brytyjskich autorów, zdecydowanie zaś brak na nich wielu znaczących książek pisarzy z innych państw. Nie brak też tu dziwnych wpadek, np. umieszczenia "Opowieści z Narnii" oraz  "Lwa, czarownicy i starej szafy" w oddzielnych punktach. Podobnie sytuacja wygląda z dziełami zebranymi Szekspira oraz "Hamletem" umieszczonym oddzielnie. 
Niemniej jednak postanowiłam sprawdzić, ile to zacnych książek jest już za mną (są one wytłuszczone) i... wynik wypada słabiutko... Jedynie 34 pozycje. Pociesza mnie fakt, że co najmniej drugie tyle znam z ekranizacji bądź fragmentów. Listę będę na bieżąco aktualizować, mam nadzieję, że za kilka miesięcy będzie już wyglądała o niebo lepiej :) A jak wyglądają Wasze w…

"To" Stephen King

Czy się unoszą? O tak. One pławią się w powietrzu.
W moje ręce ponownie trafiła książka Stephena Kinga, która swego czasu zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że mimo upływu kolejnych lat niektóre sceny nadal tak żywo były wyryte w mojej pamięci, że mimo zagłębiania się w kolejne w powieści grozy i horrory, „To” niewzruszenie tkwiło na szczycie mojej prywatnej listy tych najlepszych. I po której nigdy nie potrafiłam już z ufnością spojrzeć na żadnego klauna.
W monstrualnych rozmiarów opowieści King przenosi nas do Derry, podobnego do tysięcy innych prowincjonalnych amerykańskich mieścin. Przynajmniej na pierwszy rzut oka. Z nieznanych przyczyn przestępczość jest tu większa, ludzie bardziej brutalni i bezwzględni, a co dwadzieścia kilka lat dochodzi do eskalacji przemocy i w niewyjaśnionych okolicznościach giną dzieci.