Przejdź do głównej zawartości

"Misia i jej mali pacjenci" Aniela Cholewińska-Szkolik

Nie znam przedszkolaka, który nie byłby zafascynowany zwierzętami i nie marzyłby mu się własny pupil. Tym bardziej warto więc nie tylko utrwalać w dziecku miłość do nich oraz zaszczepiać poczucie odpowiedzialności, która nierozerwalnie wiąże się z opieką nad każdym domowym pieszczochem. Pomóc może w tym nowa seria książeczek dla dzieci Misia i jej mali pacjenci autorstwa Anieli Cholewińskiej-Szkolik.


Tytułowa bohaterka rezolutna, rudowłosa siedmiolatka, które kocha zwierzęta i doskonale rozumie ich mowę. W swoim domku na drzewie dziewczynka urządziła klinikę, w której na miarę swoich możliwości pomaga cierpiącym zwierzątkom. Wspomaga ją w tym ukochany dziadek Tadzio, weterynarz, do którego Misia zwraca się z prośbą o pomoc, gdy trafi na przypadek, który wymaga specjalistycznego leczenia.

Jak dotąd ukazały się dwa pierwsze tomy serii: Weterynarz z Lipowej Kliniki oraz Niespodziewani goście. W każdym z nich znajdują się trzy historie, w których Misia pomaga m.in. wróbelkowi ze zranionym skrzydełkiem, małej wiewiórce, jeżykowi i małemu szczeniaczkowi należącemu do jej przyjaciółki Ewci. Są to bardzo ciepłe, czasem wzruszające opowieści, które nie tylko z pewnością zaciekawią dziecko, ale też pokażą mu, jak należy postępować i jak ważne jest, by dbać o zwierzęta, zarówno te domowe, jak i dzikie.


Wartościowa treść idzie w parze ze śliczną szatą graficzną. Książeczki mają twardą oprawę i są bogato ilustrowane naprawdę uroczymi pracami Agnieszki Filipowskiej. Warto też zajrzeć na stronę poświęconą serii, nauczyciele mogą znaleźć na niej konspekty do zajęć, rodzice interesujące artykuły o relacjach dzieci ze zwierzętami, a najmłodsi konkurs, w którym do wygrania jest zestaw książeczek.

Razem z M. jesteśmy oczarowane Misią i jej pacjentami. Mała chętnie słucha historii i ogląda ilustrację, a mnie cieszy połączenie przyjemnego z pożytecznym. Po takie lektury dla dziecka sięgam z przyjemnością i serdecznie polecam je innym rodzicom.


Za egzemplarze książeczek do recenzji serdecznie dziękuję Wydawnictwu Zielona Sowa.

Spodobał Ci się ten post? Nie przegap kolejnych, będzie mi miło, jeśli mnie polubisz :)
    

Popularne posty z tego bloga

TOP 10: powieści Stephena Kinga

Wrzesień okrzyknęłam samozwańczo miesiącem Stephena Kinga, dlatego warto podsumować jego koniec zestawieniem najlepszych powieści Mistrza. A konkretnie, najlepszych w moim prywatnym rankingu. Ich kolejność jest bardzo umowna, bo uwielbiam wszystkie, a pewna jestem tylko pierwszej trójki, reszta mogłaby stanąć obok siebie na czwartym miejscu na podium.
1. "To" (moja recenzja)

Jedna z pierwszych powieści Kinga, jaką czytałam. Zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że nawet po latach nie czułam się komfortowo w towarzystwie klaunów, a już z pewnością nikt nie przekonałby mnie, że są zabawni i nieszkodliwi... Odświeżałam ją kilka miesięcy temu i mimo upływu lat, nadal zdała egzamin z przyprawiania o gęsią skórkę.

Top 10 najlepszych horrorów

31 października to dobry dzień, by sięgnąć po dobry horror. Do wieczora pozostało jeszcze kilkanaście godzin, macie więc czas na skombinowanie odpowiedniej książki. Po co warto sięgnąć?
Właściwie to mogłabym ułożyć cały ranking składający się z powieści Stephena Kinga. Jednak aby nie być monotematycznym, starałam się wybrać książki różnych autorów i w różnych klimatach. Łączy je jedno - groza i gwarantowane ciary na plecach podczas lektury.

Top 10 książek na Boże Narodzenie

Święta Bożego Narodzenia to idealny czas, by nieco zwolnić i zatopić się w przyjemną lekturę. Warto też odpowiednim jej wyborem wprawić się w świąteczny nastrój już wcześniej. Dzisiaj przygotowałam dla Was zestawienie książek, których akcja ściśle wiąże się ze Świętami. Zapewniam, że każdy znajdzie tu coś dla siebie.
Na początek nieco tradycyjnie i nostalgicznie:
1. "Opowieści wigilijne" Charles Dickens 

Chyba nie ma osoby, która nie znałaby opowieści o Scrooge'u, którego w wigilijną noc nawiedziły cztery duchy, by wskazać mu nową ścieżkę w życiu. Nakładem wydawnictwa Zysk i S-ka ukazało się niedawno nowe tłumaczenie tej opowieści, zawierające drugą historię autora, również utrzymaną w klimacie bożonarodzeniowym zatytułowaną "Nawiedzony". Właśnie się nią zaczytuję, wrażenia z lektury za kilka dni.

"100 książek, które trzeba przeczytać" według BBC

Ranking "100 książek, które trzeba przeczytać" stworzony przez BBC pojawiał się już na wielu blogach, a dzisiaj gości także u mnie. Nie jest to lista idealna, już na pierwszy rzut oka można zauważyć, że znaczną część umieszczonych na niej pozycji to książki brytyjskich autorów, zdecydowanie zaś brak na nich wielu znaczących książek pisarzy z innych państw. Nie brak też tu dziwnych wpadek, np. umieszczenia "Opowieści z Narnii" oraz  "Lwa, czarownicy i starej szafy" w oddzielnych punktach. Podobnie sytuacja wygląda z dziełami zebranymi Szekspira oraz "Hamletem" umieszczonym oddzielnie. 
Niemniej jednak postanowiłam sprawdzić, ile to zacnych książek jest już za mną (są one wytłuszczone) i... wynik wypada słabiutko... Jedynie 34 pozycje. Pociesza mnie fakt, że co najmniej drugie tyle znam z ekranizacji bądź fragmentów. Listę będę na bieżąco aktualizować, mam nadzieję, że za kilka miesięcy będzie już wyglądała o niebo lepiej :) A jak wyglądają Wasze w…

"To" Stephen King

Czy się unoszą? O tak. One pławią się w powietrzu.
W moje ręce ponownie trafiła książka Stephena Kinga, która swego czasu zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że mimo upływu kolejnych lat niektóre sceny nadal tak żywo były wyryte w mojej pamięci, że mimo zagłębiania się w kolejne w powieści grozy i horrory, „To” niewzruszenie tkwiło na szczycie mojej prywatnej listy tych najlepszych. I po której nigdy nie potrafiłam już z ufnością spojrzeć na żadnego klauna.
W monstrualnych rozmiarów opowieści King przenosi nas do Derry, podobnego do tysięcy innych prowincjonalnych amerykańskich mieścin. Przynajmniej na pierwszy rzut oka. Z nieznanych przyczyn przestępczość jest tu większa, ludzie bardziej brutalni i bezwzględni, a co dwadzieścia kilka lat dochodzi do eskalacji przemocy i w niewyjaśnionych okolicznościach giną dzieci.