"Opowieści tajemnicze i szalone" Edgar Allan Poe

Edgar Allan Poe to niekwestionowany mistrz i prekursor gatunku, na którym wzorowało się i nadal wzoruje wielu autorów horrorów i powieści grozy. W niezrównany sposób pisał o utracie zmysłów i popadaniu w szaleństwo, a jego utwory przesycone makabrą i groteską, nie straciły nic na swym mrocznym uroku mimo upływu lat.

Nakładem wydawnictwa Nasza Księgarnia ukazało się właśnie wyjątkowe wydanie czterech znanych opowiadań jego autorstwa. Czym różni się na tle innych? Wystarczy spojrzeć na okładkę, która daje przedsmak tego, co czeka czytelnika w środku. Teksty Poego nabierają nowego wymiaru i dodatkowego smaczku dzięki niezrównanym ilustracjom Grisa Grimly’ego. Nieco makabryczne i groteskowe, przedstawiające postaci brzydkie, upiorne, powykrzywiane, a jednocześnie mające w sobie jakiś niepokojący urok, doskonale komponują się z treścią opowieści i podkreślają ich charakter. Nasuwają skojarzenie z Timem Burtonem i jeśli lubicie takie klimaty, bezsprzecznie Was zachwycą! Mam też wrażenie, że szata graficzna niejako zepchnęła sam tekst w cień. Wybacz Edgarze!


W zbiorze znalazły się: Czarny kot, Maska Czerwonej Śmierci, Żaboskoczek oraz Upadek domu Usherów. Z góry należy jednak podkreślić fakt, że są to wersje nieco uproszczone i zmodyfikowane tak, by – tak zgaduję – zgrabniej wpasować się w preferencje młodego czytelnika i zachęcić go do lektury, nie przytłaczając językową formą i dodatkowymi niuansami fabularnymi. W efekcie otrzymujemy opowiadania w pełni oddające główną oś fabuły, lecz skrócone i okrojone. Czy to źle? Dla zagorzałych miłośników Poego może brzmieć to jak zbrodnia dokonana niemalże na nim samym, ale sama przyznaję się do czerpania ogromnej przyjemności z lektury, mimo jej skrótowości.


Zanim sięgnęłam po zbiór, znałam jedynie Czarnego kota, mroczną historię upadku pewnego mężczyzny, który przekonuje się, że za wszystkie niegodziwości w końcu trzeba zapłacić. Żaboskoczek opowiada z kolei o pewnym błaźnie-karle, którego cierpliwość została wystawiona na próbę i który postanawia zemścić się za doznane krzywdy. Maska Czerwonej Śmierci udowadnia, że przed kostuchą nie ma ucieczki, a ci co będą jej próbować, mogą się srodze rozczarować. I wreszcie jeden z najsłynniejszych utworów w dorobku Autora, Upadek domu Usherów, czyli rasowa gotycka historia ze starym zamczyskiem i duchami w tle. Jednym słowem, same pyszności!Podsumowując, Opowieści tajemnicze i szalone to dla młodego czytelnika świetny sposób na rozpoczęcie przygody z prozą Poego i pierwsze zanurzenie się w koszmarnie pokręcony świat jego opowiadań. Oby kolejnym było sięgnięcie po teksty niezmienione! Jednocześnie dla fanów twórczości Autora, którzy z jego Czarnym kotem i pozostałymi tekstami są za pan brat, takie wydanie stanowi ciekawe urozmaicenie. Osobiście jestem nim całkowicie zauroczona. Polecam!

Za egzemplarz książki do recenzji serdecznie dziękuję Wydawnictwu Nasza Księgarnia.

Spodobał Ci się ten post? Nie przegap kolejnych, będzie mi miło, jeśli mnie polubisz :)
    

Komentarze