Przejdź do głównej zawartości

"Uznani za zmarłych" Graham Masterton

Uznani za zmarłych,
Graham Masterton
Według jednego z irlandzkich powiedzeń nie ma niebezpieczniejszej potrawy niż tort weselny. Przekonuje się o tym pewna para, która krojąc własny odnajduje w nim upieczoną… ludzką głowę.

Okazuje się, że to szczątki właściciela cukierni, który został uprowadzony przez nieznanych sprawców kilka dni wcześniej. Mimo otrzymanego okupu, a przynajmniej znacznej jego części, porywacze - sami siebie nazywający Arcykrólami Irlandii - zamordowali ofiarę i to w wyjątkowo brutalny sposób. Tymczasem ginie kolejny drobny przedsiębiorca, a jego żona otrzymuje telefon z żądaniem okupu. Nadkomisarz Katie Maguire rozpoczyna wyścig z czasem, próbując rozgryźć motywy sprawców (wcale nie tak oczywiste, gdyż ich ofiarami są niemal bankruci), walcząc z wrogim jej przełożonym i policyjnym kretem, który skutecznie psuje większość jej działań.

Uznani za zmarłych to już czwarty tom serii o ambitnej irlandzkiej nadkomisarz, która pnie się po szczeblach policyjnej kariery wbrew seksistowskim uprzedzeniom i jawnej dyskryminacji. Tym właśnie cyklem Graham Masterton przekonał mnie, że jako autor thrillerów sprawdza się znakomicie i to na nich, a nie na horrorach powinien się skupić. Te ostatnie zbyt często pozostawiają wiele do życzenia. W powieściach o Katie można za to znaleźć to, co w dobrym thrillerze liczy się przede wszystkim –wartką akcję, trzymającą w napięciu intrygę i dobrze nakreślonego, interesującego głównego bohatera. Przy okazji Masterton każdą z powieści okrasza jeszcze charakterystyczną dla swojej twórczością nutą makabry, w tym przypadku przejawiającą się przede wszystkim w brutalności i okrucieństwie działania sprawców.

Dużym plusem zarówno tego tomu jak i całej serii jest postać Maguire, która wymyka się schematowi detektywów zwykle spotykanych w tego typu powieściach. Mamy tu do czynienia z silną, ambitną kobietą, która z jednej strony ma bardzo silne poczucie misji i sprawiedliwości, a z drugiej nie waha się przekroczyć pewnych społecznych czy prawnych granic, by osiągnąć to, co uważa za słuszne. Ma przy tym odwagę głośno walczyć z tym, co często zamiatane jest pod dywan i skutkuje wykluczeniem ze środowiska – korupcją w szeregach policji, prywatnymi układami z najgroźniejszymi nawet przestępcami i dyskryminacją. Jednocześnie, autor nie serwuje cukierkowych rozwiązań, w których to co właściwe zawsze zwycięża, wręcz przeciwnie, wiele wydarzeń aż do bólu pokazuje, że świat to bardzo paskudne i niewdzięczne miejsce, a dobrze ustawionego drania nie jest w stanie ruszyć praktycznie nikt.

Drobnym minusem, nie psującym jednak całego dobrego wrażenia, jest fakt, że czytelnik dość szybko może zorientować się, kto stoi za podkopywaniem autorytetu Katie i doprowadza do katastrofy przeprowadzane przez nią akcje. Sama Maguire pozostaje jakby ślepa na to, co dzieje się wokół niej, co wydaje się do niej dosyć niepodobne – przynajmniej w świetle tego, jak została pokazana w poprzednich tomach cyklu. Można to jednak teoretycznie złożyć na karby problemów osobistych, z którymi musi się zmierzyć.

Podsumowując, Uznani za zmarłych to kolejny bardzo dobry tom cyklu, na który powinien zwrócić uwagę każdy miłośnik thrillerów, zwłaszcza tych wypełnionych akcją i często brutalnymi rozwiązaniami. Grahamie, porzuć horrory, pisz dalej o Katie, dobrze Ci to wychodzi!


Przeczytaj również:


Za udostępnienie e-booka serdecznie dziękuję księgarni Woblink

 

Spodobał Ci się ten post? Nie przegap kolejnych, będzie mi miło, jeśli mnie polubisz :)
    

Popularne posty z tego bloga

TOP 10: powieści Stephena Kinga

Wrzesień okrzyknęłam samozwańczo miesiącem Stephena Kinga, dlatego warto podsumować jego koniec zestawieniem najlepszych powieści Mistrza. A konkretnie, najlepszych w moim prywatnym rankingu. Ich kolejność jest bardzo umowna, bo uwielbiam wszystkie, a pewna jestem tylko pierwszej trójki, reszta mogłaby stanąć obok siebie na czwartym miejscu na podium.
1. "To" (moja recenzja)

Jedna z pierwszych powieści Kinga, jaką czytałam. Zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że nawet po latach nie czułam się komfortowo w towarzystwie klaunów, a już z pewnością nikt nie przekonałby mnie, że są zabawni i nieszkodliwi... Odświeżałam ją kilka miesięcy temu i mimo upływu lat, nadal zdała egzamin z przyprawiania o gęsią skórkę.

Top 10 najlepszych horrorów

31 października to dobry dzień, by sięgnąć po dobry horror. Do wieczora pozostało jeszcze kilkanaście godzin, macie więc czas na skombinowanie odpowiedniej książki. Po co warto sięgnąć?
Właściwie to mogłabym ułożyć cały ranking składający się z powieści Stephena Kinga. Jednak aby nie być monotematycznym, starałam się wybrać książki różnych autorów i w różnych klimatach. Łączy je jedno - groza i gwarantowane ciary na plecach podczas lektury.

Top 10 książek na Boże Narodzenie

Święta Bożego Narodzenia to idealny czas, by nieco zwolnić i zatopić się w przyjemną lekturę. Warto też odpowiednim jej wyborem wprawić się w świąteczny nastrój już wcześniej. Dzisiaj przygotowałam dla Was zestawienie książek, których akcja ściśle wiąże się ze Świętami. Zapewniam, że każdy znajdzie tu coś dla siebie.
Na początek nieco tradycyjnie i nostalgicznie:
1. "Opowieści wigilijne" Charles Dickens 

Chyba nie ma osoby, która nie znałaby opowieści o Scrooge'u, którego w wigilijną noc nawiedziły cztery duchy, by wskazać mu nową ścieżkę w życiu. Nakładem wydawnictwa Zysk i S-ka ukazało się niedawno nowe tłumaczenie tej opowieści, zawierające drugą historię autora, również utrzymaną w klimacie bożonarodzeniowym zatytułowaną "Nawiedzony". Właśnie się nią zaczytuję, wrażenia z lektury za kilka dni.

"100 książek, które trzeba przeczytać" według BBC

Ranking "100 książek, które trzeba przeczytać" stworzony przez BBC pojawiał się już na wielu blogach, a dzisiaj gości także u mnie. Nie jest to lista idealna, już na pierwszy rzut oka można zauważyć, że znaczną część umieszczonych na niej pozycji to książki brytyjskich autorów, zdecydowanie zaś brak na nich wielu znaczących książek pisarzy z innych państw. Nie brak też tu dziwnych wpadek, np. umieszczenia "Opowieści z Narnii" oraz  "Lwa, czarownicy i starej szafy" w oddzielnych punktach. Podobnie sytuacja wygląda z dziełami zebranymi Szekspira oraz "Hamletem" umieszczonym oddzielnie. 
Niemniej jednak postanowiłam sprawdzić, ile to zacnych książek jest już za mną (są one wytłuszczone) i... wynik wypada słabiutko... Jedynie 34 pozycje. Pociesza mnie fakt, że co najmniej drugie tyle znam z ekranizacji bądź fragmentów. Listę będę na bieżąco aktualizować, mam nadzieję, że za kilka miesięcy będzie już wyglądała o niebo lepiej :) A jak wyglądają Wasze w…

"To" Stephen King

Czy się unoszą? O tak. One pławią się w powietrzu.
W moje ręce ponownie trafiła książka Stephena Kinga, która swego czasu zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że mimo upływu kolejnych lat niektóre sceny nadal tak żywo były wyryte w mojej pamięci, że mimo zagłębiania się w kolejne w powieści grozy i horrory, „To” niewzruszenie tkwiło na szczycie mojej prywatnej listy tych najlepszych. I po której nigdy nie potrafiłam już z ufnością spojrzeć na żadnego klauna.
W monstrualnych rozmiarów opowieści King przenosi nas do Derry, podobnego do tysięcy innych prowincjonalnych amerykańskich mieścin. Przynajmniej na pierwszy rzut oka. Z nieznanych przyczyn przestępczość jest tu większa, ludzie bardziej brutalni i bezwzględni, a co dwadzieścia kilka lat dochodzi do eskalacji przemocy i w niewyjaśnionych okolicznościach giną dzieci.