poniedziałek, 6 marca 2017

"Pieśń królowej" Elizabeth Chadwick

Eleonora Akwitańska zapisała się na kartach Historii przede wszystkim jako królowa Francji i Anglii oraz matka Ryszarda Lwie Serce. Była kobietą niezwykłą i wpływową, która w epoce tak silnie zdominowanej przez mężczyzn nie pozwoliła się sprowadzić do roli biernego obserwatora. Jej losy stanowią wyśmienitą pożywkę do stworzenia porywającej powieści i taka właśnie jest Pieśń królowej autorstwa Elizabeth Chadwick.

Alienor (pod taką formą imienia Eleonora występuje w kronikach i tak sama siebie określała) poznajemy jako młodziutką, zaledwie trzynastoletnią księżną Akwitanii, która po śmierci ojca staje się łakomym kąskiem dla licznych, przepełnionych ambicją otaczających ją możnych. By zapobiec walkom w księstwie, na mocy testamentu ojca i wcześniejszych ustaleń z królem Francji, Alienor wychodzi za mąż za starszego zaledwie o kilka lat Ludwika VII Młodego, następcę francuskiego tronu, który niemal tuż po ślubie przejmuje koronę. 
Początkowa wzajemna fascynacja między młodymi małżonkami dosyć szybko zmienia się w obojętność, a z czasem niechęć, graniczącą z nienawiścią i odrazą, potęgowaną problemami ze spłodzeniem i wydaniem na świat tak oczekiwanego następcy tronu. Otoczona przez licznych wrogów, coraz bardziej odsuwana na bok przez zdewociałego, niekompetentnego i apodyktycznego Ludwika, Alienor musi wykazać się nie tylko nie lada inteligencją i sprytem, ale też dużą odwagą, by walczyć o swoją pozycję i należną jej władzę.

Dawno już nie sięgałam po powieści historyczne, zazwyczaj też gdy to robię, mój wybór pada na twórczość Philippy Gregory, jednej z moich ulubionych pisarek i niekwestionowanej królowej zbeletryzowanych biografii kobiet wywodzących się z dynastii Plantagenetów i Tudorów. Z dużą przyjemnością przekonałam się, że Pieśń królowej w niczym nie ustępuje powieściom Brytyjki, a Elizabeth Chadwick zyskała u mnie ogromny kredyt zaufania.

Dzięki autorce postać Alienor zyskała głębię i wyrazistość; z jednego z kolejnych nazwisk pojawiających się w podręcznikach do historii wykreowała ona bardzo przekonujący wizerunek młodej kobiety, która stopniowo dojrzewa i dorasta do roli potężnej i zręcznej władczyni. Z jednej strony pozornie wyrachowanej i wręcz bezlitosnej, z drugiej w widoczny dla czytelnika sposób targanej wewnętrznymi wątpliwościami, niepokojem i strachem, nie tylko o siebie, ale i o swoją spuściznę. Doskonale lawirującej wśród politycznych intryg i potrafiącej przedłożyć dobro swego księstwa nad własne szczęście.

Oczywiście, z uwagi na to, że mamy do czynienia ze zbeletryzowaną biografią, trudno traktować powieść jako w pełni wiarygodne źródło informacji na temat głównej bohaterki. Niemniej, należy oddać autorce sprawiedliwość, że stworzoną przez siebie historię oparła na rzetelnych i merytorycznych badaniach, a przedstawione przez nią wydarzenia są tak bliskie faktom, jak to tylko możliwe. Tam gdzie zabrakło informacji, w ruch ruszyła wyobraźnia, ale również w sposób prawdopodobny i wiarygodny. Co więcej, obok świetnie przedstawionych losów Alienor, Chadwick doskonale poradziła sobie z oddaniem ducha epoki, dzięki czemu powieść stanowi również barwny obraz XII-wiecznej Francji, realiów ówczesnego życia na dworze oraz politycznych niuansów.

Pieśń królowej to druga książka o losach Eleonory Akwitańskiej, jaką miałam okazję przeczytać i to znacznie lepsza od mocno rozczarowujących Nocy królowej Mireille Calmel, które okazały się miałkiej jakości romansem historycznym, a nie rzetelnie napisaną powieścią. Postać tak nietuzinkowa  jak Alienor zasługuje właśnie na tak dobrą, wiarygodnie przedstawioną i wciągającą powieść, jak ta autorstwa Elizabeth Chadwick, dlatego bardzo się cieszę, że po nią sięgnęłam. Teraz z niecierpliwością wypatruję jej kontynuacji, Serce królowej i mam nadzieję, że ukaże się ona już wkrótce.

 Za egzemplarz książki do recenzji serdecznie dziękuję Księgarni BookMaster.Spodobał Ci się ten post? Nie przegap kolejnych, będzie mi miło, jeśli mnie polubisz :)
    

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...