Przejdź do głównej zawartości

"Na początku jest koniec" Weronika Mliczewska

O starożytnych Majach wiemy stosunkowo niewiele, o ich współczesnych potomkach jeszcze mniej, a większość powszechnej wiedzy bazuje na stereotypach i popkulturowej papce. Wystarczy wspomnieć medialne szaleństwo sprzed pięciu lat, gdy ogłoszono, że według majańskich przepowiedni w roku 2012 ma nastąpić koniec świata. Problem w tym, że sami Majowie nigdy tak nie twierdzili i stanowczo odżegnywali się od takiego „proroctwa”.

Mówili, że przepowiedzieli go Majowie. Jakim prawem w to wierzą, skoro nie mają odwagi uwierzyć w kwintesencję duchowości Majów: w duchy i demony? Jakim prawem interpretują według swojego systemu wartości, a nie chcą poznać ani zrozumieć tego, co było pierworodnym zamysłem samych Majów? Dlaczego w dzisiejszym świecie nasza wiara jest wybiórcza, przyswajamy, co nam się podoba, bez całego bagażu kulturowego, bez kontekstu, bez sensu? Przy takim podejściu słowo „wiara” traci na znaczeniu. Jest pustym frazesem, za którym nie kryje się nic.

Próbę poznania prawdziwych Majów, ich życia i sposobu myślenia podjęła Weronika Mliczewska, która spędziła długie miesiące wędrując po kolejnych krajach Ameryki Środkowej i zobaczyła różne oblicza ich mieszkańców, w większości jakże dalekie od powszechnych wyobrażeń. Efektem tej podróży jest reportaż Na początku jest koniec, pozwalający choć trochę zajrzeć również i nam za kulisy tego niezwykłego świata i fascynującej kultury.

Pierwszym szokiem, zarówno dla autorki, jak i czytelnika, jest fakt, że Majowie starannie unikają określania samych siebie tym mianem. Po stuleciach prześladowań ma ono wydźwięk bardzo negatywny i pejoratywny. Co więcej, okazuje się, że przyznanie się do majańskiego pochodzenia może nieść przykre skutki i wywoływać agresję, wśród tej części społeczeństwo, która nadal żywo kultywuje uprzedzenia i otwarcie okazuje niechęć wobec Indian (na marginesie, określenie kogoś Indianinem jest tam jeszcze bardziej obraźliwe).

Według statystyk w samej Gwatemali mieszka sześć milionów Majów, tak więc teoretycznie każdego dnia wśród nich przebywałam, jednak, co zadziwiające, nikt nie chciał się przyznać, że jest Majem […]. Majem byli zawsze ci „inni”.

Kolejnym trudnym do zaakceptowania faktem jest skrajne ubóstwo, w jakim żyją – a raczej wegetują – Majowie, zarówno mieszkańcy wiosek, jak i miast. Dawno temu zostali zepchnięci na margines społeczeństwa i tam już pozostali, choć ostatnio – za sprawą protestów i zmiany polityki – pojawiła się nadzieja na pewne zmiany. Niemniej, serce się kraje na widok niewyobrażalnej z punktu widzenia przeciętnego Europejczyka nędzy i szerzącego się alkoholizmu.

Żyją w skrajnej biedzie. W zeszłym tygodniu zmarł ich sąsiad. Jego rodzina nie miała siedemdziesięciu sześciu quetzali, odpowiednika dziewięciu dolarów, na anestezjologa. Przez to nie mogła się odbyć operacja. Ludzkie życie jest tutaj warte tyle, ile jeden obiad.

Jednak im bardziej zagłębiamy się w świat Majów, tym więcej widzimy w nim fascynujących elementów. I to nie tych przygotowywanych specjalnie dla turystów – dla tych są kolorowe przedstawienia i barwne przebrania, czyli dokładnie to, czego oczekuje większość laików szukających wrażeń i ładnych zdjęć, a nie prawdy. Świetnie widać to na przykład w obchodach Nowego Roku, gdy autorka pokazuje obydwie wersje święta – tę pod publikę i tę prawdziwą, mocno przeżywaną, choć z zewnątrz może nie aż tak spektakularną.

Wraz z Weroniką Mliczewską mamy więc szansę spojrzeć na Majów w sposób zupełnie inny niż pokazują to chociażby niektóre kolorowe magazyny podróżnicze. Wędrujemy po miastach, mieścinach i wioskach, po różnych krajach, gdzie odmienne grupy Majów (to tylko dla Europejczyka czy Amerykanina Majowie stanowią jedną, zwartą społeczność) kultywują swoje tradycje, bądź też zupełnie się od nich odżegnują. Wkraczamy w świat szamanów i zupełnie zwykłych ludzi, i jest to przeżycie naprawdę niesamowite, mimo że dostępne jedynie poprzez karty książki.

Mówiąc krótko, gorąco polecam reportaż Na początku jest koniec nie tylko osobom zainteresowanym kulturą rdzennych mieszkańców Ameryki i nie tylko fanom literatury faktu. Pozycja zdecydowanie warta uwagi!

Za egzemplarz książki do recenzji serdecznie dziękuję Wydawnictwu Muza.

Spodobał Ci się ten post? Nie przegap kolejnych, będzie mi miło, jeśli mnie polubisz :)
    

Popularne posty z tego bloga

TOP 10: powieści Stephena Kinga

Wrzesień okrzyknęłam samozwańczo miesiącem Stephena Kinga, dlatego warto podsumować jego koniec zestawieniem najlepszych powieści Mistrza. A konkretnie, najlepszych w moim prywatnym rankingu. Ich kolejność jest bardzo umowna, bo uwielbiam wszystkie, a pewna jestem tylko pierwszej trójki, reszta mogłaby stanąć obok siebie na czwartym miejscu na podium.
1. "To" (moja recenzja)

Jedna z pierwszych powieści Kinga, jaką czytałam. Zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że nawet po latach nie czułam się komfortowo w towarzystwie klaunów, a już z pewnością nikt nie przekonałby mnie, że są zabawni i nieszkodliwi... Odświeżałam ją kilka miesięcy temu i mimo upływu lat, nadal zdała egzamin z przyprawiania o gęsią skórkę.

Top 10 najlepszych horrorów

31 października to dobry dzień, by sięgnąć po dobry horror. Do wieczora pozostało jeszcze kilkanaście godzin, macie więc czas na skombinowanie odpowiedniej książki. Po co warto sięgnąć?
Właściwie to mogłabym ułożyć cały ranking składający się z powieści Stephena Kinga. Jednak aby nie być monotematycznym, starałam się wybrać książki różnych autorów i w różnych klimatach. Łączy je jedno - groza i gwarantowane ciary na plecach podczas lektury.

Top 10 książek na Boże Narodzenie

Święta Bożego Narodzenia to idealny czas, by nieco zwolnić i zatopić się w przyjemną lekturę. Warto też odpowiednim jej wyborem wprawić się w świąteczny nastrój już wcześniej. Dzisiaj przygotowałam dla Was zestawienie książek, których akcja ściśle wiąże się ze Świętami. Zapewniam, że każdy znajdzie tu coś dla siebie.
Na początek nieco tradycyjnie i nostalgicznie:
1. "Opowieści wigilijne" Charles Dickens 

Chyba nie ma osoby, która nie znałaby opowieści o Scrooge'u, którego w wigilijną noc nawiedziły cztery duchy, by wskazać mu nową ścieżkę w życiu. Nakładem wydawnictwa Zysk i S-ka ukazało się niedawno nowe tłumaczenie tej opowieści, zawierające drugą historię autora, również utrzymaną w klimacie bożonarodzeniowym zatytułowaną "Nawiedzony". Właśnie się nią zaczytuję, wrażenia z lektury za kilka dni.

"100 książek, które trzeba przeczytać" według BBC

Ranking "100 książek, które trzeba przeczytać" stworzony przez BBC pojawiał się już na wielu blogach, a dzisiaj gości także u mnie. Nie jest to lista idealna, już na pierwszy rzut oka można zauważyć, że znaczną część umieszczonych na niej pozycji to książki brytyjskich autorów, zdecydowanie zaś brak na nich wielu znaczących książek pisarzy z innych państw. Nie brak też tu dziwnych wpadek, np. umieszczenia "Opowieści z Narnii" oraz  "Lwa, czarownicy i starej szafy" w oddzielnych punktach. Podobnie sytuacja wygląda z dziełami zebranymi Szekspira oraz "Hamletem" umieszczonym oddzielnie. 
Niemniej jednak postanowiłam sprawdzić, ile to zacnych książek jest już za mną (są one wytłuszczone) i... wynik wypada słabiutko... Jedynie 34 pozycje. Pociesza mnie fakt, że co najmniej drugie tyle znam z ekranizacji bądź fragmentów. Listę będę na bieżąco aktualizować, mam nadzieję, że za kilka miesięcy będzie już wyglądała o niebo lepiej :) A jak wyglądają Wasze w…

"To" Stephen King

Czy się unoszą? O tak. One pławią się w powietrzu.
W moje ręce ponownie trafiła książka Stephena Kinga, która swego czasu zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że mimo upływu kolejnych lat niektóre sceny nadal tak żywo były wyryte w mojej pamięci, że mimo zagłębiania się w kolejne w powieści grozy i horrory, „To” niewzruszenie tkwiło na szczycie mojej prywatnej listy tych najlepszych. I po której nigdy nie potrafiłam już z ufnością spojrzeć na żadnego klauna.
W monstrualnych rozmiarów opowieści King przenosi nas do Derry, podobnego do tysięcy innych prowincjonalnych amerykańskich mieścin. Przynajmniej na pierwszy rzut oka. Z nieznanych przyczyn przestępczość jest tu większa, ludzie bardziej brutalni i bezwzględni, a co dwadzieścia kilka lat dochodzi do eskalacji przemocy i w niewyjaśnionych okolicznościach giną dzieci.