Przejdź do głównej zawartości

"Czerwone światło hańby" Graham Masterton


Czerwone światło hańby, 
Graham Masterton
Krwawe, brutalne opisy oraz niezbyt wyrafinowana, za to ociekająca seksem i grozą fabuła stały się znakiem rozpoznawalnym większości horrorów Grahama Mastertona. W powieściach tych zaczytywałam się przeszło piętnaście lat temu, teraz zaś odkrywam twórczość Brytyjczyka na nowo w wydaniu znacznie lepszym, bo kryminalno-thrillerowym. Pierwsze dwa tomy cyklu o irlandzkiej detektyw Katie Maguire zrobiły na mnie bardzo dobre wrażenie, dlatego nadszedł czas na odsłonę trzecią, Czerwone światło hańby.

Tym razem pani komisarz przyjdzie zmierzyć się ze sprawą wyjątkowo nieprzyjemną i to pod wieloma względami. Wszystko zaczyna się od odnalezienia okrutnie okaleczonych zwłok czarnoskórego mężczyzny, przy których znajduje się także wychudzona, zaledwie trzynastoletnia, afrykańska dziewczynka. Okazuje się, że jest ofiarą handlu ludźmi, od miesięcy wykorzystywaną jako prostytutka. To dopiero początek serii brutalnych morderstw, których ofiarami padają mężczyźni związani z handlem młodymi dziewczynami i kobietami z krajów afrykańskich i wschodnioeuropejskich. Czyżby na ulicach Cork pojawił się mściciel? I czy można go z czystym sumieniem potępiać? Zdawać by się mogło, że – jakkolwiek to brzmi – jest kimś, kogo miasto od dawna potrzebowało.

Po rozliczeniu się w Upadłych aniołach z problemem pedofilii w Kościele Katolickim, Masterton sięgnął po kolejny kontrowersyjny i mocny temat – prostytucję i to w jej najbardziej obrzydliwym wydaniu. Autor nie szczędzi czytelnikowi szczegółów, obrazowo pokazując drogę, jaką pokonują młode kobiety, często zaledwie dziewczynki, skuszone wizją lepszej pracy w zachodnioeuropejskim kraju, a szybko sprowadzone do roli otumanionych narkotykami, wykorzystywanych na różne sposoby niewolnic. Widzimy tu świat cynicznych, wyzutych z uczuć wyższych „biznesmenów” pod różnymi oficjalnymi przykrywkami handlujących kobietami jak najpodlejszym towarem. Obserwujemy metody ich „pracy” nad tymi opornymi i uwierzcie, nie jest to łatwa, ani przyjemna lektura.

Jednocześnie, jesteśmy też świadkami bezsilności oficjalnej władzy wobec takiego procederu. Nie tylko ze względu na kruczki prawne czy problemy z przekonaniem ofiar do składania zeznań przeciwko oprawcom, lecz przede wszystkim z powodu często licznych powiązań między tzw. stróżami prawa a światem przestępczym. W powieści widać różne oblicza korupcji i to na różnych szczeblach władzy, a jest to pokazane w sposób przekonujący i niestety przerażająco prawdziwy.

Jednak mimo mocnego tematu i zgrabnie poprowadzonego wątku śledztwa oraz prywatnych perypetii głównej bohaterki, która oprócz problemów prywatnych musi zmierzyć się z szowinizmem niektórych przełożonych, mających problemy z pogodzeniem się z faktem, że tak wysokie stanowisko w policji piastuje kobieta, Czerwone światło hańby wypada nieco słabiej niż poprzednie tomy. Wprawdzie już wcześniej Masterton dość szybko ujawniał prawdziwe intencje, a czasem też tożsamość mordercy, ale tym razem zrobił to zdecydowanie zbyt szybko. Znika więc element zaskoczenia, a co więcej – chociaż w pełni można popierać motywy sprawcy – każda kolejna zbrodnia staje się powieleniem poprzedniej. Psuje to nieco efekt całości, choć lektura nadal jest wciągająca i trzyma w pewnym napięciu do końca.

Podsumowując, mogę w pełni polecić cały cykl o Katie Maguire wszystkim fanom mocnych thrillerów, którzy nie obawiają się sięgnąć po kontrowersyjną i brutalną tematykę. Mimo że trzeci tom serii to lekki spadek formy autora, nadal wart jest uwagi.

Przeczytaj również:

Za udostępnienie e-booka serdecznie dziękuję księgarni Woblink


Spodobał Ci się ten post? Nie przegap kolejnych, będzie mi miło, jeśli mnie polubisz :)
    

Popularne posty z tego bloga

TOP 10: powieści Stephena Kinga

Wrzesień okrzyknęłam samozwańczo miesiącem Stephena Kinga, dlatego warto podsumować jego koniec zestawieniem najlepszych powieści Mistrza. A konkretnie, najlepszych w moim prywatnym rankingu. Ich kolejność jest bardzo umowna, bo uwielbiam wszystkie, a pewna jestem tylko pierwszej trójki, reszta mogłaby stanąć obok siebie na czwartym miejscu na podium.
1. "To" (moja recenzja)

Jedna z pierwszych powieści Kinga, jaką czytałam. Zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że nawet po latach nie czułam się komfortowo w towarzystwie klaunów, a już z pewnością nikt nie przekonałby mnie, że są zabawni i nieszkodliwi... Odświeżałam ją kilka miesięcy temu i mimo upływu lat, nadal zdała egzamin z przyprawiania o gęsią skórkę.

Top 10 najlepszych horrorów

31 października to dobry dzień, by sięgnąć po dobry horror. Do wieczora pozostało jeszcze kilkanaście godzin, macie więc czas na skombinowanie odpowiedniej książki. Po co warto sięgnąć?
Właściwie to mogłabym ułożyć cały ranking składający się z powieści Stephena Kinga. Jednak aby nie być monotematycznym, starałam się wybrać książki różnych autorów i w różnych klimatach. Łączy je jedno - groza i gwarantowane ciary na plecach podczas lektury.

Top 10 książek na Boże Narodzenie

Święta Bożego Narodzenia to idealny czas, by nieco zwolnić i zatopić się w przyjemną lekturę. Warto też odpowiednim jej wyborem wprawić się w świąteczny nastrój już wcześniej. Dzisiaj przygotowałam dla Was zestawienie książek, których akcja ściśle wiąże się ze Świętami. Zapewniam, że każdy znajdzie tu coś dla siebie.
Na początek nieco tradycyjnie i nostalgicznie:
1. "Opowieści wigilijne" Charles Dickens 

Chyba nie ma osoby, która nie znałaby opowieści o Scrooge'u, którego w wigilijną noc nawiedziły cztery duchy, by wskazać mu nową ścieżkę w życiu. Nakładem wydawnictwa Zysk i S-ka ukazało się niedawno nowe tłumaczenie tej opowieści, zawierające drugą historię autora, również utrzymaną w klimacie bożonarodzeniowym zatytułowaną "Nawiedzony". Właśnie się nią zaczytuję, wrażenia z lektury za kilka dni.

"100 książek, które trzeba przeczytać" według BBC

Ranking "100 książek, które trzeba przeczytać" stworzony przez BBC pojawiał się już na wielu blogach, a dzisiaj gości także u mnie. Nie jest to lista idealna, już na pierwszy rzut oka można zauważyć, że znaczną część umieszczonych na niej pozycji to książki brytyjskich autorów, zdecydowanie zaś brak na nich wielu znaczących książek pisarzy z innych państw. Nie brak też tu dziwnych wpadek, np. umieszczenia "Opowieści z Narnii" oraz  "Lwa, czarownicy i starej szafy" w oddzielnych punktach. Podobnie sytuacja wygląda z dziełami zebranymi Szekspira oraz "Hamletem" umieszczonym oddzielnie. 
Niemniej jednak postanowiłam sprawdzić, ile to zacnych książek jest już za mną (są one wytłuszczone) i... wynik wypada słabiutko... Jedynie 34 pozycje. Pociesza mnie fakt, że co najmniej drugie tyle znam z ekranizacji bądź fragmentów. Listę będę na bieżąco aktualizować, mam nadzieję, że za kilka miesięcy będzie już wyglądała o niebo lepiej :) A jak wyglądają Wasze w…

"To" Stephen King

Czy się unoszą? O tak. One pławią się w powietrzu.
W moje ręce ponownie trafiła książka Stephena Kinga, która swego czasu zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że mimo upływu kolejnych lat niektóre sceny nadal tak żywo były wyryte w mojej pamięci, że mimo zagłębiania się w kolejne w powieści grozy i horrory, „To” niewzruszenie tkwiło na szczycie mojej prywatnej listy tych najlepszych. I po której nigdy nie potrafiłam już z ufnością spojrzeć na żadnego klauna.
W monstrualnych rozmiarów opowieści King przenosi nas do Derry, podobnego do tysięcy innych prowincjonalnych amerykańskich mieścin. Przynajmniej na pierwszy rzut oka. Z nieznanych przyczyn przestępczość jest tu większa, ludzie bardziej brutalni i bezwzględni, a co dwadzieścia kilka lat dochodzi do eskalacji przemocy i w niewyjaśnionych okolicznościach giną dzieci.