Przejdź do głównej zawartości

"Biały Mustang" Sat-Okh

Sat-Okh to bohater mojego dzieciństwa. To od jego książek rozpoczęła się trwająca wiele lat fascynacja kulturą Indian Północnoamerykańskich. Teraz, za sprawą wznowienia zbioru legend Biały Mustang, postanowiłam wrócić do lektury i sprawdzić, czy czar tych opowieści nadal trwa. I wiecie co? Mimo upływu lat, nadal mają w sobie to „coś”!

Książeczka jest niewielka, liczy niecałe 120 stron i zawiera dwanaście opowiadań i legend pochodzących z różnych indiańskich plemion. Część dotyczy dawnych mitów, takich jak powstanie człowieka (a właściwie wszystkich ludzkich ras), słońca, czy poszczególnych miejsc. Inne opowiadają o przygodach bohaterów, którzy dzięki inteligencji, sile i sprytowi potrafili zdobyć to, co dla przeciętnego człowieka było nieosiągalne. W ostatnich czuć już przygnębiający wpływ tej najgorszej maści białych osadników, dla których Indianin to „czerwonoskóry diabeł”, zasługujący jedynie na strzał między oczy bądź stryczek.


Wszystkie opowieści mają w sobie charakterystyczny czar i magię dalekich, szerokich stepów, życia w zgodzie z przyrodą i zwierzętami, miłością i szacunkiem zarówno do nich, jak i do całego otaczającego świata. Tutaj liczy się uczciwość, odwaga, siła i honor, a bezwzględnie potępiana jest zdrada, kłamstwo i pycha. I aż żal ściska serce na myśl, jak bardzo w ten świat wkroczył biały człowiek i jak bez skrupułów go zniszczył.

Sam Sat-Okh to człowiek legenda, doskonale zapewne znany starszym czytelnikom, młodszym chyba niekoniecznie, a wielka szkoda. Wedle własnych słów był synem polskiej uciekinierki Stanisławy Supłatowicz, która w latach 20. XX wieku przedostała się z terenu ZSRR na Alaskę, oraz wodza plemienia Szaunisów (Szawanezów) Wysokiego Orła. Wokół jego biografii narosło w ciągu lat wiele kontrowersji, na skutek nieścisłości i propagandowych chwytów peerelowskiej polityki część faktów jest już niemożliwa do ustalenia ze stuprocentową pewnością. Osobiście, nie jest to dla mnie istotne. Niezależnie od tego, kim naprawdę był z pochodzenia Sat-Okh dla mnie pozostaje jedynym w swoim rodzaju bohaterem, którego opowieści wywarły na mnie ogromny wpływ i dały mi coś więcej niż tylko przyjemną lekturę.


Z tego względu cieszą mnie wznowienia takie jak to i liczę, że pozostałe książki autora również się ich doczekają. Chciałabym, żeby za kilka lat moje dziecko również odkryło magię indiańskich opowieści i znalazło w nich to co ja. 

Za egzemplarz książki do recenzji serdecznie dziękuję Wydawnictwu Nasza Księgarnia.

Spodobał Ci się ten post? Nie przegap kolejnych, będzie mi miło, jeśli mnie polubisz :)
    

Popularne posty z tego bloga

TOP 10: powieści Stephena Kinga

Wrzesień okrzyknęłam samozwańczo miesiącem Stephena Kinga, dlatego warto podsumować jego koniec zestawieniem najlepszych powieści Mistrza. A konkretnie, najlepszych w moim prywatnym rankingu. Ich kolejność jest bardzo umowna, bo uwielbiam wszystkie, a pewna jestem tylko pierwszej trójki, reszta mogłaby stanąć obok siebie na czwartym miejscu na podium.
1. "To" (moja recenzja)

Jedna z pierwszych powieści Kinga, jaką czytałam. Zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że nawet po latach nie czułam się komfortowo w towarzystwie klaunów, a już z pewnością nikt nie przekonałby mnie, że są zabawni i nieszkodliwi... Odświeżałam ją kilka miesięcy temu i mimo upływu lat, nadal zdała egzamin z przyprawiania o gęsią skórkę.

Top 10 najlepszych horrorów

31 października to dobry dzień, by sięgnąć po dobry horror. Do wieczora pozostało jeszcze kilkanaście godzin, macie więc czas na skombinowanie odpowiedniej książki. Po co warto sięgnąć?
Właściwie to mogłabym ułożyć cały ranking składający się z powieści Stephena Kinga. Jednak aby nie być monotematycznym, starałam się wybrać książki różnych autorów i w różnych klimatach. Łączy je jedno - groza i gwarantowane ciary na plecach podczas lektury.

Top 10 książek na Boże Narodzenie

Święta Bożego Narodzenia to idealny czas, by nieco zwolnić i zatopić się w przyjemną lekturę. Warto też odpowiednim jej wyborem wprawić się w świąteczny nastrój już wcześniej. Dzisiaj przygotowałam dla Was zestawienie książek, których akcja ściśle wiąże się ze Świętami. Zapewniam, że każdy znajdzie tu coś dla siebie.
Na początek nieco tradycyjnie i nostalgicznie:
1. "Opowieści wigilijne" Charles Dickens 

Chyba nie ma osoby, która nie znałaby opowieści o Scrooge'u, którego w wigilijną noc nawiedziły cztery duchy, by wskazać mu nową ścieżkę w życiu. Nakładem wydawnictwa Zysk i S-ka ukazało się niedawno nowe tłumaczenie tej opowieści, zawierające drugą historię autora, również utrzymaną w klimacie bożonarodzeniowym zatytułowaną "Nawiedzony". Właśnie się nią zaczytuję, wrażenia z lektury za kilka dni.

"100 książek, które trzeba przeczytać" według BBC

Ranking "100 książek, które trzeba przeczytać" stworzony przez BBC pojawiał się już na wielu blogach, a dzisiaj gości także u mnie. Nie jest to lista idealna, już na pierwszy rzut oka można zauważyć, że znaczną część umieszczonych na niej pozycji to książki brytyjskich autorów, zdecydowanie zaś brak na nich wielu znaczących książek pisarzy z innych państw. Nie brak też tu dziwnych wpadek, np. umieszczenia "Opowieści z Narnii" oraz  "Lwa, czarownicy i starej szafy" w oddzielnych punktach. Podobnie sytuacja wygląda z dziełami zebranymi Szekspira oraz "Hamletem" umieszczonym oddzielnie. 
Niemniej jednak postanowiłam sprawdzić, ile to zacnych książek jest już za mną (są one wytłuszczone) i... wynik wypada słabiutko... Jedynie 34 pozycje. Pociesza mnie fakt, że co najmniej drugie tyle znam z ekranizacji bądź fragmentów. Listę będę na bieżąco aktualizować, mam nadzieję, że za kilka miesięcy będzie już wyglądała o niebo lepiej :) A jak wyglądają Wasze w…

"To" Stephen King

Czy się unoszą? O tak. One pławią się w powietrzu.
W moje ręce ponownie trafiła książka Stephena Kinga, która swego czasu zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że mimo upływu kolejnych lat niektóre sceny nadal tak żywo były wyryte w mojej pamięci, że mimo zagłębiania się w kolejne w powieści grozy i horrory, „To” niewzruszenie tkwiło na szczycie mojej prywatnej listy tych najlepszych. I po której nigdy nie potrafiłam już z ufnością spojrzeć na żadnego klauna.
W monstrualnych rozmiarów opowieści King przenosi nas do Derry, podobnego do tysięcy innych prowincjonalnych amerykańskich mieścin. Przynajmniej na pierwszy rzut oka. Z nieznanych przyczyn przestępczość jest tu większa, ludzie bardziej brutalni i bezwzględni, a co dwadzieścia kilka lat dochodzi do eskalacji przemocy i w niewyjaśnionych okolicznościach giną dzieci.