Przejdź do głównej zawartości

"7ew" Neal Stephenson

Gdzie szukać ratunku, gdy całkowita zagłada planety nieuchronnie się zbliża, aż w końcu staje się niezaprzeczalnym faktem? I czy w ogóle istnieje jakakolwiek szansa ocalenia? Przekonującą wizję zarówno globalnej katastrofy, jak i pomysłu na stawienie jej czoła prezentuje jedna z nowości na rynku science fiction, 7ew Neala Stephensona.

Zaczyna się od mocnego uderzenia. I to dosłownie. Z niewyjaśnionych do końca przyczyn (do samego końca naukowcy nie potrafili dojść w tej sprawie do porozumienia) dochodzi do zniszczenia Księżyca, który rozpada się na siedem brył. Po początkowym szoku, wydaje się, że nie będzie to miało aż tak dramatycznego wpływu na życie na Ziemi, lecz tylko do czasu, gdy okazuje się, że na skutek kolejnych kolizji owe bryły rozpadają się na coraz mniejsze kawałki, które w ciągu najbliższych dwóch lat najprawdopodobniej dosłownie zbombardują naszą planetę, zmiatając z jej powierzchni wszelkie formy życia.

Dwa lata na pogodzenie się ze śmiercią. Dwa lata na przygotowanie planu ewakuacji. Oczywiście nie dla całej ludzkości, a jedynie wybrańców, dzięki którym będzie możliwe przetrwanie ludzkiego gatunku. Kierunek jest tylko jeden – stacje kosmiczne. Jak jednak w tak stosunkowo krótkim czasie przygotować je na przyjęcie setek czy tysięcy ludzi, a co więcej zapewnić im warunki do długoletniego przetrwania?

Neal Stephenson wyczerpująco odpowiada na każde z powyższych pytań. Jego wizja przyszłości z jest przerażająco realistyczna, a przy tym fascynuje pieczołowitym obrazem, dopracowanym w każdym szczególe. W jednej z recenzji, jakie przeczytałam przed sięgnięciem po powieść, ktoś stwierdził, że to bardzo dobrze przygotowany bryk dla ludzkości, jak przetrwać zagładę, i jest w tym wiele prawdy. Autor mocno skupia się na kwestiach technicznych, które zajmują niemalże tyle samo miejsca co wątek fabularny. Z jednej strony może to być nieco męczące dla kogoś niekoniecznie dobrze odnajdującym się w twardym science fiction, z drugiej jednak strony stanowi to jeden z najmocniejszych punktów książki i zapewnia satysfakcjonujące wyjaśnienie wszystkich fabularnych rozwiązań. Mimo że mowa jest o hipotetycznych wydarzeniach w przyszłości, a akcja w znacznej mierze toczy się w przestrzeni kosmicznej, trudno jest posądzić Stephensona o lekkie puszczanie wodzy wyobraźni, a wręcz przeciwnie.

Powieść podzielona jest na trzy części, przy czym treść ostatniej jest niestety zaspoilerowana w opisie przygotowanym przez wydawcę, dlatego – o ile jeszcze go nie czytaliście – lepiej nie zerkać na okładkę, by nie psuć sobie elementu zaskoczenia. Wydarzenia przeważającej części książki poznajemy z punktu widzenia różnych bohaterów – tych, których Dzień Zero, czyli rozpad Księżyca, zastał na Ziemi, oraz kilkorga pracowników stacji kosmicznej ISS. Obserwujemy ich podczas globalnych przygotowań do Kamiennego Deszczu, który ma doprowadzić do zagłady planety, ich prywatne tragedie, gdy muszą żyć ze świadomością zbliżającej się śmierci, swojej bądź najbliższych, wreszcie gdy część z nich musi na nowo pozbierać się i wdrożyć do zupełnie nowych realiów życia po katastrofie.

Bohaterowie stanowią interesującą plejadę osobowości, ambicji i podatności na tak ekstremalne wydarzenia, na jakie wystawia ich autor. Na każdym, co dosyć oczywiste, globalna zagłada odciska swoje piętno, choć w zupełnie odmienny sposób. Z niektórych wydobywa to, co dobre, w innych budzi najniższe instynkty. Jak się okazuje, żądza władzy i to niechlubne, mroczne oblicze polityki nigdy nie ginie, zdaje się wręcz, że im trudniejsza sytuacja, tym przyjmuje bardziej drastyczne i dramatyczne oblicze.

7ew to kolejna pozycja (tuż obok Domu z liści Marka Z. Danielewskiego), której lekturę dawkowałam sobie przez dobrych kilka dni. Nie jest to powieść, którą pochłonie się jednym tchem, a jednak daje satysfakcję i czystą przyjemność obcowania z naprawdę dobrym science fiction. Gorąco polecam!

Sprawdźcie najnowsze bestsellery w księgarni Tania Książka!

Za egzemplarz książki do recenzji serdecznie dziękuje Księgarni Tania Książka.Spodobał Ci się ten post? Nie przegap kolejnych, będzie mi miło, jeśli mnie polubisz :)
    

Popularne posty z tego bloga

TOP 10: powieści Stephena Kinga

Wrzesień okrzyknęłam samozwańczo miesiącem Stephena Kinga, dlatego warto podsumować jego koniec zestawieniem najlepszych powieści Mistrza. A konkretnie, najlepszych w moim prywatnym rankingu. Ich kolejność jest bardzo umowna, bo uwielbiam wszystkie, a pewna jestem tylko pierwszej trójki, reszta mogłaby stanąć obok siebie na czwartym miejscu na podium.
1. "To" (moja recenzja)

Jedna z pierwszych powieści Kinga, jaką czytałam. Zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że nawet po latach nie czułam się komfortowo w towarzystwie klaunów, a już z pewnością nikt nie przekonałby mnie, że są zabawni i nieszkodliwi... Odświeżałam ją kilka miesięcy temu i mimo upływu lat, nadal zdała egzamin z przyprawiania o gęsią skórkę.

Top 10 najlepszych horrorów

31 października to dobry dzień, by sięgnąć po dobry horror. Do wieczora pozostało jeszcze kilkanaście godzin, macie więc czas na skombinowanie odpowiedniej książki. Po co warto sięgnąć?
Właściwie to mogłabym ułożyć cały ranking składający się z powieści Stephena Kinga. Jednak aby nie być monotematycznym, starałam się wybrać książki różnych autorów i w różnych klimatach. Łączy je jedno - groza i gwarantowane ciary na plecach podczas lektury.

Top 10 książek na Boże Narodzenie

Święta Bożego Narodzenia to idealny czas, by nieco zwolnić i zatopić się w przyjemną lekturę. Warto też odpowiednim jej wyborem wprawić się w świąteczny nastrój już wcześniej. Dzisiaj przygotowałam dla Was zestawienie książek, których akcja ściśle wiąże się ze Świętami. Zapewniam, że każdy znajdzie tu coś dla siebie.
Na początek nieco tradycyjnie i nostalgicznie:
1. "Opowieści wigilijne" Charles Dickens 

Chyba nie ma osoby, która nie znałaby opowieści o Scrooge'u, którego w wigilijną noc nawiedziły cztery duchy, by wskazać mu nową ścieżkę w życiu. Nakładem wydawnictwa Zysk i S-ka ukazało się niedawno nowe tłumaczenie tej opowieści, zawierające drugą historię autora, również utrzymaną w klimacie bożonarodzeniowym zatytułowaną "Nawiedzony". Właśnie się nią zaczytuję, wrażenia z lektury za kilka dni.

"100 książek, które trzeba przeczytać" według BBC

Ranking "100 książek, które trzeba przeczytać" stworzony przez BBC pojawiał się już na wielu blogach, a dzisiaj gości także u mnie. Nie jest to lista idealna, już na pierwszy rzut oka można zauważyć, że znaczną część umieszczonych na niej pozycji to książki brytyjskich autorów, zdecydowanie zaś brak na nich wielu znaczących książek pisarzy z innych państw. Nie brak też tu dziwnych wpadek, np. umieszczenia "Opowieści z Narnii" oraz  "Lwa, czarownicy i starej szafy" w oddzielnych punktach. Podobnie sytuacja wygląda z dziełami zebranymi Szekspira oraz "Hamletem" umieszczonym oddzielnie. 
Niemniej jednak postanowiłam sprawdzić, ile to zacnych książek jest już za mną (są one wytłuszczone) i... wynik wypada słabiutko... Jedynie 34 pozycje. Pociesza mnie fakt, że co najmniej drugie tyle znam z ekranizacji bądź fragmentów. Listę będę na bieżąco aktualizować, mam nadzieję, że za kilka miesięcy będzie już wyglądała o niebo lepiej :) A jak wyglądają Wasze w…

"To" Stephen King

Czy się unoszą? O tak. One pławią się w powietrzu.
W moje ręce ponownie trafiła książka Stephena Kinga, która swego czasu zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że mimo upływu kolejnych lat niektóre sceny nadal tak żywo były wyryte w mojej pamięci, że mimo zagłębiania się w kolejne w powieści grozy i horrory, „To” niewzruszenie tkwiło na szczycie mojej prywatnej listy tych najlepszych. I po której nigdy nie potrafiłam już z ufnością spojrzeć na żadnego klauna.
W monstrualnych rozmiarów opowieści King przenosi nas do Derry, podobnego do tysięcy innych prowincjonalnych amerykańskich mieścin. Przynajmniej na pierwszy rzut oka. Z nieznanych przyczyn przestępczość jest tu większa, ludzie bardziej brutalni i bezwzględni, a co dwadzieścia kilka lat dochodzi do eskalacji przemocy i w niewyjaśnionych okolicznościach giną dzieci.