Przejdź do głównej zawartości

"Piąta pora roku" J.K. Jemisin

Wiosna, Lato, Jesień, Zima; Śmierć jest piąta, wszystko spina.

O wizjach świata po globalnym kataklizmie i upadku znanej nam cywilizacji napisano już tak wiele powieści, że trudno jest wręcz oczekiwać świeżego spojrzenia na tę tematykę. Pojawiają się nowe bestsellery, czasem mimo popularności, będące wątpliwej jakości. Kolejni autorzy eksploatują ten sam motyw na różne sposoby z lepszym bądź – coraz częściej - gorszym skutkiem. Wśród nowości (zwłaszcza młodzieżowych) na księgarnianych półkach od pewnego czasu panuje taki wysyp marnej jakości książek post-apo, że łatwo o uczucie przesytu i zniechęcenia. Tym bardziej na uwagę zasługują powieści takie jak Piąta pora roku, otwierająca trylogię Pęknięta Ziemia, w której N.K. Jemisin proponuje własną, zaskakująco dobrą wersję postapokalipsy.

Oto Bezruch, zniszczony świat od kilku tysięcy lat cyklicznie nawiedzany tytułową piątą porą roku, w trakcie której trzęsienia ziemi, wybuchy wulkanów i unoszący się wszędzie popiół i dym niszczą niemal wszystko, co żyje. Czy to nasza Ziemia tak zmieniona pod wpływem katastrof, czy też podobny do niej inny świat, trudno jest jednoznacznie stwierdzić, sama skłaniałabym się jednak ku pierwszej opcji.

Ludzkość przetrwała pierwszą, największą apokalipsę, gdy Ojciec Ziemia postanowił ukarać ich za dokonywane zniszczenia i łamanie odwiecznych praw, w mocno uszczuplonej liczbie. Ci, co przetrwali, łączą się we wspólnoty starające się odbudowywać na nowo cywilizację. Przynajmniej do czasu nadejście kolejnego Sezonu. Nie są jednak zupełnie bezbronni wobec niepohamowanych żywiołów. Na skutek mutacji genetycznej co pewien czas na świat przychodzą tzw. górotwory, czyli dzieci obdarzone niezwykłą mocą pozwalającą wykorzystywać i poskramiać energię ziemi. Wbrew pozorom nie są jednak traktowani przez pozostałych jako potencjalni wybawiciele, a wręcz przeciwnie, wykorzystuje się ich i wręcz odczłowiecza, a gdy nie spełniają oczekiwań - bez skrupułów zabija.

Górostwórstwo naznaczyło życie trzech bohaterek powieści – oszalałej z rozpaczy Essun, której mąż morduje z zimną krwią zaledwie trzyletniego synka, a potem uprowadza niewiele starszą córkę i oddala się w nieznanym kierunku, kilkuletniej Damai, która po brutalnym odrzuceniu przez własnych rodziców trafia do miejsca mającego nauczyć ją poskramiać jej moce oraz dwudziestokilkuletniej zbuntowanej i rozgoryczonej na cały świat Sjenit, działającej w cesarskiej służbie i pnącej się powoli po szczeblach kariery dostępnej górotworom. Ich wątki przeplatają się ze sobą i dopiero pod koniec autorka ujawnia, jak bardzo są ze sobą związane. Nie ukrywam, że zaskoczyło mnie to, ale jednocześnie wyjaśniło wiele niewiadomych i pozwoliło spojrzeć na fabułę w nieco inny sposób.

Spodobała mi się i przekonała mnie do siebie wykreowana przez autorkę wizja świata, przedstawiona w sposób spójny i logiczny, a przy tym fascynujący, mroczny i nadal kryjący wiele tajemnic. Jeszcze bardziej przemówiło do mnie sugestywne i jakże prawdziwe pokazanie ludzkich zachowań, które są prawdopodobnie wpisane w nasze geny i ujawniają się niezależnie od zewnętrznych warunków. Nawet w obliczu zagrożenia (a może zwłaszcza wtedy) człowiek staje się niewolnikiem własnych instynktów, które każą mu atakować to, czego nie rozumie i co automatycznie wzbudza w nim lęk. Nieważne, czy dotyczy to obcych, czy tych najbliższych. W niektórych wola przetrwania jest na tyle mocna, że tłumi nawet uczucia wyższe. Niezależnie też od warunków, ostatecznie zawsze znajdą się ci, którzy wykorzystają wszelkie środki, by zdobyć i utrzymać władzę. Intrygi i polityka prawdopodobnie będą istnieć tak długo, jak sam gatunek ludzki.

Jemisin nie obawia się sięgnąć po kontrowersyjne rozwiązania. Już sam początek i śmierć małego chłopca zakatowanego przez własnego ojca wzbudza wiele emocji, zwykle autorzy unikają tak drastycznych środków, a morderstwa dokonane na dzieciach traktowane są jak tabu. Tutaj czytelnik musi zmierzyć się z okrucieństwem przybierającym różne postaci. Kolejną kwestią mogącą wywoływać skrajne opinie to bardzo otwarte podejście do seksualności - nie brak tu scen, w których seks traktowany jest mechanicznie, odarty z wszelkiej głębszej otoczki, nie brak też obrazowo przedstawionego wątku homoseksualnego.

Nie ukrywam, że jestem bardzo ciekawa, w jakim kierunku autorka zamierza dalej poprowadzić fabułę i mam nadzieję, że nie będziemy musieli zbyt długo czekać na polską premierę drugiego tomu (w oryginale ukazała się już kilka miesięcy temu). Tymczasem gorąco polecam lekturę Piątej pory roku wszystkim fanom postapokalipsy, którym przejadły się już ograne i wyeksploatowane schematy. J.K. Jemisin udowadnia, że z tego tematu można jeszcze wiele wycisnąć. 

Za egzemplarz książki do recenzji serdecznie dziękuje Księgarni Tania Książka.Spodobał Ci się ten post? Nie przegap kolejnych, będzie mi miło, jeśli mnie polubisz :)
    

Popularne posty z tego bloga

TOP 10: powieści Stephena Kinga

Wrzesień okrzyknęłam samozwańczo miesiącem Stephena Kinga, dlatego warto podsumować jego koniec zestawieniem najlepszych powieści Mistrza. A konkretnie, najlepszych w moim prywatnym rankingu. Ich kolejność jest bardzo umowna, bo uwielbiam wszystkie, a pewna jestem tylko pierwszej trójki, reszta mogłaby stanąć obok siebie na czwartym miejscu na podium.
1. "To" (moja recenzja)

Jedna z pierwszych powieści Kinga, jaką czytałam. Zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że nawet po latach nie czułam się komfortowo w towarzystwie klaunów, a już z pewnością nikt nie przekonałby mnie, że są zabawni i nieszkodliwi... Odświeżałam ją kilka miesięcy temu i mimo upływu lat, nadal zdała egzamin z przyprawiania o gęsią skórkę.

Top 10 najlepszych horrorów

31 października to dobry dzień, by sięgnąć po dobry horror. Do wieczora pozostało jeszcze kilkanaście godzin, macie więc czas na skombinowanie odpowiedniej książki. Po co warto sięgnąć?
Właściwie to mogłabym ułożyć cały ranking składający się z powieści Stephena Kinga. Jednak aby nie być monotematycznym, starałam się wybrać książki różnych autorów i w różnych klimatach. Łączy je jedno - groza i gwarantowane ciary na plecach podczas lektury.

Top 10 książek na Boże Narodzenie

Święta Bożego Narodzenia to idealny czas, by nieco zwolnić i zatopić się w przyjemną lekturę. Warto też odpowiednim jej wyborem wprawić się w świąteczny nastrój już wcześniej. Dzisiaj przygotowałam dla Was zestawienie książek, których akcja ściśle wiąże się ze Świętami. Zapewniam, że każdy znajdzie tu coś dla siebie.
Na początek nieco tradycyjnie i nostalgicznie:
1. "Opowieści wigilijne" Charles Dickens 

Chyba nie ma osoby, która nie znałaby opowieści o Scrooge'u, którego w wigilijną noc nawiedziły cztery duchy, by wskazać mu nową ścieżkę w życiu. Nakładem wydawnictwa Zysk i S-ka ukazało się niedawno nowe tłumaczenie tej opowieści, zawierające drugą historię autora, również utrzymaną w klimacie bożonarodzeniowym zatytułowaną "Nawiedzony". Właśnie się nią zaczytuję, wrażenia z lektury za kilka dni.

"100 książek, które trzeba przeczytać" według BBC

Ranking "100 książek, które trzeba przeczytać" stworzony przez BBC pojawiał się już na wielu blogach, a dzisiaj gości także u mnie. Nie jest to lista idealna, już na pierwszy rzut oka można zauważyć, że znaczną część umieszczonych na niej pozycji to książki brytyjskich autorów, zdecydowanie zaś brak na nich wielu znaczących książek pisarzy z innych państw. Nie brak też tu dziwnych wpadek, np. umieszczenia "Opowieści z Narnii" oraz  "Lwa, czarownicy i starej szafy" w oddzielnych punktach. Podobnie sytuacja wygląda z dziełami zebranymi Szekspira oraz "Hamletem" umieszczonym oddzielnie. 
Niemniej jednak postanowiłam sprawdzić, ile to zacnych książek jest już za mną (są one wytłuszczone) i... wynik wypada słabiutko... Jedynie 34 pozycje. Pociesza mnie fakt, że co najmniej drugie tyle znam z ekranizacji bądź fragmentów. Listę będę na bieżąco aktualizować, mam nadzieję, że za kilka miesięcy będzie już wyglądała o niebo lepiej :) A jak wyglądają Wasze w…

"To" Stephen King

Czy się unoszą? O tak. One pławią się w powietrzu.
W moje ręce ponownie trafiła książka Stephena Kinga, która swego czasu zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że mimo upływu kolejnych lat niektóre sceny nadal tak żywo były wyryte w mojej pamięci, że mimo zagłębiania się w kolejne w powieści grozy i horrory, „To” niewzruszenie tkwiło na szczycie mojej prywatnej listy tych najlepszych. I po której nigdy nie potrafiłam już z ufnością spojrzeć na żadnego klauna.
W monstrualnych rozmiarów opowieści King przenosi nas do Derry, podobnego do tysięcy innych prowincjonalnych amerykańskich mieścin. Przynajmniej na pierwszy rzut oka. Z nieznanych przyczyn przestępczość jest tu większa, ludzie bardziej brutalni i bezwzględni, a co dwadzieścia kilka lat dochodzi do eskalacji przemocy i w niewyjaśnionych okolicznościach giną dzieci.