Przejdź do głównej zawartości

"Zawód: Wiedźma" Olga Gromyko

Rude włosy, niepokorna dusza i nazwisko w pełni pasujące do charakteru – oto Wolha Redna, w skrócie W. Redna w całej swej osiemnastoletniej okazałości. Wiedźma jakich mało i bohaterka, jakich jest jeszcze mniej.

W niewielkim państewku sąsiadującym z potężną Belorią dochodzi do coraz bardziej tajemniczych zdarzeń. Giną tam nie tylko mieszkańcy, ale i kolejni magowie wysyłani do zbadania sprawy, nawet ci z wieloletnim doświadczeniem i obszerną wiedzą. Dlatego wysyłanie tam adeptki ledwie wkraczającej w dorosłość wydaje się pomysłem nawet nie tyle nierozważnym, ale wręcz szalonym. Zgodnie jednak z porzekadłem, że gdzie diabeł nie może, tam baba sprawdzi się całkiem nienajgorzej, Wolha okazuje się odpowiednim człowiekiem w odpowiednim miejscu i w jeszcze bardziej odpowiednim czasie.

Odkąd trafiłam na Wiernych wrogów Olgi Gromyko, zaczęłam chorować na Wiedźmę, tym mocniej, że jest zdobycie jej przez kilka lat graniczyło z cudem. Rok temu miałam okazję przeczytać jedynie połowę książki, teraz nareszcie mam w swoich rękach całość. A wszystko dzięki Wydawnictwu Papierowy Księżyc, które wznowiło powieść i to w całości, a nie podzieloną na dwie części, jak wcześniejsza wersja wydana przez Fabrykę Słów. Oprawa graficzna wznowienia też jest przyjemniejsza dla oka, a Wolha nie straszy już z okładki wciągniętym środkowym palcem.

Mogłoby się wydawać, że w kreowaniu fantastycznych światów wykorzystano już wszystkie możliwe motywy i nie da się z nich stworzyć niczego świeżego. Błąd! Można i to nawet nie wprowadzając stworów, o jakich nikomu wcześniej się nie śniło. W Belorii znajdziemy wszystkie typowe i charakterystyczne dla świata fantasy postaci. Magowie? Są. Wilkołaki? Gdzieś tam się przemieszczają w tle (choć jak wiadomo z innych powieści, mają się tutaj nie najgorzej). Wampiry? Obowiązkowo. Z tym, że nie takie typowe, o nie nie nie. Daleko im zarówno do krwiożerczego Draculi, jak i świecącego „wegetarianina” Edwarda. Olga Gromyko złamała dosłownie wszystkie punkty, jakie znamy w kreowaniu literackich wampirów. No może poza kłami i błoniastymi skrzydłami. I paroma innymi drobnymi kwestiami, które czytelnik musi już odkryć samodzielnie. Zakochałam się w tych wampirach, mówię to szczerze i otwarcie.

Największą zaletą Wiedźmy nie jest jednak zawarta w niej intryga (w gruncie rzeczy niezbyt skomplikowana) ani postaci (swoją drogą świetnie nakreślone), ale lekkie pióro autorki i ogromna dawka dobrego humoru, jaki wywołuje jej lektura. Dowcip i to w bardzo dobrym wydaniu znajdziemy we wszystkim – dialogach, monologach głównej bohaterki oraz sytuacjach. Jednocześnie jest on wyważony na tyle zgrabnie, że powieść nie staje się jedynie pustą komedyjką, mimo że jej głównym zadaniem jest właśnie bawić i zapewniać straszliwie dobrą rozrywkę.

Nie sposób nie porównać przygód Wolhy do Wiernych wrogów, których akcja wprawdzie nie łączy się z cyklem o wiedźmie, ale toczy się w tym uniwersum. Po przeczytaniu zaledwie pierwszej z pięciu części nie mam oczywiście pełnego obrazu, ale już teraz widzę między powieściami wiele podobieństw. Jednak bez obaw, nowa książka autorki nie jest odcinaniem kuponów od poprzedniego sukcesu, raczej krokiem do przodu.

Po pierwsze, W.Redna i Szelena reprezentują ten sam typ – są wygadane i pyskate, a wszelkie ograniczenia i nakazy traktują jak osobistą zniewagę. Jednak o ile Wolha jest – przynajmniej na razie – wygadaną trzpiotką, o tyle wilkołaczycę zdecydowanie trudno tak nazwać, zwłaszcza biorąc pod uwagę kilka krzyżyków na jej karku. Po drugie, chociaż klimat obydwu powieści jest lekki i w znacznej mierze przyjemny, nie da się nie dostrzec, że Wiedźma to po prostu bardzo przyjemna, humorystyczna historia w sam raz na jedno popołudnie, zdecydowanie poprawiająca nastrój, ale – mimo wszelkich plusów – niespecjalnie ambitna. Wierni wrogowie nie są też może arcydziełem gatunku, ale mają w sobie coś więcej, potrafią rozśmieszyć do łez, ale i wzruszyć, obok zabawnych dialogów, dostajemy również momenty poruszająco bolesne. Dlatego mimo ogromnej sympatii do Wolhy, to Szelena pozostaje dla mnie numerem jeden .


Niemniej dałam się oczarować wrednemu rudzielcowi i z niecierpliwością wypatruję wznowienia kolejnych tomów, mam nadzieję, że wydawnictwo nie każe nam zbyt długo na nie czekać.

Za egzemplarz książki do recenzji serdecznie dziękuję Wydawnictwu Papierowy Księżyc oraz Księgarni Platon.

Spodobał Ci się ten post? Nie przegap kolejnych, będzie mi miło, jeśli mnie polubisz :)
    

Popularne posty z tego bloga

TOP 10: powieści Stephena Kinga

Wrzesień okrzyknęłam samozwańczo miesiącem Stephena Kinga, dlatego warto podsumować jego koniec zestawieniem najlepszych powieści Mistrza. A konkretnie, najlepszych w moim prywatnym rankingu. Ich kolejność jest bardzo umowna, bo uwielbiam wszystkie, a pewna jestem tylko pierwszej trójki, reszta mogłaby stanąć obok siebie na czwartym miejscu na podium.
1. "To" (moja recenzja)

Jedna z pierwszych powieści Kinga, jaką czytałam. Zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że nawet po latach nie czułam się komfortowo w towarzystwie klaunów, a już z pewnością nikt nie przekonałby mnie, że są zabawni i nieszkodliwi... Odświeżałam ją kilka miesięcy temu i mimo upływu lat, nadal zdała egzamin z przyprawiania o gęsią skórkę.

Top 10 najlepszych horrorów

31 października to dobry dzień, by sięgnąć po dobry horror. Do wieczora pozostało jeszcze kilkanaście godzin, macie więc czas na skombinowanie odpowiedniej książki. Po co warto sięgnąć?
Właściwie to mogłabym ułożyć cały ranking składający się z powieści Stephena Kinga. Jednak aby nie być monotematycznym, starałam się wybrać książki różnych autorów i w różnych klimatach. Łączy je jedno - groza i gwarantowane ciary na plecach podczas lektury.

Top 10 książek na Boże Narodzenie

Święta Bożego Narodzenia to idealny czas, by nieco zwolnić i zatopić się w przyjemną lekturę. Warto też odpowiednim jej wyborem wprawić się w świąteczny nastrój już wcześniej. Dzisiaj przygotowałam dla Was zestawienie książek, których akcja ściśle wiąże się ze Świętami. Zapewniam, że każdy znajdzie tu coś dla siebie.
Na początek nieco tradycyjnie i nostalgicznie:
1. "Opowieści wigilijne" Charles Dickens 

Chyba nie ma osoby, która nie znałaby opowieści o Scrooge'u, którego w wigilijną noc nawiedziły cztery duchy, by wskazać mu nową ścieżkę w życiu. Nakładem wydawnictwa Zysk i S-ka ukazało się niedawno nowe tłumaczenie tej opowieści, zawierające drugą historię autora, również utrzymaną w klimacie bożonarodzeniowym zatytułowaną "Nawiedzony". Właśnie się nią zaczytuję, wrażenia z lektury za kilka dni.

"100 książek, które trzeba przeczytać" według BBC

Ranking "100 książek, które trzeba przeczytać" stworzony przez BBC pojawiał się już na wielu blogach, a dzisiaj gości także u mnie. Nie jest to lista idealna, już na pierwszy rzut oka można zauważyć, że znaczną część umieszczonych na niej pozycji to książki brytyjskich autorów, zdecydowanie zaś brak na nich wielu znaczących książek pisarzy z innych państw. Nie brak też tu dziwnych wpadek, np. umieszczenia "Opowieści z Narnii" oraz  "Lwa, czarownicy i starej szafy" w oddzielnych punktach. Podobnie sytuacja wygląda z dziełami zebranymi Szekspira oraz "Hamletem" umieszczonym oddzielnie. 
Niemniej jednak postanowiłam sprawdzić, ile to zacnych książek jest już za mną (są one wytłuszczone) i... wynik wypada słabiutko... Jedynie 34 pozycje. Pociesza mnie fakt, że co najmniej drugie tyle znam z ekranizacji bądź fragmentów. Listę będę na bieżąco aktualizować, mam nadzieję, że za kilka miesięcy będzie już wyglądała o niebo lepiej :) A jak wyglądają Wasze w…

"To" Stephen King

Czy się unoszą? O tak. One pławią się w powietrzu.
W moje ręce ponownie trafiła książka Stephena Kinga, która swego czasu zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że mimo upływu kolejnych lat niektóre sceny nadal tak żywo były wyryte w mojej pamięci, że mimo zagłębiania się w kolejne w powieści grozy i horrory, „To” niewzruszenie tkwiło na szczycie mojej prywatnej listy tych najlepszych. I po której nigdy nie potrafiłam już z ufnością spojrzeć na żadnego klauna.
W monstrualnych rozmiarów opowieści King przenosi nas do Derry, podobnego do tysięcy innych prowincjonalnych amerykańskich mieścin. Przynajmniej na pierwszy rzut oka. Z nieznanych przyczyn przestępczość jest tu większa, ludzie bardziej brutalni i bezwzględni, a co dwadzieścia kilka lat dochodzi do eskalacji przemocy i w niewyjaśnionych okolicznościach giną dzieci.