Przejdź do głównej zawartości

"Pan Lodowego Ogrodu" tom 4, Jarosław Grzędowicz

Znacie to uczucie, gdy rewelacyjna seria kończy się w sposób pozostawiający niestety co nieco do życzenia? Zakochana w trzech tomach Pana Lodowego Ogrodu, sięgnęłam po czwarty i... mogło być lepiej. Dużo lepiej. A tak, czuję niedosyt i lekkie rozczarowanie.

Z racji tego, że mowa jest o części kończącej cały cykl, nie będę Wam zdradzać, o czym dokładnie opowiada. Fabułę najlepiej poznać osobiście, podobnie jak świetnych głównych bohaterów, z którymi naprawdę zżyłam się podczas lektury. To właśnie oni, obok rewelacyjnie nakreślonego świata są najmocniejszymi atutami powieści. Pod tym względem niewiele się zmieniło i to mnie, jako czytelnika, bardzo cieszy.

Problem tkwi gdzie indziej. Tom czwarty jest najobszerniejszy z wszystkich i to zupełnie niepotrzebnie, w znacznej mierze na tę objętość składają się bowiem rozwlekłe opisy bądź zupełnie zbędne przeciąganie wydarzeń. Niby cały czas coś się dzieje, a jednak paradoksalnie brak tu dynamizmu i zdarza się, że wieje nudą. Nie da się również nie dostrzec, że niektóre z działań towarzyszy Vuko, Nocnych Wędrowców, przypominają nieco sceny z filmów klasy B, dotyczy to zwłaszcza fragmentów, gdy obserwujemy ich z perspektywy Filara, występującego pod przykrywką zagorzałego Amitraja. Przede wszystkim jednak, cyklowi stworzonemu z takim rozmachem i taką pieczołowitością w poprzednich częściach, teraz jakby zabrakło przytupu i pazura. Owszem, są sceny wręcz rewelacyjne, niektóre pełne ironii i czarnego humoru, inne chwytające za serce, ale jest także wiele takich, po których po prostu przemyka się wzrokiem, byle do końca rozdziału.

Kolejną kroplą dziegciu jest wydanie. Po pierwsze, paskudnie niechlujne pod względem korekty. O ile można jeszcze jakoś przymknąć oko na szalejące literówki, tak fantazyjne 'żekłem' sprawiło, że ręce mi opadły... Po drugie, książka jest dość bogato zdobiona ilustracjami, tym razem jednak autorstwa Dominika Brońka. Lubię jego prace, są naprawdę bardzo dobre i dopracowane, poprzednie tomy, z rysunkami wykonanymi przez Jana Marka i Daniela Grzeszkiewicza przyzwyczaiły mnie jednak do zupełnie innego, nieco upiornego klimatu, bardzo charakterystycznego dla PLO. Czytając czwarty tom i patrząc na ilustracje, nieustannie stawał mi za to przed oczami cykl demoniczny Bretta, również ilustrowany przez Brońka. Możliwe, że się czepiam, ale jestem wzrokowcem i to mi po prostu nie grało.

Ilustracje pochodzące z tomów 1-3

Ilustracje z tomu 4

Podsumowując, z jednej strony cieszę się, że dotarłam do końca historii Vuko Drakkainena i nareszcie wiem, jak zakończyła się walka o Lodowy Ogród i cały Midgaard. Z drugiej strony jednak, czuję lekki żal, że tom wieńczący całość okazał się słabszy od poprzednich, nie tak porywający, a raczej podręcznikowo poprawny. Niemniej, cykl pozostaje jednym z moich ulubionych i dlatego Wam również gorąco go polecam. Jeśli lubicie dobrą fantastykę, PLO Was pochłonie.

Spodobał Ci się ten post? Nie przegap kolejnych, będzie mi miło, jeśli mnie polubisz :)
    

Popularne posty z tego bloga

TOP 10: powieści Stephena Kinga

Wrzesień okrzyknęłam samozwańczo miesiącem Stephena Kinga, dlatego warto podsumować jego koniec zestawieniem najlepszych powieści Mistrza. A konkretnie, najlepszych w moim prywatnym rankingu. Ich kolejność jest bardzo umowna, bo uwielbiam wszystkie, a pewna jestem tylko pierwszej trójki, reszta mogłaby stanąć obok siebie na czwartym miejscu na podium.
1. "To" (moja recenzja)

Jedna z pierwszych powieści Kinga, jaką czytałam. Zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że nawet po latach nie czułam się komfortowo w towarzystwie klaunów, a już z pewnością nikt nie przekonałby mnie, że są zabawni i nieszkodliwi... Odświeżałam ją kilka miesięcy temu i mimo upływu lat, nadal zdała egzamin z przyprawiania o gęsią skórkę.

Top 10 najlepszych horrorów

31 października to dobry dzień, by sięgnąć po dobry horror. Do wieczora pozostało jeszcze kilkanaście godzin, macie więc czas na skombinowanie odpowiedniej książki. Po co warto sięgnąć?
Właściwie to mogłabym ułożyć cały ranking składający się z powieści Stephena Kinga. Jednak aby nie być monotematycznym, starałam się wybrać książki różnych autorów i w różnych klimatach. Łączy je jedno - groza i gwarantowane ciary na plecach podczas lektury.

Top 10 książek na Boże Narodzenie

Święta Bożego Narodzenia to idealny czas, by nieco zwolnić i zatopić się w przyjemną lekturę. Warto też odpowiednim jej wyborem wprawić się w świąteczny nastrój już wcześniej. Dzisiaj przygotowałam dla Was zestawienie książek, których akcja ściśle wiąże się ze Świętami. Zapewniam, że każdy znajdzie tu coś dla siebie.
Na początek nieco tradycyjnie i nostalgicznie:
1. "Opowieści wigilijne" Charles Dickens 

Chyba nie ma osoby, która nie znałaby opowieści o Scrooge'u, którego w wigilijną noc nawiedziły cztery duchy, by wskazać mu nową ścieżkę w życiu. Nakładem wydawnictwa Zysk i S-ka ukazało się niedawno nowe tłumaczenie tej opowieści, zawierające drugą historię autora, również utrzymaną w klimacie bożonarodzeniowym zatytułowaną "Nawiedzony". Właśnie się nią zaczytuję, wrażenia z lektury za kilka dni.

"100 książek, które trzeba przeczytać" według BBC

Ranking "100 książek, które trzeba przeczytać" stworzony przez BBC pojawiał się już na wielu blogach, a dzisiaj gości także u mnie. Nie jest to lista idealna, już na pierwszy rzut oka można zauważyć, że znaczną część umieszczonych na niej pozycji to książki brytyjskich autorów, zdecydowanie zaś brak na nich wielu znaczących książek pisarzy z innych państw. Nie brak też tu dziwnych wpadek, np. umieszczenia "Opowieści z Narnii" oraz  "Lwa, czarownicy i starej szafy" w oddzielnych punktach. Podobnie sytuacja wygląda z dziełami zebranymi Szekspira oraz "Hamletem" umieszczonym oddzielnie. 
Niemniej jednak postanowiłam sprawdzić, ile to zacnych książek jest już za mną (są one wytłuszczone) i... wynik wypada słabiutko... Jedynie 34 pozycje. Pociesza mnie fakt, że co najmniej drugie tyle znam z ekranizacji bądź fragmentów. Listę będę na bieżąco aktualizować, mam nadzieję, że za kilka miesięcy będzie już wyglądała o niebo lepiej :) A jak wyglądają Wasze w…

"To" Stephen King

Czy się unoszą? O tak. One pławią się w powietrzu.
W moje ręce ponownie trafiła książka Stephena Kinga, która swego czasu zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że mimo upływu kolejnych lat niektóre sceny nadal tak żywo były wyryte w mojej pamięci, że mimo zagłębiania się w kolejne w powieści grozy i horrory, „To” niewzruszenie tkwiło na szczycie mojej prywatnej listy tych najlepszych. I po której nigdy nie potrafiłam już z ufnością spojrzeć na żadnego klauna.
W monstrualnych rozmiarów opowieści King przenosi nas do Derry, podobnego do tysięcy innych prowincjonalnych amerykańskich mieścin. Przynajmniej na pierwszy rzut oka. Z nieznanych przyczyn przestępczość jest tu większa, ludzie bardziej brutalni i bezwzględni, a co dwadzieścia kilka lat dochodzi do eskalacji przemocy i w niewyjaśnionych okolicznościach giną dzieci.