Przejdź do głównej zawartości

"Niedokończony eliksir nieśmiertelności" Katarzyna Majgier

Był sobie kiedyś utalentowany alchemik, który niestrudzenie pracował nad eliksirem nieśmiertelności. Niestety, nie do końca skutecznie, udało mu się bowiem uzyskać miksturę, która wprawdzie czyni nieśmiertelnym, ale również pozbawia cielistej powłoki – każdy kto ją zażyje, staje się zupełnie przezroczysty! Alchemikowi nie było dane ukończyć eliksiru, więc by ten nie wpadł w niepowołane ręce, postanowił go ukryć.

Po wielu, wielu latach buteleczka z eliksirem trafia w ręce kilkuletniego Artura, któremu z pewnością nie brakowało odwagi i ciekawości, ale zdecydowanie nie cierpiał na nadmiar rozwagi. Na skutek splotu różnych przypadków chłopiec i jego rodzina zażywają miksturę, przez co zmieniają się w ni mniej, ni więcej tylko oryginalną zbieraninę duchów, które wraz z upływem lat z coraz większym niepokojem śledzą zachodzące dookoła zmiany.

Powieść Katarzyny Majgier spodobała mi się od pierwszych stron, autorka pisze w sposób lekki, dowcipny i nieco ironiczny, dzięki czemu książka skierowana dla dzieci nie nudzi nawet dorosłego czytelnika (co jest dla mnie istotne, bowiem do pewnego wieku wolę najpierw sama przetestować literaturę, którą przeczytam bądź w przyszłości podsunę swojemu dziecku do lektury). Mamy tu do czynienia z wciągającą, dynamiczną historią, która nie tylko zapewni małym czytelnikom dobrą rozrywkę, ale która również niesie bardzo ważne i mądre przesłanie.

Książka pokazuje, co się w życiu liczy, a co nie, w przerysowany i humorystyczny sposób piętnując postawę niejakiego Państwa $, którzy wkraczają w życie głównych bohaterów i dają się poznać jako skrajni materialiści, dla których modny ekspres do kawy jest ważniejszy niż własne dziecko. Ponadto, zakończenie wyraźnie uczy dziecko, że odpowiedzialność i dorastanie są częścią życia i to bardzo ekscytującą, że warto otworzyć się na innych i dać coś z siebie, bo wtedy najwięcej zyskujemy.

Na marginesie warto wspomnieć o dwóch ciekawostkach. Po pierwsze, książka zdobyła pierwsze miejsce w IV Konkursie Literackim im. Astrid Lindren na współczesną książkę dla dzieci i młodzieży w kategorii 6-10 lat. Po drugie, jest ozdobiona ilustracjami autorstwa Anity Graboś, którą miłośnicy kolorowanek dla dorosłych z pewnością doskonale znają dzięki Wyspom i Pestkom.

Moja córeczka jest jeszcze nieco za mała na tę powieść, ale będzie ona na nią cierpliwie czekała na półce. Chciałabym, żeby poznawała właśnie takie historie, zabawne i lekkie, a jednocześnie niosące ważne przesłanie o tym, co w życiu ważne, a czego należy się wystrzegać. Serdecznie polecam.

Za egzemplarz książki do recenzji serdecznie dziękuję Wydawnictwu Nasza Księgarnia.

Spodobał Ci się ten post? Nie przegap kolejnych, będzie mi miło, jeśli mnie polubisz :)
    

Popularne posty z tego bloga

TOP 10: powieści Stephena Kinga

Wrzesień okrzyknęłam samozwańczo miesiącem Stephena Kinga, dlatego warto podsumować jego koniec zestawieniem najlepszych powieści Mistrza. A konkretnie, najlepszych w moim prywatnym rankingu. Ich kolejność jest bardzo umowna, bo uwielbiam wszystkie, a pewna jestem tylko pierwszej trójki, reszta mogłaby stanąć obok siebie na czwartym miejscu na podium.
1. "To" (moja recenzja)

Jedna z pierwszych powieści Kinga, jaką czytałam. Zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że nawet po latach nie czułam się komfortowo w towarzystwie klaunów, a już z pewnością nikt nie przekonałby mnie, że są zabawni i nieszkodliwi... Odświeżałam ją kilka miesięcy temu i mimo upływu lat, nadal zdała egzamin z przyprawiania o gęsią skórkę.

Top 10 najlepszych horrorów

31 października to dobry dzień, by sięgnąć po dobry horror. Do wieczora pozostało jeszcze kilkanaście godzin, macie więc czas na skombinowanie odpowiedniej książki. Po co warto sięgnąć?
Właściwie to mogłabym ułożyć cały ranking składający się z powieści Stephena Kinga. Jednak aby nie być monotematycznym, starałam się wybrać książki różnych autorów i w różnych klimatach. Łączy je jedno - groza i gwarantowane ciary na plecach podczas lektury.

Top 10 książek na Boże Narodzenie

Święta Bożego Narodzenia to idealny czas, by nieco zwolnić i zatopić się w przyjemną lekturę. Warto też odpowiednim jej wyborem wprawić się w świąteczny nastrój już wcześniej. Dzisiaj przygotowałam dla Was zestawienie książek, których akcja ściśle wiąże się ze Świętami. Zapewniam, że każdy znajdzie tu coś dla siebie.
Na początek nieco tradycyjnie i nostalgicznie:
1. "Opowieści wigilijne" Charles Dickens 

Chyba nie ma osoby, która nie znałaby opowieści o Scrooge'u, którego w wigilijną noc nawiedziły cztery duchy, by wskazać mu nową ścieżkę w życiu. Nakładem wydawnictwa Zysk i S-ka ukazało się niedawno nowe tłumaczenie tej opowieści, zawierające drugą historię autora, również utrzymaną w klimacie bożonarodzeniowym zatytułowaną "Nawiedzony". Właśnie się nią zaczytuję, wrażenia z lektury za kilka dni.

"100 książek, które trzeba przeczytać" według BBC

Ranking "100 książek, które trzeba przeczytać" stworzony przez BBC pojawiał się już na wielu blogach, a dzisiaj gości także u mnie. Nie jest to lista idealna, już na pierwszy rzut oka można zauważyć, że znaczną część umieszczonych na niej pozycji to książki brytyjskich autorów, zdecydowanie zaś brak na nich wielu znaczących książek pisarzy z innych państw. Nie brak też tu dziwnych wpadek, np. umieszczenia "Opowieści z Narnii" oraz  "Lwa, czarownicy i starej szafy" w oddzielnych punktach. Podobnie sytuacja wygląda z dziełami zebranymi Szekspira oraz "Hamletem" umieszczonym oddzielnie. 
Niemniej jednak postanowiłam sprawdzić, ile to zacnych książek jest już za mną (są one wytłuszczone) i... wynik wypada słabiutko... Jedynie 34 pozycje. Pociesza mnie fakt, że co najmniej drugie tyle znam z ekranizacji bądź fragmentów. Listę będę na bieżąco aktualizować, mam nadzieję, że za kilka miesięcy będzie już wyglądała o niebo lepiej :) A jak wyglądają Wasze w…

"To" Stephen King

Czy się unoszą? O tak. One pławią się w powietrzu.
W moje ręce ponownie trafiła książka Stephena Kinga, która swego czasu zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że mimo upływu kolejnych lat niektóre sceny nadal tak żywo były wyryte w mojej pamięci, że mimo zagłębiania się w kolejne w powieści grozy i horrory, „To” niewzruszenie tkwiło na szczycie mojej prywatnej listy tych najlepszych. I po której nigdy nie potrafiłam już z ufnością spojrzeć na żadnego klauna.
W monstrualnych rozmiarów opowieści King przenosi nas do Derry, podobnego do tysięcy innych prowincjonalnych amerykańskich mieścin. Przynajmniej na pierwszy rzut oka. Z nieznanych przyczyn przestępczość jest tu większa, ludzie bardziej brutalni i bezwzględni, a co dwadzieścia kilka lat dochodzi do eskalacji przemocy i w niewyjaśnionych okolicznościach giną dzieci.