Przejdź do głównej zawartości

"Królowie przeklęci. Tom 3" Maurice Druon

Królowie przeklęci. Tom 3
Maurice Druon
Po setkach stron doskonałej lektury nadszedł czas, by wreszcie pożegnać się z Królami Przeklętymi autorstwa Maurice’a Druona, cyklem, który zainspirował George’a R.R. Martina do stworzenia Pieśni Lodu i Ognia. Mało tego, cyklem, który udowadnia, że historia pisze scenariusze znacznie bardziej niesamowite i fascynujące niż większość pisarzy.

Królowie… liczą siedem tomów, ale w najnowszym, pięknie prezentującym się wydaniu zostały one zebrane w trzy solidne objętościowo woluminy, stad też czasem może dochodzić do drobnych nieporozumień podczas dyskusji nad poszczególnymi częściami. W skład ostatniego tomu w wersji, która wpadła w moje ręce, wchodzą dwie ostatnie: Lew i lilia oraz Kiedy król gubi kraj. Jednak, w przeciwieństwie do poprzednich tomów, w których poszczególne części płynnie przechodziły jedna w drugą, w tym przypadku wymagają one omówienia niezależnie od siebie.

Lew i lilia to doskonała kontynuacja wydarzeń opisanych w poprzednim tomie. Śmierć ostatniego syna Filipa Pięknego, Karola IV, który niestety nie miał w sobie nic z talentów i inteligencji ojca to koniec panowania dynastii Kapetyngów, w czym wielu dopatruje się skuteczności klątwy rzuconej przez skazanego na śmierć Wielkiego Mistrza Templariuszy, Jakuba de Molay. To także otwarte pole do działania dla lubującego się w intrygach Roberta d’Artois, dzięki któremu władzę obejmuje Filip Walezjusz, mający wprawdzie wielkie ambicje, ale pozbawiony przymiotów godnych dobrego króla.

Druon z charakterystycznym dla siebie rozmachem kreśli przed czytelnikiem porywającą historię, w której nie brak najgorszego rodzaju zbrodni, morderstw i zdrad, jest za to chciwość, żądza władzy i pragnienie zemsty graniczące z obsesją. Fabuła w znacznej mierze skupia się na losach postaci, doskonale znanych już z poprzednich tomów – Roberta d’Artois, którego fortuna toczy się kołem niczym w znanym powiedzeniu, Filipa Walezjusza oraz angielską linię Kapetyngów – królowej Izabelli i jej syna Edmunda III.

I właściwie na tym tomie mógłby zakończyć się cały cykl. Autor skrupulatnie prowadzi czytelnika od okresu prawdziwej potęgi Francji pod rządami Filipa Pięknego aż do jej upadku i wybuchu Wojny Stuletniej, do której doprowadzili na równi mierni i nieprzygotowani do swej roli władcy, jak i wprowadzenie nowych praw dynastycznych wykluczających prawo do dziedziczenia francuskiego tronu przez kobiety.

Niestety, autor popełnił jeszcze tom siódmy, Kiedy król gubi kraj, a słowo „popełnił” wstawiam tu z pełną świadomością, jest to bowiem prawdziwa zbrodnia na doskonałym cyklu. W przeciwieństwie do poprzednich dynamicznych tomów z narracją trzecioosobową, mamy tu do czynienia z jednym pierwszoosobowym narratorem, Eliaszem de Talleyrandem, kardynałem de Perigord, który w monotonny i nużący sposób snuje swoją opowieść o dalszych wydarzeniach. Może niektórzy się teraz oburzą, ale naprawdę myślę, że spokojnie można poprzestać na lekturze pierwszych sześciu tomów, by nie psuć sobie świetnego wrażenia.

Niemniej, pomijając słabe zakończenie cyklu, całość jest jak najbardziej godna uwagi i zainteresowania. Maurice Druon z sukcesem udowodnił, że powieści historyczne nie muszą być nudne, jak niektórzy błędnie zakładają, wręcz przeciwnie, mogą mieć w sobie pasję i dynamikę, które porywają czytelnika niemal od pierwszych stron. Gorąco polecam całych Królów Przeklętych wszystkim miłośnikom historii i nie tylko.

Za udostępnienie ebooka serdecznie dziękuję księgarni Woblink


Spodobał Ci się ten post? Nie przegap kolejnych, będzie mi miło, jeśli mnie polubisz :)
    

Popularne posty z tego bloga

TOP 10: powieści Stephena Kinga

Wrzesień okrzyknęłam samozwańczo miesiącem Stephena Kinga, dlatego warto podsumować jego koniec zestawieniem najlepszych powieści Mistrza. A konkretnie, najlepszych w moim prywatnym rankingu. Ich kolejność jest bardzo umowna, bo uwielbiam wszystkie, a pewna jestem tylko pierwszej trójki, reszta mogłaby stanąć obok siebie na czwartym miejscu na podium.
1. "To" (moja recenzja)

Jedna z pierwszych powieści Kinga, jaką czytałam. Zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że nawet po latach nie czułam się komfortowo w towarzystwie klaunów, a już z pewnością nikt nie przekonałby mnie, że są zabawni i nieszkodliwi... Odświeżałam ją kilka miesięcy temu i mimo upływu lat, nadal zdała egzamin z przyprawiania o gęsią skórkę.

Top 10 najlepszych horrorów

31 października to dobry dzień, by sięgnąć po dobry horror. Do wieczora pozostało jeszcze kilkanaście godzin, macie więc czas na skombinowanie odpowiedniej książki. Po co warto sięgnąć?
Właściwie to mogłabym ułożyć cały ranking składający się z powieści Stephena Kinga. Jednak aby nie być monotematycznym, starałam się wybrać książki różnych autorów i w różnych klimatach. Łączy je jedno - groza i gwarantowane ciary na plecach podczas lektury.

Top 10 książek na Boże Narodzenie

Święta Bożego Narodzenia to idealny czas, by nieco zwolnić i zatopić się w przyjemną lekturę. Warto też odpowiednim jej wyborem wprawić się w świąteczny nastrój już wcześniej. Dzisiaj przygotowałam dla Was zestawienie książek, których akcja ściśle wiąże się ze Świętami. Zapewniam, że każdy znajdzie tu coś dla siebie.
Na początek nieco tradycyjnie i nostalgicznie:
1. "Opowieści wigilijne" Charles Dickens 

Chyba nie ma osoby, która nie znałaby opowieści o Scrooge'u, którego w wigilijną noc nawiedziły cztery duchy, by wskazać mu nową ścieżkę w życiu. Nakładem wydawnictwa Zysk i S-ka ukazało się niedawno nowe tłumaczenie tej opowieści, zawierające drugą historię autora, również utrzymaną w klimacie bożonarodzeniowym zatytułowaną "Nawiedzony". Właśnie się nią zaczytuję, wrażenia z lektury za kilka dni.

"To" Stephen King

Czy się unoszą? O tak. One pławią się w powietrzu.
W moje ręce ponownie trafiła książka Stephena Kinga, która swego czasu zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że mimo upływu kolejnych lat niektóre sceny nadal tak żywo były wyryte w mojej pamięci, że mimo zagłębiania się w kolejne w powieści grozy i horrory, „To” niewzruszenie tkwiło na szczycie mojej prywatnej listy tych najlepszych. I po której nigdy nie potrafiłam już z ufnością spojrzeć na żadnego klauna.
W monstrualnych rozmiarów opowieści King przenosi nas do Derry, podobnego do tysięcy innych prowincjonalnych amerykańskich mieścin. Przynajmniej na pierwszy rzut oka. Z nieznanych przyczyn przestępczość jest tu większa, ludzie bardziej brutalni i bezwzględni, a co dwadzieścia kilka lat dochodzi do eskalacji przemocy i w niewyjaśnionych okolicznościach giną dzieci.

"100 książek, które trzeba przeczytać" według BBC

Ranking "100 książek, które trzeba przeczytać" stworzony przez BBC pojawiał się już na wielu blogach, a dzisiaj gości także u mnie. Nie jest to lista idealna, już na pierwszy rzut oka można zauważyć, że znaczną część umieszczonych na niej pozycji to książki brytyjskich autorów, zdecydowanie zaś brak na nich wielu znaczących książek pisarzy z innych państw. Nie brak też tu dziwnych wpadek, np. umieszczenia "Opowieści z Narnii" oraz  "Lwa, czarownicy i starej szafy" w oddzielnych punktach. Podobnie sytuacja wygląda z dziełami zebranymi Szekspira oraz "Hamletem" umieszczonym oddzielnie. 
Niemniej jednak postanowiłam sprawdzić, ile to zacnych książek jest już za mną (są one wytłuszczone) i... wynik wypada słabiutko... Jedynie 34 pozycje. Pociesza mnie fakt, że co najmniej drugie tyle znam z ekranizacji bądź fragmentów. Listę będę na bieżąco aktualizować, mam nadzieję, że za kilka miesięcy będzie już wyglądała o niebo lepiej :) A jak wyglądają Wasze w…