"Królowie przeklęci. Tom 2" Maurice Druon

Królowie przeklęci. Tom 1
Maurice Druon
Po cudownej lekturze, jaką zapewnił mi pierwszy tom Królów Przeklętych Marcela Druona, nie mogłam czekać zbyt długo – kolejny zbyt mocno kusił, by przejść obok niego obojętnie. I ponownie jestem oczarowana, zastanawiając się przy tym, jak to możliwe, że dopiero teraz odkryłam ten niesamowity cykl.

Królowie… liczą siedem tomów, ale w najnowszym wydaniu zostały one zebrane w trzy solidne objętościowo woluminy, stad też czasem może dochodzić do drobnych nieporozumień podczas dyskusji nad poszczególnymi częściami. W skład drugiego tomu w wersji, która wpadła w moje ręce, wchodzą część czwarta (Prawo mężczyzn) i piąta (Wilczyca z Francji), będące bezpośrednią kontynuacją wydarzeń znanych z poprzednich powieści.

Po niespodziewanej śmierci Ludwika Kłótliwego, który nie wskazał bezpośrednio swojego następcy (w sposób raczej oczywisty nie spodziewając się, że zostanie otruty po zaledwie kilkunastu miesiącach panowania), do objęcia tronu Francji zgłaszają się kolejni pretendenci. Skandal wywołany romansem pierwszej żony króla i wątpliwości odnośnie jego ojcostwa, podważają prawo do dziedziczenia jego jedynej  córki. W kolejce ustawiają się królewscy bracia i stryj, a każdy z nich posiada nie tylko mocne argumenty, ale i potężnych sojuszników. Dodatkowo sytuację komplikuje fakt, że królowa spodziewa się dziecka, lecz przyjdzie ono na świat dopiero za kilka miesięcy. W tym samym czasie trwają również spory wokół obsadzenia innego kluczowego dla Europy tronu – od dwóch lat kardynałowie nie są w stanie dojść do porozumienia w sprawie wyboru papieża, co powoduje chaos i zamieszanie w całym chrześcijańskim świecie.

Z przyjemnością przekonałam się, że drugi tom w niczym nie ustępuje pierwszemu. Został napisany z takim samym rozmachem, a jednocześnie lekkością, że nie tyle się go czyta, co po prostu pochłania. Marcel Druon po raz kolejny udowadnia, że historia pisze najbardziej fascynujące i niesamowite, a przy tym brutalne scenariusze. W Królach Przeklętych można odnaleźć wszystkie największe namiętności, jakie targają człowiekiem od niepamiętnych czasów – miłość, nienawiść, żądza zemsty i jeszcze potężniejsze pragnienie władzy. To dla nich główni bohaterowie snują intrygi, mordują i zdradzają, to z ich powodu nie wahają się zbić nóż w plecy przyjaciół i członków najbliższej rodziny po to, by po chwili przekonać się, jak mocno prawdziwe jest powiedzenie, że kto mieczem wojuje, ten od miecza ginie.

Dla osób zainteresowanych historią, zwłaszcza tą średniowieczną, cały cykl będzie stanowił prawdziwy rarytas. Mimo że lwia część fabuły skupia się na wydarzeniach rozgrywających się we Francji, nie brakuje tu jednak również spojrzenia na sytuację w ówczesnej Anglii, której królową była córka Filipa Pięknego, mocno doświadczona przez los i męża piękna Izabela, tytułowa Wilczyca z Francji. Obok wydarzeń stricte historycznych mamy również możliwość poznania szeroko nakreślonego tła społecznego i realiów życia, zarówno najważniejszych elit, jak i pomniejszej szlachty, czy włoskich kupców. Smaczkiem są również rozlegle przypisy i noty historyczne, przybliżające niektóre z przytoczonych terminów, zwyczajów i zwięzłe biografie postaci pojawiających się na kartach powieści.

Podsumowując, drugi tom Królów Przeklętych to rewelacyjna kontynuacja jednego z najlepszych cykli historycznych, jakie miałam okazję przeczytać. Gorąco polecam wszystkim miłośnikom gatunku!

Za udostępnienie ebooka serdecznie dziękuję księgarni Woblink


Spodobał Ci się ten post? Nie przegap kolejnych, będzie mi miło, jeśli mnie polubisz :)
        

Komentarze