Przejdź do głównej zawartości

"Królowie przeklęci. Tom 2" Maurice Druon

Królowie przeklęci. Tom 1
Maurice Druon
Po cudownej lekturze, jaką zapewnił mi pierwszy tom Królów Przeklętych Marcela Druona, nie mogłam czekać zbyt długo – kolejny zbyt mocno kusił, by przejść obok niego obojętnie. I ponownie jestem oczarowana, zastanawiając się przy tym, jak to możliwe, że dopiero teraz odkryłam ten niesamowity cykl.

Królowie… liczą siedem tomów, ale w najnowszym wydaniu zostały one zebrane w trzy solidne objętościowo woluminy, stad też czasem może dochodzić do drobnych nieporozumień podczas dyskusji nad poszczególnymi częściami. W skład drugiego tomu w wersji, która wpadła w moje ręce, wchodzą część czwarta (Prawo mężczyzn) i piąta (Wilczyca z Francji), będące bezpośrednią kontynuacją wydarzeń znanych z poprzednich powieści.

Po niespodziewanej śmierci Ludwika Kłótliwego, który nie wskazał bezpośrednio swojego następcy (w sposób raczej oczywisty nie spodziewając się, że zostanie otruty po zaledwie kilkunastu miesiącach panowania), do objęcia tronu Francji zgłaszają się kolejni pretendenci. Skandal wywołany romansem pierwszej żony króla i wątpliwości odnośnie jego ojcostwa, podważają prawo do dziedziczenia jego jedynej  córki. W kolejce ustawiają się królewscy bracia i stryj, a każdy z nich posiada nie tylko mocne argumenty, ale i potężnych sojuszników. Dodatkowo sytuację komplikuje fakt, że królowa spodziewa się dziecka, lecz przyjdzie ono na świat dopiero za kilka miesięcy. W tym samym czasie trwają również spory wokół obsadzenia innego kluczowego dla Europy tronu – od dwóch lat kardynałowie nie są w stanie dojść do porozumienia w sprawie wyboru papieża, co powoduje chaos i zamieszanie w całym chrześcijańskim świecie.

Z przyjemnością przekonałam się, że drugi tom w niczym nie ustępuje pierwszemu. Został napisany z takim samym rozmachem, a jednocześnie lekkością, że nie tyle się go czyta, co po prostu pochłania. Marcel Druon po raz kolejny udowadnia, że historia pisze najbardziej fascynujące i niesamowite, a przy tym brutalne scenariusze. W Królach Przeklętych można odnaleźć wszystkie największe namiętności, jakie targają człowiekiem od niepamiętnych czasów – miłość, nienawiść, żądza zemsty i jeszcze potężniejsze pragnienie władzy. To dla nich główni bohaterowie snują intrygi, mordują i zdradzają, to z ich powodu nie wahają się zbić nóż w plecy przyjaciół i członków najbliższej rodziny po to, by po chwili przekonać się, jak mocno prawdziwe jest powiedzenie, że kto mieczem wojuje, ten od miecza ginie.

Dla osób zainteresowanych historią, zwłaszcza tą średniowieczną, cały cykl będzie stanowił prawdziwy rarytas. Mimo że lwia część fabuły skupia się na wydarzeniach rozgrywających się we Francji, nie brakuje tu jednak również spojrzenia na sytuację w ówczesnej Anglii, której królową była córka Filipa Pięknego, mocno doświadczona przez los i męża piękna Izabela, tytułowa Wilczyca z Francji. Obok wydarzeń stricte historycznych mamy również możliwość poznania szeroko nakreślonego tła społecznego i realiów życia, zarówno najważniejszych elit, jak i pomniejszej szlachty, czy włoskich kupców. Smaczkiem są również rozlegle przypisy i noty historyczne, przybliżające niektóre z przytoczonych terminów, zwyczajów i zwięzłe biografie postaci pojawiających się na kartach powieści.

Podsumowując, drugi tom Królów Przeklętych to rewelacyjna kontynuacja jednego z najlepszych cykli historycznych, jakie miałam okazję przeczytać. Gorąco polecam wszystkim miłośnikom gatunku!

Za udostępnienie ebooka serdecznie dziękuję księgarni Woblink


Spodobał Ci się ten post? Nie przegap kolejnych, będzie mi miło, jeśli mnie polubisz :)
        

Popularne posty z tego bloga

TOP 10: powieści Stephena Kinga

Wrzesień okrzyknęłam samozwańczo miesiącem Stephena Kinga, dlatego warto podsumować jego koniec zestawieniem najlepszych powieści Mistrza. A konkretnie, najlepszych w moim prywatnym rankingu. Ich kolejność jest bardzo umowna, bo uwielbiam wszystkie, a pewna jestem tylko pierwszej trójki, reszta mogłaby stanąć obok siebie na czwartym miejscu na podium.
1. "To" (moja recenzja)

Jedna z pierwszych powieści Kinga, jaką czytałam. Zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że nawet po latach nie czułam się komfortowo w towarzystwie klaunów, a już z pewnością nikt nie przekonałby mnie, że są zabawni i nieszkodliwi... Odświeżałam ją kilka miesięcy temu i mimo upływu lat, nadal zdała egzamin z przyprawiania o gęsią skórkę.

Top 10 najlepszych horrorów

31 października to dobry dzień, by sięgnąć po dobry horror. Do wieczora pozostało jeszcze kilkanaście godzin, macie więc czas na skombinowanie odpowiedniej książki. Po co warto sięgnąć?
Właściwie to mogłabym ułożyć cały ranking składający się z powieści Stephena Kinga. Jednak aby nie być monotematycznym, starałam się wybrać książki różnych autorów i w różnych klimatach. Łączy je jedno - groza i gwarantowane ciary na plecach podczas lektury.

Top 10 książek na Boże Narodzenie

Święta Bożego Narodzenia to idealny czas, by nieco zwolnić i zatopić się w przyjemną lekturę. Warto też odpowiednim jej wyborem wprawić się w świąteczny nastrój już wcześniej. Dzisiaj przygotowałam dla Was zestawienie książek, których akcja ściśle wiąże się ze Świętami. Zapewniam, że każdy znajdzie tu coś dla siebie.
Na początek nieco tradycyjnie i nostalgicznie:
1. "Opowieści wigilijne" Charles Dickens 

Chyba nie ma osoby, która nie znałaby opowieści o Scrooge'u, którego w wigilijną noc nawiedziły cztery duchy, by wskazać mu nową ścieżkę w życiu. Nakładem wydawnictwa Zysk i S-ka ukazało się niedawno nowe tłumaczenie tej opowieści, zawierające drugą historię autora, również utrzymaną w klimacie bożonarodzeniowym zatytułowaną "Nawiedzony". Właśnie się nią zaczytuję, wrażenia z lektury za kilka dni.

"100 książek, które trzeba przeczytać" według BBC

Ranking "100 książek, które trzeba przeczytać" stworzony przez BBC pojawiał się już na wielu blogach, a dzisiaj gości także u mnie. Nie jest to lista idealna, już na pierwszy rzut oka można zauważyć, że znaczną część umieszczonych na niej pozycji to książki brytyjskich autorów, zdecydowanie zaś brak na nich wielu znaczących książek pisarzy z innych państw. Nie brak też tu dziwnych wpadek, np. umieszczenia "Opowieści z Narnii" oraz  "Lwa, czarownicy i starej szafy" w oddzielnych punktach. Podobnie sytuacja wygląda z dziełami zebranymi Szekspira oraz "Hamletem" umieszczonym oddzielnie. 
Niemniej jednak postanowiłam sprawdzić, ile to zacnych książek jest już za mną (są one wytłuszczone) i... wynik wypada słabiutko... Jedynie 34 pozycje. Pociesza mnie fakt, że co najmniej drugie tyle znam z ekranizacji bądź fragmentów. Listę będę na bieżąco aktualizować, mam nadzieję, że za kilka miesięcy będzie już wyglądała o niebo lepiej :) A jak wyglądają Wasze w…

"To" Stephen King

Czy się unoszą? O tak. One pławią się w powietrzu.
W moje ręce ponownie trafiła książka Stephena Kinga, która swego czasu zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że mimo upływu kolejnych lat niektóre sceny nadal tak żywo były wyryte w mojej pamięci, że mimo zagłębiania się w kolejne w powieści grozy i horrory, „To” niewzruszenie tkwiło na szczycie mojej prywatnej listy tych najlepszych. I po której nigdy nie potrafiłam już z ufnością spojrzeć na żadnego klauna.
W monstrualnych rozmiarów opowieści King przenosi nas do Derry, podobnego do tysięcy innych prowincjonalnych amerykańskich mieścin. Przynajmniej na pierwszy rzut oka. Z nieznanych przyczyn przestępczość jest tu większa, ludzie bardziej brutalni i bezwzględni, a co dwadzieścia kilka lat dochodzi do eskalacji przemocy i w niewyjaśnionych okolicznościach giną dzieci.