"Mity Greków i Rzymian" Wanda Markowska

Greckie mity leżą u podstaw całej kultury europejskiej i prawdopodobnie nie ma wśród nas osoby, która przynajmniej do pewnego stopnia nie miała z nimi kontaktu. Kto nie zna opowieści o gromowładnym Dzeusie, błyskotliwej Atenie czy bohaterskim Heraklesie? Znając podstawy, warto jednak poszerzyć swoją wiedzę i sięgnąć po bardziej szczegółowe opracowanie, takie jak Mity Greków i Rzymian Wandy Markowskiej.

Książka podzielona jest na dwie części, z których znacznie bardziej rozbudowana jest pierwsza, poświęcona mitologii greckiej. Poczynając od historii o początkach powstania świata, autorka kolejno przedstawia sylwetki bogów i herosów, opowiadając związane z nimi mity. Wiele z nich jest powszechnie znanych, któż bowiem nie słyszał o skutecznej, lecz okrutnej łowczyni Artemidzie, nieskończenie pięknej Afrodycie czy okrutnym, mającym w głowie tylko wojnę, Aresie. Jednak nawet ci, którzy znają greckie mity dosyć dobrze, mogą znaleźć tu coś nowego i świeżego, rzadko wspominanego, gdy pojawia się temat mitów. Są tu opowieści wzruszające, jak ta o Orfeuszu i Eurydyce, są i takie, będące przestrogą dla ludzi, by nie mieszali się w boskie sprawy, bądź nie uważali się za równych bogom. Nie zabrakło tragicznych historii Edypa i Antygony, Ikara i Dedala oraz wielu, wielu innych.

Druga część, skromniejsza objętościowo i dotycząca Rzymian, nie jest już tak porywająca. Zamiast przytoczenia mitów, autorka skupiła się na bardziej naukowym przedstawieniu wierzeń Rzymian, wpływu Etrusków, Greków i krajów Wschodu na kulturę i system religijny dawnego Rzymu. Podania również się pojawiają, ale w skromnej liczbie czterech sztuk, natomiast przybliżenie postaci bóstw nie jest już tak zajmujące, jak w przypadku panteonu greckiego.

Opracowanie autorstwa Wandy Markowskiej to czwarta pozycja poświęcona mitologii greckiej, jaką miałam przyjemność poznać. Uważam, że swobodnie może konkurować z tą przygotowaną przez Jana Parandowskiego, w niczym jej bowiem nie ustępuje, jest też przystępniejsza od (swoją drogą doskonałej merytorycznie) pracy Zygmunta Kubiaka i lepsza od Mitologii greckiej dla dorosłych Stanisława Stabryły. Autorka posługuje się plastycznym, miejscami tylko lekko archaicznym językiem, który sprawia, że lektura mitów przypomina śledzenie powieści przygodowej, wciąga i z pewnością przykuje uwagę zarówno starszego, jak i młodego czytelnika.

Gorąco zachęcam do sięgnięcia po Mity Greków i Rzymian, by poznać opowieści, które stanowią podstawę kultury europejskiej i są tak mocno wplecione w nasz codzienny język. Warto sięgnąć do oryginału, by przekonać się, że tak szeroko wykorzystywane motywy w popkulturze są zniekształcone i przekłamane, a przecież mają w sobie to „coś”, co nadal przyciąga tłumy.

Recenzja napisana dla portalu Secretum.

Spodobał Ci się ten post? Nie przegap kolejnych, będzie mi miło, jeśli mnie polubisz :)
        

Komentarze