Przejdź do głównej zawartości

"Chcieć mniej. Minimalizm w praktyce" Katarzyna Kędzierska

Chcieć mniej, Katarzyna Kędzierska
Znak, 2016
W otaczającym nas świecie przedmiotów, atakujących z każdej strony reklam i pseudoekspertów wmawiających nam, że potrzebujemy kolejnych gadżetów, by w pełni cieszyć się życiem, często nie dostrzegamy, że posiadamy zwyczajnie za dużo. Że nasz dom, zamiast azylem i miejscem wypoczynku po ciężkim dniu pracy, stopniowo zmienia się w magazyn, wypełniony po brzegi rzeczami, których nie potrzebujemy, które często nas irytują i na które niepotrzebnie wydaliśmy pieniądze.

Przyznaję bez bicia, że przez wiele lat byłam typowym „chomikiem”, nie potrafiącym rozstać się z zupełnie zbędnymi przedmiotami, które „na pewno przydadzą się w przyszłości”. Teraz mi przeszło, a z perspektywy lat widzę, jak ogromna zmiana zaszła nie tylko we mnie, ale i moim otoczeniu. Mimo to pojęcie minimalizmu było mi dosyć obce i przez długi czas nasuwało stereotypowe skojarzenie o sterylnym wnętrzu i raczej ascetycznym trybie życia. To błędne przekonanie z powodzeniem zmieniła książka Chcieć mniej. Minimalizm w praktyce Katarzyny Kędzierskiej, która zachęciła mnie i zmotywowała do wykonania kolejnych małych kroczków we właściwym kierunku.

Autorka od kilku lat prowadzi znanego i popularnego bloga Simplicite poświęconego minimalizmowi i jest doskonale znana osobom zainteresowanym tym tematem. W swojej książce zebrała najistotniejsze informacje zawarte na stronie, wzbogacając je o bogaty komentarzy oraz przytaczając historie i punkt widzenia niektórych czytelniczek. W efekcie otrzymujemy przystępną i przekonującą pozycję, która nie ma na celu indoktrynacji i przekonywania na siłę do swojego punktu widzenia, ale za to w przyjemny sposób pokazuje, w jaki sposób stopniowo wprowadzane zasady minimalizmu odmieniły życie autorki i wielu innych osób na lepsze. Mnie to przekonuje, choć zdaję sobie sprawę, że są takie sfery, do których minimalizmu raczej nie wpuszczę.

Przede wszystkim, co często podkreśla Kędzierska, minimalizm nigdy nie był dla niej celem samym w sobie i nie chodzi w nim o pozbawienie się na siłę przedmiotów, aby żyć w stanie zbliżonym do ascezy. Minimalizm to jedynie narzędzie, które ma nam pomóc zmienić nasze życie na lepsze, wygodniejsze i szczęśliwsze. Często wystarczy rozejrzeć się po mieszkaniu, by szybko zlokalizować miejsce, w którym czujemy się źle i które irytuje nas bałaganem bądź wysypującym się z szuflady drobiazgiem, wśród którego nigdy nie można znaleźć tego, czego szukamy. Już wcześniej, pod wpływem m.in. książki Marie Kondo Magia sprzątania, wprowadziłam wiele zmian do swojego otoczenia. Teraz Chcieć mniej zmotywowało mnie do kolejnych działań. Czy naprawdę potrzebuję magazynować przedmioty, które od lat zbierają kurz i których nigdy nie używam? Czy mam w szafie miejsce na ubrania, których nie nosiłam od czasu studiów, bądź które kupiłam po to, by w domu stwierdzić, że to jednak nie to? Zdecydowanie nie.

Minimalizm, o którym mowa w książce, to jednak nie tylko kwestia ilości posiadanych przedmiotów. To również, a może przede wszystkim, podejście do życia, obejmujące m.in. nasze wirtualne nawyki. Ile czasu dziennie tracimy na bezsensowne przeglądanie portali społecznościowych czy siedzenie przed telewizorem? Tak zwana dieta informacyjna, o której wspomina autorka, czyli racjonalna selekcja treści, które czytamy i oglądamy, może być naprawdę świetnym rozwiązaniem.


Nie mogę powiedzieć, by Chcieć mniej radykalnie wywrócił moje życie do góry nogami, wiele z zawartych w nim rad i wskazówek od pewnego czasu z sukcesem wprowadzam w życie, niekoniecznie nazywając je ideami minimalizmu. Poradnik Katarzyny Kędzierskiej zmotywował mnie jednak do dalszych zmian i utwierdził w przekonaniu, że to właściwy kierunek. 

Za egzemplarz do recenzji serdecznie dziękuję Wydawnictwu Znak.

Spodobał Ci się ten post? Nie przegap kolejnych, będzie mi miło, jeśli mnie polubisz :)
        

Popularne posty z tego bloga

TOP 10: powieści Stephena Kinga

Wrzesień okrzyknęłam samozwańczo miesiącem Stephena Kinga, dlatego warto podsumować jego koniec zestawieniem najlepszych powieści Mistrza. A konkretnie, najlepszych w moim prywatnym rankingu. Ich kolejność jest bardzo umowna, bo uwielbiam wszystkie, a pewna jestem tylko pierwszej trójki, reszta mogłaby stanąć obok siebie na czwartym miejscu na podium.
1. "To" (moja recenzja)

Jedna z pierwszych powieści Kinga, jaką czytałam. Zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że nawet po latach nie czułam się komfortowo w towarzystwie klaunów, a już z pewnością nikt nie przekonałby mnie, że są zabawni i nieszkodliwi... Odświeżałam ją kilka miesięcy temu i mimo upływu lat, nadal zdała egzamin z przyprawiania o gęsią skórkę.

Top 10 najlepszych horrorów

31 października to dobry dzień, by sięgnąć po dobry horror. Do wieczora pozostało jeszcze kilkanaście godzin, macie więc czas na skombinowanie odpowiedniej książki. Po co warto sięgnąć?
Właściwie to mogłabym ułożyć cały ranking składający się z powieści Stephena Kinga. Jednak aby nie być monotematycznym, starałam się wybrać książki różnych autorów i w różnych klimatach. Łączy je jedno - groza i gwarantowane ciary na plecach podczas lektury.

Top 10 książek na Boże Narodzenie

Święta Bożego Narodzenia to idealny czas, by nieco zwolnić i zatopić się w przyjemną lekturę. Warto też odpowiednim jej wyborem wprawić się w świąteczny nastrój już wcześniej. Dzisiaj przygotowałam dla Was zestawienie książek, których akcja ściśle wiąże się ze Świętami. Zapewniam, że każdy znajdzie tu coś dla siebie.
Na początek nieco tradycyjnie i nostalgicznie:
1. "Opowieści wigilijne" Charles Dickens 

Chyba nie ma osoby, która nie znałaby opowieści o Scrooge'u, którego w wigilijną noc nawiedziły cztery duchy, by wskazać mu nową ścieżkę w życiu. Nakładem wydawnictwa Zysk i S-ka ukazało się niedawno nowe tłumaczenie tej opowieści, zawierające drugą historię autora, również utrzymaną w klimacie bożonarodzeniowym zatytułowaną "Nawiedzony". Właśnie się nią zaczytuję, wrażenia z lektury za kilka dni.

"100 książek, które trzeba przeczytać" według BBC

Ranking "100 książek, które trzeba przeczytać" stworzony przez BBC pojawiał się już na wielu blogach, a dzisiaj gości także u mnie. Nie jest to lista idealna, już na pierwszy rzut oka można zauważyć, że znaczną część umieszczonych na niej pozycji to książki brytyjskich autorów, zdecydowanie zaś brak na nich wielu znaczących książek pisarzy z innych państw. Nie brak też tu dziwnych wpadek, np. umieszczenia "Opowieści z Narnii" oraz  "Lwa, czarownicy i starej szafy" w oddzielnych punktach. Podobnie sytuacja wygląda z dziełami zebranymi Szekspira oraz "Hamletem" umieszczonym oddzielnie. 
Niemniej jednak postanowiłam sprawdzić, ile to zacnych książek jest już za mną (są one wytłuszczone) i... wynik wypada słabiutko... Jedynie 34 pozycje. Pociesza mnie fakt, że co najmniej drugie tyle znam z ekranizacji bądź fragmentów. Listę będę na bieżąco aktualizować, mam nadzieję, że za kilka miesięcy będzie już wyglądała o niebo lepiej :) A jak wyglądają Wasze w…

"To" Stephen King

Czy się unoszą? O tak. One pławią się w powietrzu.
W moje ręce ponownie trafiła książka Stephena Kinga, która swego czasu zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że mimo upływu kolejnych lat niektóre sceny nadal tak żywo były wyryte w mojej pamięci, że mimo zagłębiania się w kolejne w powieści grozy i horrory, „To” niewzruszenie tkwiło na szczycie mojej prywatnej listy tych najlepszych. I po której nigdy nie potrafiłam już z ufnością spojrzeć na żadnego klauna.
W monstrualnych rozmiarów opowieści King przenosi nas do Derry, podobnego do tysięcy innych prowincjonalnych amerykańskich mieścin. Przynajmniej na pierwszy rzut oka. Z nieznanych przyczyn przestępczość jest tu większa, ludzie bardziej brutalni i bezwzględni, a co dwadzieścia kilka lat dochodzi do eskalacji przemocy i w niewyjaśnionych okolicznościach giną dzieci.