Przejdź do głównej zawartości

"Opowieści sieroty. W ogrodzie nocy" Catherynne M. Valente

Opowieści sieroty. W ogrodzie nocy 
Catherynne M. Valente
MAG, 2009
Naczekały się Opowieści sieroty na odkrycie, oj naczekały. Przeleżały na półce ponad dwa lata, kryjąc się na podobieństwo ich głównej bohaterki, mającej swe schronienie w rozległych sułtańskich ogrodach. Nie na darmo jednak, uraczyły mnie bowiem lekturą wyśmienitą i pełną magii, w pełni zasługującą na miano Uczty Wyobraźni.

Na drodze niezwykłej dziewczynki, odrzuconej przez wszystkich sieroty o powiekach pokrytych budzącymi strach tatuażami, staje młodziutki książę, wymykający się do ogrodów swego ojca, znudzony monotonnym życiem w pałacu. W tajemnicy przed innymi i w obawie przed karą, dzieci spotykają się niemal każdej nocy i stają się sobie coraz bliższe – ona opowiada mu niesamowite, hipnotyzujące historie, on przynosi jej w zamian jedzenie i daje swoje towarzystwo. 

Opowieści sieroty nasuwają nieodparte skojarzenie z Księgą tysiąca i jednej nocy, nie stanowią jednej zwartej historii, ale są łańcuchem połączonych ze sobą opowiadań, w których jedno związane jest z kolejnym, bądź z niego wynika. Właściwie nie da się wyodrębnić w nich jednego głównego wątku, można jednak dostrzec łączące je sploty, które pozwalają dostrzec utkany z poszczególnych historii kobierzec rozległego, baśniowego, ale i okrutnego świata.

W historiach snutych nocną porą przez mieszkankę ogrodu pojawiają się motywy charakterystyczne dla znanych baśni i legend, wzbogacone jednak przez autorkę i tworzące magiczną, oryginalną mieszankę. Są w nich wiedźmy, te dobre i te złe, zmiennokształtny stwory, gryfy, centaury i bestie, syreny i ludzie o głowach zwierząt oraz czarnoksiężnicy parający się czarną magią. Są zamknięte w wieżach dziewice i zrzucające swą skórę selkie, morscy rozbójnicy i polarne niedźwiedzie czytające przyszłość z ruchu Gwiazd. Jednym słowem, jest tu prawdziwy tygiel baśni i legend, zmieszany ze smakiem i olbrzymią dawką wyobraźni.

Jak widać, autorka nie ograniczyła się do opowieści charakterystycznych dla jednego kręgu kulturowego. Na pierwszy plan wysuwają się motywy wschodnie i orientalne, przechodzące płynnie w historie o początku świata snute przez plemiona koczowników na trawiastych stepach, a potem odbijając ku rozległym przestworom mórz i oceanów, zahaczając również o pokrytą lodem Północ.

Już podczas lektury Nieśmiertelnego, w którym zakochałam się od pierwszej strony, zauroczył mnie malowniczy i soczysty styl pisania Catherynne Valente, dodający poszczególnym opowieściom dodatkowego czaru.

Na podobieństwo sułtańskiego syna, dałam się zahipnotyzować i oczarować Opowieściom sieroty, będącym doskonałą pozycją dla wszystkich czytelników kochających baśnie i niespiesznie snute historie, w których mogą odnaleźć cząstkę zasłyszanych w dzieciństwie opowiadań. Gorąco polecam!

Popularne posty z tego bloga

TOP 10: powieści Stephena Kinga

Wrzesień okrzyknęłam samozwańczo miesiącem Stephena Kinga, dlatego warto podsumować jego koniec zestawieniem najlepszych powieści Mistrza. A konkretnie, najlepszych w moim prywatnym rankingu. Ich kolejność jest bardzo umowna, bo uwielbiam wszystkie, a pewna jestem tylko pierwszej trójki, reszta mogłaby stanąć obok siebie na czwartym miejscu na podium.
1. "To" (moja recenzja)

Jedna z pierwszych powieści Kinga, jaką czytałam. Zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że nawet po latach nie czułam się komfortowo w towarzystwie klaunów, a już z pewnością nikt nie przekonałby mnie, że są zabawni i nieszkodliwi... Odświeżałam ją kilka miesięcy temu i mimo upływu lat, nadal zdała egzamin z przyprawiania o gęsią skórkę.

Top 10 najlepszych horrorów

31 października to dobry dzień, by sięgnąć po dobry horror. Do wieczora pozostało jeszcze kilkanaście godzin, macie więc czas na skombinowanie odpowiedniej książki. Po co warto sięgnąć?
Właściwie to mogłabym ułożyć cały ranking składający się z powieści Stephena Kinga. Jednak aby nie być monotematycznym, starałam się wybrać książki różnych autorów i w różnych klimatach. Łączy je jedno - groza i gwarantowane ciary na plecach podczas lektury.

Top 10 książek na Boże Narodzenie

Święta Bożego Narodzenia to idealny czas, by nieco zwolnić i zatopić się w przyjemną lekturę. Warto też odpowiednim jej wyborem wprawić się w świąteczny nastrój już wcześniej. Dzisiaj przygotowałam dla Was zestawienie książek, których akcja ściśle wiąże się ze Świętami. Zapewniam, że każdy znajdzie tu coś dla siebie.
Na początek nieco tradycyjnie i nostalgicznie:
1. "Opowieści wigilijne" Charles Dickens 

Chyba nie ma osoby, która nie znałaby opowieści o Scrooge'u, którego w wigilijną noc nawiedziły cztery duchy, by wskazać mu nową ścieżkę w życiu. Nakładem wydawnictwa Zysk i S-ka ukazało się niedawno nowe tłumaczenie tej opowieści, zawierające drugą historię autora, również utrzymaną w klimacie bożonarodzeniowym zatytułowaną "Nawiedzony". Właśnie się nią zaczytuję, wrażenia z lektury za kilka dni.

"100 książek, które trzeba przeczytać" według BBC

Ranking "100 książek, które trzeba przeczytać" stworzony przez BBC pojawiał się już na wielu blogach, a dzisiaj gości także u mnie. Nie jest to lista idealna, już na pierwszy rzut oka można zauważyć, że znaczną część umieszczonych na niej pozycji to książki brytyjskich autorów, zdecydowanie zaś brak na nich wielu znaczących książek pisarzy z innych państw. Nie brak też tu dziwnych wpadek, np. umieszczenia "Opowieści z Narnii" oraz  "Lwa, czarownicy i starej szafy" w oddzielnych punktach. Podobnie sytuacja wygląda z dziełami zebranymi Szekspira oraz "Hamletem" umieszczonym oddzielnie. 
Niemniej jednak postanowiłam sprawdzić, ile to zacnych książek jest już za mną (są one wytłuszczone) i... wynik wypada słabiutko... Jedynie 34 pozycje. Pociesza mnie fakt, że co najmniej drugie tyle znam z ekranizacji bądź fragmentów. Listę będę na bieżąco aktualizować, mam nadzieję, że za kilka miesięcy będzie już wyglądała o niebo lepiej :) A jak wyglądają Wasze w…

"To" Stephen King

Czy się unoszą? O tak. One pławią się w powietrzu.
W moje ręce ponownie trafiła książka Stephena Kinga, która swego czasu zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że mimo upływu kolejnych lat niektóre sceny nadal tak żywo były wyryte w mojej pamięci, że mimo zagłębiania się w kolejne w powieści grozy i horrory, „To” niewzruszenie tkwiło na szczycie mojej prywatnej listy tych najlepszych. I po której nigdy nie potrafiłam już z ufnością spojrzeć na żadnego klauna.
W monstrualnych rozmiarów opowieści King przenosi nas do Derry, podobnego do tysięcy innych prowincjonalnych amerykańskich mieścin. Przynajmniej na pierwszy rzut oka. Z nieznanych przyczyn przestępczość jest tu większa, ludzie bardziej brutalni i bezwzględni, a co dwadzieścia kilka lat dochodzi do eskalacji przemocy i w niewyjaśnionych okolicznościach giną dzieci.