Przejdź do głównej zawartości

"Mroczniejszy odcień magii" V.E. Schwab

Mroczniejszy odcień magii, 
V.E. Schwab
Zysk i S-ka, 2016
Alternatywne rzeczywistości to temat bogaty i dający wiele możliwości, a przy tym zawsze posiadający duży potencjał. Sięgnęła po niego V.E. Schwab w powieści Mroczniejszy odcień magii, która otwiera entuzjastycznie przyjętą zagranicą trylogię Odcienie magii.

Witajcie w świecie, w którym istnieją trzy miasta o nazwie Londyn, każdy w odmiennej rzeczywistości, każdy inny, choć zbudowany na tych samych podstawach. Pochodzący z Czerwonego Londynu Kell, przedstawiciel i wysłannik panującej tam rodziny królewskiej, jest jednym z zaledwie dwóch ludzi władających tak silną magią, by przenikać między światami. Z tego względu jest więc posłańcem między monarchami władającymi poszczególnymi Londynami. Przynajmniej oficjalnie, ponieważ prywatnie trudni się również przemytem. I właśnie z tego względu pakuje się w poważne kłopoty, gdy w jego ręce nieoczekiwanie wpada zakazany przedmiot pochodzący z przeklętego i zamkniętego na wieki Czarnego Londynu. Kell musi uciekać, powoli zdaje sobie bowiem sprawę, że wszedł w posiadanie artefaktu, który może doprowadzić do zniszczenia nie tylko jego świata, ale również wszystkich pozostałych.

Mam z tą książką pewien problem. Dookoła natykam się na niemal same entuzjastyczne opinie, wychwalające pod niebiosa zarówno autorkę, jak i stworzony przez nią świat i przyznam szczerze, że nie do końca je rozumiem. Owszem, powieść jest interesująca, ze wszech miar poprawna i przyjemnie się ją czyta, ale nie powala na kolana. Nic nie wskazuje też na to, że nie będę spać po nocach czekając na jej kontynuację, choć nie zaprzeczam, że kiedy się ukaże, chętnie po nią sięgnę, by przekonać się, jak dalej Victoria Schwab zamierza poprowadzić tę historię.

Zacznijmy od tego, co w tej historii jest dobre i zasługuje na uwagę – uniwersum stworzone przez autorkę. Pomysł z miastem istniejącym w czterech różnych rzeczywistościach jest świetny. Każdy z Londynów różni się od siebie. Wypełniony magią Czerwony reprezentuje świat niemal idealny, bogaty, rozkwitający, rządzony przez rozsądnych i sprawiedliwych władców. Pogrążający się w autodestrukcji Biały to miejsce niebezpieczne, w którym przemoc, chaos i śmierć to elementy codzienności, magia również w nim istnieje, ale służy przede wszystkim do walki. Szary to tak naprawdę nasz świat, pozbawiony elementów magicznych, jako jedyny będący stolicą Anglii (w pozostałych istnieją inne państwa i inne podziały polityczno-geograficzne). I wreszcie Czarny, o którym opowiadają mroczne legendy, zniszczony i zamknięty ze względu na niebezpieczną, całkowicie wymykającą się kontroli moc. Po zamknięciu tzw. drzwi każdy ze światów rozwija się samodzielnie i niezależnie od pozostałych, a jedynymi osobami, które mogą przenikać do innych światów są antari. Problem w tym, że pozostało ich zaledwie dwóch i niewiele wskazuje na to, by pojawili się kolejni.

Dość mocnym punktem są również główni bohaterowie, Kell i Lila, pozornie całkowite przeciwieństwa, ale wraz z rozwojem akcji przyjemnie się uzupełniające. On budzi sympatię mocnym kręgosłupem moralnym i przywiązaniem do przybranej rodziny, ona swoją potrzebą wolności i zadziornością, pod którą skrywa wrażliwą naturę, choć muszę przyznać, że początkowo daje się poznać od bardzo irytującej strony. O ile jednak Kell i Lila zostali przedstawieni barwnie i z przytupem, o tyle nie można tego powiedzieć o żadnej z pozostałych pojawiających się na arenie wydarzeń osób. Towarzyszące im postaci są raczej jednowymiarowe i czarno-białe, niemal od razu można się zorientować po ich zamiarach i przewidzieć ich postępowanie, a to niestety spory minus.

Podobnie przewidywalna staje się w pewnym momencie poprowadzona przez autorkę intryga, skupiająca się wokół magicznego kamienia, artefaktu pochodzącego z Czarnego Londynu. Skoro już na początku powieści dowiadujemy się, kto macza palce w tej sprawie i od razu poznajemy czarnych bohaterów, to gdzie jest tu miejsce na element zaskoczenia i niespodzianki? Owszem, wraz z rozwojem akcji wiele się dzieje, są ucieczki, pojedynki, morderstwa z zimną krwią, ale w żadnym momencie nie można powiedzieć „O nie, tego się nie spodziewałam!”.

Podsumowując, nie mogę przyklasnąć hasłu na okładce głoszącemu, że Mroczniejszy odcień magii to najlepsza powieść fantastyczna ubiegłego roku. Byłoby to stwierdzenie znacznie bliższe prawdy, gdyby wcisnąć tam dopisek „dla młodzieży”, bo wydaje mi się, że to głównie do nastoletnich czytelników przemówi opowieść snuta przez autorkę. Znajdą w niej przygodę, dwoje zupełnie różnych, ale przyciągających się bohaterów, których prawdopodobnie połączy wątek romantyczny oraz intrygujące uniwersum. Ja już chyba z takich historii wyrosłam.

Za egzemplarz książki do recenzji serdecznie dziękuję Wydawnictwu Zysk i S-ka.

Spodobał Ci się ten post? Nie przegap kolejnych, będzie mi miło, jeśli mnie polubisz :)
        

Popularne posty z tego bloga

TOP 10: powieści Stephena Kinga

Wrzesień okrzyknęłam samozwańczo miesiącem Stephena Kinga, dlatego warto podsumować jego koniec zestawieniem najlepszych powieści Mistrza. A konkretnie, najlepszych w moim prywatnym rankingu. Ich kolejność jest bardzo umowna, bo uwielbiam wszystkie, a pewna jestem tylko pierwszej trójki, reszta mogłaby stanąć obok siebie na czwartym miejscu na podium.
1. "To" (moja recenzja)

Jedna z pierwszych powieści Kinga, jaką czytałam. Zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że nawet po latach nie czułam się komfortowo w towarzystwie klaunów, a już z pewnością nikt nie przekonałby mnie, że są zabawni i nieszkodliwi... Odświeżałam ją kilka miesięcy temu i mimo upływu lat, nadal zdała egzamin z przyprawiania o gęsią skórkę.

Top 10 najlepszych horrorów

31 października to dobry dzień, by sięgnąć po dobry horror. Do wieczora pozostało jeszcze kilkanaście godzin, macie więc czas na skombinowanie odpowiedniej książki. Po co warto sięgnąć?
Właściwie to mogłabym ułożyć cały ranking składający się z powieści Stephena Kinga. Jednak aby nie być monotematycznym, starałam się wybrać książki różnych autorów i w różnych klimatach. Łączy je jedno - groza i gwarantowane ciary na plecach podczas lektury.

Top 10 książek na Boże Narodzenie

Święta Bożego Narodzenia to idealny czas, by nieco zwolnić i zatopić się w przyjemną lekturę. Warto też odpowiednim jej wyborem wprawić się w świąteczny nastrój już wcześniej. Dzisiaj przygotowałam dla Was zestawienie książek, których akcja ściśle wiąże się ze Świętami. Zapewniam, że każdy znajdzie tu coś dla siebie.
Na początek nieco tradycyjnie i nostalgicznie:
1. "Opowieści wigilijne" Charles Dickens 

Chyba nie ma osoby, która nie znałaby opowieści o Scrooge'u, którego w wigilijną noc nawiedziły cztery duchy, by wskazać mu nową ścieżkę w życiu. Nakładem wydawnictwa Zysk i S-ka ukazało się niedawno nowe tłumaczenie tej opowieści, zawierające drugą historię autora, również utrzymaną w klimacie bożonarodzeniowym zatytułowaną "Nawiedzony". Właśnie się nią zaczytuję, wrażenia z lektury za kilka dni.

"100 książek, które trzeba przeczytać" według BBC

Ranking "100 książek, które trzeba przeczytać" stworzony przez BBC pojawiał się już na wielu blogach, a dzisiaj gości także u mnie. Nie jest to lista idealna, już na pierwszy rzut oka można zauważyć, że znaczną część umieszczonych na niej pozycji to książki brytyjskich autorów, zdecydowanie zaś brak na nich wielu znaczących książek pisarzy z innych państw. Nie brak też tu dziwnych wpadek, np. umieszczenia "Opowieści z Narnii" oraz  "Lwa, czarownicy i starej szafy" w oddzielnych punktach. Podobnie sytuacja wygląda z dziełami zebranymi Szekspira oraz "Hamletem" umieszczonym oddzielnie. 
Niemniej jednak postanowiłam sprawdzić, ile to zacnych książek jest już za mną (są one wytłuszczone) i... wynik wypada słabiutko... Jedynie 34 pozycje. Pociesza mnie fakt, że co najmniej drugie tyle znam z ekranizacji bądź fragmentów. Listę będę na bieżąco aktualizować, mam nadzieję, że za kilka miesięcy będzie już wyglądała o niebo lepiej :) A jak wyglądają Wasze w…

"To" Stephen King

Czy się unoszą? O tak. One pławią się w powietrzu.
W moje ręce ponownie trafiła książka Stephena Kinga, która swego czasu zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że mimo upływu kolejnych lat niektóre sceny nadal tak żywo były wyryte w mojej pamięci, że mimo zagłębiania się w kolejne w powieści grozy i horrory, „To” niewzruszenie tkwiło na szczycie mojej prywatnej listy tych najlepszych. I po której nigdy nie potrafiłam już z ufnością spojrzeć na żadnego klauna.
W monstrualnych rozmiarów opowieści King przenosi nas do Derry, podobnego do tysięcy innych prowincjonalnych amerykańskich mieścin. Przynajmniej na pierwszy rzut oka. Z nieznanych przyczyn przestępczość jest tu większa, ludzie bardziej brutalni i bezwzględni, a co dwadzieścia kilka lat dochodzi do eskalacji przemocy i w niewyjaśnionych okolicznościach giną dzieci.