Przejdź do głównej zawartości

Językowo na wakacje, czyli „English Matters” w najnowszej odsłonie

Wakacje zaczęły się na dobre, więc niczym zdarta płyta wracam do zachęcania Was, by wykorzystać ten czas na szlifowania języka obcego, ot takie skrzywienie zawodowe. 

Dzisiaj biorę na tapet najnowszy numer English Matters, mojego ulubionego magazynu językowego oraz dwa wydania archiwalne. Zobaczmy, co w nich znajdziecie - wybrałam dla Was zestawienie najbardziej apetycznych artykułów z każdego z nich.


English Matters nr 59

 • Na samym początku wita nas artykuł o jednym z najgorętszych nazwisk polskiego sportu, czyli Robercie Lewandowskim – cztery strony o jego życiu prywatnym i zawodowy oraz kilka ciekawostek.
 • Looking for Love, czyli temat również bardzo na czasie, chociaż właściwie nie do pomyślenia jeszcze kilkanaście lat temu – rozmowa z założycielem jednego z największych amerykańskich portali randkowych online. Czy można znaleźć miłość przez Internet? Można!
 • Hollywood’s Golden Boy Gets His Just Reward – Leo w końcu zdobył to, na co czekał tak wiele lat! I z tej okazji mamy okazję przyjrzeć się jego bogatemu życiorysowi oraz drodze jaką pokonał od blond-kochasia do zasłużonej pozycji utalentowanego i charyzmatycznego aktora.
 • Scotland Yard Under the Microscope, czyli krótka historia najsłynniejszej policyjnej jednostki na Wyspach Brytyjskich. Dlaczego nazywa się Scotland Yard, skoro tak silnie związana jest z Londynem? Jak prezentuje się obecnie?
 • Presidential Portraits. Zdobycie najważniejszego „stołka” w krajach sprawia, że człowiek od razu trafia pod lupę, a jeśli mowa o prezydencie Stanów Zjednoczonych kierują się na niego oczy całego świata. W artykule możemy znaleźć lekkie w formie zestawienie ciekawostek o poszczególnych głowach amerykańskiego państwa na przestrzeni lat.
 • The Sound of Movies. Są takie sceny filmowe i dialogi, które niemal z miejsca stają się kultowe i cytowane. W tym przypadku mamy rozłożone na czynniki pierwsze słynne sceny z brytyjskiego kina.
 • The Jewel In the Indian Ocean. Travel to jedna z moich ulubionych sekcji magazynu. W bieżącym wydaniu wędrujemy na malownicze i egzotyczne Bali.

„English Matters” nr 58
 • The Kids Are Alright udowadnia, że współczesne młode pokolenie nie jest tak stracone dla świata, jak wydaje się dorosłym.
 • Kings and Queens of Memes. Internetowe memy atakują nas z każdego zakątka mediów społecznościowych. Skąd się wzięły i jak wyglądają te najpopularniejsze?
 • What a Piece of Work is Man z pewnością z przyjemnością przeczytają osoby zainteresowane Williamem Shakespearem i jego twórczością.
 • Syria – Past and Present to z kolei spojrzenie na Syrię, z puntu widzenia kultury i historii, dodatkowo okraszone pięknymi zdjęciami.
 • Murder Always in Fashion, czyli przegląd brytyjskich seriali kryminalnych.
 • Whatchamacallit? To pozornie niezrozumiałe słowo określa nic innego jak przerywnik, gdy zabraknie nam słowa. A może mieć on naprawdę interesujące formy.
 • From A to Z – the Letter D. Naprawdę polubiłam ten cykl, tym razem dostajemy w nim wyrażenia i powiedzenia z literką D oraz problematyczne słówka, których pisownia stoi na bakier z wymową.
„English Matters” nr 57
 • 50 tips to speak English better – świetny tekst dla wszystkich mających w planach efektywne i komunikatywne opanowanie języka angielskiego. Teoretycznie wiele z tych wskazówek powinno być oczywistych, ale niestety często o nich zapominamy.
 • What do they do better? What do they do worse? to interesujący artykuł o systemie edukacyjnym w Singapurze. Pochodzący stamtąd uczniowie i studenci często otrzymują wysokie noty na egzaminach międzynarodowych, wzbudzając powszechną zazdrość, ale i szacunek. Jednocześnie, rzadko słyszy się, by singapurscy naukowcy odkryli coś nowego i nieoczekiwanego. Dlaczego
 • A northern lightczyli coś dla fanów podróży i Szkocji – rzut oka na tajemnice Edynburga, oprawione w śliczne zdjęcia.
 • Sugar – the bittersweet truth. Prawda boli, cukier jest wszędzie, często zdradziecko ukryty, nawet w pozornie zdrowych przekąskach. Warto przyjrzeć się bliżej, gdzie można go znaleźć.
 • Political Vertigo to z kolei artykuł, który zainteresuje osoby śledzące bieżące wydarzenia polityczne w Wielkiej Brytanii.
 • Forever in Vogue, czyli co nieco o najsłynniejszym magazynie poświęconym modzie i temu, co jest właśnie na topie.
Czy warto sięgać po EM? Oczywiście, że tak. Jak sami możecie się przekonać, tematyka artykułów jest na tyle zróżnicowana, że każdy znajdzie w nich coś dla siebie. Teksty z jednej strony napisane są przystępnym językiem na poziomie średniozaawansowanym, a z drugiej w każdym można znaleźć przynajmniej kilkanaście nowych wyrażeń wartych zapamiętania. W nauce pomaga dołączony nie tylko dołączony słowniczek, ale również możliwość wysłuchania części artykułów w wersji audio. Jednym słowem, nic tylko czytać (i słuchać)!

Strony, które warto sprawdzić:

 Za egzemplarz magazynu serdecznie dziękuję wydawnictwu Colorful Media

Popularne posty z tego bloga

TOP 10: powieści Stephena Kinga

Wrzesień okrzyknęłam samozwańczo miesiącem Stephena Kinga, dlatego warto podsumować jego koniec zestawieniem najlepszych powieści Mistrza. A konkretnie, najlepszych w moim prywatnym rankingu. Ich kolejność jest bardzo umowna, bo uwielbiam wszystkie, a pewna jestem tylko pierwszej trójki, reszta mogłaby stanąć obok siebie na czwartym miejscu na podium.
1. "To" (moja recenzja)

Jedna z pierwszych powieści Kinga, jaką czytałam. Zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że nawet po latach nie czułam się komfortowo w towarzystwie klaunów, a już z pewnością nikt nie przekonałby mnie, że są zabawni i nieszkodliwi... Odświeżałam ją kilka miesięcy temu i mimo upływu lat, nadal zdała egzamin z przyprawiania o gęsią skórkę.

Top 10 najlepszych horrorów

31 października to dobry dzień, by sięgnąć po dobry horror. Do wieczora pozostało jeszcze kilkanaście godzin, macie więc czas na skombinowanie odpowiedniej książki. Po co warto sięgnąć?
Właściwie to mogłabym ułożyć cały ranking składający się z powieści Stephena Kinga. Jednak aby nie być monotematycznym, starałam się wybrać książki różnych autorów i w różnych klimatach. Łączy je jedno - groza i gwarantowane ciary na plecach podczas lektury.

Top 10 książek na Boże Narodzenie

Święta Bożego Narodzenia to idealny czas, by nieco zwolnić i zatopić się w przyjemną lekturę. Warto też odpowiednim jej wyborem wprawić się w świąteczny nastrój już wcześniej. Dzisiaj przygotowałam dla Was zestawienie książek, których akcja ściśle wiąże się ze Świętami. Zapewniam, że każdy znajdzie tu coś dla siebie.
Na początek nieco tradycyjnie i nostalgicznie:
1. "Opowieści wigilijne" Charles Dickens 

Chyba nie ma osoby, która nie znałaby opowieści o Scrooge'u, którego w wigilijną noc nawiedziły cztery duchy, by wskazać mu nową ścieżkę w życiu. Nakładem wydawnictwa Zysk i S-ka ukazało się niedawno nowe tłumaczenie tej opowieści, zawierające drugą historię autora, również utrzymaną w klimacie bożonarodzeniowym zatytułowaną "Nawiedzony". Właśnie się nią zaczytuję, wrażenia z lektury za kilka dni.

"100 książek, które trzeba przeczytać" według BBC

Ranking "100 książek, które trzeba przeczytać" stworzony przez BBC pojawiał się już na wielu blogach, a dzisiaj gości także u mnie. Nie jest to lista idealna, już na pierwszy rzut oka można zauważyć, że znaczną część umieszczonych na niej pozycji to książki brytyjskich autorów, zdecydowanie zaś brak na nich wielu znaczących książek pisarzy z innych państw. Nie brak też tu dziwnych wpadek, np. umieszczenia "Opowieści z Narnii" oraz  "Lwa, czarownicy i starej szafy" w oddzielnych punktach. Podobnie sytuacja wygląda z dziełami zebranymi Szekspira oraz "Hamletem" umieszczonym oddzielnie. 
Niemniej jednak postanowiłam sprawdzić, ile to zacnych książek jest już za mną (są one wytłuszczone) i... wynik wypada słabiutko... Jedynie 34 pozycje. Pociesza mnie fakt, że co najmniej drugie tyle znam z ekranizacji bądź fragmentów. Listę będę na bieżąco aktualizować, mam nadzieję, że za kilka miesięcy będzie już wyglądała o niebo lepiej :) A jak wyglądają Wasze w…

"To" Stephen King

Czy się unoszą? O tak. One pławią się w powietrzu.
W moje ręce ponownie trafiła książka Stephena Kinga, która swego czasu zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że mimo upływu kolejnych lat niektóre sceny nadal tak żywo były wyryte w mojej pamięci, że mimo zagłębiania się w kolejne w powieści grozy i horrory, „To” niewzruszenie tkwiło na szczycie mojej prywatnej listy tych najlepszych. I po której nigdy nie potrafiłam już z ufnością spojrzeć na żadnego klauna.
W monstrualnych rozmiarów opowieści King przenosi nas do Derry, podobnego do tysięcy innych prowincjonalnych amerykańskich mieścin. Przynajmniej na pierwszy rzut oka. Z nieznanych przyczyn przestępczość jest tu większa, ludzie bardziej brutalni i bezwzględni, a co dwadzieścia kilka lat dochodzi do eskalacji przemocy i w niewyjaśnionych okolicznościach giną dzieci.