Przejdź do głównej zawartości

"Dziecko Odyna" Siri Pettersen

Dziecko Odyna, Siri Pettersen
Rebis, 2016
Świat skandynawskich mitów jest mi bardzo bliski, a mroźne i surowe północne rejony Europy mają w sobie pewną urzekającą magię i urok. Z tego względu tak chętnie sięgam po książki z nimi związane. Moim najnowszym odkryciem jest Dziecko Odyna, obiecująco otwierające trylogię fantasy Krucze Pierścienie, której świat mocno opiera się na staro nordyckich korzeniach.

Świat piętnastoletniej, czerwonowłosej Hirki najpierw chwieje się w posadach, a potem zostaje brutalnie obrócony w pył, gdy do dziewczyny dociera, jak bardzo różni się od innych aetlingów. Pozbawiona ogona, lecz za to obdarzona malowniczymi bliznami, żyła w przekonaniu, że jako dziecko padła ofiarą wilków i tylko z tego powodu wyróżnia się na tle swych ogoniastych sąsiadów. Kiedy jednak zbliża się Rytuał, podczas którego będzie musiała zademonstrować umiejętność czerpania magicznej siły Evny, której – w przeciwieństwie do innych – zupełnie nie wyczuwa, ojciec zdradza jej tajemnicę, którą skrzętnie chronił odkąd była niemowlęciem.

Hirka nie jest aetlingiem, nie należy do otaczającego jej i tak dobrze znanego świata Ym. Jest człowiekiem, Dzieckiem Odyna, zgnilizną, którą straszy się małe dzieci i która uznawana była dotąd za stwora z dawno zapomnianych legend. Mało tego, mężczyzna, którego uważała za ojca i który wychował ją jak własną córkę, znalazł ją w zasypanym śniegiem kręgu kamieni, gdy miała zaledwie kilka dni. Za wszelką cenę chronił też prawdę o jej prawdziwym pochodzeniu, bowiem jej ujawnienie byłoby równoznaczne ze skazaniem dziewczyny na śmierć. Jak ludzkie dziecko pojawiło się w Ym? I jaki ma związek z demonicznymi, siejącymi postrach Ślepymi?

Siri Pettersen stworzyła fascynujący świat, w którym z jednej strony można dopatrzeć się analogii do średniowiecznej Skandynawii, a który z drugiej strony zaskakuje oryginalnością. Wypełnia go Evna, magiczna siła, dająca moc wszystkim żywym istotom, choć odczuwana przez każdego w odmienny sposób. Zamieszkujący świat Ym aetlingowie niemal do złudzenia przypominają ludzi, jednak poza umiejętnością czerpania Envy wyróżniają się również posiadaniem ogona (takiego samego, który w formie odciętej i nieco makabrycznej widnieje na okładce). Wiele wskazuje też na to, że Ym jest światem równoległym do naszego, wątek ten nie został jednak w pełni rozwinięty w Dziecku Odyna, choć jest wielce prawdopodobne, że autorka uczyni to w kolejnym tomie.

W powieści można dostrzec znane motywy – dziecięcą przyjaźń przeradzająca się w miłość, buntowniczą główną bohaterkę, która odkrywa swoje niezwykłe pochodzenie, zakochanego w niej chłopaka, który poświęca dla niej swój wysoki status, zagrożenie z zewnątrz, bezwzględną walkę o władzę i zdrajcę, którego intrygi zmieniają życie bohaterów w piekło. Jednak daleka jestem od posądzania Pettersen o wtórność, stworzyła bowiem świat, który przedstawiła plastycznie i obrazowo, intrygując czytelnika, pobudzając jego wyobraźnię i skutecznie odwracając uwagę od ewentualnych niedogodności czy schematów. Dużym plusem są również postaci wzbudzający sympatię i pozwalający (zwłaszcza młodszemu czytelnikowi) na utożsamianie się z nimi, a tym samym jeszcze mocniejsze przeżywanie opisywanych przygód.

Dziecko Odyna to bardzo dobra, wciągająca lektura, skierowana chyba przede wszystkim do młodego czytelnika, choć sama jestem idealnym dowodem na to, że dorośli też mogą z jej lektury czerpać wiele satysfakcji. To opowieść o przyjaźni, miłości, przyspieszonym dorastaniu w obliczu niebezpieczeństw i mrocznych tajemnicach, które odmieniają losy świata, miejscami brutalna, miejscami wzruszająca, niewątpliwie pobudzająca wyobraźnię. Mam nadzieję, że kolejne części utrzymają ten poziom i że będzie mi dane szybko się o tym przekonać. Polecam!

Za egzemplarz książki do recenzji serdecznie dziękuje Księgarni Tania Książka.

Popularne posty z tego bloga

TOP 10: powieści Stephena Kinga

Wrzesień okrzyknęłam samozwańczo miesiącem Stephena Kinga, dlatego warto podsumować jego koniec zestawieniem najlepszych powieści Mistrza. A konkretnie, najlepszych w moim prywatnym rankingu. Ich kolejność jest bardzo umowna, bo uwielbiam wszystkie, a pewna jestem tylko pierwszej trójki, reszta mogłaby stanąć obok siebie na czwartym miejscu na podium.
1. "To" (moja recenzja)

Jedna z pierwszych powieści Kinga, jaką czytałam. Zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że nawet po latach nie czułam się komfortowo w towarzystwie klaunów, a już z pewnością nikt nie przekonałby mnie, że są zabawni i nieszkodliwi... Odświeżałam ją kilka miesięcy temu i mimo upływu lat, nadal zdała egzamin z przyprawiania o gęsią skórkę.

Top 10 najlepszych horrorów

31 października to dobry dzień, by sięgnąć po dobry horror. Do wieczora pozostało jeszcze kilkanaście godzin, macie więc czas na skombinowanie odpowiedniej książki. Po co warto sięgnąć?
Właściwie to mogłabym ułożyć cały ranking składający się z powieści Stephena Kinga. Jednak aby nie być monotematycznym, starałam się wybrać książki różnych autorów i w różnych klimatach. Łączy je jedno - groza i gwarantowane ciary na plecach podczas lektury.

Top 10 książek na Boże Narodzenie

Święta Bożego Narodzenia to idealny czas, by nieco zwolnić i zatopić się w przyjemną lekturę. Warto też odpowiednim jej wyborem wprawić się w świąteczny nastrój już wcześniej. Dzisiaj przygotowałam dla Was zestawienie książek, których akcja ściśle wiąże się ze Świętami. Zapewniam, że każdy znajdzie tu coś dla siebie.
Na początek nieco tradycyjnie i nostalgicznie:
1. "Opowieści wigilijne" Charles Dickens 

Chyba nie ma osoby, która nie znałaby opowieści o Scrooge'u, którego w wigilijną noc nawiedziły cztery duchy, by wskazać mu nową ścieżkę w życiu. Nakładem wydawnictwa Zysk i S-ka ukazało się niedawno nowe tłumaczenie tej opowieści, zawierające drugą historię autora, również utrzymaną w klimacie bożonarodzeniowym zatytułowaną "Nawiedzony". Właśnie się nią zaczytuję, wrażenia z lektury za kilka dni.

"100 książek, które trzeba przeczytać" według BBC

Ranking "100 książek, które trzeba przeczytać" stworzony przez BBC pojawiał się już na wielu blogach, a dzisiaj gości także u mnie. Nie jest to lista idealna, już na pierwszy rzut oka można zauważyć, że znaczną część umieszczonych na niej pozycji to książki brytyjskich autorów, zdecydowanie zaś brak na nich wielu znaczących książek pisarzy z innych państw. Nie brak też tu dziwnych wpadek, np. umieszczenia "Opowieści z Narnii" oraz  "Lwa, czarownicy i starej szafy" w oddzielnych punktach. Podobnie sytuacja wygląda z dziełami zebranymi Szekspira oraz "Hamletem" umieszczonym oddzielnie. 
Niemniej jednak postanowiłam sprawdzić, ile to zacnych książek jest już za mną (są one wytłuszczone) i... wynik wypada słabiutko... Jedynie 34 pozycje. Pociesza mnie fakt, że co najmniej drugie tyle znam z ekranizacji bądź fragmentów. Listę będę na bieżąco aktualizować, mam nadzieję, że za kilka miesięcy będzie już wyglądała o niebo lepiej :) A jak wyglądają Wasze w…

"To" Stephen King

Czy się unoszą? O tak. One pławią się w powietrzu.
W moje ręce ponownie trafiła książka Stephena Kinga, która swego czasu zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że mimo upływu kolejnych lat niektóre sceny nadal tak żywo były wyryte w mojej pamięci, że mimo zagłębiania się w kolejne w powieści grozy i horrory, „To” niewzruszenie tkwiło na szczycie mojej prywatnej listy tych najlepszych. I po której nigdy nie potrafiłam już z ufnością spojrzeć na żadnego klauna.
W monstrualnych rozmiarów opowieści King przenosi nas do Derry, podobnego do tysięcy innych prowincjonalnych amerykańskich mieścin. Przynajmniej na pierwszy rzut oka. Z nieznanych przyczyn przestępczość jest tu większa, ludzie bardziej brutalni i bezwzględni, a co dwadzieścia kilka lat dochodzi do eskalacji przemocy i w niewyjaśnionych okolicznościach giną dzieci.