Przejdź do głównej zawartości

"Bestiariusz germański" Artur Szrejter

Kończymy dzisiaj Tydzień z Germanami rzutem oka na Bestiariusz germański, będący bardzo dobrym uzupełnieniem Demonologii germańskiej, o której opowiadałam Wam poprzednim razem (o tutaj).

W przeciwieństwie do dwóch poprzednich książek Artura Szrejtera poświęconych mitologii, wierzeniom i istotom demonologicznym w germańskiej tradycji i kulturze, tym razem na warsztat zostały wzięte wszelkie bestie i stworzenia nie posiadające ludzkiej postaci bądź te żyjące z dala od ludzkich siedzib. Na pierwszy rzut oka może dziwić obecność olbrzymów bądź trolli, ale jeśli wziąć pod uwagę powyższe kryteria przyjęte przez autora, jest ona uzasadniona.

Podobnie jak w przypadku Demonologii…, tak i tym razem książka ma formę leksykonu, w którym można znaleźć pochodzenie etymologiczne nazw poszczególnych istot, ich alternatywne imiona, zakres geograficzny występowania w legendach, podaniach i ludzkiej świadomości, charakterystykę oraz związane z nimi wybrane opowieści. Zwłaszcza te ostatnie bardzo mi się podobały.

Mimo że sam autor nie zastosował takiego podziału, spośród wymienionych w Bestiariuszu… stworzeń można wyróżnić trzy kategorie. Po pierwsze, mamy tu ogólnie omówione rodzaje różnych bestii, m.in.  olbrzymy, trolle, ogry, smoki i węże, czy selkie. Po drugie, dosyć szczegółowo zostały przedstawione zwierzęta, posiadające w germańskich wierzeniach specjalne - boskie bądź demoniczne - znaczenie i moce (konie, wilki, niedźwiedzie, dziki, owce i barany, koguty, jastrzębie, orły, itd.) Wreszcie, po trzecie, część z haseł została poświęcona konkretnym, znanym z imienia postaciom. Niektóre z nich znane są raczej lokalnie, inne znalazły swoje miejsce w świadomości ogółu za sprawą literatury. Z racji fascynacji Beowulfem, moją uwagę zwróciły przede wszystkim rozważania na temat natur Grendela i jego matki.

O świetnym jakościowo wydaniu całej serii pisałam już dwa razy, więc właściwie nie ma sensu powtarzać ponownie, jak świetnie książka prezentuje się od strony wizualnej i technicznej. Dodam jedynie, że interesującą treść rewelacyjnie wzbogacają ilustracje autorstwa Jarosława Musiała. Żałuję tylko, że jest ich stosunkowo niewiele…

Podsumowując, jestem oczarowana całą germańską trójką (Mitologia, Demonologia i Bestiariusz), która z jednej strony bardzo dobrze się uzupełnia, a z drugiej strony każdy jej element może stanowić doskonałą samodzielną lekturę. Polecam ją gorąco wszystkim osobom zainteresowanym mitologią, legendami i mitycznymi stworzeniami!

Za egzemplarz książki do recenzji serdecznie dziękuję Wydawnictwu Latarnia.

Popularne posty z tego bloga

TOP 10: powieści Stephena Kinga

Wrzesień okrzyknęłam samozwańczo miesiącem Stephena Kinga, dlatego warto podsumować jego koniec zestawieniem najlepszych powieści Mistrza. A konkretnie, najlepszych w moim prywatnym rankingu. Ich kolejność jest bardzo umowna, bo uwielbiam wszystkie, a pewna jestem tylko pierwszej trójki, reszta mogłaby stanąć obok siebie na czwartym miejscu na podium.
1. "To" (moja recenzja)

Jedna z pierwszych powieści Kinga, jaką czytałam. Zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że nawet po latach nie czułam się komfortowo w towarzystwie klaunów, a już z pewnością nikt nie przekonałby mnie, że są zabawni i nieszkodliwi... Odświeżałam ją kilka miesięcy temu i mimo upływu lat, nadal zdała egzamin z przyprawiania o gęsią skórkę.

Top 10 najlepszych horrorów

31 października to dobry dzień, by sięgnąć po dobry horror. Do wieczora pozostało jeszcze kilkanaście godzin, macie więc czas na skombinowanie odpowiedniej książki. Po co warto sięgnąć?
Właściwie to mogłabym ułożyć cały ranking składający się z powieści Stephena Kinga. Jednak aby nie być monotematycznym, starałam się wybrać książki różnych autorów i w różnych klimatach. Łączy je jedno - groza i gwarantowane ciary na plecach podczas lektury.

Top 10 książek na Boże Narodzenie

Święta Bożego Narodzenia to idealny czas, by nieco zwolnić i zatopić się w przyjemną lekturę. Warto też odpowiednim jej wyborem wprawić się w świąteczny nastrój już wcześniej. Dzisiaj przygotowałam dla Was zestawienie książek, których akcja ściśle wiąże się ze Świętami. Zapewniam, że każdy znajdzie tu coś dla siebie.
Na początek nieco tradycyjnie i nostalgicznie:
1. "Opowieści wigilijne" Charles Dickens 

Chyba nie ma osoby, która nie znałaby opowieści o Scrooge'u, którego w wigilijną noc nawiedziły cztery duchy, by wskazać mu nową ścieżkę w życiu. Nakładem wydawnictwa Zysk i S-ka ukazało się niedawno nowe tłumaczenie tej opowieści, zawierające drugą historię autora, również utrzymaną w klimacie bożonarodzeniowym zatytułowaną "Nawiedzony". Właśnie się nią zaczytuję, wrażenia z lektury za kilka dni.

"100 książek, które trzeba przeczytać" według BBC

Ranking "100 książek, które trzeba przeczytać" stworzony przez BBC pojawiał się już na wielu blogach, a dzisiaj gości także u mnie. Nie jest to lista idealna, już na pierwszy rzut oka można zauważyć, że znaczną część umieszczonych na niej pozycji to książki brytyjskich autorów, zdecydowanie zaś brak na nich wielu znaczących książek pisarzy z innych państw. Nie brak też tu dziwnych wpadek, np. umieszczenia "Opowieści z Narnii" oraz  "Lwa, czarownicy i starej szafy" w oddzielnych punktach. Podobnie sytuacja wygląda z dziełami zebranymi Szekspira oraz "Hamletem" umieszczonym oddzielnie. 
Niemniej jednak postanowiłam sprawdzić, ile to zacnych książek jest już za mną (są one wytłuszczone) i... wynik wypada słabiutko... Jedynie 34 pozycje. Pociesza mnie fakt, że co najmniej drugie tyle znam z ekranizacji bądź fragmentów. Listę będę na bieżąco aktualizować, mam nadzieję, że za kilka miesięcy będzie już wyglądała o niebo lepiej :) A jak wyglądają Wasze w…

"To" Stephen King

Czy się unoszą? O tak. One pławią się w powietrzu.
W moje ręce ponownie trafiła książka Stephena Kinga, która swego czasu zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że mimo upływu kolejnych lat niektóre sceny nadal tak żywo były wyryte w mojej pamięci, że mimo zagłębiania się w kolejne w powieści grozy i horrory, „To” niewzruszenie tkwiło na szczycie mojej prywatnej listy tych najlepszych. I po której nigdy nie potrafiłam już z ufnością spojrzeć na żadnego klauna.
W monstrualnych rozmiarów opowieści King przenosi nas do Derry, podobnego do tysięcy innych prowincjonalnych amerykańskich mieścin. Przynajmniej na pierwszy rzut oka. Z nieznanych przyczyn przestępczość jest tu większa, ludzie bardziej brutalni i bezwzględni, a co dwadzieścia kilka lat dochodzi do eskalacji przemocy i w niewyjaśnionych okolicznościach giną dzieci.