Przejdź do głównej zawartości

Pisarski Alfabet (V)

Pisarski Alfabet to cykl mający na celu przedstawienie sylwetek autorów z różnych względów bliskich mojemu sercu. Co tydzień w każdą sobotę prezentowana jest następna litera alfabetu, a wraz z nią kolejna grupa pisarzy wartych poznania.

V

Catherynne M. Valente
Autorka oczarowała mnie Nieśmiertelnym, nawiązującym do rosyjskich legend, lecz ubranym we współczesną otoczkę. Wzmocniła to dobre wrażenie bajecznymi Opowieściami sieroty, o których również wkrótce Wam opowiem. Uwielbiam takie alternatywne światy oraz motywy baśni i mitów wykorzystywane w oryginalny sposób, a właśnie to potrafi doskonale stworzyć Valente. Na mojej półce czekają jej dwie kolejne książki i już zacieram ręce przed ich wakacyjną lekturą.Vivian Vande Velde
Amerykańska autorka książek dla dzieci i młodzieży, które jeszcze nie ukazały się w polskiej wersji językowej. A wielka szkoda, bo jej wersją motywów z baśni braci Grimm (Tales from the Brothers Grimm and the Sisters Weird) byłam po prostu całkowicie zachwycona! Czy spodziewalibyście się na przykład, że Brzydkie Kaczątko stanie się pięknym, lecz mściwym łabędziem, który wytropił i zadziobał swoich prześladowców z czasów, gdy był odrzuconym przez wszystkich pisklęciem? Ja też nie, ale pani Velde jak najbardziej tak!Komentarze

Popularne posty z tego bloga

TOP 10: powieści Stephena Kinga

Wrzesień okrzyknęłam samozwańczo miesiącem Stephena Kinga, dlatego warto podsumować jego koniec zestawieniem najlepszych powieści Mistrza. A konkretnie, najlepszych w moim prywatnym rankingu. Ich kolejność jest bardzo umowna, bo uwielbiam wszystkie, a pewna jestem tylko pierwszej trójki, reszta mogłaby stanąć obok siebie na czwartym miejscu na podium.
1. "To" (moja recenzja)

Jedna z pierwszych powieści Kinga, jaką czytałam. Zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że nawet po latach nie czułam się komfortowo w towarzystwie klaunów, a już z pewnością nikt nie przekonałby mnie, że są zabawni i nieszkodliwi... Odświeżałam ją kilka miesięcy temu i mimo upływu lat, nadal zdała egzamin z przyprawiania o gęsią skórkę.

Top 10 najlepszych horrorów

31 października to dobry dzień, by sięgnąć po dobry horror. Do wieczora pozostało jeszcze kilkanaście godzin, macie więc czas na skombinowanie odpowiedniej książki. Po co warto sięgnąć?
Właściwie to mogłabym ułożyć cały ranking składający się z powieści Stephena Kinga. Jednak aby nie być monotematycznym, starałam się wybrać książki różnych autorów i w różnych klimatach. Łączy je jedno - groza i gwarantowane ciary na plecach podczas lektury.

Czym kolorować, czyli przegląd kredek, cienkopisów i wszystkiego, co koloruje.

Od kilku miesięcy relaksuję się w towarzystwie kolorowanek dla dorosłych. Zaczęło się od jednego egzemplarza „Art deco” oraz zestawu kredek szkolnych, a obecnie mój domowy arsenał rozrósł się do czternastu kolorowanek oraz kilku zestawów kredek, cienkopisów i mazaków. Dzisiaj dzielę się wrażeniami, co najbardziej mi się przydaje, a czego nauczyłam się unikać. Może Was zainspiruję? 
Narzędzi służących do kolorowania jest mnóstwo, poczynając od tradycyjnych kredek i farb, poprzez cienkopisy, a na żelowych długopisach kończąc. Sama korzystam z pięciu: 1.Kredki 2.Cienkopisy 3.Długopisy żelowe 4.Mazaki 5.Pastele