Przejdź do głównej zawartości

Pisarski Alfabet (T)

Pisarski Alfabet to cykl mający na celu przedstawienie sylwetek autorów z różnych względów bliskich mojemu sercu. Co tydzień w każdą sobotę prezentowana jest następna litera alfabetu, a wraz z nią kolejna grupa pisarzy wartych poznania.

T

J.R.R. Tolkien
Tak naprawdę mogłabym pozostawić tylko jego w tym zestawieniu, a i tak wyglądałoby na kompletne. Niesamowity świat Śródziemia, jaki tworzył przez całe swoje życie, to klasyka gatunku fantasy, uwielbiana przez miliony na całym świecie. Jednocześnie, sam profesor Tolkien jakby nie dostrzegał i nie rozumiał własnego fenomenu, pozostając człowiekiem skromnym i skupiającym się przede wszystkim na swojej pracy na oksfordzkim uniwersytecie. Jestem dosyć świeżo po jego rewelacyjnej biografii napisanej przez Humphreya Carpentera, którą też gorąco Wam polecam!


Dwie kolejne postaci dostały się do zestawienia niejako z kredytem zaufania, bowiem przeczytałam tylko po jednej ich powieści i liczę, że pozostałe są równie dobre:

Walter Tevis
Autor Przedrzeźniacza, pierwszej powieści z cyklu Artefakty, jaką miałam okazję przeczytać, stworzył bardzo prawdopodobną wizję upadku naszego świata, która może stać się rzeczywistością już za kilkadziesiąt lat.

Sheri S. Tepper
Przedstawicielka tzw. kobiecego science fiction, autorka m.in. Trawy, dzięki której znalazła się właśnie tutaj. Spodobała mi się tajemnicza planeta, jaką stworzyła, posiadająca mroczną tajemnicę. Po takie sci-fi chętnie sięgam!

Laini Taylor
Przedstawicielka młodzieżowego romansu w otoczce fantasy, gatunku przyprawiającego mnie często o dreszcze (i to wcale nie przyjemności). Skąd się tu znalazła? Stworzyła trylogię, która ma głębszy sens niż tylko nastoletnią miłość, a po zakończonej lekturze pierwszego tomu (Córka dymu i kości) byłam solidnie wytargana emocjonalnie.Komentarze

Popularne posty z tego bloga

TOP 10: powieści Stephena Kinga

Wrzesień okrzyknęłam samozwańczo miesiącem Stephena Kinga, dlatego warto podsumować jego koniec zestawieniem najlepszych powieści Mistrza. A konkretnie, najlepszych w moim prywatnym rankingu. Ich kolejność jest bardzo umowna, bo uwielbiam wszystkie, a pewna jestem tylko pierwszej trójki, reszta mogłaby stanąć obok siebie na czwartym miejscu na podium.
1. "To" (moja recenzja)

Jedna z pierwszych powieści Kinga, jaką czytałam. Zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że nawet po latach nie czułam się komfortowo w towarzystwie klaunów, a już z pewnością nikt nie przekonałby mnie, że są zabawni i nieszkodliwi... Odświeżałam ją kilka miesięcy temu i mimo upływu lat, nadal zdała egzamin z przyprawiania o gęsią skórkę.

Top 10 najlepszych horrorów

31 października to dobry dzień, by sięgnąć po dobry horror. Do wieczora pozostało jeszcze kilkanaście godzin, macie więc czas na skombinowanie odpowiedniej książki. Po co warto sięgnąć?
Właściwie to mogłabym ułożyć cały ranking składający się z powieści Stephena Kinga. Jednak aby nie być monotematycznym, starałam się wybrać książki różnych autorów i w różnych klimatach. Łączy je jedno - groza i gwarantowane ciary na plecach podczas lektury.

Czym kolorować, czyli przegląd kredek, cienkopisów i wszystkiego, co koloruje.

Od kilku miesięcy relaksuję się w towarzystwie kolorowanek dla dorosłych. Zaczęło się od jednego egzemplarza „Art deco” oraz zestawu kredek szkolnych, a obecnie mój domowy arsenał rozrósł się do czternastu kolorowanek oraz kilku zestawów kredek, cienkopisów i mazaków. Dzisiaj dzielę się wrażeniami, co najbardziej mi się przydaje, a czego nauczyłam się unikać. Może Was zainspiruję? 
Narzędzi służących do kolorowania jest mnóstwo, poczynając od tradycyjnych kredek i farb, poprzez cienkopisy, a na żelowych długopisach kończąc. Sama korzystam z pięciu: 1.Kredki 2.Cienkopisy 3.Długopisy żelowe 4.Mazaki 5.Pastele