Przejdź do głównej zawartości

Gra "Urodziny Tappiego", czyli jak spędzić z dzieckiem popołudnie

Gry planszowe to doskonały sposób na spędzenie czasu z dzieckiem, zwłaszcza jeśli sięgniemy po takie, które nie tylko bawią, ale również uczą i pobudzają wyobraźnię. Naszym ostatnim odkryciem jest gra Urodziny Tappiego, która wprawdzie zasiliła domowe zasoby rok temu, ale długo przeleżała na półce niedoceniona i lekko zapomniana. Zupełnie niezasłużenie!

Urodziny Tappiego!

Liczba graczy: 2-5 osoby
Wiek: 4+
Czas gry: 20-30 minut
Wydawca: Zielona Sowa
Projektant: Anna Sobich-Kamińska, Michał Kamiński
Ilustracje: Marta Kurczewska


Cel gry
Wikinga Tappiego znają prawdopodobnie wszystkie dzieci. Brzuchaty, wiecznie uśmiechnięty mieszkaniec Szepczącego Lasu jest głównym bohaterem serii książeczek autorstwa Marcina Mortki. Właśnie obchodzi urodziny i z tej okazji zaprosił wszystkich przyjaciół na wielkie przyjęcie i tort. Wcielając się w postaci zwierzątek (lis, jeleń, jeż, borsuk lub kaczuszka), ruszamy więc w podróż przez Szepczący Las, by zdążyć na czas i nie przegapić swojej porcji słodkości. I oczywiście złożyć Tappiemu najlepsze życzenia.

Opakowanie i zawartość
Gra znajduje się w poręcznym, sztywnym opakowaniu, w którym znajdują się:
 • Plansza
 • 50 kart (Mądra głowa i Chichotkowe zadania) z uroczymi ilustracjami Marty Kurczewskiej
 • 5 żetonów postaci
 • Kostka
 • Gratis: mini gra Memo


Rozgrywka
Przed przystąpieniem do gry należy potasować karty i rozłożyć je na dwa stosiki – oddzielnie niebieskie karty Mądra głowa i różowe Chichotkowe zadania. Ustawiamy pionki na linii START i… zaczynamy!


Gracze rzucają naprzemiennie kostką i przesuwają swoje pionki o tyle miejsc, ile oczek padło. W zależności od koloru pól, na których wylądują, muszą też wykonywać konkretne zadania. Kolory są cztery:
 • różowy – należy wziąć kartę ze stosu Mądra głowa i odpowiedzieć na zadane na niej pytanie, np. jakie zwierzę mieszka w wodzie, jakie zwierzę zaczyna się na określoną literkę, bądź też wymienić kilka owoców, warzyw, czy znanych bajek.
 • niebieski – należy sięgnąć po kartę ze stosu Chichotkowe zadania, np. zaklaskać kilka razy, zatańczyć jak kaczuszka, zakrakać jak kruk, itd.
 • żółty – w zależności od kierunku strzałki można przesunąć się na skróty do przodu, bądź też cofnąć się o kilka pól
 • czarny – oznacza utratę kolejki.

Gra kończy się w chwili, gdy do mety dociera ostatni gracz, a wygrywa osoba, która zrobi to pierwsza.


Podsumowanie
Mówiąc bardzo krótko, gra się świetnie! Doskonale bawimy się wykonując poszczególne zadania i czasem sama nie wiem, która z nas ma więcej frajdy. M. dużo radości sprawia zarówno odpowiadanie na pytania i wyszukiwanie postaci na planszy, jak i wykonywanie zadań. Mnie szczególnie spodobały się te ostatnie, w końcu nie co dzień mam okazję powyć jak wilk, albo robić przysiady. W grze podoba mi się przede wszystkim to, że jest dynamiczna, dziecko się przy niej nie nudzi, a przy tym jednocześnie aktywizuje się fizycznie i musi pogłówkować. Jednym słowem, świetna sprawa, dlatego gorąco polecam ją rodzicom wszystkich przedszkolaków i dzieci w wieku wczesnoszkolnym!

Plusy:
 • proste zasady
 • zróżnicowane zadania wymagające od dziecka zarówno aktywności fizycznej, jak i pogłówkowania
 • ładne i solidne wykonanie

Minusy:
 • nie wykryto


Popularne posty z tego bloga

TOP 10: powieści Stephena Kinga

Wrzesień okrzyknęłam samozwańczo miesiącem Stephena Kinga, dlatego warto podsumować jego koniec zestawieniem najlepszych powieści Mistrza. A konkretnie, najlepszych w moim prywatnym rankingu. Ich kolejność jest bardzo umowna, bo uwielbiam wszystkie, a pewna jestem tylko pierwszej trójki, reszta mogłaby stanąć obok siebie na czwartym miejscu na podium.
1. "To" (moja recenzja)

Jedna z pierwszych powieści Kinga, jaką czytałam. Zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że nawet po latach nie czułam się komfortowo w towarzystwie klaunów, a już z pewnością nikt nie przekonałby mnie, że są zabawni i nieszkodliwi... Odświeżałam ją kilka miesięcy temu i mimo upływu lat, nadal zdała egzamin z przyprawiania o gęsią skórkę.

Top 10 najlepszych horrorów

31 października to dobry dzień, by sięgnąć po dobry horror. Do wieczora pozostało jeszcze kilkanaście godzin, macie więc czas na skombinowanie odpowiedniej książki. Po co warto sięgnąć?
Właściwie to mogłabym ułożyć cały ranking składający się z powieści Stephena Kinga. Jednak aby nie być monotematycznym, starałam się wybrać książki różnych autorów i w różnych klimatach. Łączy je jedno - groza i gwarantowane ciary na plecach podczas lektury.

Top 10 książek na Boże Narodzenie

Święta Bożego Narodzenia to idealny czas, by nieco zwolnić i zatopić się w przyjemną lekturę. Warto też odpowiednim jej wyborem wprawić się w świąteczny nastrój już wcześniej. Dzisiaj przygotowałam dla Was zestawienie książek, których akcja ściśle wiąże się ze Świętami. Zapewniam, że każdy znajdzie tu coś dla siebie.
Na początek nieco tradycyjnie i nostalgicznie:
1. "Opowieści wigilijne" Charles Dickens 

Chyba nie ma osoby, która nie znałaby opowieści o Scrooge'u, którego w wigilijną noc nawiedziły cztery duchy, by wskazać mu nową ścieżkę w życiu. Nakładem wydawnictwa Zysk i S-ka ukazało się niedawno nowe tłumaczenie tej opowieści, zawierające drugą historię autora, również utrzymaną w klimacie bożonarodzeniowym zatytułowaną "Nawiedzony". Właśnie się nią zaczytuję, wrażenia z lektury za kilka dni.

"100 książek, które trzeba przeczytać" według BBC

Ranking "100 książek, które trzeba przeczytać" stworzony przez BBC pojawiał się już na wielu blogach, a dzisiaj gości także u mnie. Nie jest to lista idealna, już na pierwszy rzut oka można zauważyć, że znaczną część umieszczonych na niej pozycji to książki brytyjskich autorów, zdecydowanie zaś brak na nich wielu znaczących książek pisarzy z innych państw. Nie brak też tu dziwnych wpadek, np. umieszczenia "Opowieści z Narnii" oraz  "Lwa, czarownicy i starej szafy" w oddzielnych punktach. Podobnie sytuacja wygląda z dziełami zebranymi Szekspira oraz "Hamletem" umieszczonym oddzielnie. 
Niemniej jednak postanowiłam sprawdzić, ile to zacnych książek jest już za mną (są one wytłuszczone) i... wynik wypada słabiutko... Jedynie 34 pozycje. Pociesza mnie fakt, że co najmniej drugie tyle znam z ekranizacji bądź fragmentów. Listę będę na bieżąco aktualizować, mam nadzieję, że za kilka miesięcy będzie już wyglądała o niebo lepiej :) A jak wyglądają Wasze w…

"To" Stephen King

Czy się unoszą? O tak. One pławią się w powietrzu.
W moje ręce ponownie trafiła książka Stephena Kinga, która swego czasu zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że mimo upływu kolejnych lat niektóre sceny nadal tak żywo były wyryte w mojej pamięci, że mimo zagłębiania się w kolejne w powieści grozy i horrory, „To” niewzruszenie tkwiło na szczycie mojej prywatnej listy tych najlepszych. I po której nigdy nie potrafiłam już z ufnością spojrzeć na żadnego klauna.
W monstrualnych rozmiarów opowieści King przenosi nas do Derry, podobnego do tysięcy innych prowincjonalnych amerykańskich mieścin. Przynajmniej na pierwszy rzut oka. Z nieznanych przyczyn przestępczość jest tu większa, ludzie bardziej brutalni i bezwzględni, a co dwadzieścia kilka lat dochodzi do eskalacji przemocy i w niewyjaśnionych okolicznościach giną dzieci.