Przejdź do głównej zawartości

"Córki niczyje" Wilkie Collins

Córki niczyje, Wilkie Collins
MG, 2016
Wiele wskazuje na to, że Wilkie Collins - jeden z najpoczytniejszych brytyjskich pisarzy w XIX wieku, w późniejszym stuleciu niesłusznie zapomniany – wraca do łask i na naszym rynku w końcu zaczynają się pojawiają jego powieści. Jak dotąd autor znany był w Polsce przede wszystkim dzięki kilkukrotnie wznawianym książkom  Kobieta w bieli i Kamień księżycowy, warto jednak wspomnieć, że spod jego pióra wyszło blisko trzydzieści powieści, a także liczne opowiadania, sztuki teatralne i eseje.

Kilka tygodni temu nakładem Wydawnictwa MG ukazało się pierwsze polskie wydanie porywającej powieści Córki niczyje, która przenosi czytelnika w świat XIX-wiecznych intryg i rodzinnych tajemnic, które doprowadzają do tragedii.

Magdalen i Nora Vanstone, ukochane córki zamożnych rodziców, wiodą niemal idylliczne życie w pięknej posiadłości Combe-Raven. Wszystko zmienia tragiczna śmierć państwa Vanstone, poprzedzona ich tajemniczą wyprawą do Londynu, której celu nie chcą nikomu wyjawić. Pogrążone w żałobie młode kobiety dowiadują się, że były nieślubnymi dziećmi, a prawne niuanse, których istnienia nieświadomy był ich ojciec, pozbawiają je nie tylko praw do majątku, ale nawet dziedziczenia rodzinnego nazwiska.

Starsza z sióstr, zrównoważona i rozsądna Nora, zostaje guwernantką i raczej biernie poddaje się losowi. Z kolei młodsza, żywiołowa i zdecydowana na wszystko Magdalen, postanawia za wszelką cenę odzyskać majątek i zemścić się na stryju, który – z jej punktu widzenia zupełnie bezprawnie i okrutnie – pozbawił siostry Vanstone pieniędzy, dobrego imienia i szans na godne życie. Pomagają jej w tym niezwykła urodę, talent aktorski oraz kapitan Wragge, podający się za jej dalekiego krewnego zawodowy naciągacz i oszust.

Powieści Wilkiego Collinsa to klasyka w najlepszym wydaniu, dlatego niezmiennie dziwi mnie, że jest u nas stosunkowo słabo rozpoznawalny, a jego twórczość dopiero zyskuje grono wiernych fanów. Jestem za to przekonana, że Córki niczyje do rozszerzenia owego grona mocno się przyczynią. Fabuła jest świetnie przemyślana, a przy tym nakreślona z rozmachem, dzięki któremu historia sióstr Vanstone porywa od pierwszej do ostatniej strony. Co więcej, absolutnie nie przeszkadza fakt, że została ona napisana ponad 150 lat temu, bowiem nadal zachowuje świeżość i jest atrakcyjna dla współczesnego czytelnika.

Osoby zainteresowane brytyjską historią i kulturą bez wątpienia docenią również skrupulatne przedstawienie ówczesnych stosunków społecznych, skomplikowanego i brutalnego z współczesnego punktu widzenia prawa dziedziczenia oraz realiów życia zarówno arystokratów, jak i mniej lub bardziej zamożnych przedstawicieli klasy średniej, a także zwykłej służby. Oczami Magdalen mamy szansę spojrzeć na sztywne konwenanse, które występującą na scenie kobietę spychają na margines społeczeństwa i które niezależnej, ale pragnącej zachować dobre imię dziewczynie narzucają bardzo ograniczone pole działania. Pozostaje się cieszyć, że czasy się zmieniły i nasze życie nie jest zdeterminowane tylko i wyłącznie posiadanym majątkiem, koligacjami i skostniałymi wymogami etykiety.

Mówiąc krótko, jestem oczarowana kolejną powieścią autorstwa Wilkiego Collinsa i mam nadzieję, że wkrótce będzie mi dane poznać pozostałe owoce jego twórczości. To klasyka w świetnym wydaniu, dlatego serdecznie polecam Wam lekturę Córek niczyich.

Recenzja napisana dla portalu Duże Ka.

Popularne posty z tego bloga

TOP 10: powieści Stephena Kinga

Wrzesień okrzyknęłam samozwańczo miesiącem Stephena Kinga, dlatego warto podsumować jego koniec zestawieniem najlepszych powieści Mistrza. A konkretnie, najlepszych w moim prywatnym rankingu. Ich kolejność jest bardzo umowna, bo uwielbiam wszystkie, a pewna jestem tylko pierwszej trójki, reszta mogłaby stanąć obok siebie na czwartym miejscu na podium.
1. "To" (moja recenzja)

Jedna z pierwszych powieści Kinga, jaką czytałam. Zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że nawet po latach nie czułam się komfortowo w towarzystwie klaunów, a już z pewnością nikt nie przekonałby mnie, że są zabawni i nieszkodliwi... Odświeżałam ją kilka miesięcy temu i mimo upływu lat, nadal zdała egzamin z przyprawiania o gęsią skórkę.

Top 10 najlepszych horrorów

31 października to dobry dzień, by sięgnąć po dobry horror. Do wieczora pozostało jeszcze kilkanaście godzin, macie więc czas na skombinowanie odpowiedniej książki. Po co warto sięgnąć?
Właściwie to mogłabym ułożyć cały ranking składający się z powieści Stephena Kinga. Jednak aby nie być monotematycznym, starałam się wybrać książki różnych autorów i w różnych klimatach. Łączy je jedno - groza i gwarantowane ciary na plecach podczas lektury.

Top 10 książek na Boże Narodzenie

Święta Bożego Narodzenia to idealny czas, by nieco zwolnić i zatopić się w przyjemną lekturę. Warto też odpowiednim jej wyborem wprawić się w świąteczny nastrój już wcześniej. Dzisiaj przygotowałam dla Was zestawienie książek, których akcja ściśle wiąże się ze Świętami. Zapewniam, że każdy znajdzie tu coś dla siebie.
Na początek nieco tradycyjnie i nostalgicznie:
1. "Opowieści wigilijne" Charles Dickens 

Chyba nie ma osoby, która nie znałaby opowieści o Scrooge'u, którego w wigilijną noc nawiedziły cztery duchy, by wskazać mu nową ścieżkę w życiu. Nakładem wydawnictwa Zysk i S-ka ukazało się niedawno nowe tłumaczenie tej opowieści, zawierające drugą historię autora, również utrzymaną w klimacie bożonarodzeniowym zatytułowaną "Nawiedzony". Właśnie się nią zaczytuję, wrażenia z lektury za kilka dni.

"100 książek, które trzeba przeczytać" według BBC

Ranking "100 książek, które trzeba przeczytać" stworzony przez BBC pojawiał się już na wielu blogach, a dzisiaj gości także u mnie. Nie jest to lista idealna, już na pierwszy rzut oka można zauważyć, że znaczną część umieszczonych na niej pozycji to książki brytyjskich autorów, zdecydowanie zaś brak na nich wielu znaczących książek pisarzy z innych państw. Nie brak też tu dziwnych wpadek, np. umieszczenia "Opowieści z Narnii" oraz  "Lwa, czarownicy i starej szafy" w oddzielnych punktach. Podobnie sytuacja wygląda z dziełami zebranymi Szekspira oraz "Hamletem" umieszczonym oddzielnie. 
Niemniej jednak postanowiłam sprawdzić, ile to zacnych książek jest już za mną (są one wytłuszczone) i... wynik wypada słabiutko... Jedynie 34 pozycje. Pociesza mnie fakt, że co najmniej drugie tyle znam z ekranizacji bądź fragmentów. Listę będę na bieżąco aktualizować, mam nadzieję, że za kilka miesięcy będzie już wyglądała o niebo lepiej :) A jak wyglądają Wasze w…

"To" Stephen King

Czy się unoszą? O tak. One pławią się w powietrzu.
W moje ręce ponownie trafiła książka Stephena Kinga, która swego czasu zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że mimo upływu kolejnych lat niektóre sceny nadal tak żywo były wyryte w mojej pamięci, że mimo zagłębiania się w kolejne w powieści grozy i horrory, „To” niewzruszenie tkwiło na szczycie mojej prywatnej listy tych najlepszych. I po której nigdy nie potrafiłam już z ufnością spojrzeć na żadnego klauna.
W monstrualnych rozmiarów opowieści King przenosi nas do Derry, podobnego do tysięcy innych prowincjonalnych amerykańskich mieścin. Przynajmniej na pierwszy rzut oka. Z nieznanych przyczyn przestępczość jest tu większa, ludzie bardziej brutalni i bezwzględni, a co dwadzieścia kilka lat dochodzi do eskalacji przemocy i w niewyjaśnionych okolicznościach giną dzieci.