Przejdź do głównej zawartości

"Adept" Adam Przechrzta

Adept, Adam Przechrzta
Fabryka Słów, 2016
Początek XX wieku i Warszawa pod zaborem carskiej Rosji mogłyby stanowić interesujące tło dla pasjonującej powieści historycznej. Adam Przechrzta poszedł jednak o krok dalej i wprowadził do gry magiczne enklawy, zamieszkane przez faunę i florę trzymaną w ryzach tylko za pomocą srebrnych pocisków i sztyletów. Tak powstał Adept, obiecująco otwierający cykl Materia Prima.

Tajemnicze enklawy, które pojawiły się w Warszawie, Moskwie i Petersburgu na skutek tzw. Koniunkcji, zmieniły bieg historii. Znajdujące się w nich śmiertelnie niebezpieczne stworzenia i roślinność zostały wprawdzie ujarzmione murami przetykanymi srebrnymi prętami, ale wiele wskazuje na to, że jest to jedynie rozwiązanie tymczasowe. Na tereny enklaw coraz śmielej zapuszczają się alchemicy, poszukujący środków do swych doświadczeń i badań, oraz uzbrojone po zęby carskie patrole.

Pewnego dnia na terenie warszawskiej enklawy krzyżują się drogi polskiego alchemika Olafa Rudnickiego i Aleksandra Samarina, dowodzącego grupą rosyjskich żołnierzy. Mimo początkowej - naturalnej z politycznego punktu widzenia – nieufności, między mężczyznami nawiązuje się szorstka przyjaźń, która będzie musiała przejść mocną próbę, gdy obydwaj zostaną wplątani w wydarzenia mające zmienić losy całego świata.

Uwielbiam alternatywne wersje historii, a pod tym względem Adam Przechrzta sprawił się znakomicie. Doskonale oddał klimat Warszawy przełomu wieków, wielkimi krokami wkraczającej w nowoczesność, a jednocześnie skręcającej w kierunku magii i alchemii, co stanowi połączenie niezwykłe i budzące ogromny czytelniczy apetyt. Z racji tego, że akcja dzieje się podczas zaborów, w powieści nie brakuje odniesień do prawdziwych wydarzeń, m.in. do powstania styczniowego, grup sztyletników, a także nie do końca oczywistego stosunku Polaków do Rosjan. Autorowi udało się jednak uniknąć uderzania w martyrologiczne tony; nie umniejszając znaczenia faktów historycznych, opowiada o nich w sposób zaskakująco lekki i zgrabnie splata je z wartką, fantastyczną akcją.

Spodobał mi się pomysł wprowadzenia magicznych enklaw i zamieszkujących je stworzeń, dlatego to przede wszystkim pierwsza połowa powieści niesamowicie mnie wciągnęła i przeczytałam ją jednym tchem. To właśnie wyprawy Rudnickiego i Samarina na te nieustannie zmieniające się i ewoluujące tereny oraz walki z ich mieszkańcami są jednym z najmocniejszych punktów Adepta. Dlatego też żałuję, że w drugiej połowie książki autor zmienił nieco kierunek i podążył w inną stronę, nie do końca wykorzystując ten potencjał. Mam nadzieję, że w kolejnej części cyklu będzie nam dane ponownie zagłębić się w świat enklawy.

Zaletą powieści są również jej bohaterowie, od samego początku wzbudzający sympatię, mimo że każdy z nich skrywa przed drugim tajemnice i nie gra do końca fair. W pewnym momencie na scenę wkracza trzecia postać, tajemnicza Anastazja o naturze mocno skomplikowanej i pochodzeniu wzbudzającym co najmniej dreszczyk niepokoju. Zgrabnie uzupełniła dotychczasowy tandem, dodając mu kolorytu i kobiecego wdzięku. Spieszę też uspokoić, że nie wprowadza ona żadnych romansowych zawirowań (ale zawirowania innej natury już tak).

Podsumowując, Adept kusi oryginalnym pomysłem i jego bardzo dobrą realizacją. Pozostaje mieć nadzieję, że kolejne tomy utrzymają poziom pierwszego, a autor i wydawnictwo nie każą nam na nie zbyt długo czekać.

Za egzemplarz książki do recenzji serdecznie dziękuje Księgarni Tania Książka.


Książkę przeczytałam w ramach wyzwania "Rosyjsko mi".

Popularne posty z tego bloga

TOP 10: powieści Stephena Kinga

Wrzesień okrzyknęłam samozwańczo miesiącem Stephena Kinga, dlatego warto podsumować jego koniec zestawieniem najlepszych powieści Mistrza. A konkretnie, najlepszych w moim prywatnym rankingu. Ich kolejność jest bardzo umowna, bo uwielbiam wszystkie, a pewna jestem tylko pierwszej trójki, reszta mogłaby stanąć obok siebie na czwartym miejscu na podium.
1. "To" (moja recenzja)

Jedna z pierwszych powieści Kinga, jaką czytałam. Zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że nawet po latach nie czułam się komfortowo w towarzystwie klaunów, a już z pewnością nikt nie przekonałby mnie, że są zabawni i nieszkodliwi... Odświeżałam ją kilka miesięcy temu i mimo upływu lat, nadal zdała egzamin z przyprawiania o gęsią skórkę.

Top 10 najlepszych horrorów

31 października to dobry dzień, by sięgnąć po dobry horror. Do wieczora pozostało jeszcze kilkanaście godzin, macie więc czas na skombinowanie odpowiedniej książki. Po co warto sięgnąć?
Właściwie to mogłabym ułożyć cały ranking składający się z powieści Stephena Kinga. Jednak aby nie być monotematycznym, starałam się wybrać książki różnych autorów i w różnych klimatach. Łączy je jedno - groza i gwarantowane ciary na plecach podczas lektury.

Top 10 książek na Boże Narodzenie

Święta Bożego Narodzenia to idealny czas, by nieco zwolnić i zatopić się w przyjemną lekturę. Warto też odpowiednim jej wyborem wprawić się w świąteczny nastrój już wcześniej. Dzisiaj przygotowałam dla Was zestawienie książek, których akcja ściśle wiąże się ze Świętami. Zapewniam, że każdy znajdzie tu coś dla siebie.
Na początek nieco tradycyjnie i nostalgicznie:
1. "Opowieści wigilijne" Charles Dickens 

Chyba nie ma osoby, która nie znałaby opowieści o Scrooge'u, którego w wigilijną noc nawiedziły cztery duchy, by wskazać mu nową ścieżkę w życiu. Nakładem wydawnictwa Zysk i S-ka ukazało się niedawno nowe tłumaczenie tej opowieści, zawierające drugą historię autora, również utrzymaną w klimacie bożonarodzeniowym zatytułowaną "Nawiedzony". Właśnie się nią zaczytuję, wrażenia z lektury za kilka dni.

"100 książek, które trzeba przeczytać" według BBC

Ranking "100 książek, które trzeba przeczytać" stworzony przez BBC pojawiał się już na wielu blogach, a dzisiaj gości także u mnie. Nie jest to lista idealna, już na pierwszy rzut oka można zauważyć, że znaczną część umieszczonych na niej pozycji to książki brytyjskich autorów, zdecydowanie zaś brak na nich wielu znaczących książek pisarzy z innych państw. Nie brak też tu dziwnych wpadek, np. umieszczenia "Opowieści z Narnii" oraz  "Lwa, czarownicy i starej szafy" w oddzielnych punktach. Podobnie sytuacja wygląda z dziełami zebranymi Szekspira oraz "Hamletem" umieszczonym oddzielnie. 
Niemniej jednak postanowiłam sprawdzić, ile to zacnych książek jest już za mną (są one wytłuszczone) i... wynik wypada słabiutko... Jedynie 34 pozycje. Pociesza mnie fakt, że co najmniej drugie tyle znam z ekranizacji bądź fragmentów. Listę będę na bieżąco aktualizować, mam nadzieję, że za kilka miesięcy będzie już wyglądała o niebo lepiej :) A jak wyglądają Wasze w…

"To" Stephen King

Czy się unoszą? O tak. One pławią się w powietrzu.
W moje ręce ponownie trafiła książka Stephena Kinga, która swego czasu zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że mimo upływu kolejnych lat niektóre sceny nadal tak żywo były wyryte w mojej pamięci, że mimo zagłębiania się w kolejne w powieści grozy i horrory, „To” niewzruszenie tkwiło na szczycie mojej prywatnej listy tych najlepszych. I po której nigdy nie potrafiłam już z ufnością spojrzeć na żadnego klauna.
W monstrualnych rozmiarów opowieści King przenosi nas do Derry, podobnego do tysięcy innych prowincjonalnych amerykańskich mieścin. Przynajmniej na pierwszy rzut oka. Z nieznanych przyczyn przestępczość jest tu większa, ludzie bardziej brutalni i bezwzględni, a co dwadzieścia kilka lat dochodzi do eskalacji przemocy i w niewyjaśnionych okolicznościach giną dzieci.