Przejdź do głównej zawartości

"Pokój" Emma Donoghue

Pokój, Emma Donoghue
Sonia Draga, 2016
Równo trzy lata temu opublikowałam tekst na temat Ladacznicy, świetnej powieści psychologiczno-obyczajowej pióra Emmy Donoghue. Dzisiaj wracam do autorki, a to za sprawą Pokoju, którym udowadnia ona swój niezwykły talent do tworzenia poruszających fabuły i realistycznych postaci.

Kilka lat temu światem wstrząsnęły historie Elisabeth Fritzl i Nataschy Kampusch, przez lata więzionych i gwałconych w dźwiękoszczelnych bunkrach przez swoich oprawców. Losy młodych kobiet były zupełnie ze sobą niezwiązane, ale przerażały tym, że takie bestialstwo i horror to nie wymysł chorego umysłu, ale rzeczywistość. Zwłaszcza, że zostały ujawnione w ciągu zaledwie jednego roku. Emma Donoghue nie ukrywa, że stały się inspiracją do napisania jej najgłośniejszej powieści.


Pokój  to opowieść snuta przez pięcioletniego Jake’a, dla którego tytułowe pomieszczenie o powierzchni niecałych czternastu metrów kwadratowych, stanowi cały świat. Chłopiec dorasta zupełnie nieświadomy istnienia czegoś więcej niż cztery otaczające go ściany, jego codzienność wypełniają rytuały, które dla niego są czymś normalnym, zaś dla jego matki prawdopodobnie sposobem na zachowanie równowagi psychicznej.

Dla Jake’a Pokój istniał od zawsze,  w nim przyszedł na świat i w nim upłynęła każda minuta jego życia. Zna w nim każdy zakamarek, a znajdujące się w nim przedmioty traktuje niemal jak przyjaciół, to również – jak się później okaże – jedyna pewna ostoja bezpieczeństwa. Zupełnie przeciwnie niż dla jego matki - od ponad siedmiu lat Pokój jest jej więzieniem, do którego trafiła porwana przez nieznanego mężczyznę. Regularnie gwałcona kobieta, po kilku nieudanych próbach ucieczki, stara się przede wszystkim zapewnić namiastkę normalności swojemu dziecku i oszczędzić mu gehenny, przez jaką sama przechodzi. I udaje jej się to całkiem dobrze, mimo że oboje płacą za to ogromną cenę.

Dla kilkuletniego chłopca nocowanie w szafie, by uciec przed wzrokiem porywacza matki, zwanego Starym Nickiem, to rzecz zupełnie normalna. Podobnie jak wsłuchiwanie się w odgłosy dochodzące z Pokoju w trakcie jego wizyt, na szczęście zupełnie nie ma on świadomości, co naprawdę się tam wówczas dzieje. Dzięki jego niewinnemu spojrzeniu na świat i niemal zupełnej nieświadomości opowieść nie jest tak drastyczna, co nie oznacza, że traci swoją moc przekazu. Dorosły czytelnik z łatwością rozszyfruje, co kryje się w niezrozumiałych dla dziecka wydarzeniach, słowach lub intencjach.

Książkę można podzielić na dwie części, pierwsza to przedstawienie życia Jake’a i jego mamy w Pokoju, druga to pokazanie prób ich aklimatyzacji w społeczeństwie po uwolnieniu. To co miało być wybawieniem, okazuje się traumatycznych i bolesnym procesem dla obojga, choć w zupełnie odmienny sposób.

Autorka z dużym wyczuciem opowiada historię, która łatwo mogłaby się stać łzawym i raczej tandetnym żerowaniem na cudzej tragedii. Na szczęście, udało jej się tego uniknąć oddając głos Jake’owi, wraz z charakterystycznym dla dziecka naiwnym, ale i pełnym ciekawości spojrzeniem na otaczający go świat.

Odkładając książkę na półkę, chciałoby się tylko uwierzyć, że to tylko fikcja literacka. Szkoda, że to niemożliwe, ponieważ – jak mogliśmy się przekonać – takie Pokoje istnieją naprawdę, będąc dowodem na to, że w pozornie zwykłym człowieku może kryć się bestia nie zasługująca na ludzkie miano. 

Za egzemplarz książki do recenzji serdecznie dziękuje Księgarni Tania Książka.

Popularne posty z tego bloga

TOP 10: powieści Stephena Kinga

Wrzesień okrzyknęłam samozwańczo miesiącem Stephena Kinga, dlatego warto podsumować jego koniec zestawieniem najlepszych powieści Mistrza. A konkretnie, najlepszych w moim prywatnym rankingu. Ich kolejność jest bardzo umowna, bo uwielbiam wszystkie, a pewna jestem tylko pierwszej trójki, reszta mogłaby stanąć obok siebie na czwartym miejscu na podium.
1. "To" (moja recenzja)

Jedna z pierwszych powieści Kinga, jaką czytałam. Zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że nawet po latach nie czułam się komfortowo w towarzystwie klaunów, a już z pewnością nikt nie przekonałby mnie, że są zabawni i nieszkodliwi... Odświeżałam ją kilka miesięcy temu i mimo upływu lat, nadal zdała egzamin z przyprawiania o gęsią skórkę.

Top 10 najlepszych horrorów

31 października to dobry dzień, by sięgnąć po dobry horror. Do wieczora pozostało jeszcze kilkanaście godzin, macie więc czas na skombinowanie odpowiedniej książki. Po co warto sięgnąć?
Właściwie to mogłabym ułożyć cały ranking składający się z powieści Stephena Kinga. Jednak aby nie być monotematycznym, starałam się wybrać książki różnych autorów i w różnych klimatach. Łączy je jedno - groza i gwarantowane ciary na plecach podczas lektury.

Top 10 książek na Boże Narodzenie

Święta Bożego Narodzenia to idealny czas, by nieco zwolnić i zatopić się w przyjemną lekturę. Warto też odpowiednim jej wyborem wprawić się w świąteczny nastrój już wcześniej. Dzisiaj przygotowałam dla Was zestawienie książek, których akcja ściśle wiąże się ze Świętami. Zapewniam, że każdy znajdzie tu coś dla siebie.
Na początek nieco tradycyjnie i nostalgicznie:
1. "Opowieści wigilijne" Charles Dickens 

Chyba nie ma osoby, która nie znałaby opowieści o Scrooge'u, którego w wigilijną noc nawiedziły cztery duchy, by wskazać mu nową ścieżkę w życiu. Nakładem wydawnictwa Zysk i S-ka ukazało się niedawno nowe tłumaczenie tej opowieści, zawierające drugą historię autora, również utrzymaną w klimacie bożonarodzeniowym zatytułowaną "Nawiedzony". Właśnie się nią zaczytuję, wrażenia z lektury za kilka dni.

"100 książek, które trzeba przeczytać" według BBC

Ranking "100 książek, które trzeba przeczytać" stworzony przez BBC pojawiał się już na wielu blogach, a dzisiaj gości także u mnie. Nie jest to lista idealna, już na pierwszy rzut oka można zauważyć, że znaczną część umieszczonych na niej pozycji to książki brytyjskich autorów, zdecydowanie zaś brak na nich wielu znaczących książek pisarzy z innych państw. Nie brak też tu dziwnych wpadek, np. umieszczenia "Opowieści z Narnii" oraz  "Lwa, czarownicy i starej szafy" w oddzielnych punktach. Podobnie sytuacja wygląda z dziełami zebranymi Szekspira oraz "Hamletem" umieszczonym oddzielnie. 
Niemniej jednak postanowiłam sprawdzić, ile to zacnych książek jest już za mną (są one wytłuszczone) i... wynik wypada słabiutko... Jedynie 34 pozycje. Pociesza mnie fakt, że co najmniej drugie tyle znam z ekranizacji bądź fragmentów. Listę będę na bieżąco aktualizować, mam nadzieję, że za kilka miesięcy będzie już wyglądała o niebo lepiej :) A jak wyglądają Wasze w…

"To" Stephen King

Czy się unoszą? O tak. One pławią się w powietrzu.
W moje ręce ponownie trafiła książka Stephena Kinga, która swego czasu zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że mimo upływu kolejnych lat niektóre sceny nadal tak żywo były wyryte w mojej pamięci, że mimo zagłębiania się w kolejne w powieści grozy i horrory, „To” niewzruszenie tkwiło na szczycie mojej prywatnej listy tych najlepszych. I po której nigdy nie potrafiłam już z ufnością spojrzeć na żadnego klauna.
W monstrualnych rozmiarów opowieści King przenosi nas do Derry, podobnego do tysięcy innych prowincjonalnych amerykańskich mieścin. Przynajmniej na pierwszy rzut oka. Z nieznanych przyczyn przestępczość jest tu większa, ludzie bardziej brutalni i bezwzględni, a co dwadzieścia kilka lat dochodzi do eskalacji przemocy i w niewyjaśnionych okolicznościach giną dzieci.