Przejdź do głównej zawartości

Pisarski Alfabet (P)

Pisarski Alfabet to cykl mający na celu przedstawienie sylwetek autorów z różnych względów bliskich mojemu sercu. Co tydzień w każdą sobotę prezentowana jest następna litera alfabetu, a wraz z nią kolejna grupa pisarzy wartych poznania.

P

Jacek Piekara
Twórca cyklu inkwizytorskiego, ojciec Mordimera Madderina, najsłynniejszego inkwizytora w polskiej literaturze. Stworzył oryginalny, przez niektórych uznawany za bluźnierczy, świat, w którym chrześcijaństwu daleko jest do religii pokoju, miłości i wybaczenia. Z przykrością muszę tylko dodać, że mimo mojego uwielbienia dla jego powieści, ostatnie tomy serii wskazują, że powoli autor zaczyna nam serwować odgrzewanego kotleta... Piekara to jednak nie tylko Mordimer, to także Autor Ani słowa prawdy z niepokornym czarodziejem w roli głównej, sarmackiego kryminału Szubienicznik oraz niepokojącego Necrosis. Przebudzenie, które mino upływu lat nadal nie może doczekać się dokończenia...


Moja "piekarowa" półeczka


Edgar Allan Poe
Niepokojący, jedyny w swoim rodzaju, będący inspiracją dla kolejnych pokoleń pisarzy i obiektem niezmiennej fascynacji rzeszy czytelników. Czy trzeba o nim mówić coś więcej? Zerknijcie na Czarnego kota.

Andrzej Pilipiuk
Sam określa się mianem największego grafomana Rzeczpospolitej. Powołał do życia Jakuba Wędrowycza, zapitego egzorcystę z upadłej wsi gdzieś na wschodzie Polski. I za to należy mu się chwała!
Marcel Pagnol
Autor idealny na letnie popołudnie bądź w każdą porę roku, jeśli szukamy historii pełnej ciepła i podnoszącej na duchu. I pachnącej Prowansją, bo to moje pierwsze skojarzenie z Chwałą mojego ojca. Zamkiem mojej matki, za które pokochałam Autora.

Podobieństwo do opowieści o Mikołajku nie jest przypadkowe, ale to dwie zupełnie różne i utrzymane w odmiennych klimatach historie.

Piotr Patykiewicz
Wiele lat temu zauroczyłam się jego powieścią Zły brzeg, potem bywało różnie. Odmieniec mnie nie zachwycił, ale za to spodobał mi się młodzieżowy Łukaszi kostur czarownicy. Ostatnio zaś autor z sukcesem wkroczył na drogę postapokalipsy wraz z Dopóki nie zgasną gwiazdy...Komentarze

Popularne posty z tego bloga

TOP 10: powieści Stephena Kinga

Wrzesień okrzyknęłam samozwańczo miesiącem Stephena Kinga, dlatego warto podsumować jego koniec zestawieniem najlepszych powieści Mistrza. A konkretnie, najlepszych w moim prywatnym rankingu. Ich kolejność jest bardzo umowna, bo uwielbiam wszystkie, a pewna jestem tylko pierwszej trójki, reszta mogłaby stanąć obok siebie na czwartym miejscu na podium.
1. "To" (moja recenzja)

Jedna z pierwszych powieści Kinga, jaką czytałam. Zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że nawet po latach nie czułam się komfortowo w towarzystwie klaunów, a już z pewnością nikt nie przekonałby mnie, że są zabawni i nieszkodliwi... Odświeżałam ją kilka miesięcy temu i mimo upływu lat, nadal zdała egzamin z przyprawiania o gęsią skórkę.

Top 10 najlepszych horrorów

31 października to dobry dzień, by sięgnąć po dobry horror. Do wieczora pozostało jeszcze kilkanaście godzin, macie więc czas na skombinowanie odpowiedniej książki. Po co warto sięgnąć?
Właściwie to mogłabym ułożyć cały ranking składający się z powieści Stephena Kinga. Jednak aby nie być monotematycznym, starałam się wybrać książki różnych autorów i w różnych klimatach. Łączy je jedno - groza i gwarantowane ciary na plecach podczas lektury.

Czym kolorować, czyli przegląd kredek, cienkopisów i wszystkiego, co koloruje.

Od kilku miesięcy relaksuję się w towarzystwie kolorowanek dla dorosłych. Zaczęło się od jednego egzemplarza „Art deco” oraz zestawu kredek szkolnych, a obecnie mój domowy arsenał rozrósł się do czternastu kolorowanek oraz kilku zestawów kredek, cienkopisów i mazaków. Dzisiaj dzielę się wrażeniami, co najbardziej mi się przydaje, a czego nauczyłam się unikać. Może Was zainspiruję? 
Narzędzi służących do kolorowania jest mnóstwo, poczynając od tradycyjnych kredek i farb, poprzez cienkopisy, a na żelowych długopisach kończąc. Sama korzystam z pięciu: 1.Kredki 2.Cienkopisy 3.Długopisy żelowe 4.Mazaki 5.Pastele