Przejdź do głównej zawartości

"Niespokojny człowiek" Henning Mankell

Niespokojny człowiek, Henning Mankell
czyta Leszek Filipowicz
Biblioteka Akustyczna, czas 19 godz. 45 min
Moja przygoda z Kurtem Wallanderem powoli dobiega końca. Niespokojny człowiek to już przedostatnia powieść o melancholijnym, starzejącym się policjantem ze szwedzkiego miasteczka Ystad, którego zdążyłam bardzo polubić i który towarzyszył mi przez ponad półtora roku.

Dobiegający sześćdziesiątki Wallander dowiaduje się, że wkrótce zostanie dziadkiem. Mniej lub bardziej sielankowe rodzinne życie jego córki, Lindy, przerywa niespodziewane zniknięcie jej teścia, emerytowanego oficera marynarki wojennej, Håkana von Enkego. Śledztwo w sprawie jego zaginięcia rozpoczyna sztokholmska policja, ale na prośbę Lindy Kurt, będący właśnie na urlopie, również ją bada. I dochodzi do zaskakujących tropów, które prowadzą go do wydarzeń sprzed kilkudziesięciu lat, czasów zimnej wojny i prawdopodobnie jednej z największych afer szpiegowskich w historii Szwecji.

Dosyć długo czytelnicy byli przekonani, że Niespokojny człowiek to ostatni tom cyklu (tak twierdził Henning Mankell zanim napisał Rękę, która faktycznie kończy przygodę z Kurtem), co można odczuć patrząc na postać Kurta, pogrążającego się w depresji, boleśnie przeżywającego odejście kolejnych bliskich mu osób i borykającego się z coraz poważniejszymi problemami ze zdrowiem. Na przestrzeni tych kilku powieści, które przedstawiają dwadzieścia lat jego życia, wyraźnie widać zmiany, jakie zaszły w Wallanderze. Sprawia to, że wydaje się on bardzo realny, prawdziwy i bliski czytelnikowi. Obserwujemy jego przerażenia zbliżającą się wielkimi krokami starością, brakiem kontroli nad rzeczami, które dotąd były czymś naturalnym i oczywistym oraz nostalgią i tęsknotą za przyjaciółmi, których już przy nim nie ma.

Jednak mimo kłopotów z pamięcią i zdrowiem to nadal ten sam utalentowany śledczy, który wpadłszy raz na dany ślad, nie porzuca go, a drąży dalej, nie zadowalając się łatwymi rozwiązaniami. Podobnie jak w poprzednich częściach, tak i tym razem tropów jest wiele, wiele z nich okazuje się mylnych, a wyjaśnienie całej zagadki nie jest tak oczywiste, jak mogłoby się zdawać. Mankell zaskakuje zwrotem akcji nawet pod sam koniec powieści.

Zasadniczo książki poświęcone szwedzkiemu śledczemu można podzielić na dwie grupy – opisujące sprawy czysto kryminalne oraz przedstawiające wątki bardziej sensacyjne i szpiegowskie. Zdecydowanie wolę te pierwsze, choć w przypadku tej powieści nie przeszkadzało mi ani wplecenie wątków z czasów zimnej wojny, ani motyw tajnych agentów działających na rzecz obcych mocarstw. Całość splata się ze sobą naprawdę zgrabnie i wypada na plus.

Niespokojnego człowieka przesyca atmosfera nostalgii, strachu przed przemijaniem i tym, co nieuniknione, śmiercią. Akcja toczy się powoli, nie ma tu spektakularnych pościgów czy policyjnych obław, nie ma superinteligentnego przestępcy, który wodzi wszystkich za nos. Są za to ludzie, zupełnie zwyczajni, ale targani emocjami i lękami, których doświadcza bądź prawdopodobnie doświadczy każdy z nas.

Powieść, podobnie jak i pozostałe części serii, poznałam w formie audiobooka, tym razem w interpretacji Leszka Filipowicza. Pamiętam, jak pierwsze spotkanie z tym lektorem nie było zbyt obiecujące, ale albo na przestrzeni kolejnych powieści przyzwyczaiłam się do jego głosu albo zmienił on sposób interpretacji czytanych przez siebie powieści. Ostatecznie, to właśnie z nim najbardziej kojarzy mi się Wallander.

Postać Kurta Wallandera jest już kultowa wśród miłośników skandynawskich kryminałów, dlatego naprawdę gorąco zachęcam Was do poznania nie tylko Niespokojnego człowieka, ale całej serii.

Przeczytaj również:
 Za możliwość wysłuchania losów "Niespokojnego człowieka" serdecznie dziękuję Bibliotece Akustycznej.

Powieść wysłuchałam w ramach wyzwania "Rosyjsko mi".


Popularne posty z tego bloga

TOP 10: powieści Stephena Kinga

Wrzesień okrzyknęłam samozwańczo miesiącem Stephena Kinga, dlatego warto podsumować jego koniec zestawieniem najlepszych powieści Mistrza. A konkretnie, najlepszych w moim prywatnym rankingu. Ich kolejność jest bardzo umowna, bo uwielbiam wszystkie, a pewna jestem tylko pierwszej trójki, reszta mogłaby stanąć obok siebie na czwartym miejscu na podium.
1. "To" (moja recenzja)

Jedna z pierwszych powieści Kinga, jaką czytałam. Zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że nawet po latach nie czułam się komfortowo w towarzystwie klaunów, a już z pewnością nikt nie przekonałby mnie, że są zabawni i nieszkodliwi... Odświeżałam ją kilka miesięcy temu i mimo upływu lat, nadal zdała egzamin z przyprawiania o gęsią skórkę.

Top 10 najlepszych horrorów

31 października to dobry dzień, by sięgnąć po dobry horror. Do wieczora pozostało jeszcze kilkanaście godzin, macie więc czas na skombinowanie odpowiedniej książki. Po co warto sięgnąć?
Właściwie to mogłabym ułożyć cały ranking składający się z powieści Stephena Kinga. Jednak aby nie być monotematycznym, starałam się wybrać książki różnych autorów i w różnych klimatach. Łączy je jedno - groza i gwarantowane ciary na plecach podczas lektury.

Top 10 książek na Boże Narodzenie

Święta Bożego Narodzenia to idealny czas, by nieco zwolnić i zatopić się w przyjemną lekturę. Warto też odpowiednim jej wyborem wprawić się w świąteczny nastrój już wcześniej. Dzisiaj przygotowałam dla Was zestawienie książek, których akcja ściśle wiąże się ze Świętami. Zapewniam, że każdy znajdzie tu coś dla siebie.
Na początek nieco tradycyjnie i nostalgicznie:
1. "Opowieści wigilijne" Charles Dickens 

Chyba nie ma osoby, która nie znałaby opowieści o Scrooge'u, którego w wigilijną noc nawiedziły cztery duchy, by wskazać mu nową ścieżkę w życiu. Nakładem wydawnictwa Zysk i S-ka ukazało się niedawno nowe tłumaczenie tej opowieści, zawierające drugą historię autora, również utrzymaną w klimacie bożonarodzeniowym zatytułowaną "Nawiedzony". Właśnie się nią zaczytuję, wrażenia z lektury za kilka dni.

"100 książek, które trzeba przeczytać" według BBC

Ranking "100 książek, które trzeba przeczytać" stworzony przez BBC pojawiał się już na wielu blogach, a dzisiaj gości także u mnie. Nie jest to lista idealna, już na pierwszy rzut oka można zauważyć, że znaczną część umieszczonych na niej pozycji to książki brytyjskich autorów, zdecydowanie zaś brak na nich wielu znaczących książek pisarzy z innych państw. Nie brak też tu dziwnych wpadek, np. umieszczenia "Opowieści z Narnii" oraz  "Lwa, czarownicy i starej szafy" w oddzielnych punktach. Podobnie sytuacja wygląda z dziełami zebranymi Szekspira oraz "Hamletem" umieszczonym oddzielnie. 
Niemniej jednak postanowiłam sprawdzić, ile to zacnych książek jest już za mną (są one wytłuszczone) i... wynik wypada słabiutko... Jedynie 34 pozycje. Pociesza mnie fakt, że co najmniej drugie tyle znam z ekranizacji bądź fragmentów. Listę będę na bieżąco aktualizować, mam nadzieję, że za kilka miesięcy będzie już wyglądała o niebo lepiej :) A jak wyglądają Wasze w…

"To" Stephen King

Czy się unoszą? O tak. One pławią się w powietrzu.
W moje ręce ponownie trafiła książka Stephena Kinga, która swego czasu zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że mimo upływu kolejnych lat niektóre sceny nadal tak żywo były wyryte w mojej pamięci, że mimo zagłębiania się w kolejne w powieści grozy i horrory, „To” niewzruszenie tkwiło na szczycie mojej prywatnej listy tych najlepszych. I po której nigdy nie potrafiłam już z ufnością spojrzeć na żadnego klauna.
W monstrualnych rozmiarów opowieści King przenosi nas do Derry, podobnego do tysięcy innych prowincjonalnych amerykańskich mieścin. Przynajmniej na pierwszy rzut oka. Z nieznanych przyczyn przestępczość jest tu większa, ludzie bardziej brutalni i bezwzględni, a co dwadzieścia kilka lat dochodzi do eskalacji przemocy i w niewyjaśnionych okolicznościach giną dzieci.