Przejdź do głównej zawartości

"Master" Olgierd Świerzewski

Master, Olgierd Świerzewski
Muza, 2014
Brak skrupułów, bezwzględne parcie naprzód i głód sukcesu za wszelką cenę. Tak w kilku słowach można opisać wytyczne, jakimi kieruje się w życiu główny bohater najnowszej powieści Olgierda Świerzewskiego, Master.

Aleks Rymer, pracujący dla międzynarodowej korporacji Green Stone, zostaje przeniesiony z placówki w Nowym Jorku do Warszawy. Teoretycznie jest to awans, a nowe stanowisko znacznie wyższe niż poprzednio, mężczyzna doskonale zdaje sobie jednak sprawę, że w praktyce stanowi to zablokowanie mu możliwości dalszego awansu. Okazał się zbyt dużym zagrożeniem dla niektórych biznesowych graczy. W Warszawie Rymer od samego początku wprowadza własne zasady gry, dobitnie pokazując otoczeniu, że jest gotowy na wszystko, byle sfinalizować daną transakcję i odnieść sukces. Nie cofnie się przed niczym; moralność i etyka to dla niego nic nie znaczące terminy, które ukuli kiedyś głupcy.


Master to studium świata biznesu i wielkiej korporacji od podszewki, pokazujący brutalną walkę o pieniądz i sukces, wyścig szczurów i bezwzględne intrygi, w których wszystkie chwyty są dozwolone. Autor przeplata narrację pierwszoosobową  w wykonaniu Rymera z trzecioosobową, dzięki której poznajemy pracujących dla niego ludzi, od managerów po prywatną sekretarkę. Pozwala to bardzo dobrze poznać nie tylko głównego bohatera, który jest zwykłym draniem (a może raczej niezwykłym, bo aż takiego sukinkota naprawdę rzadko się spotyka), ale i zobaczyć wydarzenia z różnych perspektyw.

W powieści Świerzewskiego na uwagę zasługują przede wszystkim trzy elementy. Po pierwsze, sylwetka Aleksa, który jest tak wyzuty z ludzkich uczuć, że bardziej przypomina cyborga, niż normalnego człowieka. Napędza go przy tym tak niespotykana wręcz żądza zemsty na każdym, kto choć w niewielkim stopniu wejdzie mu w drogę, że jest to prawdziwie przerażające. Niszczenie ludzi przychodzi mu z łatwością, z jaką inni ludzie wrzucają papier do niszczarki. Nie cofa się
przed niczym, nie targaj nim żadne wątpliwości czy dylematy, nie ma wyrzutów sumienia.

Po drugie, czytelnik ma szansę przyjrzeć się bliżej przeciętnemu pracownikowi korporacji, który wstępując w jej progi niejako zaprzedaje duszę diabłu. Zarobki rzędu kilkunastu bądź nawet kilkudziesięciu tysięcy miesięcznie wydają się warte poświęcenia czasu dla rodziny i samego siebie, relacje rodzinne i związki ulegają najpierw rozluźnieniu, a potem rozkładowi. Autor pokazuje to naprawdę świetnie i bardzo obrazowo, zwłaszcza w drobnych scenkach z codziennego życia, gdzie zwykła wymiana zdań błyskawicznie prowadzi do kłótni, gdzie praca i kolejne projekty stają się priorytetem nawet w święta.

- Myślisz, że zwariowaliśmy?
- Nie, dlaczego? Bo pracujemy tak intensywnie?
- Bo poświęcamy wszystko pracy. Nie umiemy nawet wyjechać na urlop.

Po trzecie, Świerzewski trafnie, ale i niepokojąco pokazał nierozerwalne związki świata wielkiego biznesu, polityki i mediów; jak wiele podejrzanych bądź wyraźnie przestępczych działań uchodzi bezkarnie, jeśli stoją za nimi pieniądze; jak bardzo można manipulować opinią publiczną.

Początkowo trudno było mi się wgryźć  tę powieść, ale gdy weszłam w jej rytm, okazała się rewelacyjną i porywającą lekturą. Już przy okazji poprzedniej książki (Zapach miasta po burzy) udowodnił, że potrafi tworzyć fabuły pełne rozmachu, dopracowane w najmniejszych szczegółach. Gorąco polecam!

Za egzemplarz książki do recenzji serdecznie dziękuję Wydawnictwu Muza oraz firmie Business&Culture.

Książkę przeczytałam w ramach wyzwania "Rosyjsko mi".

Popularne posty z tego bloga

TOP 10: powieści Stephena Kinga

Wrzesień okrzyknęłam samozwańczo miesiącem Stephena Kinga, dlatego warto podsumować jego koniec zestawieniem najlepszych powieści Mistrza. A konkretnie, najlepszych w moim prywatnym rankingu. Ich kolejność jest bardzo umowna, bo uwielbiam wszystkie, a pewna jestem tylko pierwszej trójki, reszta mogłaby stanąć obok siebie na czwartym miejscu na podium.
1. "To" (moja recenzja)

Jedna z pierwszych powieści Kinga, jaką czytałam. Zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że nawet po latach nie czułam się komfortowo w towarzystwie klaunów, a już z pewnością nikt nie przekonałby mnie, że są zabawni i nieszkodliwi... Odświeżałam ją kilka miesięcy temu i mimo upływu lat, nadal zdała egzamin z przyprawiania o gęsią skórkę.

Top 10 najlepszych horrorów

31 października to dobry dzień, by sięgnąć po dobry horror. Do wieczora pozostało jeszcze kilkanaście godzin, macie więc czas na skombinowanie odpowiedniej książki. Po co warto sięgnąć?
Właściwie to mogłabym ułożyć cały ranking składający się z powieści Stephena Kinga. Jednak aby nie być monotematycznym, starałam się wybrać książki różnych autorów i w różnych klimatach. Łączy je jedno - groza i gwarantowane ciary na plecach podczas lektury.

Top 10 książek na Boże Narodzenie

Święta Bożego Narodzenia to idealny czas, by nieco zwolnić i zatopić się w przyjemną lekturę. Warto też odpowiednim jej wyborem wprawić się w świąteczny nastrój już wcześniej. Dzisiaj przygotowałam dla Was zestawienie książek, których akcja ściśle wiąże się ze Świętami. Zapewniam, że każdy znajdzie tu coś dla siebie.
Na początek nieco tradycyjnie i nostalgicznie:
1. "Opowieści wigilijne" Charles Dickens 

Chyba nie ma osoby, która nie znałaby opowieści o Scrooge'u, którego w wigilijną noc nawiedziły cztery duchy, by wskazać mu nową ścieżkę w życiu. Nakładem wydawnictwa Zysk i S-ka ukazało się niedawno nowe tłumaczenie tej opowieści, zawierające drugą historię autora, również utrzymaną w klimacie bożonarodzeniowym zatytułowaną "Nawiedzony". Właśnie się nią zaczytuję, wrażenia z lektury za kilka dni.

"100 książek, które trzeba przeczytać" według BBC

Ranking "100 książek, które trzeba przeczytać" stworzony przez BBC pojawiał się już na wielu blogach, a dzisiaj gości także u mnie. Nie jest to lista idealna, już na pierwszy rzut oka można zauważyć, że znaczną część umieszczonych na niej pozycji to książki brytyjskich autorów, zdecydowanie zaś brak na nich wielu znaczących książek pisarzy z innych państw. Nie brak też tu dziwnych wpadek, np. umieszczenia "Opowieści z Narnii" oraz  "Lwa, czarownicy i starej szafy" w oddzielnych punktach. Podobnie sytuacja wygląda z dziełami zebranymi Szekspira oraz "Hamletem" umieszczonym oddzielnie. 
Niemniej jednak postanowiłam sprawdzić, ile to zacnych książek jest już za mną (są one wytłuszczone) i... wynik wypada słabiutko... Jedynie 34 pozycje. Pociesza mnie fakt, że co najmniej drugie tyle znam z ekranizacji bądź fragmentów. Listę będę na bieżąco aktualizować, mam nadzieję, że za kilka miesięcy będzie już wyglądała o niebo lepiej :) A jak wyglądają Wasze w…

"To" Stephen King

Czy się unoszą? O tak. One pławią się w powietrzu.
W moje ręce ponownie trafiła książka Stephena Kinga, która swego czasu zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że mimo upływu kolejnych lat niektóre sceny nadal tak żywo były wyryte w mojej pamięci, że mimo zagłębiania się w kolejne w powieści grozy i horrory, „To” niewzruszenie tkwiło na szczycie mojej prywatnej listy tych najlepszych. I po której nigdy nie potrafiłam już z ufnością spojrzeć na żadnego klauna.
W monstrualnych rozmiarów opowieści King przenosi nas do Derry, podobnego do tysięcy innych prowincjonalnych amerykańskich mieścin. Przynajmniej na pierwszy rzut oka. Z nieznanych przyczyn przestępczość jest tu większa, ludzie bardziej brutalni i bezwzględni, a co dwadzieścia kilka lat dochodzi do eskalacji przemocy i w niewyjaśnionych okolicznościach giną dzieci.