Przejdź do głównej zawartości

"Idź i czekaj mrozów" Marta Krajewska

Idź i czekaj mrozów, Marta Krajewska
Genius Creations, 2016
Mam ostatnio szczęście do dobrych powieści, sprawiających, że chwila z książką zmienia się w cały wieczór, który mija nie wiadomo kiedy. Należy do nich Idź i czekaj mrozów Marty Krajewskiej, którą właściwie mogłabym podsumować czterema słowami: „Jest bosko, chcę więcej”.

Niewielka wioska kryjąca się w mrocznych ostępach Wilczej Doliny pilnie strzeże swoich sekretów. Jej mieszkańcy wiedzą, że otaczający ich świat jest równie piękny, co niebezpieczny, dlatego nie wyobrażają sobie życia bez Opiekuna, stojącego na straży i chroniącego ich przed stworzeniami czającymi się w lasach i jeziorach. Dlatego gdy dotychczasowy Opiekun ginie i to w mocno nieprzyjemny sposób, na ludzi pada strach, zwłaszcza że Venda, córka zabitego, jako jedyna posiadająca wiedzę i umiejętności pozwalające na skuteczną ochronę wioski, nie pali się do przejęcia obowiązków ojca. Coraz częstsze wypadki, choroby i pojawienie się w okolicy tajemniczego DaVerna, ostatniego przedstawiciela rasy Wilkarów, zmuszają ją jednak do ponownego przemyślenia tej decyzji.


Wilcza Dolina czaruje prawdziwie słowiańskim klimatem, który jest jednym z największych atutów powieści. Odcięta od świata wioska otoczona jest lasami, w których w najlepsze hasają wiły, mamuny i strzygonie, w ciemne odmęty jeziora można zostać wciągniętym przez topielca, a burzowe chmury ujeżdżają chmurnicy. To jednak nie wszystko, stworzenia i postaci ze słowiańskich wierzeń nie raz i nie dwa były przecież wykorzystywane przez wielu autorów. Marta Krajewska poszła o krok dalej, pokazując, jak żyją bohaterowie jej powieści, jak czczą bogów, zarówno tych potężnych i wszechwładnych z Perunem i Welesem na czele, ale nie zapominając o pomniejszych, lokalnych bóstwach, jak wypełniają swoje obrzędy i tradycje. Obserwujemy więc dziewczęta splatające wianki na rusalia, młodych i starych skaczących przez ogniska w Noc Kupały i składanie w podzięce kołaczy na Święto Plonów.

Autorka wie, o czym pisze i po prostu można to wyczuć. Zajmuje się słowiańszczyzną zarówno z wykształcenia, jak i pasji, o czym opowiadała na tegorocznym konwencie Smokon w Krakowie i czym ostatecznie przekonała mnie, że warto sięgnąć po jej powieść. Mieszkańcy stworzonej przez nią Wilczej Doliny żyją w sposób, który z jednej strony wydaje się bardzo swojski (zwłaszcza dla kogoś, kto choć trochę interesuje się słowiańską tematyką), a z drugiej ma w sobie magię starych podań i legend, doprawionych dodatkowo własnymi pomysłami autorki, które rozwijają się w bardzo interesującym kierunku. Jestem ciekawa, co  z tego wyniknie, zwłaszcza że historia Vendy zaplanowana jest na trzy tomy; autorka zdradziła mi również, że między druga a trzecią częścią będzie przeskok kilkuletni czasowy, co jeszcze bardziej pobudza wyobraźnię i skłania do rozmyślań, co jeszcze zaplanowała dla swoich czytelników.

Idź i czekaj mrozów to powieściowy debiut Marty Krajewskiej, która opowiadania ukazywały się wcześniej na łamach „Nowej Fantastyki” oraz kilku antologii, choć trudno w to uwierzyć, biorąc pod uwagę świetną kreację świata i postaci bohaterów. I to nie tylko pierwszoplanowych, bo również ci pojawiający się gdzieś w tle bądź epizodycznie mają charakterystyczny dla siebie rys, a z czasem okazuje się, że pełnią istotną rolę w tej opowieści. Każdy stanowi element dobrze przemyślanej układanki.

Pod dobrze skonstruowaną, pozornie dosyć lekką historią kryją się dwie zasadnicze uniwersalne prawdy. Przyjmowanie odpowiedzialności za życie innych i stawanie na ich czele bardzo często zmusza do odłożenia własnych pragnień i potrzeb na drugi plan, poświęcenia własnego szczęścia bądź spokoju. Czasem zmusza również do wybierania mniejszego zła, choć niektórzy twierdzą, że coś takiego nie istnieje, a zło zawsze pozostaje złem, zaś taka decyzja obciąża przede wszystkim sumienie i duszę danej osoby. Nie da się również nie dostrzec drugiego istotnego przesłania, którym powinniśmy kierować się na co dzień, choć często o tym zapominamy. Nie ten jest przyjacielem, kto prawi piękne słówka, ludzi wartościowych ocenia się po ich czynach, nie zdolnościach krasomówczych, a najpiękniejsza nawet twarz może być jedynie maską potwora i wiarołomcy.


Podsumowując, z pełną odpowiedzialnością gorąco zachęcam Was do sięgnięcia po tę powieść, zwłaszcza jeśli lubicie słowiańskie klimaty. Jestem zachwycona i czekam z niecierpliwością na kolejny tom!

Za egzemplarz książki serdecznie dziękuję księgarni nieprzeczytane.pl

Popularne posty z tego bloga

TOP 10: powieści Stephena Kinga

Wrzesień okrzyknęłam samozwańczo miesiącem Stephena Kinga, dlatego warto podsumować jego koniec zestawieniem najlepszych powieści Mistrza. A konkretnie, najlepszych w moim prywatnym rankingu. Ich kolejność jest bardzo umowna, bo uwielbiam wszystkie, a pewna jestem tylko pierwszej trójki, reszta mogłaby stanąć obok siebie na czwartym miejscu na podium.
1. "To" (moja recenzja)

Jedna z pierwszych powieści Kinga, jaką czytałam. Zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że nawet po latach nie czułam się komfortowo w towarzystwie klaunów, a już z pewnością nikt nie przekonałby mnie, że są zabawni i nieszkodliwi... Odświeżałam ją kilka miesięcy temu i mimo upływu lat, nadal zdała egzamin z przyprawiania o gęsią skórkę.

Top 10 najlepszych horrorów

31 października to dobry dzień, by sięgnąć po dobry horror. Do wieczora pozostało jeszcze kilkanaście godzin, macie więc czas na skombinowanie odpowiedniej książki. Po co warto sięgnąć?
Właściwie to mogłabym ułożyć cały ranking składający się z powieści Stephena Kinga. Jednak aby nie być monotematycznym, starałam się wybrać książki różnych autorów i w różnych klimatach. Łączy je jedno - groza i gwarantowane ciary na plecach podczas lektury.

Top 10 książek na Boże Narodzenie

Święta Bożego Narodzenia to idealny czas, by nieco zwolnić i zatopić się w przyjemną lekturę. Warto też odpowiednim jej wyborem wprawić się w świąteczny nastrój już wcześniej. Dzisiaj przygotowałam dla Was zestawienie książek, których akcja ściśle wiąże się ze Świętami. Zapewniam, że każdy znajdzie tu coś dla siebie.
Na początek nieco tradycyjnie i nostalgicznie:
1. "Opowieści wigilijne" Charles Dickens 

Chyba nie ma osoby, która nie znałaby opowieści o Scrooge'u, którego w wigilijną noc nawiedziły cztery duchy, by wskazać mu nową ścieżkę w życiu. Nakładem wydawnictwa Zysk i S-ka ukazało się niedawno nowe tłumaczenie tej opowieści, zawierające drugą historię autora, również utrzymaną w klimacie bożonarodzeniowym zatytułowaną "Nawiedzony". Właśnie się nią zaczytuję, wrażenia z lektury za kilka dni.

"100 książek, które trzeba przeczytać" według BBC

Ranking "100 książek, które trzeba przeczytać" stworzony przez BBC pojawiał się już na wielu blogach, a dzisiaj gości także u mnie. Nie jest to lista idealna, już na pierwszy rzut oka można zauważyć, że znaczną część umieszczonych na niej pozycji to książki brytyjskich autorów, zdecydowanie zaś brak na nich wielu znaczących książek pisarzy z innych państw. Nie brak też tu dziwnych wpadek, np. umieszczenia "Opowieści z Narnii" oraz  "Lwa, czarownicy i starej szafy" w oddzielnych punktach. Podobnie sytuacja wygląda z dziełami zebranymi Szekspira oraz "Hamletem" umieszczonym oddzielnie. 
Niemniej jednak postanowiłam sprawdzić, ile to zacnych książek jest już za mną (są one wytłuszczone) i... wynik wypada słabiutko... Jedynie 34 pozycje. Pociesza mnie fakt, że co najmniej drugie tyle znam z ekranizacji bądź fragmentów. Listę będę na bieżąco aktualizować, mam nadzieję, że za kilka miesięcy będzie już wyglądała o niebo lepiej :) A jak wyglądają Wasze w…

"To" Stephen King

Czy się unoszą? O tak. One pławią się w powietrzu.
W moje ręce ponownie trafiła książka Stephena Kinga, która swego czasu zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że mimo upływu kolejnych lat niektóre sceny nadal tak żywo były wyryte w mojej pamięci, że mimo zagłębiania się w kolejne w powieści grozy i horrory, „To” niewzruszenie tkwiło na szczycie mojej prywatnej listy tych najlepszych. I po której nigdy nie potrafiłam już z ufnością spojrzeć na żadnego klauna.
W monstrualnych rozmiarów opowieści King przenosi nas do Derry, podobnego do tysięcy innych prowincjonalnych amerykańskich mieścin. Przynajmniej na pierwszy rzut oka. Z nieznanych przyczyn przestępczość jest tu większa, ludzie bardziej brutalni i bezwzględni, a co dwadzieścia kilka lat dochodzi do eskalacji przemocy i w niewyjaśnionych okolicznościach giną dzieci.