Przejdź do głównej zawartości

"Gra o tor" (recenzja gry)

Nadchodzi zima. Warunki są trudne, więc tylko najlepszy pociąg może dotrzeć do Westoros w jednym kawałku. W grze o tor zwycięża się albo umiera.
Torion Lannistor

Takie oto motto widnieje na opakowaniu jednej z najnowszych gier od Wydawnictwa Rebel, czyli Gry o tor. Jako fanka Pieśni Lodu i Ognia, do której wyraźnie nawiązują jej twórcy, nie mogłam się więc na nią nie skusić.
Gra o tor! 

Liczba graczy: 2-4 osoby
Wiek: od 8 lat (ale jestem przekonana, że młodsze dzieci z małą pomocą też spokojnie dadzą sobie radę)
Czas gry: ok. 15 minut
Wydawca: Rebel
Projektanci: Alexey Konnov, Alexey Paltsev, Anatoliy Shklyarov


Cel gry
Jak można się zorientować po tym króciutkim wprowadzeniu, każdy z graczy będzie musiał doprowadzić swój pociąg do zwycięstwa. W jaki sposób? Układając należące do niego wagony w odpowiedniej kolejności (rosnąco biorąc pod uwagę liczby znajdujące się na kartach), a ponieważ jest ich aż siedem, podczas podróży wszystko się może zdarzyć.

Opakowanie i zawartość
Gra mieści się w malutkim, kieszonkowym wręcz pudełeczku, w którym znajduje się niewielka instrukcja oraz 88 kart – 4 lokomotywy i 4 wagony. Te pierwsze pełnią jedynie funkcję dekoracyjną, pomagają się też zorientować, w którą stronę należy układać cały skład. Właściwa gra toczy się tylko wśród wagonów(każdy opatrzony jest ilustracją z towarem i liczbą). Spodobały mi się rysunki na kartach, również nawiązujące do powieści Martina i serialu na ich podstawie, choć niestety nie w takiej mierze, jak wcześniej tego oczekiwałam.

Rozgrywka
Na początku gry każdy otrzymuje 1 kartę lokomotywy i 7 kart wagonów, które układa w kolejności malejącej poczynając od lewej strony (czyli od lokomotywy). Pozostałe karty wagonów należy umieścić na środku stołu rewersem do góry. Następnie gracze dobierają określoną liczbę kart, spośród których wybierają jedną i zastępują nią wybrany przez siebie, już ułożony wagon. Zastąpioną kartę oraz te niewykorzystane odkłada się wówczas rysunkiem do góry obok talii, będą to od tej pory karty akcji (czyli zwraca się uwagę nie na ich numer, a „zdolność”).Tak przygotowani możemy zacząć rozgrywkę.

Ilustracje na kartach prezentują się naprawdę świetnie.

Zasady są bardzo proste – w każdej turze gracze mają do wykonania jedną z dwóch akcji:
  1. Dobranie karty z wierzchu talii i natychmiastowe jej wykorzystanie – zastąpienie nią jednego z należących do naszego pociągu wagonów.
  2. Użycie zdolności, czyli wykorzystanie jednej z kart leżących awersem do góry obok talii na środku stołu. W grze przewidzianych jest osiem różnych zdolności, dzięki którym można zmieniać kolejność ułożenia kart bądź też pozbywać się niektórych z nich. I to nie tylko we własnym pociągu, ale również u przeciwników.

Gra toczy się dynamicznie, gracze naprzemiennie wyciągają karty bądź też wykorzystują ich zdolności, co sprawia, że rozgrywka trwa zwykle między 10 a 15 minut (nasz najkrótszy rekord to 6 minut, najdłużej zaś graliśmy ok. 20 minut). Na pierwszy rzut oka, przekładanie kart zgodnie z ich numerami nie jest specjalnie pasjonujące, ale to tylko pozory, bo może to wywołać wiele emocji. Zwłaszcza, gdy przeciwnicy starają się popsuć nam szyki, wykorzystując zdolności kart i na przykład usuwają niektóre z naszych perfekcyjnie poukładanych wagonów, zastępując je losowo dobranymi kartami.

Rozgrywka kończy się w chwili, gdy jeden z graczy ułoży wszystkie posiadane przez siebie wagony w kolejności od najmniejszego do największego.

Takie smaczki są ciekawe, ale niestety jest ich w grze niewiele...

Podsumowanie
Po pierwszym przeczytaniu instrukcji, byłam nastawiona lekko sceptycznie, ale podczas rozgrywki okazało się, że naprawdę bardzo przyjemnie się w nią gra. Niespecjalnie poczułam wprawdzie spodziewany klimat, ale nie przeszkodziło mi to w bardzo dobrej zabawie. „Gra o tor” to przede wszystkim gra logiczna, w której liczy się również łut szczęścia. Sprawdzi się zarówno wśród dorosłych, jak i dzieci, którym pozwoli poćwiczyć znajomość liczb.

Plusy:
- proste zasady
- szybka i dynamiczna rozgrywka
- ładnie i solidnie wykonane karty

Minusy:
- brak zapowiadanego klimatu, nawiązującego do Gry o tronZa egzemplarz gry do recenzji serdecznie dziękuję Wydawnictwu Gier Rebel.

Popularne posty z tego bloga

TOP 10: powieści Stephena Kinga

Wrzesień okrzyknęłam samozwańczo miesiącem Stephena Kinga, dlatego warto podsumować jego koniec zestawieniem najlepszych powieści Mistrza. A konkretnie, najlepszych w moim prywatnym rankingu. Ich kolejność jest bardzo umowna, bo uwielbiam wszystkie, a pewna jestem tylko pierwszej trójki, reszta mogłaby stanąć obok siebie na czwartym miejscu na podium.
1. "To" (moja recenzja)

Jedna z pierwszych powieści Kinga, jaką czytałam. Zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że nawet po latach nie czułam się komfortowo w towarzystwie klaunów, a już z pewnością nikt nie przekonałby mnie, że są zabawni i nieszkodliwi... Odświeżałam ją kilka miesięcy temu i mimo upływu lat, nadal zdała egzamin z przyprawiania o gęsią skórkę.

Top 10 najlepszych horrorów

31 października to dobry dzień, by sięgnąć po dobry horror. Do wieczora pozostało jeszcze kilkanaście godzin, macie więc czas na skombinowanie odpowiedniej książki. Po co warto sięgnąć?
Właściwie to mogłabym ułożyć cały ranking składający się z powieści Stephena Kinga. Jednak aby nie być monotematycznym, starałam się wybrać książki różnych autorów i w różnych klimatach. Łączy je jedno - groza i gwarantowane ciary na plecach podczas lektury.

Top 10 książek na Boże Narodzenie

Święta Bożego Narodzenia to idealny czas, by nieco zwolnić i zatopić się w przyjemną lekturę. Warto też odpowiednim jej wyborem wprawić się w świąteczny nastrój już wcześniej. Dzisiaj przygotowałam dla Was zestawienie książek, których akcja ściśle wiąże się ze Świętami. Zapewniam, że każdy znajdzie tu coś dla siebie.
Na początek nieco tradycyjnie i nostalgicznie:
1. "Opowieści wigilijne" Charles Dickens 

Chyba nie ma osoby, która nie znałaby opowieści o Scrooge'u, którego w wigilijną noc nawiedziły cztery duchy, by wskazać mu nową ścieżkę w życiu. Nakładem wydawnictwa Zysk i S-ka ukazało się niedawno nowe tłumaczenie tej opowieści, zawierające drugą historię autora, również utrzymaną w klimacie bożonarodzeniowym zatytułowaną "Nawiedzony". Właśnie się nią zaczytuję, wrażenia z lektury za kilka dni.

"100 książek, które trzeba przeczytać" według BBC

Ranking "100 książek, które trzeba przeczytać" stworzony przez BBC pojawiał się już na wielu blogach, a dzisiaj gości także u mnie. Nie jest to lista idealna, już na pierwszy rzut oka można zauważyć, że znaczną część umieszczonych na niej pozycji to książki brytyjskich autorów, zdecydowanie zaś brak na nich wielu znaczących książek pisarzy z innych państw. Nie brak też tu dziwnych wpadek, np. umieszczenia "Opowieści z Narnii" oraz  "Lwa, czarownicy i starej szafy" w oddzielnych punktach. Podobnie sytuacja wygląda z dziełami zebranymi Szekspira oraz "Hamletem" umieszczonym oddzielnie. 
Niemniej jednak postanowiłam sprawdzić, ile to zacnych książek jest już za mną (są one wytłuszczone) i... wynik wypada słabiutko... Jedynie 34 pozycje. Pociesza mnie fakt, że co najmniej drugie tyle znam z ekranizacji bądź fragmentów. Listę będę na bieżąco aktualizować, mam nadzieję, że za kilka miesięcy będzie już wyglądała o niebo lepiej :) A jak wyglądają Wasze w…

"To" Stephen King

Czy się unoszą? O tak. One pławią się w powietrzu.
W moje ręce ponownie trafiła książka Stephena Kinga, która swego czasu zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że mimo upływu kolejnych lat niektóre sceny nadal tak żywo były wyryte w mojej pamięci, że mimo zagłębiania się w kolejne w powieści grozy i horrory, „To” niewzruszenie tkwiło na szczycie mojej prywatnej listy tych najlepszych. I po której nigdy nie potrafiłam już z ufnością spojrzeć na żadnego klauna.
W monstrualnych rozmiarów opowieści King przenosi nas do Derry, podobnego do tysięcy innych prowincjonalnych amerykańskich mieścin. Przynajmniej na pierwszy rzut oka. Z nieznanych przyczyn przestępczość jest tu większa, ludzie bardziej brutalni i bezwzględni, a co dwadzieścia kilka lat dochodzi do eskalacji przemocy i w niewyjaśnionych okolicznościach giną dzieci.