Przejdź do głównej zawartości

"Wielki kierowca" / "Big Driver" (2014), czyli King znowu na ekranie

Wielki kierowca (2014)
reż. Mikael Salomon
Nie będzie chyba stwierdzeniem na wyrost spostrzeżenie, że książki Stephena Kinga należą do najczęściej ekranizowanych. Wprawdzie z różnym efektem (Mistrz nie ma niestety szczęścia do udanego przenoszenia jego wizji na ekran), ale zdecydowana większość ukazała się również na kinowym bądź telewizyjnym ekranie. Nie dotyczy to tylko powieści, reżyserzy i scenarzyści równie ochoczo sięgają po krótsze teksty, takie jak Wielki kierowca, o którym będzie mowa dzisiaj.

Opowiadanie wchodzi w skład świetnego zbioru Czarna bezgwiezdna noc, o którym niedawno pisałam tutaj. Jest to historia autorki poczytnej serii tzw. kobiecych kryminałów, która zostaje zaproszona na spotkanie z czytelnikami do pewnego niewielkiego miasteczka. Zmęczona długą jazdą, w drodze powrotnej postanawia skorzystać ze skrótu, który poleciła jej organizatorka spotkania. Niestety, w chwili gdy znajduje się akurat pośrodku niczego, jej samochód wjeżdża na rozrzucone po drodze deski z nabitymi na nie gwoździami, które przebijają koło i skutecznie ją unieruchamiają. Telefon nie działa, a przejeżdżający samochód się nie zatrzymuje. Zatrzymuje się natomiast następny, z którego wysiada największy facet, jakiego Terry Thorne widziała w życiu. Jednak błyskawicznie z miłego gościa, mężczyzna przeobraża się w bestię, w brutalny sposób gwałci kobietę, a następnie – przekonany, że ta nie żyje – porzuca jej ciało.


Jestem pozytywnie zaskoczona, jak wierną ekranizacją okazał się ten film i jak okazał się dobry, mimo że to produkcja telewizyjna, a nie kinowa. Nie jest to oczywiście wielkobudżetowe show, ale bardzo dobrze zagrany thriller, który trzyma w napięciu, nawet jeśli zna się dalszy ciąg fabuły.

Spotkanie, które zmieni życie Terry w najgorszy możliwy sposób

Zarówno w opowiadaniu, jak i w filmie bardzo obrazowo została przedstawiona scena gwałtu, co może szokować, ale jednocześnie jest istotne ze względu na wydarzenia, jakie mają nastąpić potem. Główna bohaterka przeżyła gehennę (słowa uznania należą się Marii Bello, która świetnie zagrała rolę Terry), która nie skończyła się wraz ze zniknięciem gwałciciela. Obserwujemy więc jej ból, strach, przeradzający się miejscami w paranoję oraz przeraźliwą samotność – kobieta decyduje, że nikomu nie opowie o tym, co ją spotkało, obawia się bowiem napiętnowania zarówno w życiu prywatnym, jak i zawodowym. Nie chce przez resztę życia być napiętnowana jako ofiara gwałtu, boi się oskarżeń bądź insynuacji, że sama mogła doprowadzić do sytuacji, w jakiej się znalazła. Terry nie jest jednak typem ofiary i postanawia wziąć odwet na oprawcy oraz wszystkich, których uzna za winnych tragedii, która ją spotkała.

W przeciwieństwie do większości wpisów poświęconych ekranizacjom, tym razem nie będę punktować różnic między książkowym oryginałem a jego filmową realizacją. W przypadku Wielkiego kierowcy jest ich naprawdę niewiele i są albo kosmetyczne, albo dotyczą samego zakończenia, a tego nie chcę Wam zdradzać, jeśli będziecie chcieli sięgnąć po opowiadanie bądź film. Zwłaszcza że nawet zmienione sceny z zakończenia ekranizacji mają ostatecznie ten sam wydźwięk, co w książce.

Podsumowując, Wielki kierowca to bardzo dobra ekranizacja i naprawdę niezły film. Trudno nazwać go przyjemnym do oglądania, ale z pewnością wieczór przy nim spędzony nie będzie straconym czasem. 

Popularne posty z tego bloga

TOP 10: powieści Stephena Kinga

Wrzesień okrzyknęłam samozwańczo miesiącem Stephena Kinga, dlatego warto podsumować jego koniec zestawieniem najlepszych powieści Mistrza. A konkretnie, najlepszych w moim prywatnym rankingu. Ich kolejność jest bardzo umowna, bo uwielbiam wszystkie, a pewna jestem tylko pierwszej trójki, reszta mogłaby stanąć obok siebie na czwartym miejscu na podium.
1. "To" (moja recenzja)

Jedna z pierwszych powieści Kinga, jaką czytałam. Zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że nawet po latach nie czułam się komfortowo w towarzystwie klaunów, a już z pewnością nikt nie przekonałby mnie, że są zabawni i nieszkodliwi... Odświeżałam ją kilka miesięcy temu i mimo upływu lat, nadal zdała egzamin z przyprawiania o gęsią skórkę.

Top 10 najlepszych horrorów

31 października to dobry dzień, by sięgnąć po dobry horror. Do wieczora pozostało jeszcze kilkanaście godzin, macie więc czas na skombinowanie odpowiedniej książki. Po co warto sięgnąć?
Właściwie to mogłabym ułożyć cały ranking składający się z powieści Stephena Kinga. Jednak aby nie być monotematycznym, starałam się wybrać książki różnych autorów i w różnych klimatach. Łączy je jedno - groza i gwarantowane ciary na plecach podczas lektury.

Top 10 książek na Boże Narodzenie

Święta Bożego Narodzenia to idealny czas, by nieco zwolnić i zatopić się w przyjemną lekturę. Warto też odpowiednim jej wyborem wprawić się w świąteczny nastrój już wcześniej. Dzisiaj przygotowałam dla Was zestawienie książek, których akcja ściśle wiąże się ze Świętami. Zapewniam, że każdy znajdzie tu coś dla siebie.
Na początek nieco tradycyjnie i nostalgicznie:
1. "Opowieści wigilijne" Charles Dickens 

Chyba nie ma osoby, która nie znałaby opowieści o Scrooge'u, którego w wigilijną noc nawiedziły cztery duchy, by wskazać mu nową ścieżkę w życiu. Nakładem wydawnictwa Zysk i S-ka ukazało się niedawno nowe tłumaczenie tej opowieści, zawierające drugą historię autora, również utrzymaną w klimacie bożonarodzeniowym zatytułowaną "Nawiedzony". Właśnie się nią zaczytuję, wrażenia z lektury za kilka dni.

"100 książek, które trzeba przeczytać" według BBC

Ranking "100 książek, które trzeba przeczytać" stworzony przez BBC pojawiał się już na wielu blogach, a dzisiaj gości także u mnie. Nie jest to lista idealna, już na pierwszy rzut oka można zauważyć, że znaczną część umieszczonych na niej pozycji to książki brytyjskich autorów, zdecydowanie zaś brak na nich wielu znaczących książek pisarzy z innych państw. Nie brak też tu dziwnych wpadek, np. umieszczenia "Opowieści z Narnii" oraz  "Lwa, czarownicy i starej szafy" w oddzielnych punktach. Podobnie sytuacja wygląda z dziełami zebranymi Szekspira oraz "Hamletem" umieszczonym oddzielnie. 
Niemniej jednak postanowiłam sprawdzić, ile to zacnych książek jest już za mną (są one wytłuszczone) i... wynik wypada słabiutko... Jedynie 34 pozycje. Pociesza mnie fakt, że co najmniej drugie tyle znam z ekranizacji bądź fragmentów. Listę będę na bieżąco aktualizować, mam nadzieję, że za kilka miesięcy będzie już wyglądała o niebo lepiej :) A jak wyglądają Wasze w…

"To" Stephen King

Czy się unoszą? O tak. One pławią się w powietrzu.
W moje ręce ponownie trafiła książka Stephena Kinga, która swego czasu zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że mimo upływu kolejnych lat niektóre sceny nadal tak żywo były wyryte w mojej pamięci, że mimo zagłębiania się w kolejne w powieści grozy i horrory, „To” niewzruszenie tkwiło na szczycie mojej prywatnej listy tych najlepszych. I po której nigdy nie potrafiłam już z ufnością spojrzeć na żadnego klauna.
W monstrualnych rozmiarów opowieści King przenosi nas do Derry, podobnego do tysięcy innych prowincjonalnych amerykańskich mieścin. Przynajmniej na pierwszy rzut oka. Z nieznanych przyczyn przestępczość jest tu większa, ludzie bardziej brutalni i bezwzględni, a co dwadzieścia kilka lat dochodzi do eskalacji przemocy i w niewyjaśnionych okolicznościach giną dzieci.