Przejdź do głównej zawartości

"Rzymianie do domu" (recenzja gry)

Dawno nie pisałam już na temat żadnej gry, co wcale nie oznacza, że cały wolny czas spędzałam z nosem w książkach. Dzisiaj dla odmiany chciałabym Wam przedstawić świetną mini-gierkę od Wydawnictwa Trefl, która pozwoli Wam się błyskawicznie odprężyć i zrelaksować.Rzymienie do domu!
Liczba graczy: 1-4 osoby
Wiek: od 10 lat (ale jestem przekonana, że dzieci 8+ spokojnie dadzą sobie radę)
Czas gry: 10 minut
Wydawca: Trefl
Projektant: Eric B. Vogel


Cel gry
Anno Domini 122. Rzymianie niestrudzenie zdobywają kolejne obszary Brytanii, poddając się w końcu w połowie drogi i stawiając Mur Hadriana. Wcielając się w rolę szkockich klanów musimy zaatakować nieszczęsny mur, dzielący naszą wyspę na dwie części, a kto zdobędzie najważniejsze i najcenniejsze forty, oczywiście wygra.
  
Opakowanie i zawartość
W malutkim, ale za to jak poręcznym opakowaniu znajdują się 54 karty oraz instrukcja. Karty dzielą się na dwa rodzaje – forty i wojowników. Wykonane są porządnie i estetycznie, a przedstawione na nich rysunki nasuwają skojarzenie z opowieściami o Asteriksie i Obeliksie.


Rozgrywka
Gra trwa trzy tury, w których obowiązują te same zasady. Na początku należy potasować karty fortów, wybrać losowo sześć z nich i ułożyć obrazkiem do góry na środku stołu. Forty dzielą się na cztery kategorie o różnych właściwościach i liczbie punktów (również ujemnych, więc trzeba mieć się na baczności).

Następnie gracze tasują karty swojego klanu (jest ich po dziewięć w każdym zestawie), a następnie odrzucają dwie losowe, przeglądają to, co im zostało i ponownie odrzucają jeszcze jedną. Mając do dyspozycji sześciu wojowników, układają ich rewersem do góry pod fortami. Nareszcie można przystąpić do gry.

Gracze jednocześnie odsłaniają karty pod fortami zaczynając od lewej strony i zliczają ich punkty. Ten kto ma ich więcej, wygrywa i przejmuje fort, a następnie odrzuca swoje odsłonięte karty (karty przegranego pozostają aktywne w grze i są wliczane przy walce o kolejny fort). Łatwa? Banalne! Zabawa polega jednak na tym, że poszczególni wojownicy mają różne zdolności, dzięki którym mogą m.in. przejmować moc innych bądź działać na szkodę własnej drużyny.

Po odsłonięciu kart pod ostatnim fortem i jego przejęciu (lub nie, w zależności od kart), następuje koniec pierwszej tury. Wtedy należy ułożyć nową linię fortów i wybrać nowych wojowników. Cała rozgrywka kończy się po trzech turach.


Podsumowanie
Gra jest naprawdę przyjemna, zabawna i dynamiczna, idealna dla tych, którzy nie przepadają za długim siedzeniem przy stole. Przy grze w dwie osoby daje możliwość opracowania strategii, przewidywania ruchów przeciwnika, a czasem blefu, jednak im więcej graczy się pojawia, tym większy wkrada się za nimi chaos. Czy to źle? Niekoniecznie, wtedy jest po prostu więcej śmiechu i niepewności! Autorzy przewidzieli również możliwość gry w pojedynkę z tzw. neutralnymi klanami, bądź też grę w dwie osoby z dodatkowym, neutralnym klanem, co daje dodatkową możliwość kombinowania. Podobało mi się, jestem na tak!

Plusy:
- bardzo dynamiczna i szybka rozgrywka
- gracze nie czekają na swoją kolej, grają jednocześnie
- przyjemne, zabawne grafiki
- proste zasady
- możliwość gry w pojedynkę z tzw. neutralnymi graczami

Minusy:
- po kilku rozgrywkach z rzędu gra może się nieco znudzić

Za egzemplarz gry do recenzji serdecznie dziękuję Wydawnictwu Fabryka Kart Trefl


Popularne posty z tego bloga

TOP 10: powieści Stephena Kinga

Wrzesień okrzyknęłam samozwańczo miesiącem Stephena Kinga, dlatego warto podsumować jego koniec zestawieniem najlepszych powieści Mistrza. A konkretnie, najlepszych w moim prywatnym rankingu. Ich kolejność jest bardzo umowna, bo uwielbiam wszystkie, a pewna jestem tylko pierwszej trójki, reszta mogłaby stanąć obok siebie na czwartym miejscu na podium.
1. "To" (moja recenzja)

Jedna z pierwszych powieści Kinga, jaką czytałam. Zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że nawet po latach nie czułam się komfortowo w towarzystwie klaunów, a już z pewnością nikt nie przekonałby mnie, że są zabawni i nieszkodliwi... Odświeżałam ją kilka miesięcy temu i mimo upływu lat, nadal zdała egzamin z przyprawiania o gęsią skórkę.

Top 10 najlepszych horrorów

31 października to dobry dzień, by sięgnąć po dobry horror. Do wieczora pozostało jeszcze kilkanaście godzin, macie więc czas na skombinowanie odpowiedniej książki. Po co warto sięgnąć?
Właściwie to mogłabym ułożyć cały ranking składający się z powieści Stephena Kinga. Jednak aby nie być monotematycznym, starałam się wybrać książki różnych autorów i w różnych klimatach. Łączy je jedno - groza i gwarantowane ciary na plecach podczas lektury.

Top 10 książek na Boże Narodzenie

Święta Bożego Narodzenia to idealny czas, by nieco zwolnić i zatopić się w przyjemną lekturę. Warto też odpowiednim jej wyborem wprawić się w świąteczny nastrój już wcześniej. Dzisiaj przygotowałam dla Was zestawienie książek, których akcja ściśle wiąże się ze Świętami. Zapewniam, że każdy znajdzie tu coś dla siebie.
Na początek nieco tradycyjnie i nostalgicznie:
1. "Opowieści wigilijne" Charles Dickens 

Chyba nie ma osoby, która nie znałaby opowieści o Scrooge'u, którego w wigilijną noc nawiedziły cztery duchy, by wskazać mu nową ścieżkę w życiu. Nakładem wydawnictwa Zysk i S-ka ukazało się niedawno nowe tłumaczenie tej opowieści, zawierające drugą historię autora, również utrzymaną w klimacie bożonarodzeniowym zatytułowaną "Nawiedzony". Właśnie się nią zaczytuję, wrażenia z lektury za kilka dni.

"100 książek, które trzeba przeczytać" według BBC

Ranking "100 książek, które trzeba przeczytać" stworzony przez BBC pojawiał się już na wielu blogach, a dzisiaj gości także u mnie. Nie jest to lista idealna, już na pierwszy rzut oka można zauważyć, że znaczną część umieszczonych na niej pozycji to książki brytyjskich autorów, zdecydowanie zaś brak na nich wielu znaczących książek pisarzy z innych państw. Nie brak też tu dziwnych wpadek, np. umieszczenia "Opowieści z Narnii" oraz  "Lwa, czarownicy i starej szafy" w oddzielnych punktach. Podobnie sytuacja wygląda z dziełami zebranymi Szekspira oraz "Hamletem" umieszczonym oddzielnie. 
Niemniej jednak postanowiłam sprawdzić, ile to zacnych książek jest już za mną (są one wytłuszczone) i... wynik wypada słabiutko... Jedynie 34 pozycje. Pociesza mnie fakt, że co najmniej drugie tyle znam z ekranizacji bądź fragmentów. Listę będę na bieżąco aktualizować, mam nadzieję, że za kilka miesięcy będzie już wyglądała o niebo lepiej :) A jak wyglądają Wasze w…

"To" Stephen King

Czy się unoszą? O tak. One pławią się w powietrzu.
W moje ręce ponownie trafiła książka Stephena Kinga, która swego czasu zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że mimo upływu kolejnych lat niektóre sceny nadal tak żywo były wyryte w mojej pamięci, że mimo zagłębiania się w kolejne w powieści grozy i horrory, „To” niewzruszenie tkwiło na szczycie mojej prywatnej listy tych najlepszych. I po której nigdy nie potrafiłam już z ufnością spojrzeć na żadnego klauna.
W monstrualnych rozmiarów opowieści King przenosi nas do Derry, podobnego do tysięcy innych prowincjonalnych amerykańskich mieścin. Przynajmniej na pierwszy rzut oka. Z nieznanych przyczyn przestępczość jest tu większa, ludzie bardziej brutalni i bezwzględni, a co dwadzieścia kilka lat dochodzi do eskalacji przemocy i w niewyjaśnionych okolicznościach giną dzieci.