Przejdź do głównej zawartości

Pisarski Alfabet (K)

Pisarski Alfabet to cykl mający na celu przedstawienie sylwetek autorów z różnych względów bliskich mojemu sercu. Co tydzień w każdą sobotę prezentowana jest następna litera alfabetu, a wraz z nią kolejna grupa pisarzy wartych poznania.

K

Stephen King

Nikogo chyba nie zdziwi, że Mistrz uplasował się na pierwszym miejscu dzisiejszego zestawienia. Wielbię go miłością niemal ślepą i bezwarunkową, która sprawia, że wybaczam mu słabsze książki.  Dlaczego?

Powieści Kinga towarzyszyły mi w latach licealnych i studenckich. Przeczytałam już ponad trzydzieści i choć kilka nie do końca spełniło moje oczekiwania, generalnie muszę przyznać, że King wielkim pisarzem jest. A cenię jego twórczość, ponieważ:
  • jego powieści grozy mają niesamowity klimat, mroczny, niepokojący, przyprawiający o gęsią skórkę.
  • potrafi znaleźć grozę nawet (a może lepiej powiedzieć zwłaszcza) w zwykłych, codziennych sytuacjach, przez co sprawia, że czasem zwykłe wyjście do łazienki w okolicach północy staje się problematyczne.
  • pobudza wyobraźnię, wznieca niepokój, jest w stanie wywołać pierwotny lęk przed tym co mroczne i nieznane.
  • jest wszechstronny i mimo pisania od kilku dekad nadal trzyma świetną formę.
Obecnie moje zbiory prezentują się tak, jak widać na zdjęciu obok, ale marzy mi się zebranie całej twórczości Mistrza.

Na blogu przeczytanie moje wrażenia z lektur:

Jack Ketchum

Autor, o którym Stephen King kiedyś powiedział: "Who's the scariest guy in America? Probably Jack Ketchum." Wstrząsnął mną do głębi zainspirowaną prawdziwymi wydarzeniami powieścią Dziewczyna z sąsiedztwa (recenzja), ma też na swoim koncie niezłe zbiory opowiadań: Królestwo spokoju (recenzja) czy Czas zamykania (recenzja).

Piotr Kulpa

Tym razem autor powieści grozy z naszego polskiego podwórka, mający na koncie świetną trylogię Pan na Wisiołach (recenzja), dzięki której w moim prywatnym rankingu uplasował się w czołówce pisarzy, którzy potrafią przyprawić o gęsią skórkę.


Maja Lidia Kossakowska

Tej pani chyba też nie trzeba nikomu przedstawiać, jedna z najpopularniejszych i najlepszych autorek fantasy na naszym rynku, mająca na swoim koncie m.in. świetny cykl anielski, który otwiera Siewca Wiatru (recenzja). Niedawno zauroczyła mnie również Rudą Sforą (recenzja), w której wykorzystała motyw szamanizmu ludów Dalekiej Północy. Prywatnie żona Jarosława Grzędowicza, autora Pana Lodowego Ogrodu (recenzja).

Robert Kirkman

Ojciec Żywych trupów i twórca szaleństwa na punkcie zombie, jakie opanowało cały świat. Wprawdzie powieści jego autorstwa nie są dziełami sztuki, ale słuchowiska na podstawie jego komiksów są r e w e l a c y j n e! Po więcej szczegółów zapraszam tutaj.


Popularne posty z tego bloga

TOP 10: powieści Stephena Kinga

Wrzesień okrzyknęłam samozwańczo miesiącem Stephena Kinga, dlatego warto podsumować jego koniec zestawieniem najlepszych powieści Mistrza. A konkretnie, najlepszych w moim prywatnym rankingu. Ich kolejność jest bardzo umowna, bo uwielbiam wszystkie, a pewna jestem tylko pierwszej trójki, reszta mogłaby stanąć obok siebie na czwartym miejscu na podium.
1. "To" (moja recenzja)

Jedna z pierwszych powieści Kinga, jaką czytałam. Zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że nawet po latach nie czułam się komfortowo w towarzystwie klaunów, a już z pewnością nikt nie przekonałby mnie, że są zabawni i nieszkodliwi... Odświeżałam ją kilka miesięcy temu i mimo upływu lat, nadal zdała egzamin z przyprawiania o gęsią skórkę.

Top 10 najlepszych horrorów

31 października to dobry dzień, by sięgnąć po dobry horror. Do wieczora pozostało jeszcze kilkanaście godzin, macie więc czas na skombinowanie odpowiedniej książki. Po co warto sięgnąć?
Właściwie to mogłabym ułożyć cały ranking składający się z powieści Stephena Kinga. Jednak aby nie być monotematycznym, starałam się wybrać książki różnych autorów i w różnych klimatach. Łączy je jedno - groza i gwarantowane ciary na plecach podczas lektury.

Top 10 książek na Boże Narodzenie

Święta Bożego Narodzenia to idealny czas, by nieco zwolnić i zatopić się w przyjemną lekturę. Warto też odpowiednim jej wyborem wprawić się w świąteczny nastrój już wcześniej. Dzisiaj przygotowałam dla Was zestawienie książek, których akcja ściśle wiąże się ze Świętami. Zapewniam, że każdy znajdzie tu coś dla siebie.
Na początek nieco tradycyjnie i nostalgicznie:
1. "Opowieści wigilijne" Charles Dickens 

Chyba nie ma osoby, która nie znałaby opowieści o Scrooge'u, którego w wigilijną noc nawiedziły cztery duchy, by wskazać mu nową ścieżkę w życiu. Nakładem wydawnictwa Zysk i S-ka ukazało się niedawno nowe tłumaczenie tej opowieści, zawierające drugą historię autora, również utrzymaną w klimacie bożonarodzeniowym zatytułowaną "Nawiedzony". Właśnie się nią zaczytuję, wrażenia z lektury za kilka dni.

"100 książek, które trzeba przeczytać" według BBC

Ranking "100 książek, które trzeba przeczytać" stworzony przez BBC pojawiał się już na wielu blogach, a dzisiaj gości także u mnie. Nie jest to lista idealna, już na pierwszy rzut oka można zauważyć, że znaczną część umieszczonych na niej pozycji to książki brytyjskich autorów, zdecydowanie zaś brak na nich wielu znaczących książek pisarzy z innych państw. Nie brak też tu dziwnych wpadek, np. umieszczenia "Opowieści z Narnii" oraz  "Lwa, czarownicy i starej szafy" w oddzielnych punktach. Podobnie sytuacja wygląda z dziełami zebranymi Szekspira oraz "Hamletem" umieszczonym oddzielnie. 
Niemniej jednak postanowiłam sprawdzić, ile to zacnych książek jest już za mną (są one wytłuszczone) i... wynik wypada słabiutko... Jedynie 34 pozycje. Pociesza mnie fakt, że co najmniej drugie tyle znam z ekranizacji bądź fragmentów. Listę będę na bieżąco aktualizować, mam nadzieję, że za kilka miesięcy będzie już wyglądała o niebo lepiej :) A jak wyglądają Wasze w…

"To" Stephen King

Czy się unoszą? O tak. One pławią się w powietrzu.
W moje ręce ponownie trafiła książka Stephena Kinga, która swego czasu zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że mimo upływu kolejnych lat niektóre sceny nadal tak żywo były wyryte w mojej pamięci, że mimo zagłębiania się w kolejne w powieści grozy i horrory, „To” niewzruszenie tkwiło na szczycie mojej prywatnej listy tych najlepszych. I po której nigdy nie potrafiłam już z ufnością spojrzeć na żadnego klauna.
W monstrualnych rozmiarów opowieści King przenosi nas do Derry, podobnego do tysięcy innych prowincjonalnych amerykańskich mieścin. Przynajmniej na pierwszy rzut oka. Z nieznanych przyczyn przestępczość jest tu większa, ludzie bardziej brutalni i bezwzględni, a co dwadzieścia kilka lat dochodzi do eskalacji przemocy i w niewyjaśnionych okolicznościach giną dzieci.