Przejdź do głównej zawartości

"Pentos" (recenzja gry)

A może by tak zmienić się w Ucznia Czarnoksiężnika i spróbować swoich sił na Festiwalu Czarów? Gra Pentos Wam to umożliwi i to w błyskawicznym tempie!

Cel gry
Jaki jest cel? Oczywiście zwycięstwo! A tak na poważnie, to zebranie jak najmniejszych cięgów podczas mieszania i kosztowania mikstur w trzech kotłach oraz rzucania za ich pomocą potężnych czarów.
Pentos
Liczba graczy: 2-5 osób
Wiek: 7+
Czas gry: 15-20 min.
Wydawca: Trefl
Projektant: Bruno Cathala


Opakowanie i zawartość
Podobnie jak pozostałe gry z linii Joker Line (na przykład Rzymianie do domu), tak i Pentos mieści się w malutkim, bardzo poręcznym pudełku, w którym znajduje się 55 kart oraz instrukcja. Karty dzielą się na dwie kategorie – składniki (z czarnym rewersem) oraz karty specjalne (z szarym rewersem). Ilustracja na nich utrzymane są w przyjemnym i zabawnym komiksowym stylu, przez co prezentują się naprawdę uroczo.

Rozgrywka
Gra dzieli się na trzy rundy, podczas których zadaniem graczy jest pokazanie swoich magicznych umiejętności i szczęścia.

Na początku rundy należy rozłożyć trzy kolumny po dwie karty każda (to nasze kotły), a pozostałe karty ułożyć obok, aby można wygodnie z nich korzystać i wyciągać nowe składniki. Spośród kart specjalnych odkrywamy dwie, a pozostałe w zgrabnej kupce również ustawiamy w zasięgu ręki.


Gracze mają do wyboru jedną z trzech akcji:
1. Dorzucenie składników do kotła, czyli dołożenie z wierzchu talii po jednej karcie do każdego kotła. Jeśli dzięki temu w każdym kotle pojawi się para kart o tym samym kolorze lub wartości, gracz otrzymuje bonus i może wyciągnąć jedną kartę na rękę.
2. Kosztowanie mikstury to nic innego jak wyciągnięcie z wybranego przez siebie kotła wszystkich kart o tym samym kolorze lub wartości.
3. Rzucenie czaru oznacza z kolei wykorzystanie kart z ręki do przeprowadzenia jednego z trzech czarów:
  • Megalos – trudny do ułożenia w grze czteroosobowej, ale nie sprawiający większych kłopotów, gdy graczy jest dwóch – to odpowiednik bomby atomowej, która kończy całą grę. Składa się z dziewięciu kart tego samego koloru i daje natychmiastowe zwycięstwo osobie, która go wyłożyła.
  • Pentos, składający się z pięciu składników o tej samej wartości, kończy aktualną rundę. Wykładający go gracz wychodzi z niej bez szwanku, ale wszyscy pozostali dostają punkty ujemne za karty, które trzymają na ręku.
  • Mikros – jak sama nazwa wskazuje, jest mikrych rozmiarów i można go rzucić przy pomocy trzech kart o tej samej wartości lub trzech kart w tym samym kolorze w serii co jeden numer większej (np. z cyframi 3, 4, 5). Wykorzystanie tego czaru pozwala na sięgnięcie po kartę specjalną, czyli zaklęcie lub jokera. Jako jedyny czar, Mikros nie kończy ani gry, ani nawet danej rundy.


Gdy dany gracz nie ma już możliwości akcji, tzn. skończyła się talia składników bądź nie posiada odpowiednich kart na ręku, runda się kończy i następuje podliczenie tzw. koa, czyli punktów ujemnych za wszystkie posiadane karty. Cała gra dobiega końca po trzech rundach, a zwycięzcą zostaje osoba z najmniejszą ilością koa.

Podsumowanie
Na pierwszy rzut oka, zasady gry mogą wydawać się nieco zawiłe i skomplikowane, jednak już podczas pierwszej rundy okazuje się, że są one naprawdę proste, by nie rzec banalne. Gra świetnie się nadaje jako towarzyski przerywnik między rozbudowanymi, kilkugodzinnymi rozgrywkami, zwłaszcza że najlepiej wypada w gronie co najmniej czteroosobowymi. Podczas gry w dwie osoby niestety od razu widać, jakie karty zbiera przeciwnik, nie ma możliwości blefu i rozgrywka staje się do bólu przewidywalna, wygrywa po prostu ten, kto jest szybszy i ma więcej szczęścia. Jednak gdy graczy jest więcej, Pentos zapewnia szybką, niezobowiązującą i zabawną rozrywkę.

Plusy:
- szybka rozgrywka
- proste zasady
- estetyczne i solidne wykonanie
- przyjemna dla portfela cena
- pomysł na punkty ujemne

Minusy:
- wariant dwuosobowy w ogóle się nie sprawdza
- przewidywalność rozgrywki

Za egzemplarz gry do recenzji serdecznie dziękuję Wydawnictwu Fabryka Kart Trefl

Popularne posty z tego bloga

TOP 10: powieści Stephena Kinga

Wrzesień okrzyknęłam samozwańczo miesiącem Stephena Kinga, dlatego warto podsumować jego koniec zestawieniem najlepszych powieści Mistrza. A konkretnie, najlepszych w moim prywatnym rankingu. Ich kolejność jest bardzo umowna, bo uwielbiam wszystkie, a pewna jestem tylko pierwszej trójki, reszta mogłaby stanąć obok siebie na czwartym miejscu na podium.
1. "To" (moja recenzja)

Jedna z pierwszych powieści Kinga, jaką czytałam. Zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że nawet po latach nie czułam się komfortowo w towarzystwie klaunów, a już z pewnością nikt nie przekonałby mnie, że są zabawni i nieszkodliwi... Odświeżałam ją kilka miesięcy temu i mimo upływu lat, nadal zdała egzamin z przyprawiania o gęsią skórkę.

Top 10 najlepszych horrorów

31 października to dobry dzień, by sięgnąć po dobry horror. Do wieczora pozostało jeszcze kilkanaście godzin, macie więc czas na skombinowanie odpowiedniej książki. Po co warto sięgnąć?
Właściwie to mogłabym ułożyć cały ranking składający się z powieści Stephena Kinga. Jednak aby nie być monotematycznym, starałam się wybrać książki różnych autorów i w różnych klimatach. Łączy je jedno - groza i gwarantowane ciary na plecach podczas lektury.

Top 10 książek na Boże Narodzenie

Święta Bożego Narodzenia to idealny czas, by nieco zwolnić i zatopić się w przyjemną lekturę. Warto też odpowiednim jej wyborem wprawić się w świąteczny nastrój już wcześniej. Dzisiaj przygotowałam dla Was zestawienie książek, których akcja ściśle wiąże się ze Świętami. Zapewniam, że każdy znajdzie tu coś dla siebie.
Na początek nieco tradycyjnie i nostalgicznie:
1. "Opowieści wigilijne" Charles Dickens 

Chyba nie ma osoby, która nie znałaby opowieści o Scrooge'u, którego w wigilijną noc nawiedziły cztery duchy, by wskazać mu nową ścieżkę w życiu. Nakładem wydawnictwa Zysk i S-ka ukazało się niedawno nowe tłumaczenie tej opowieści, zawierające drugą historię autora, również utrzymaną w klimacie bożonarodzeniowym zatytułowaną "Nawiedzony". Właśnie się nią zaczytuję, wrażenia z lektury za kilka dni.

"100 książek, które trzeba przeczytać" według BBC

Ranking "100 książek, które trzeba przeczytać" stworzony przez BBC pojawiał się już na wielu blogach, a dzisiaj gości także u mnie. Nie jest to lista idealna, już na pierwszy rzut oka można zauważyć, że znaczną część umieszczonych na niej pozycji to książki brytyjskich autorów, zdecydowanie zaś brak na nich wielu znaczących książek pisarzy z innych państw. Nie brak też tu dziwnych wpadek, np. umieszczenia "Opowieści z Narnii" oraz  "Lwa, czarownicy i starej szafy" w oddzielnych punktach. Podobnie sytuacja wygląda z dziełami zebranymi Szekspira oraz "Hamletem" umieszczonym oddzielnie. 
Niemniej jednak postanowiłam sprawdzić, ile to zacnych książek jest już za mną (są one wytłuszczone) i... wynik wypada słabiutko... Jedynie 34 pozycje. Pociesza mnie fakt, że co najmniej drugie tyle znam z ekranizacji bądź fragmentów. Listę będę na bieżąco aktualizować, mam nadzieję, że za kilka miesięcy będzie już wyglądała o niebo lepiej :) A jak wyglądają Wasze w…

"To" Stephen King

Czy się unoszą? O tak. One pławią się w powietrzu.
W moje ręce ponownie trafiła książka Stephena Kinga, która swego czasu zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że mimo upływu kolejnych lat niektóre sceny nadal tak żywo były wyryte w mojej pamięci, że mimo zagłębiania się w kolejne w powieści grozy i horrory, „To” niewzruszenie tkwiło na szczycie mojej prywatnej listy tych najlepszych. I po której nigdy nie potrafiłam już z ufnością spojrzeć na żadnego klauna.
W monstrualnych rozmiarów opowieści King przenosi nas do Derry, podobnego do tysięcy innych prowincjonalnych amerykańskich mieścin. Przynajmniej na pierwszy rzut oka. Z nieznanych przyczyn przestępczość jest tu większa, ludzie bardziej brutalni i bezwzględni, a co dwadzieścia kilka lat dochodzi do eskalacji przemocy i w niewyjaśnionych okolicznościach giną dzieci.