Przejdź do głównej zawartości

"Komornik" Michał Gołkowski

Komornik, Michał Gołkowski
Fabryka Słów, 2016
Literacka postapokalipsa przyjmowała już różne formy – wojen nuklearnych, epidemii, nieodwracalnego zniszczenia środowiska naturalnego. Za każdym razem gdy sięgam po kolejną powieść z tego gatunku, zastanawiam się, czy w tym temacie można jeszcze stworzyć coś zupełnie oryginalnego. I co pewien czas jestem przyjemnie zaskakiwana przez autorów, którzy udowadniają, że to potrafią. Tak jak Michał Gołkowski w Komorniku.

Wizja końca świata w jego powieści to nic innego jak prawdziwy Koniec Świata, przepowiedziany wieki temu i zapisany w Apokalipsie według Świętego Jana. Jak to jednak bywa z planami czynionymi z dużym wyprzedzeniem, tak i w tym przypadku coś poszło nie tak. Po zstąpieniu na Ziemię zastępów anielskich poprzedzonych biblijnymi plagami, z morderczą szarańczą na czele, okazało się, że przemyślany w szczegółach plan sprawdziłby się doskonale dwa tysiące lat wcześniej, natomiast w XXI wieku już niekoniecznie. Ludzi przybyło, a technologia zaliczyła gigantyczny skok do przodu, na co przedstawiciele Góry absolutnie nie byli przygotowani.

Eksterminacja ludzkości zamiast nastąpić błyskawicznie przedłużyła się więc do tygodni, potem miesięcy, a w końcu lat. W międzyczasie aniołowie doszli do wniosku, że w wyłapywaniu i usuwaniu grzeszników lepiej sprawdzą się od nich inni grzesznicy, w końcu swój pozna swego, powołali więc do życia tzw. komorników, dając im część swej mocy i niejako kasując „kartotekę”. Jednym z siepaczy Góry stał się Ezekiel Siódmy, tytułowy bohater powieści, wędrujący po zniszczonej Ziemi i wykonujący kolejne zlecenia podrzucane mu przez Anioła Śmierci. To jego oczami oglądamy świat, który nie ma prawa już istnieć, ludzi, którzy trzymają się życia za wszelką cenę i wraz z nim odkrywamy, że szalejąca wokół Apokalipsa ma drugie, mroczniejsze i tajemnicze dno.

Gołkowskiemu, mającemu już na koncie cztery powieści z serii S.T.A.L.K.E.R., nieobce są klimaty postapokaliptyczne. Tym razem wizja stworzonego przez niego świata to rzeczywistość będąca całkowitą ruiną tego, co widzimy na co dzień. Martwe miasta i osady, w których kryją się nieliczni, którym udało się przetrwać, nie stanowią wystarczającej ochrony ani przed komornikami, ani przed tłumnie wałęsającymi się po ziemskich bezdrożach, morderczymi Wysłannikami Góry. Ci ostatni zaś niewiele mają wspólnego z powszechnymi wyobrażeniami o aniołach – przypominają raczej nieludzkie maszyny do zabijania, opętane szaleństwem i żądzą mordu.

Autor pisze soczyście i barwnie, nie oszczędzając czytelnikowi brutalnych i krwawych opisów, które nie tyle nawet odrzucają, co wywołują całą gamę emocji. Gdy widać śmierć dziecka bądź osoby zupełnie niewinnej, podczas gdy tuż obok bez szwanku przechadza się bestia w ludzkiej skórze, nie sposób nie poczuć ogromnego współczucia, ale i buntu wobec takiej rzeczywistości. Podobnie, jak prawdziwe życie, tak i Apokalipsa przebiega tu w sposób daleki od sprawiedliwości.

Z pewnością powieść może się niektórym wydać obrazoburcza, dlatego sięgnąć po nią powinny przede wszystkim osoby, które zachowują dystans do literatury i dobrze odnajdują się w klimatach postapokaliptycznych. W niesławnej już recenzji, jaka ukazała się na łamach „Frondy”, a którą Michał Gołkowski zamieścił na swoim profilu, okrzyknięto Komornika „bluźnierczym, krwawym gniotem”, w dodatku wydanym w ramach „antypolskiego działania” autora i wydawcy, co utwierdziło mnie tylko w przekonaniu, że historia Ezekiela Siódmego nie jest dla każdego. Owszem, jest krwawa i bluźniercza (lecz zdecydowanie nie bardziej niż cykl inkwizytorski Jacka Piekary czy cykl anielski Mai Lidii Kossakowskiej), ale zdecydowanie nie jest gniotem. Kwestia antypolskości chyba się komuś przyśniła, bo nijak nie można jej odnaleźć powieści, więc pominę ją milczeniem.

Podsumowując, fani klimatów postapo będą Komornikiem zachwyceni, choć nie sądzę, by osobiście chcieli Ezekiela zobaczyć na własne oczy. Wiem za to, że sama nie narzekałabym widząc już na półce drugi tom; historia stworzona przez Gołkowskiego jest barwna, świetnie poprowadzona i urwana w takim momencie, że właściwie to chciałoby się Autora postraszyć nieco wizytą Wysłanników, by przyspieszyć pojawienie się kolejnej części.

Za egzemplarz książki serdecznie dziękuję księgarni nieprzeczytane.plPopularne posty z tego bloga

TOP 10: powieści Stephena Kinga

Wrzesień okrzyknęłam samozwańczo miesiącem Stephena Kinga, dlatego warto podsumować jego koniec zestawieniem najlepszych powieści Mistrza. A konkretnie, najlepszych w moim prywatnym rankingu. Ich kolejność jest bardzo umowna, bo uwielbiam wszystkie, a pewna jestem tylko pierwszej trójki, reszta mogłaby stanąć obok siebie na czwartym miejscu na podium.
1. "To" (moja recenzja)

Jedna z pierwszych powieści Kinga, jaką czytałam. Zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że nawet po latach nie czułam się komfortowo w towarzystwie klaunów, a już z pewnością nikt nie przekonałby mnie, że są zabawni i nieszkodliwi... Odświeżałam ją kilka miesięcy temu i mimo upływu lat, nadal zdała egzamin z przyprawiania o gęsią skórkę.

Top 10 najlepszych horrorów

31 października to dobry dzień, by sięgnąć po dobry horror. Do wieczora pozostało jeszcze kilkanaście godzin, macie więc czas na skombinowanie odpowiedniej książki. Po co warto sięgnąć?
Właściwie to mogłabym ułożyć cały ranking składający się z powieści Stephena Kinga. Jednak aby nie być monotematycznym, starałam się wybrać książki różnych autorów i w różnych klimatach. Łączy je jedno - groza i gwarantowane ciary na plecach podczas lektury.

Top 10 książek na Boże Narodzenie

Święta Bożego Narodzenia to idealny czas, by nieco zwolnić i zatopić się w przyjemną lekturę. Warto też odpowiednim jej wyborem wprawić się w świąteczny nastrój już wcześniej. Dzisiaj przygotowałam dla Was zestawienie książek, których akcja ściśle wiąże się ze Świętami. Zapewniam, że każdy znajdzie tu coś dla siebie.
Na początek nieco tradycyjnie i nostalgicznie:
1. "Opowieści wigilijne" Charles Dickens 

Chyba nie ma osoby, która nie znałaby opowieści o Scrooge'u, którego w wigilijną noc nawiedziły cztery duchy, by wskazać mu nową ścieżkę w życiu. Nakładem wydawnictwa Zysk i S-ka ukazało się niedawno nowe tłumaczenie tej opowieści, zawierające drugą historię autora, również utrzymaną w klimacie bożonarodzeniowym zatytułowaną "Nawiedzony". Właśnie się nią zaczytuję, wrażenia z lektury za kilka dni.

"100 książek, które trzeba przeczytać" według BBC

Ranking "100 książek, które trzeba przeczytać" stworzony przez BBC pojawiał się już na wielu blogach, a dzisiaj gości także u mnie. Nie jest to lista idealna, już na pierwszy rzut oka można zauważyć, że znaczną część umieszczonych na niej pozycji to książki brytyjskich autorów, zdecydowanie zaś brak na nich wielu znaczących książek pisarzy z innych państw. Nie brak też tu dziwnych wpadek, np. umieszczenia "Opowieści z Narnii" oraz  "Lwa, czarownicy i starej szafy" w oddzielnych punktach. Podobnie sytuacja wygląda z dziełami zebranymi Szekspira oraz "Hamletem" umieszczonym oddzielnie. 
Niemniej jednak postanowiłam sprawdzić, ile to zacnych książek jest już za mną (są one wytłuszczone) i... wynik wypada słabiutko... Jedynie 34 pozycje. Pociesza mnie fakt, że co najmniej drugie tyle znam z ekranizacji bądź fragmentów. Listę będę na bieżąco aktualizować, mam nadzieję, że za kilka miesięcy będzie już wyglądała o niebo lepiej :) A jak wyglądają Wasze w…

"To" Stephen King

Czy się unoszą? O tak. One pławią się w powietrzu.
W moje ręce ponownie trafiła książka Stephena Kinga, która swego czasu zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że mimo upływu kolejnych lat niektóre sceny nadal tak żywo były wyryte w mojej pamięci, że mimo zagłębiania się w kolejne w powieści grozy i horrory, „To” niewzruszenie tkwiło na szczycie mojej prywatnej listy tych najlepszych. I po której nigdy nie potrafiłam już z ufnością spojrzeć na żadnego klauna.
W monstrualnych rozmiarów opowieści King przenosi nas do Derry, podobnego do tysięcy innych prowincjonalnych amerykańskich mieścin. Przynajmniej na pierwszy rzut oka. Z nieznanych przyczyn przestępczość jest tu większa, ludzie bardziej brutalni i bezwzględni, a co dwadzieścia kilka lat dochodzi do eskalacji przemocy i w niewyjaśnionych okolicznościach giną dzieci.