Przejdź do głównej zawartości

"Stara Słaboniowa i Spiekładuchy" Joanna Łańcucka

Stara Słaboniowa i Spiekładuchy, 
Joanna Łańcucka
Oficynka, 2013
Dobra fantastyka nie musi opierać się tylko o wzorce wytyczone przez Tolkiena, ogromny, choć nadal niewykorzystany w pełni potencjał, ma mitologia słowiańska, wypełniona po brzegi stworzeniami i istotami, przy którym elfy i krasnoludy mogą się schować. A autorka Starej Słaboniowej i spiekładuchów zaczerpnęła z tego źródła solidnie i z klasą.

Akcja powieści toczy się z dala od wielkich miast, w niewielkiej Capówce, w której nowoczesność walczy z tradycją, a dawne wierzenia i zabobony ze słowami księdza z ambony. Nikt nie chce głośno przyznać, że daje wiarę w istnienie magii lub zjawisk nadprzyrodzonych, ale gdy racjonalne wytłumaczenie zawodzi, wtedy pozostaje tylko zwrócić się do starej Słaboniowej, okrytej chlubną bądź niechlubną sławą miejscowej wiedźmy. 

To właśnie ona stoi na straży spokoju w wiosce, to ona chroni jej mieszkańców przed zakusami Złego, mimo że nie wszyscy tę pomoc dostrzegają bądź chcą dostrzegać. I choć jest już zmęczona wieloletnią walką ze spiekładuchami, wie, że nie może odpuścić, bo jest ostatnią, która naprawdę wie i naprawdę widzi, jaki jest świat. W przeciwieństwie do tych, którzy patrzą, ale pozostają ślepcami, odrzucającymi w imię nowoczesności to, co dla ich dziadów i pradziadów było rzeczą oczywistą.

„Ja już za stara na to po nocy latanie. Ciężko mnie chodzić bez te nogie pieruńskie, a i już się nie kce, jak to dawniej bywało. Dość mnie już tych spiekładuchów, tych popaprańców, co z ludzkiej głupoty i złości na nasz padół przychodzo i niecnotę czynio. A bo to już ni ma komu złego odganiać, ludzie tera uczone, w zabobony, jak to gadajo, nie wierzo. Już ino ja jedna została, co się zna na piekielnych sztuczkach. Trza robić, póki sił starczy. Mus je, ino ochoty ni ma.” – Słaboniowa znowuż westchnęła.

Nie ma staruszka szans na odpoczynek, mimo że szczerze wolałaby posiedzieć przy herbacie i z kotem na kolanach, a jeszcze chętniej po prostu odejść z tego świata do zmarłego przed laty męża, Henryka. Na mieszkańców Capówki co i rusz spadają kolejne nieszczęścia. A to kikimora zakłóca spokój noworodkowi, a to Zmora dusi ludzi w nocy i pije ich krew, a to Strzygoń rusza na krwawe polowanie. Od czasu do czasu pojawia się też sam książę piekielny pod postacią Kozła, a nim już nie ma żartów, a i pokonać go nie jest łatwo. Ale Słaboniowa nie jest zwyczajną starowinką znającą się na ziołach i dawnych obrzędach. Jej przeszłość skrywa mrok i tajemnica, i wiele wskazuje na to, że zna ona Kozła lepiej niż można by się tego spodziewać.

Powieść napisano gwarą, której przykład można zobaczyć w zamieszczonym powyżej fragmencie, co nadaje całości jeszcze bardziej swojskiego klimatu i posmaku świata, który już przeminął. Akcja toczy się na przestrzeni około dwudziestu lat, poczynając od lat osiemdziesiątych, a zmiany zachodzące w Capówce i jej mieszkańcach podkreślają nie zawsze dobry kierunek, jaki przybiera postęp. I gdy zerknie się ponownie na niewielkie podwórze Słaboniowej, pełnym pachnących ziół, na którym siedzi zgarbiona staruszka w kolorowej chuście i ze szklanką herbaty w dłoni, chwyta człowieka za serce nostalgia i tęsknota. Takiego widoku już prawie nigdzie się nie uświadczy, a szkoda, bo życie w zgodzie z naturą i samym sobą, z szacunkiem dla czyjegoś wieku i wiedzy, bez nieustannego obecnie pośpiechu miało swój urok i magię.

Mówiąc krótko, Stara Słaboniowa i spiekładuchy rzuciły na mnie czar i to od pierwszych stron. Właśnie takich powieści szukam i na takie czekam. Gorąco polecam!

Za udostępnienie ebooka serdecznie dziękuję księgarni Woblink
Popularne posty z tego bloga

TOP 10: powieści Stephena Kinga

Wrzesień okrzyknęłam samozwańczo miesiącem Stephena Kinga, dlatego warto podsumować jego koniec zestawieniem najlepszych powieści Mistrza. A konkretnie, najlepszych w moim prywatnym rankingu. Ich kolejność jest bardzo umowna, bo uwielbiam wszystkie, a pewna jestem tylko pierwszej trójki, reszta mogłaby stanąć obok siebie na czwartym miejscu na podium.
1. "To" (moja recenzja)

Jedna z pierwszych powieści Kinga, jaką czytałam. Zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że nawet po latach nie czułam się komfortowo w towarzystwie klaunów, a już z pewnością nikt nie przekonałby mnie, że są zabawni i nieszkodliwi... Odświeżałam ją kilka miesięcy temu i mimo upływu lat, nadal zdała egzamin z przyprawiania o gęsią skórkę.

Top 10 najlepszych horrorów

31 października to dobry dzień, by sięgnąć po dobry horror. Do wieczora pozostało jeszcze kilkanaście godzin, macie więc czas na skombinowanie odpowiedniej książki. Po co warto sięgnąć?
Właściwie to mogłabym ułożyć cały ranking składający się z powieści Stephena Kinga. Jednak aby nie być monotematycznym, starałam się wybrać książki różnych autorów i w różnych klimatach. Łączy je jedno - groza i gwarantowane ciary na plecach podczas lektury.

Top 10 książek na Boże Narodzenie

Święta Bożego Narodzenia to idealny czas, by nieco zwolnić i zatopić się w przyjemną lekturę. Warto też odpowiednim jej wyborem wprawić się w świąteczny nastrój już wcześniej. Dzisiaj przygotowałam dla Was zestawienie książek, których akcja ściśle wiąże się ze Świętami. Zapewniam, że każdy znajdzie tu coś dla siebie.
Na początek nieco tradycyjnie i nostalgicznie:
1. "Opowieści wigilijne" Charles Dickens 

Chyba nie ma osoby, która nie znałaby opowieści o Scrooge'u, którego w wigilijną noc nawiedziły cztery duchy, by wskazać mu nową ścieżkę w życiu. Nakładem wydawnictwa Zysk i S-ka ukazało się niedawno nowe tłumaczenie tej opowieści, zawierające drugą historię autora, również utrzymaną w klimacie bożonarodzeniowym zatytułowaną "Nawiedzony". Właśnie się nią zaczytuję, wrażenia z lektury za kilka dni.

"100 książek, które trzeba przeczytać" według BBC

Ranking "100 książek, które trzeba przeczytać" stworzony przez BBC pojawiał się już na wielu blogach, a dzisiaj gości także u mnie. Nie jest to lista idealna, już na pierwszy rzut oka można zauważyć, że znaczną część umieszczonych na niej pozycji to książki brytyjskich autorów, zdecydowanie zaś brak na nich wielu znaczących książek pisarzy z innych państw. Nie brak też tu dziwnych wpadek, np. umieszczenia "Opowieści z Narnii" oraz  "Lwa, czarownicy i starej szafy" w oddzielnych punktach. Podobnie sytuacja wygląda z dziełami zebranymi Szekspira oraz "Hamletem" umieszczonym oddzielnie. 
Niemniej jednak postanowiłam sprawdzić, ile to zacnych książek jest już za mną (są one wytłuszczone) i... wynik wypada słabiutko... Jedynie 34 pozycje. Pociesza mnie fakt, że co najmniej drugie tyle znam z ekranizacji bądź fragmentów. Listę będę na bieżąco aktualizować, mam nadzieję, że za kilka miesięcy będzie już wyglądała o niebo lepiej :) A jak wyglądają Wasze w…

"To" Stephen King

Czy się unoszą? O tak. One pławią się w powietrzu.
W moje ręce ponownie trafiła książka Stephena Kinga, która swego czasu zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że mimo upływu kolejnych lat niektóre sceny nadal tak żywo były wyryte w mojej pamięci, że mimo zagłębiania się w kolejne w powieści grozy i horrory, „To” niewzruszenie tkwiło na szczycie mojej prywatnej listy tych najlepszych. I po której nigdy nie potrafiłam już z ufnością spojrzeć na żadnego klauna.
W monstrualnych rozmiarów opowieści King przenosi nas do Derry, podobnego do tysięcy innych prowincjonalnych amerykańskich mieścin. Przynajmniej na pierwszy rzut oka. Z nieznanych przyczyn przestępczość jest tu większa, ludzie bardziej brutalni i bezwzględni, a co dwadzieścia kilka lat dochodzi do eskalacji przemocy i w niewyjaśnionych okolicznościach giną dzieci.