Przejdź do głównej zawartości

Pisarski Alfabet (I)


Pisarski Alfabet to cykl mający na celu przedstawienie sylwetek autorów z różnych względów bliskich mojemu sercu. Co tydzień w każdą sobotę prezentowana jest następna litera alfabetu, a wraz z nią kolejna grupa pisarzy wartych poznania.


I


Eric Ives

Brytyjski historyk, autor najlepszej biografii Anny Boleyn, jaką miałam przyjemność czytać. Dla osób zainteresowanych dynastią Tudorów Życie i śmierć Anny Boleyn to zdecydowanie pozycja obowiązkowa. Ives jest również autorem biografii Henryka VIII oraz Jane Grey, które jak dotąd, niestety, nie ukazały się w Polsce. Mam nadzieję, że się to wkrótce zmieni.


Henryk VIII Tudor i Anna Boleyn (źródło)
Arnaldur Indriðason
To mój drugi, obok Yrsy Sigurðardottir, autor rodem z Islandii. Cykl jego kryminałów z posępnym śledczym Erlendurem Sveinssonem poznałam w formie audiobooków i każdy z nich wysłuchałam z ogromną przyjemnością. Teraz, gdy poznaję również powieści Henninga Mankella, dostrzegam między nimi duże podobieństwo. 
Conn Iggulden
Jak dotąd poznałam tylko jedną powieść autora (Zdobywca. Narodziny Imperium), ale dzięki niej zasłużył sobie na kredyt zaufania i miejsca w tym zestawieniu. Pisarz z sukcesem sięgnął bowiem po historię życia Czyngis Chana, przypominając mi moją młodzieńczą fascynację tą postacią.

Czyngis Chan (źródło)


Komentarze

Popularne posty z tego bloga

TOP 10: powieści Stephena Kinga

Wrzesień okrzyknęłam samozwańczo miesiącem Stephena Kinga, dlatego warto podsumować jego koniec zestawieniem najlepszych powieści Mistrza. A konkretnie, najlepszych w moim prywatnym rankingu. Ich kolejność jest bardzo umowna, bo uwielbiam wszystkie, a pewna jestem tylko pierwszej trójki, reszta mogłaby stanąć obok siebie na czwartym miejscu na podium.
1. "To" (moja recenzja)

Jedna z pierwszych powieści Kinga, jaką czytałam. Zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że nawet po latach nie czułam się komfortowo w towarzystwie klaunów, a już z pewnością nikt nie przekonałby mnie, że są zabawni i nieszkodliwi... Odświeżałam ją kilka miesięcy temu i mimo upływu lat, nadal zdała egzamin z przyprawiania o gęsią skórkę.

Top 10 najlepszych horrorów

31 października to dobry dzień, by sięgnąć po dobry horror. Do wieczora pozostało jeszcze kilkanaście godzin, macie więc czas na skombinowanie odpowiedniej książki. Po co warto sięgnąć?
Właściwie to mogłabym ułożyć cały ranking składający się z powieści Stephena Kinga. Jednak aby nie być monotematycznym, starałam się wybrać książki różnych autorów i w różnych klimatach. Łączy je jedno - groza i gwarantowane ciary na plecach podczas lektury.

Czym kolorować, czyli przegląd kredek, cienkopisów i wszystkiego, co koloruje.

Od kilku miesięcy relaksuję się w towarzystwie kolorowanek dla dorosłych. Zaczęło się od jednego egzemplarza „Art deco” oraz zestawu kredek szkolnych, a obecnie mój domowy arsenał rozrósł się do czternastu kolorowanek oraz kilku zestawów kredek, cienkopisów i mazaków. Dzisiaj dzielę się wrażeniami, co najbardziej mi się przydaje, a czego nauczyłam się unikać. Może Was zainspiruję? 
Narzędzi służących do kolorowania jest mnóstwo, poczynając od tradycyjnych kredek i farb, poprzez cienkopisy, a na żelowych długopisach kończąc. Sama korzystam z pięciu: 1.Kredki 2.Cienkopisy 3.Długopisy żelowe 4.Mazaki 5.Pastele