Przejdź do głównej zawartości

Pisarski Alfabet (H)

Pisarski Alfabet to cykl mający na celu przedstawienie sylwetek autorów z różnych względów bliskich mojemu sercu. Co tydzień w każdą sobotę prezentowana jest następna litera alfabetu, a wraz z nią kolejna grupa pisarzy wartych poznania.


H

Joe Hill
Utalentowany potomek Stephena Kinga, godnie kroczący śladami ojca (sam pewnie nie znosi takich porównań). Moje pierwsze spotkanie z jego twórczością miało miejsce przy okazji nowelki W wysokiej trawie (recenzja), udanego owocu jego współpracy z ojcem właśnie. Potem przyszła kolej na obiecujące Rogi (recenzja), a następnie świetne NOS4A2 (recenzja). Styl Hilla przypomina nieco Kinga, ale widać, że młody autor idzie własną ścieżką i pracuje na własne nazwisko, potrafi też przyprawić o prawdziwe ciarki!


Joe Hill (fot. Gage Skidmore, źródło)
Aż chciałoby się rzec, wykapany tatuś.

C.C. Humphreys
Autor najlepszej powieści poświęconej Władowi Drakuli (Wład Palownik - recenzja), nakreślonej z rozmachem historii łączącej fakty i fikcję, ale pozbawionej przy tym wątków paranormalnych. Czytałam ją dwa razy i wiem, że jeszcze do niej wrócę.

Hugh Howey
Jeśli znudziły Cię schematyczne bądź skierowane do nastolatków powieści dystopijne, trylogia Howeya będzie strzałem w dziesiątkę. Historia opowiedziana w Silosie (recenzja) przedstawia wizję przyszłości, w której ludzie żyją skupieni w gigantycznych silosach, panicznie bojąc się wyjścia na skażoną powierzchnię. Dlaczego tak się stało i jak dalej potoczą się losy ludzkości, to wszystko wyjaśniają dwa kolejne tomy - w Zmiana (recenzja) oraz Pył (recenzja).


John Harding
Autor świetnej powieści gotyckiej Siostrzyca (recenzja), mocno inspirowanej liczącą sobie ponad sto lat słynną powieścią Henry'ego Jamesa, W kleszczach lęku (recenzja), która z kolei stanowiła podstawę scenariusza filmu Inni z Nicole Kidman w roli głównej.

Mark Hodder

Moje najnowsze odkrycie to autor bardzo udanej steampunkowej trylogii o Burtonie i Swinburnie, o której już wkrótce będę pisała więcej.Popularne posty z tego bloga

TOP 10: powieści Stephena Kinga

Wrzesień okrzyknęłam samozwańczo miesiącem Stephena Kinga, dlatego warto podsumować jego koniec zestawieniem najlepszych powieści Mistrza. A konkretnie, najlepszych w moim prywatnym rankingu. Ich kolejność jest bardzo umowna, bo uwielbiam wszystkie, a pewna jestem tylko pierwszej trójki, reszta mogłaby stanąć obok siebie na czwartym miejscu na podium.
1. "To" (moja recenzja)

Jedna z pierwszych powieści Kinga, jaką czytałam. Zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że nawet po latach nie czułam się komfortowo w towarzystwie klaunów, a już z pewnością nikt nie przekonałby mnie, że są zabawni i nieszkodliwi... Odświeżałam ją kilka miesięcy temu i mimo upływu lat, nadal zdała egzamin z przyprawiania o gęsią skórkę.

Top 10 najlepszych horrorów

31 października to dobry dzień, by sięgnąć po dobry horror. Do wieczora pozostało jeszcze kilkanaście godzin, macie więc czas na skombinowanie odpowiedniej książki. Po co warto sięgnąć?
Właściwie to mogłabym ułożyć cały ranking składający się z powieści Stephena Kinga. Jednak aby nie być monotematycznym, starałam się wybrać książki różnych autorów i w różnych klimatach. Łączy je jedno - groza i gwarantowane ciary na plecach podczas lektury.

Top 10 książek na Boże Narodzenie

Święta Bożego Narodzenia to idealny czas, by nieco zwolnić i zatopić się w przyjemną lekturę. Warto też odpowiednim jej wyborem wprawić się w świąteczny nastrój już wcześniej. Dzisiaj przygotowałam dla Was zestawienie książek, których akcja ściśle wiąże się ze Świętami. Zapewniam, że każdy znajdzie tu coś dla siebie.
Na początek nieco tradycyjnie i nostalgicznie:
1. "Opowieści wigilijne" Charles Dickens 

Chyba nie ma osoby, która nie znałaby opowieści o Scrooge'u, którego w wigilijną noc nawiedziły cztery duchy, by wskazać mu nową ścieżkę w życiu. Nakładem wydawnictwa Zysk i S-ka ukazało się niedawno nowe tłumaczenie tej opowieści, zawierające drugą historię autora, również utrzymaną w klimacie bożonarodzeniowym zatytułowaną "Nawiedzony". Właśnie się nią zaczytuję, wrażenia z lektury za kilka dni.

"100 książek, które trzeba przeczytać" według BBC

Ranking "100 książek, które trzeba przeczytać" stworzony przez BBC pojawiał się już na wielu blogach, a dzisiaj gości także u mnie. Nie jest to lista idealna, już na pierwszy rzut oka można zauważyć, że znaczną część umieszczonych na niej pozycji to książki brytyjskich autorów, zdecydowanie zaś brak na nich wielu znaczących książek pisarzy z innych państw. Nie brak też tu dziwnych wpadek, np. umieszczenia "Opowieści z Narnii" oraz  "Lwa, czarownicy i starej szafy" w oddzielnych punktach. Podobnie sytuacja wygląda z dziełami zebranymi Szekspira oraz "Hamletem" umieszczonym oddzielnie. 
Niemniej jednak postanowiłam sprawdzić, ile to zacnych książek jest już za mną (są one wytłuszczone) i... wynik wypada słabiutko... Jedynie 34 pozycje. Pociesza mnie fakt, że co najmniej drugie tyle znam z ekranizacji bądź fragmentów. Listę będę na bieżąco aktualizować, mam nadzieję, że za kilka miesięcy będzie już wyglądała o niebo lepiej :) A jak wyglądają Wasze w…

"To" Stephen King

Czy się unoszą? O tak. One pławią się w powietrzu.
W moje ręce ponownie trafiła książka Stephena Kinga, która swego czasu zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że mimo upływu kolejnych lat niektóre sceny nadal tak żywo były wyryte w mojej pamięci, że mimo zagłębiania się w kolejne w powieści grozy i horrory, „To” niewzruszenie tkwiło na szczycie mojej prywatnej listy tych najlepszych. I po której nigdy nie potrafiłam już z ufnością spojrzeć na żadnego klauna.
W monstrualnych rozmiarów opowieści King przenosi nas do Derry, podobnego do tysięcy innych prowincjonalnych amerykańskich mieścin. Przynajmniej na pierwszy rzut oka. Z nieznanych przyczyn przestępczość jest tu większa, ludzie bardziej brutalni i bezwzględni, a co dwadzieścia kilka lat dochodzi do eskalacji przemocy i w niewyjaśnionych okolicznościach giną dzieci.