Przejdź do głównej zawartości

"Gwiezdny Pył" - książka a film

Gwiezdny pył (2007)
Dzisiaj będzie o jednej z moich ulubionych baśni, która doskonale nadaje się również dla dorosłego widza, pragnącego zanurzyć się w świat magii, czarów i… poczucia humoru. Mowa oczywiście o Gwiezdnym Pyle (2007) w reżyserii Matthewa Vaughna.

Krótko o fabule

Gdzieś na prowincji wiktoriańskiej Anglii leży niewielka wioska sąsiadująca z czarodziejską krainą Stormhold, oddzieloną od rzeczywistego świata Murem, od którego wspomniana osada przybrała swoją nazwę. Pewnego dnia mieszkający w niej młody subiekt Tristan Thorn, zakochany bez pamięci w miejscowej piękności Wiktorii, obiecuje jej znaleźć gwiazdę, która na ich oczach spadła z nieba. Jeśli przyniesie ją dziewczynie w dniu jej urodzin, oczywiście zdobędzie ją, jak to zwykle w baśniach bywa. Ma na to tydzień, nie zwlekając wyrusza więc za Mur, gdzie okazuje się, że czary naprawdę istnieją, a gwiazdy nie są tylko kawałkami skały.

Wrażenia

Bardzo pozytywne i to nawet po upływie kilku lat. Film widziałam dwukrotnie – po raz pierwszy chyba w okolicach 2010 roku, a po raz drugi zaledwie kilka dni temu. Ktoś mógłby stwierdzić, że za stara jestem na oglądanie baśni, ale ta jest wyjątkowa (a na marginesie, niekoniecznie nadaje się dla dzieci, bo krew w niej płynie dość wartkim strumieniem). Spodobało mi się praktycznie wszystko – poczynając od pięknych zdjęć, poprzez muzykę, aż dobór aktorów i ich grę. Warto zwrócić uwagę na obecność prawdziwych gwiazd, jak Michelle Pheiffer (czarownica Lamia) czy Roberta de Niro (kapitan Shakespeare), które do pewnego stopnia kradną show głównym bohaterom.

W Krainie Czarów spadająca gwiazda to nie kawałek skały ;)

Film a książka (uwaga na spoilery)

Gwiezdny pył to jeden z niewielu przypadków, gdy ekranizacja prezentuje się lepiej niż książkowy pierwowzór. Takie przynajmniej można odnieść wrażenie śledząc komentarze internautów. Sama po raz pierwszy obejrzałam ten film kilka lat temu i byłam zachwycona, niedawno przeczytałam powieść i choć również mnie oczarowała, czegoś mi w niej zabrakło (a właściwie kogoś, ale o tym za chwilę).

Gdy po skończonej lekturze postanowiłam odświeżyć sobie jej ekranizację, doszłam jednak do wniosku, że są one po prostu inne i trudno byłoby mi wskazać tę lepszą wersję historii o świecie za Murem. Powieść Gaimana zapunktowała dodatkowo, kiedy dostrzegłam, że – w przeciwieństwie do filmu – nie ma w nim postaci stricte złej, czarownice ostatecznie okazują się biednymi staruszkami, mordujący się wzajemnie książęta mszczą swych braci (w ramach nieco przerobionego hasła ‘mogę tłuc mojego brata, ale jak ktoś inny go tknie to popamięta), a piękna Wiktoria nie jest aż tak wyrachowana i bez serca. Na ekranie widzimy za to nikczemność wspomnianych postaci, która ewoluuje aż do samego końca, co zdecydowanie pozbawia je uroku.

Wiedźmowe trio, czyli Michelle nie zawsze piękna, ale zawsze charyzmatyczna

Odnośnie samego filmu, trzeba przyznać, że mimo wszystko jest naprawdę wierną ekranizacją, zasadniczych zmian nie ma w nim zbyt wiele, tylko część wątków została rozwinięta (kilka niestety też pominięto). Przyjrzyjmy się więc różnicom:
 • Imię głównego bohatera. Nie mam pojęcia dlaczego, ale twórcy filmu postanowili przechrzcić Tristrana na Tristana, który chyba za bardzo się kojarzy z Izoldą (choć gwoli ścisłości są to dwie wersje tego samego imienia).
 • W powieści raz na dziewięć lat odbywa się jarmark, na którym spotykają się mieszkańcy obydwu światów. To w jego trakcie ojciec Tristana spotkał jego matkę. W filmie takiego jarmarku w ogóle nie ma, a Dunstan Thorn uciekł za Mur.
 • W książce mieszkańcy wioski regularnie zmieniają się pełniąc wartę przy Murze, w filmie przejścia od kilkudziesięciu lat strzeże ten sam staruszek.
 • Powieściowy Tristran wychowuje się w pełnej rodzinie, nie wie, że żona ojca nie jest jego prawdziwą matką, ma też przyrodnią siostrę. Filmowego Tristana wychowuje za to sam ojciec, on też zdradza mu jego niezwykłe pochodzenie jeszcze przed wyprawą za Mur.
 • W książce Tristran dostaje się za Mur dzięki pomocy ojca, w filmie najpierw walczy z dziarskim staruszkiem-strażnikiem, a potem pokonany przez niego zmuszony jest użyć światła świecy (które teoretycznie nie powinno zadziałać, bo czary tracą swą moc po ludzkiej stronie Muru).
 • Filmowy Tristan jest mniejszym dupkiem i głupkiem, można go zdecydowanie bardziej polubić.
 • W filmie zabrakło w ogóle postaci trolla/krasnoluda, którego poznali zarówno młodszy jak i starszy Thorn. Wycięto też scenę walki jednorożca z lwem, temu pierwszemu oszczędzono też smutnego losu, jaki spotkał go za sprawą Gaimana
 • Na ekranie odmłodzona czarownica śmigała w czarnej, a nie krwistoczerwonej sukni. Szkoda.
 • W filmie gwiazdy rozmawiają z Tristanem i proszę go o opiekę nad Yvaine.

ISTOTNE ZMIANY / DUŻE SPOILERY
 • W powieści w ogóle nie ma wątku kapitana Shakespeara, który jest główną gwiazdą filmu i moim absolutnie ukochanym ulubieńcem (pod tym względem film punktuje i to bardzo).
 • Septimus, ostatni ocalały książę, nie chce mścić śmierci ostatniego brata zamordowanego przez czarownicę, jak to było w powieści i co stawiało go w dobrym świetle, ale rzuca się w pogoń za Gwiazdą, by ją zabić i zdobyć nieśmiertelność…
 • W filmie czarownicom udaje złapać Yvaine, co oczywiście prowadzi do dramatycznej walki o nią.
 • Zakończenie filmu jest bardziej bajkowe niż powieści, w której pobrzmiewa nutka goryczy i smutku.

Kapitan Shakespeare, czyli główny punkt przewagi filmu nad książką

Warto czy nie warto?

Zdecydowanie warto sięgnąć po Gwiezdny pył i to w obydwu wersjach, oczywiście pod warunkiem, że lubicie baśniowe klimaty. Jeśli przeczytaliście powieść, warto obejrzeć jej ekranizację choćby ze względu na kapitana Shakespeare’a i jego załogę. Jeśli znacie tylko film, przeczytajcie powieść Gaimana, by dowiedzieć się, jak historia Tristrana wyglądała naprawdę. W obydwu przypadkach czeka Was cudowna rozrywka!

Popularne posty z tego bloga

TOP 10: powieści Stephena Kinga

Wrzesień okrzyknęłam samozwańczo miesiącem Stephena Kinga, dlatego warto podsumować jego koniec zestawieniem najlepszych powieści Mistrza. A konkretnie, najlepszych w moim prywatnym rankingu. Ich kolejność jest bardzo umowna, bo uwielbiam wszystkie, a pewna jestem tylko pierwszej trójki, reszta mogłaby stanąć obok siebie na czwartym miejscu na podium.
1. "To" (moja recenzja)

Jedna z pierwszych powieści Kinga, jaką czytałam. Zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że nawet po latach nie czułam się komfortowo w towarzystwie klaunów, a już z pewnością nikt nie przekonałby mnie, że są zabawni i nieszkodliwi... Odświeżałam ją kilka miesięcy temu i mimo upływu lat, nadal zdała egzamin z przyprawiania o gęsią skórkę.

Top 10 najlepszych horrorów

31 października to dobry dzień, by sięgnąć po dobry horror. Do wieczora pozostało jeszcze kilkanaście godzin, macie więc czas na skombinowanie odpowiedniej książki. Po co warto sięgnąć?
Właściwie to mogłabym ułożyć cały ranking składający się z powieści Stephena Kinga. Jednak aby nie być monotematycznym, starałam się wybrać książki różnych autorów i w różnych klimatach. Łączy je jedno - groza i gwarantowane ciary na plecach podczas lektury.

Top 10 książek na Boże Narodzenie

Święta Bożego Narodzenia to idealny czas, by nieco zwolnić i zatopić się w przyjemną lekturę. Warto też odpowiednim jej wyborem wprawić się w świąteczny nastrój już wcześniej. Dzisiaj przygotowałam dla Was zestawienie książek, których akcja ściśle wiąże się ze Świętami. Zapewniam, że każdy znajdzie tu coś dla siebie.
Na początek nieco tradycyjnie i nostalgicznie:
1. "Opowieści wigilijne" Charles Dickens 

Chyba nie ma osoby, która nie znałaby opowieści o Scrooge'u, którego w wigilijną noc nawiedziły cztery duchy, by wskazać mu nową ścieżkę w życiu. Nakładem wydawnictwa Zysk i S-ka ukazało się niedawno nowe tłumaczenie tej opowieści, zawierające drugą historię autora, również utrzymaną w klimacie bożonarodzeniowym zatytułowaną "Nawiedzony". Właśnie się nią zaczytuję, wrażenia z lektury za kilka dni.

"100 książek, które trzeba przeczytać" według BBC

Ranking "100 książek, które trzeba przeczytać" stworzony przez BBC pojawiał się już na wielu blogach, a dzisiaj gości także u mnie. Nie jest to lista idealna, już na pierwszy rzut oka można zauważyć, że znaczną część umieszczonych na niej pozycji to książki brytyjskich autorów, zdecydowanie zaś brak na nich wielu znaczących książek pisarzy z innych państw. Nie brak też tu dziwnych wpadek, np. umieszczenia "Opowieści z Narnii" oraz  "Lwa, czarownicy i starej szafy" w oddzielnych punktach. Podobnie sytuacja wygląda z dziełami zebranymi Szekspira oraz "Hamletem" umieszczonym oddzielnie. 
Niemniej jednak postanowiłam sprawdzić, ile to zacnych książek jest już za mną (są one wytłuszczone) i... wynik wypada słabiutko... Jedynie 34 pozycje. Pociesza mnie fakt, że co najmniej drugie tyle znam z ekranizacji bądź fragmentów. Listę będę na bieżąco aktualizować, mam nadzieję, że za kilka miesięcy będzie już wyglądała o niebo lepiej :) A jak wyglądają Wasze w…

"To" Stephen King

Czy się unoszą? O tak. One pławią się w powietrzu.
W moje ręce ponownie trafiła książka Stephena Kinga, która swego czasu zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że mimo upływu kolejnych lat niektóre sceny nadal tak żywo były wyryte w mojej pamięci, że mimo zagłębiania się w kolejne w powieści grozy i horrory, „To” niewzruszenie tkwiło na szczycie mojej prywatnej listy tych najlepszych. I po której nigdy nie potrafiłam już z ufnością spojrzeć na żadnego klauna.
W monstrualnych rozmiarów opowieści King przenosi nas do Derry, podobnego do tysięcy innych prowincjonalnych amerykańskich mieścin. Przynajmniej na pierwszy rzut oka. Z nieznanych przyczyn przestępczość jest tu większa, ludzie bardziej brutalni i bezwzględni, a co dwadzieścia kilka lat dochodzi do eskalacji przemocy i w niewyjaśnionych okolicznościach giną dzieci.