Przejdź do głównej zawartości

"Tajemnica lady Audley" Mary Elizabeth Braddon

Tajemnica lady Audley, M.E. Braddon
Zysk i S-ka, 2016
Hasło „najsłynniejsza powieść sensacyjna epoki wiktoriańskiej” przykuwa uwagę i zobowiązuje, dlatego nie mogłam się oprzeć Tajemnicy lady Audley autorstwa Mary Elizabeth Braddon. Niestety, mimo interesującego zarysu fabuły, tytułowy sekret nie okazał się tak intrygujący, jak się spodziewałam.

Połowa XIX wieku. Po latach samotnego życia szanowany i zamożny sir Michael Audley poślubia ubogą guwernantkę, piękną i uroczą Lucy Graham. Świeżo upieczona, młodziutka lady Audley zyskuje sympatię wszystkich dookoła, jednak jej owiana tajemnicą przeszłość niepokoi Roberta Audleya, bratanka sir Michaela. A jego podejrzenia wobec dawnej panny Graham przybierają na sile, gdy w dziwnych okolicznościach znika jego przyjaciel, George Talboys, a ona najprawdopodobniej miała w tym swój udział.

Sam pomysł na fabułę jest naprawdę dobry i zawiera bardzo duży, choć niewykorzystany niestety potencjał. Książka liczy ponad 560 stron, ale już na około czterdziestej można domyślić się, jaki sekret skrywa lady Audley, a każdy kolejny rozdział tylko te przypuszczenia potwierdza. Warto jednak nadmienić, że po skończonej lekturze interpretacja odnośnie tego, co jest ową tajemnicą może być różnorodna, urocza Lucy ma bowiem wiele na sumieniu.

Mimo powyższego mankamentu książkę czyta się w znacznym stopniu z zainteresowaniem, a to za sprawą śledztwa prowadzonego przez Roberta – to co dla czytelnika i wszechwiedzącego narratora jest oczywiste, dla bohaterów powieści już takie nie jest, bo nie znają wszystkich faktów. Można więc śledzić ich sposób dochodzenia do prawdy. Ponadto, zaletą Tajemnicy lady Audley jest niewątpliwie jej atmosfera, miejscami nieco mroczna i niepokojąca, świetnie oddająca wiktoriański klimat.

Chociaż powieść jest zazwyczaj określana mianem sensacyjnej, trudno jednoznacznie przyporządkować ją do jednego gatunku. Łączy ona w sobie ów wątek sensacyjny z elementami melodramatu i analizy psychologicznej, co również postrzegam jako plus.

Z kolei na niekorzyść powieści Braddon przemawiają wspomniana wcześniej przewidywalność fabuły oraz język, jakim została ona napisana. Nie jestem w stanie ocenić, na ile jest to kwestia tłumaczenia, a na ile sposób pisania autorki, jednak miejscami  ilość powtórzeń oraz dość infantylnych zwrotów bywa nużąca. Nie da się również nie dostrzec tego, że skrócenie powieści wyszłoby jej zdecydowanie na dobre. Zwłaszcza środkowa część jest zwyczajnie przegadana, przez co intryga wyhamowuje i traci swój impet, a czytelnik może odczuwać pewne znużenie.

Na zakończenie, warto dodać kilka słów odnośnie wydania powieści, która wizualnie prezentuje się pięknie – twarda oprawa z obwolutą, piękna okładka i dobrej jakości papier. Niestety, opisy na okładce oraz skrzydełkach zdradzają znaczną część intrygi, więc lepiej przeczytać je po skończonej lekturze, jako jej uzupełnienie, dotyczy to zwłaszcza nawiązania autorki do rzeczywistych wydarzeń związanych ze sprawą Constance Kent.

Podsumowując, nie jestem zaskoczona, że Tajemnica lady Audley wzbudziła sensację w latach, gdy została wydana po raz pierwszy i jestem w stanie w pełni zrozumieć jej popularność. Nie jest to jednak powieść, która w równie dużym stopniu porwie współczesnego czytelnika, jej fabuła jest miejscami zbyt rozwlekła i przewidywalna. Niemniej, osoby zainteresowane literaturą epoki wiktoriańskiej z pewnością przeczytają ją z przyjemnością, atmosfery ówczesnych czasów z pewnością jej nie brakuje.

Za egzemplarz książki do recenzji serdecznie dziękuję Wydawnictwu Zysk i S-ka.

Popularne posty z tego bloga

TOP 10: powieści Stephena Kinga

Wrzesień okrzyknęłam samozwańczo miesiącem Stephena Kinga, dlatego warto podsumować jego koniec zestawieniem najlepszych powieści Mistrza. A konkretnie, najlepszych w moim prywatnym rankingu. Ich kolejność jest bardzo umowna, bo uwielbiam wszystkie, a pewna jestem tylko pierwszej trójki, reszta mogłaby stanąć obok siebie na czwartym miejscu na podium.
1. "To" (moja recenzja)

Jedna z pierwszych powieści Kinga, jaką czytałam. Zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że nawet po latach nie czułam się komfortowo w towarzystwie klaunów, a już z pewnością nikt nie przekonałby mnie, że są zabawni i nieszkodliwi... Odświeżałam ją kilka miesięcy temu i mimo upływu lat, nadal zdała egzamin z przyprawiania o gęsią skórkę.

Top 10 najlepszych horrorów

31 października to dobry dzień, by sięgnąć po dobry horror. Do wieczora pozostało jeszcze kilkanaście godzin, macie więc czas na skombinowanie odpowiedniej książki. Po co warto sięgnąć?
Właściwie to mogłabym ułożyć cały ranking składający się z powieści Stephena Kinga. Jednak aby nie być monotematycznym, starałam się wybrać książki różnych autorów i w różnych klimatach. Łączy je jedno - groza i gwarantowane ciary na plecach podczas lektury.

Top 10 książek na Boże Narodzenie

Święta Bożego Narodzenia to idealny czas, by nieco zwolnić i zatopić się w przyjemną lekturę. Warto też odpowiednim jej wyborem wprawić się w świąteczny nastrój już wcześniej. Dzisiaj przygotowałam dla Was zestawienie książek, których akcja ściśle wiąże się ze Świętami. Zapewniam, że każdy znajdzie tu coś dla siebie.
Na początek nieco tradycyjnie i nostalgicznie:
1. "Opowieści wigilijne" Charles Dickens 

Chyba nie ma osoby, która nie znałaby opowieści o Scrooge'u, którego w wigilijną noc nawiedziły cztery duchy, by wskazać mu nową ścieżkę w życiu. Nakładem wydawnictwa Zysk i S-ka ukazało się niedawno nowe tłumaczenie tej opowieści, zawierające drugą historię autora, również utrzymaną w klimacie bożonarodzeniowym zatytułowaną "Nawiedzony". Właśnie się nią zaczytuję, wrażenia z lektury za kilka dni.

"100 książek, które trzeba przeczytać" według BBC

Ranking "100 książek, które trzeba przeczytać" stworzony przez BBC pojawiał się już na wielu blogach, a dzisiaj gości także u mnie. Nie jest to lista idealna, już na pierwszy rzut oka można zauważyć, że znaczną część umieszczonych na niej pozycji to książki brytyjskich autorów, zdecydowanie zaś brak na nich wielu znaczących książek pisarzy z innych państw. Nie brak też tu dziwnych wpadek, np. umieszczenia "Opowieści z Narnii" oraz  "Lwa, czarownicy i starej szafy" w oddzielnych punktach. Podobnie sytuacja wygląda z dziełami zebranymi Szekspira oraz "Hamletem" umieszczonym oddzielnie. 
Niemniej jednak postanowiłam sprawdzić, ile to zacnych książek jest już za mną (są one wytłuszczone) i... wynik wypada słabiutko... Jedynie 34 pozycje. Pociesza mnie fakt, że co najmniej drugie tyle znam z ekranizacji bądź fragmentów. Listę będę na bieżąco aktualizować, mam nadzieję, że za kilka miesięcy będzie już wyglądała o niebo lepiej :) A jak wyglądają Wasze w…

"To" Stephen King

Czy się unoszą? O tak. One pławią się w powietrzu.
W moje ręce ponownie trafiła książka Stephena Kinga, która swego czasu zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że mimo upływu kolejnych lat niektóre sceny nadal tak żywo były wyryte w mojej pamięci, że mimo zagłębiania się w kolejne w powieści grozy i horrory, „To” niewzruszenie tkwiło na szczycie mojej prywatnej listy tych najlepszych. I po której nigdy nie potrafiłam już z ufnością spojrzeć na żadnego klauna.
W monstrualnych rozmiarów opowieści King przenosi nas do Derry, podobnego do tysięcy innych prowincjonalnych amerykańskich mieścin. Przynajmniej na pierwszy rzut oka. Z nieznanych przyczyn przestępczość jest tu większa, ludzie bardziej brutalni i bezwzględni, a co dwadzieścia kilka lat dochodzi do eskalacji przemocy i w niewyjaśnionych okolicznościach giną dzieci.