Przejdź do głównej zawartości

"Ślepe stado" John Brunner

Gdy pojawia się temat końca ludzkiej cywilizacji, często pojawiają się opowieści o olbrzymich meteorach, nuklearnych wojnach, bądź jak wolą niektórzy, o ataku obcych. Niewielu dostrzega jednak, że już od lat powolutku, kawałek po kawałku sami siebie zabijamy. Po co angażować kosmitów, człowiek sam się wykończy, do samego końca twierdząc, że nic takiego nie robi.

Ślepe stado to dramatyczna i bardzo plastycznie przedstawiona wizja upadku świata, jaki znamy. Powieść liczy sobie już ponad czterdzieści lat (po raz pierwszy ukazała się w 1972 roku), ale upływ czasu w niczym nie zmienił jej wydźwięku, odbioru i przesłania. Pokusiłabym się nawet o stwierdzenie, że obecnie może wywierać jeszcze większe wrażenie, ponieważ przedstawiona w niej wizja zniszczonego przez człowieka świata staje się coraz bardziej realna. Z jednej strony mamy agresywną eksploatację wszystkiego, co się da, poczynając od lasów tropikalnych, a na odwiertach w dnach mórz kończąc i bezmyślne zatruwanie ziemi, wody i powietrza odpadami (bo to tańsze niż ich względnie bezpieczne usuwanie w specjalnie do tego przeznaczonych miejscach). Z drugiej strony stoi z kolei nieefektywna polityka proekologiczna, pomysły na ochronę środowiska, zwykle pięknie prezentujące się w teorii, lecz niemożliwe do przeforsowania w praktyce. I ślepota, z głupoty bądź wygodnictwa, na konsekwencje takich działań. Brzmi znajomo? Chyba nawet za bardzo. A powieść bardzo obrazowo przedstawia, do czego w konsekwencji może to doprowadzić.

Zagłębiając się w lekturę, widzimy horror, który krok po kroku staje się coraz bardziej realny. Zagłada planety następuje powoli, ale z każdym kolejnym miesiącem coraz bardziej przyspiesza i zdaje się całkowicie nie do powstrzymania. Powietrze jest tak zanieczyszczone, że nie można nim oddychać bez specjalnej maski z filtrem. Woda została skażona tak, że nie nadaje się nie tylko do picia, ale nawet przemycia skóry. Ziemia została wyjałowiona do tego stopnia, że nic nie może na niej wyrosnąć. Szybko rozprzestrzeniają się choroby, wobec których znane lekarstwa są po prostu nieskuteczne. Praktycznie każdy cierpi na silną alergię, podrażnienia skóry, problemy z żołądkiem. By się ratować, ludzie faszerują się tabletkami i sztucznie produkowanym jedzeniem, które są ich jedynym ratunkiem, a przy tym coraz bardziej pogarszają ich stan. Koło się zamyka.

Narracja prowadzona jest w dość specyficzny sposób, który początkowo utrudniał mi wciągnięcie się w lekturę, ale ostatecznie okazał się doskonałym pomysłem, podkreślającym dramatyzm przedstawianych wydarzeń. Obok regularnej osi fabularnej, w każdym z rozdziałów pojawiają się również krótkie fragmenty artykułów prasowych, oficjalnych wypowiedzi przedstawicieli władz, programów telewizyjnych, a czasem strzępki rozmów przypadkowych osób. Wszystkie w mniej lub bardziej bezpośredni sposób nawiązują do bieżącej akcji, a w momencie gdy ta przybiera naprawdę katastrofalny obrót, w niesamowity sposób podkreślają grozę tego, co dzieje się nie tylko z bohaterami, ale całym światem.

Ślepe stado to wprawdzie moje pierwsze spotkanie z twórczością Brunnera, ale już trzecia pozycja jego autorstwa w najbardziej obiecującym „dziecku” Wydawnictwa MAG, Artefaktach. Po tak udanym spotkaniu wiem, że sięgnę również po poprzednie, a do poznania twórczości autora gorąco zachęcam wszystkich fanów dobrej fantastyki.

Recenzja napisana dla portalu Duże Ka.

Popularne posty z tego bloga

TOP 10: powieści Stephena Kinga

Wrzesień okrzyknęłam samozwańczo miesiącem Stephena Kinga, dlatego warto podsumować jego koniec zestawieniem najlepszych powieści Mistrza. A konkretnie, najlepszych w moim prywatnym rankingu. Ich kolejność jest bardzo umowna, bo uwielbiam wszystkie, a pewna jestem tylko pierwszej trójki, reszta mogłaby stanąć obok siebie na czwartym miejscu na podium.
1. "To" (moja recenzja)

Jedna z pierwszych powieści Kinga, jaką czytałam. Zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że nawet po latach nie czułam się komfortowo w towarzystwie klaunów, a już z pewnością nikt nie przekonałby mnie, że są zabawni i nieszkodliwi... Odświeżałam ją kilka miesięcy temu i mimo upływu lat, nadal zdała egzamin z przyprawiania o gęsią skórkę.

Top 10 najlepszych horrorów

31 października to dobry dzień, by sięgnąć po dobry horror. Do wieczora pozostało jeszcze kilkanaście godzin, macie więc czas na skombinowanie odpowiedniej książki. Po co warto sięgnąć?
Właściwie to mogłabym ułożyć cały ranking składający się z powieści Stephena Kinga. Jednak aby nie być monotematycznym, starałam się wybrać książki różnych autorów i w różnych klimatach. Łączy je jedno - groza i gwarantowane ciary na plecach podczas lektury.

Top 10 książek na Boże Narodzenie

Święta Bożego Narodzenia to idealny czas, by nieco zwolnić i zatopić się w przyjemną lekturę. Warto też odpowiednim jej wyborem wprawić się w świąteczny nastrój już wcześniej. Dzisiaj przygotowałam dla Was zestawienie książek, których akcja ściśle wiąże się ze Świętami. Zapewniam, że każdy znajdzie tu coś dla siebie.
Na początek nieco tradycyjnie i nostalgicznie:
1. "Opowieści wigilijne" Charles Dickens 

Chyba nie ma osoby, która nie znałaby opowieści o Scrooge'u, którego w wigilijną noc nawiedziły cztery duchy, by wskazać mu nową ścieżkę w życiu. Nakładem wydawnictwa Zysk i S-ka ukazało się niedawno nowe tłumaczenie tej opowieści, zawierające drugą historię autora, również utrzymaną w klimacie bożonarodzeniowym zatytułowaną "Nawiedzony". Właśnie się nią zaczytuję, wrażenia z lektury za kilka dni.

"100 książek, które trzeba przeczytać" według BBC

Ranking "100 książek, które trzeba przeczytać" stworzony przez BBC pojawiał się już na wielu blogach, a dzisiaj gości także u mnie. Nie jest to lista idealna, już na pierwszy rzut oka można zauważyć, że znaczną część umieszczonych na niej pozycji to książki brytyjskich autorów, zdecydowanie zaś brak na nich wielu znaczących książek pisarzy z innych państw. Nie brak też tu dziwnych wpadek, np. umieszczenia "Opowieści z Narnii" oraz  "Lwa, czarownicy i starej szafy" w oddzielnych punktach. Podobnie sytuacja wygląda z dziełami zebranymi Szekspira oraz "Hamletem" umieszczonym oddzielnie. 
Niemniej jednak postanowiłam sprawdzić, ile to zacnych książek jest już za mną (są one wytłuszczone) i... wynik wypada słabiutko... Jedynie 34 pozycje. Pociesza mnie fakt, że co najmniej drugie tyle znam z ekranizacji bądź fragmentów. Listę będę na bieżąco aktualizować, mam nadzieję, że za kilka miesięcy będzie już wyglądała o niebo lepiej :) A jak wyglądają Wasze w…

"To" Stephen King

Czy się unoszą? O tak. One pławią się w powietrzu.
W moje ręce ponownie trafiła książka Stephena Kinga, która swego czasu zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że mimo upływu kolejnych lat niektóre sceny nadal tak żywo były wyryte w mojej pamięci, że mimo zagłębiania się w kolejne w powieści grozy i horrory, „To” niewzruszenie tkwiło na szczycie mojej prywatnej listy tych najlepszych. I po której nigdy nie potrafiłam już z ufnością spojrzeć na żadnego klauna.
W monstrualnych rozmiarów opowieści King przenosi nas do Derry, podobnego do tysięcy innych prowincjonalnych amerykańskich mieścin. Przynajmniej na pierwszy rzut oka. Z nieznanych przyczyn przestępczość jest tu większa, ludzie bardziej brutalni i bezwzględni, a co dwadzieścia kilka lat dochodzi do eskalacji przemocy i w niewyjaśnionych okolicznościach giną dzieci.