Przejdź do głównej zawartości

"Rok Szczura. Wędrowniczka" Olga Gromyko

Olga Gromyko coraz bardziej przekonuje mnie o swoim niezrównanie lekkim piórze i talencie do przyciągania uwagi nawet wtedy, gdy w opowiadanej przez nią historii niewiele się dzieje. Tym razem na tapecie znalazła się Wędrowniczka, drugi tom trylogii Rok Szczura, czyli moja czwarta przygoda z białoruską pisarką. 

Akcja powieści rozpoczyna się dokładnie w tym miejscu, w którym zakończyła się Widząca. Troje przyjaciół – Ryska (zahukane wiejskie dziewczę obdarzone darem Widzenia), Żar (drobny złodziejaszek o wyjątkowo lepkich rękach, nie przepuszczający nawet Cyganom) oraz Alk (blondwłosy Sawrianin o żółtych oczach, zmuszony do przyjmowania co pewien czas postaci szczura) – kontynuuje swą podróż. Ich pierwszym celem jest odnalezienie pewnego kupca, co okazuje się nie tylko sprawą trudną, co bardzo nieprzyjemną w skutkach.


Pierwszy tom  przygód tej niezwykłej kompanii bardzo mi się spodobał, choć może nie tak mocno jak Wierni wrogowie czy Zawód: Wiedźma, a drugi jedynie spotęgował pozytywne wrażenie. Mimo że akcja niespecjalnie nabrała tempa, to postaci się rozwinęły, a całość jest lekka, przyjemna i odprężająca. Największą przemianę przeszła Ryska, która w Widzącej przedstawiała obraz nędzy i rozpaczy, doprowadzając mnie czasem do rozpaczy swoją bezbrzeżną naiwnością i cielęcym spojrzeniem na duży świat. Wychowana w maleńkiej wiesce, której nie opuszczała przez całe swoje kilkunastoletnie życie, ślepo wierzy, że sprawiedliwość i dobro zawsze zwyciężają, a w obliczu krzywdy lepiej jest nadstawić drugi policzek niż się mścić. Podczas swej podróży zmuszona jest zweryfikować swoje poglądy i nabiera pewności siebie, choć nadal daleko jej do przebojowej Wolhy czy Szeleny. Towarzyszący jej mężczyźni wprawdzie niewiele się zmieniają, ale na to konto lepiej ich poznajemy, zwłaszcza przebiegłego, samolubnego Alka, kryjącego niepokojącą, choć przeszłość. 

Gdyby pokusić się o maksymalne streszczenie akcji Wędrowniczki, okazałoby się, że właściwie niewiele się w niej dzieje. Ot, jak wskazuje tytuł, główni bohaterowie wędrują, odnajdując co pewien czas mniej lub bardziej stabilną przystań, ale wydarzenia nabierają prawdziwego tempa dopiero pod sam koniec. Wszystko wskazuje więc na to, że na dynamiczny rozwój wypadków przyjdzie nam czekać do ostatniego tomu trylogii. Jednocześnie, nie traktuję tego jako zarzut wobec autorki, ponieważ ani chwili nie nudziłam się podczas lektury. Dowcip sytuacyjny, bojowe zające oraz przepychanki słowne między Alkiem i Żarem nie raz i nie dwa wywoływały u mnie szeroki uśmiech, czasem przechodzący w nieposkromiony chichot i w konsekwencji dziwne spojrzenia domowników, swoją drogą przyzwyczajonych już do moich różnych reakcji podczas popołudnia spędzonego z książką.

Podsumowując, wprawdzie powieściom Olgi Gromyko daleko do ambitnej literatury zmieniającej oblicze współczesnej fantastyki, a jednak zdecydowanie plasuje się ona w gronie moich ulubionych pisarek i z każdą kolejną powieścią umacnia tę pozycję. Wędrowniczka to bardzo dobra kontynuacja poprzedniego tomu trylogii i pozostaje mi mieć nadzieję, że ostatnia część będzie równie satysfakcjonująca oraz że nie będziemy musieli zbyt długo na nią czekać. Polecam zwłaszcza czytelnikom, którzy szukają lekkiej, relaksującej, pełnej humoru lektury. Pod tym względem Rok Szczura z pewnością Was nie zawiedzie.

Za egzemplarz książki do recenzji serdecznie dziękuję Wydawnictwu Papierowy Księżyc.

Popularne posty z tego bloga

TOP 10: powieści Stephena Kinga

Wrzesień okrzyknęłam samozwańczo miesiącem Stephena Kinga, dlatego warto podsumować jego koniec zestawieniem najlepszych powieści Mistrza. A konkretnie, najlepszych w moim prywatnym rankingu. Ich kolejność jest bardzo umowna, bo uwielbiam wszystkie, a pewna jestem tylko pierwszej trójki, reszta mogłaby stanąć obok siebie na czwartym miejscu na podium.
1. "To" (moja recenzja)

Jedna z pierwszych powieści Kinga, jaką czytałam. Zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że nawet po latach nie czułam się komfortowo w towarzystwie klaunów, a już z pewnością nikt nie przekonałby mnie, że są zabawni i nieszkodliwi... Odświeżałam ją kilka miesięcy temu i mimo upływu lat, nadal zdała egzamin z przyprawiania o gęsią skórkę.

Top 10 najlepszych horrorów

31 października to dobry dzień, by sięgnąć po dobry horror. Do wieczora pozostało jeszcze kilkanaście godzin, macie więc czas na skombinowanie odpowiedniej książki. Po co warto sięgnąć?
Właściwie to mogłabym ułożyć cały ranking składający się z powieści Stephena Kinga. Jednak aby nie być monotematycznym, starałam się wybrać książki różnych autorów i w różnych klimatach. Łączy je jedno - groza i gwarantowane ciary na plecach podczas lektury.

Top 10 książek na Boże Narodzenie

Święta Bożego Narodzenia to idealny czas, by nieco zwolnić i zatopić się w przyjemną lekturę. Warto też odpowiednim jej wyborem wprawić się w świąteczny nastrój już wcześniej. Dzisiaj przygotowałam dla Was zestawienie książek, których akcja ściśle wiąże się ze Świętami. Zapewniam, że każdy znajdzie tu coś dla siebie.
Na początek nieco tradycyjnie i nostalgicznie:
1. "Opowieści wigilijne" Charles Dickens 

Chyba nie ma osoby, która nie znałaby opowieści o Scrooge'u, którego w wigilijną noc nawiedziły cztery duchy, by wskazać mu nową ścieżkę w życiu. Nakładem wydawnictwa Zysk i S-ka ukazało się niedawno nowe tłumaczenie tej opowieści, zawierające drugą historię autora, również utrzymaną w klimacie bożonarodzeniowym zatytułowaną "Nawiedzony". Właśnie się nią zaczytuję, wrażenia z lektury za kilka dni.

"100 książek, które trzeba przeczytać" według BBC

Ranking "100 książek, które trzeba przeczytać" stworzony przez BBC pojawiał się już na wielu blogach, a dzisiaj gości także u mnie. Nie jest to lista idealna, już na pierwszy rzut oka można zauważyć, że znaczną część umieszczonych na niej pozycji to książki brytyjskich autorów, zdecydowanie zaś brak na nich wielu znaczących książek pisarzy z innych państw. Nie brak też tu dziwnych wpadek, np. umieszczenia "Opowieści z Narnii" oraz  "Lwa, czarownicy i starej szafy" w oddzielnych punktach. Podobnie sytuacja wygląda z dziełami zebranymi Szekspira oraz "Hamletem" umieszczonym oddzielnie. 
Niemniej jednak postanowiłam sprawdzić, ile to zacnych książek jest już za mną (są one wytłuszczone) i... wynik wypada słabiutko... Jedynie 34 pozycje. Pociesza mnie fakt, że co najmniej drugie tyle znam z ekranizacji bądź fragmentów. Listę będę na bieżąco aktualizować, mam nadzieję, że za kilka miesięcy będzie już wyglądała o niebo lepiej :) A jak wyglądają Wasze w…

"To" Stephen King

Czy się unoszą? O tak. One pławią się w powietrzu.
W moje ręce ponownie trafiła książka Stephena Kinga, która swego czasu zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że mimo upływu kolejnych lat niektóre sceny nadal tak żywo były wyryte w mojej pamięci, że mimo zagłębiania się w kolejne w powieści grozy i horrory, „To” niewzruszenie tkwiło na szczycie mojej prywatnej listy tych najlepszych. I po której nigdy nie potrafiłam już z ufnością spojrzeć na żadnego klauna.
W monstrualnych rozmiarów opowieści King przenosi nas do Derry, podobnego do tysięcy innych prowincjonalnych amerykańskich mieścin. Przynajmniej na pierwszy rzut oka. Z nieznanych przyczyn przestępczość jest tu większa, ludzie bardziej brutalni i bezwzględni, a co dwadzieścia kilka lat dochodzi do eskalacji przemocy i w niewyjaśnionych okolicznościach giną dzieci.