Przejdź do głównej zawartości

"Odwrócony świat" Christopher Priest

Postapokaliptyczne wizje świata mogą przyjmować najprzeróżniejsze formy. Po lekturze wielu powieści tego gatunku nie sądziłam, że jeszcze coś jest w stanie mnie zaskoczyć. Udało się tego dokonać Christopherowi Priestowi, którego powieść Odwrócony świat ukazała się kilka tygodni temu nakładem Wydawnictwa MAG.

Miasto Ziemia, prawdopodobnie ostatni przyczółek prawdziwej cywilizacji przemierza kolejne mile zniszczonego, jałowego świata. Każdy dzień to mozolna wędrówka i praca członków poszczególnych cechów. Torowi mają za zadanie przenoszenie torów, po których toczy się konstrukcja, na której leży Miasto. Trakcja odpowiedzialna jest za utrzymanie prędkości, która nigdy nie jest wystarczająco wysoka. Do Badaczy Przyszłości należy wytyczenie nowych szlaków, a Handlowcy pozyskują nowych robotników, wykorzystywanych jako tania siła robocza. Jednak mimo nieustannej pracy, ludzie potrafiący patrzeć i wyciągać odpowiednie wnioski, dostrzegają, że Miasto jest w coraz gorszej kondycji – nieuchronnie zwalnia, a jego populacja maleje. A jeśli zatrzyma się na dobre, będzie to oznaczało jego koniec.

Głównym bohaterem powieści jest Helward Mann, którego poznajemy jako młodego ucznia dopiero zgłębiającego tajniki pracy cechów oraz zasady funkcjonowania miasta, a następnie śledzimy jego losy jako dorosłego już mężczyzny (warto jednak zauważyć, że pojęcie czasu i jego upływ jest tutaj kwestią bardzo płynną i niejednoznaczną). Widzimy jego oczami Miasto oraz jego otoczenie, płynnie i naprzemiennie przeskakując z narracji pierwszo- i trzecioosobowej. Początkowo dziwił mnie taki sposób przedstawienia świata oraz poprowadzenia opowieści, ale okazało się, że dzięki temu lepiej można się wczuć i poznać stworzoną przez Priesta rzeczywistość.

To właśnie wykreowana przez autora wizja, niepokojąca, miejscami wręcz psychodeliczna stanowi główny punkt powieści i gra tutaj pierwsze skrzypce, spychając na drugi plan fabułę, bohaterów i ich wzajemne relacje. Nie da się nie dostrzec, że te ostatnie nieco kuleją i są traktowane po macoszemu. Widać, że Priestowi zależało przede wszystkim na zaprezentowaniu świata, a trzeba przyznać, że kiedy poznaje się jego wszystkie aspekty, robi wrażenie. Pierwsze rozdziały mogą być nieco zniechęcające, ale gdy tylko Mann wyrusza poza Miasto, absorbuje uwagę czytelnika w stu procentach. Dopiero jednak zakończenie pozwala poskładać w całość wszystkie elementy i odkryć prawdziwą naturę tego niezwykłego świata.

Nie wszystko jest jednak idealne, a w fabułę wkradło się kilka nieścisłości, które ujawniają się po zakończonej lekturze. Aby o nich wspomnieć, konieczny jest SPOILER, więc osobom szykującym się do sięgnięcia po Odwrócony świat proponuję natychmiastowe przeskoczenie do kolejnego akapitu. Zmiany dostrzegane przez mieszkańców Miasta zostały wyjaśnione istnieniem pola translateracji, nie zostało przy tym wyjaśnione, dlaczego pole to nie miało żadnego wpływu na osoby z zewnątrz, które czasowo przebywały w mieście. Powinny również podlegać jego wpływowi, może nie w takim samym stopniu, jak wystawieni na jego działanie od urodzenia mieszkańcy, ale choć w pewnym stopniu. Tymczasem okazało się, że nic takiego nie miało miejsca.

Niemniej na tę kwestię można przymknąć oko, sama wizja Priesta jest bowiem poruszająca i zaskakująco trafnie składa się w jedną całość, gdy poznamy już wszystkie elementy stworzonego przez niego świata. Nie jest to może najlepsza pozycja w cyklu Artefakty, ale zdecydowanie warta uwagi i poznania.

Recenzja napisana dla portalu Duże Ka.

Popularne posty z tego bloga

TOP 10: powieści Stephena Kinga

Wrzesień okrzyknęłam samozwańczo miesiącem Stephena Kinga, dlatego warto podsumować jego koniec zestawieniem najlepszych powieści Mistrza. A konkretnie, najlepszych w moim prywatnym rankingu. Ich kolejność jest bardzo umowna, bo uwielbiam wszystkie, a pewna jestem tylko pierwszej trójki, reszta mogłaby stanąć obok siebie na czwartym miejscu na podium.
1. "To" (moja recenzja)

Jedna z pierwszych powieści Kinga, jaką czytałam. Zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że nawet po latach nie czułam się komfortowo w towarzystwie klaunów, a już z pewnością nikt nie przekonałby mnie, że są zabawni i nieszkodliwi... Odświeżałam ją kilka miesięcy temu i mimo upływu lat, nadal zdała egzamin z przyprawiania o gęsią skórkę.

Top 10 najlepszych horrorów

31 października to dobry dzień, by sięgnąć po dobry horror. Do wieczora pozostało jeszcze kilkanaście godzin, macie więc czas na skombinowanie odpowiedniej książki. Po co warto sięgnąć?
Właściwie to mogłabym ułożyć cały ranking składający się z powieści Stephena Kinga. Jednak aby nie być monotematycznym, starałam się wybrać książki różnych autorów i w różnych klimatach. Łączy je jedno - groza i gwarantowane ciary na plecach podczas lektury.

Top 10 książek na Boże Narodzenie

Święta Bożego Narodzenia to idealny czas, by nieco zwolnić i zatopić się w przyjemną lekturę. Warto też odpowiednim jej wyborem wprawić się w świąteczny nastrój już wcześniej. Dzisiaj przygotowałam dla Was zestawienie książek, których akcja ściśle wiąże się ze Świętami. Zapewniam, że każdy znajdzie tu coś dla siebie.
Na początek nieco tradycyjnie i nostalgicznie:
1. "Opowieści wigilijne" Charles Dickens 

Chyba nie ma osoby, która nie znałaby opowieści o Scrooge'u, którego w wigilijną noc nawiedziły cztery duchy, by wskazać mu nową ścieżkę w życiu. Nakładem wydawnictwa Zysk i S-ka ukazało się niedawno nowe tłumaczenie tej opowieści, zawierające drugą historię autora, również utrzymaną w klimacie bożonarodzeniowym zatytułowaną "Nawiedzony". Właśnie się nią zaczytuję, wrażenia z lektury za kilka dni.

"To" Stephen King

Czy się unoszą? O tak. One pławią się w powietrzu.
W moje ręce ponownie trafiła książka Stephena Kinga, która swego czasu zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że mimo upływu kolejnych lat niektóre sceny nadal tak żywo były wyryte w mojej pamięci, że mimo zagłębiania się w kolejne w powieści grozy i horrory, „To” niewzruszenie tkwiło na szczycie mojej prywatnej listy tych najlepszych. I po której nigdy nie potrafiłam już z ufnością spojrzeć na żadnego klauna.
W monstrualnych rozmiarów opowieści King przenosi nas do Derry, podobnego do tysięcy innych prowincjonalnych amerykańskich mieścin. Przynajmniej na pierwszy rzut oka. Z nieznanych przyczyn przestępczość jest tu większa, ludzie bardziej brutalni i bezwzględni, a co dwadzieścia kilka lat dochodzi do eskalacji przemocy i w niewyjaśnionych okolicznościach giną dzieci.

"100 książek, które trzeba przeczytać" według BBC

Ranking "100 książek, które trzeba przeczytać" stworzony przez BBC pojawiał się już na wielu blogach, a dzisiaj gości także u mnie. Nie jest to lista idealna, już na pierwszy rzut oka można zauważyć, że znaczną część umieszczonych na niej pozycji to książki brytyjskich autorów, zdecydowanie zaś brak na nich wielu znaczących książek pisarzy z innych państw. Nie brak też tu dziwnych wpadek, np. umieszczenia "Opowieści z Narnii" oraz  "Lwa, czarownicy i starej szafy" w oddzielnych punktach. Podobnie sytuacja wygląda z dziełami zebranymi Szekspira oraz "Hamletem" umieszczonym oddzielnie. 
Niemniej jednak postanowiłam sprawdzić, ile to zacnych książek jest już za mną (są one wytłuszczone) i... wynik wypada słabiutko... Jedynie 34 pozycje. Pociesza mnie fakt, że co najmniej drugie tyle znam z ekranizacji bądź fragmentów. Listę będę na bieżąco aktualizować, mam nadzieję, że za kilka miesięcy będzie już wyglądała o niebo lepiej :) A jak wyglądają Wasze w…